راز اشک

عاشورائی

راز اشک

اشک
راز اشک عاشورائی

روز شمار دفاع مقدس 16 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 16 مرداد ماه

 

 

 

16/05/58

تعیین روز قدس توسط حضرت امام.

تشکیل جهاد دانشگاهی

 

16/05/61

عملیات نفوذی رزمندگان خودی در محور میمك: 22 سنگر اجتماعی نیروهای دشمن به آتش كشیده شد و بیش از 90 تن از آنان كشته یا زخمی شدند.

اعزام 118 كامیون و تریلر حامل ادوات نظامی و مهمات از كشورهای عربستان، اردن و كویت به عراق.

 

عملیات نیروهای خودی در محور مهاباد ـ سردشت: پاكسازی پنج روستا، 16 تن از افراد مسلح غیرقانونی كشته، 17 تن مجروح و 21 تن نیز دستگیر شدند.

 

امام خمینی: ما برای ادای یك وظیفه اسلامی، وجدانی و ملی وارد این میدان شدیم. ما اهل جنگ نیستیم كه بخواهیم برویم و یك كشوری را بگیریم و یا كشورگشایی بكنیم. ما دنبال این هستیم كه دنیا در صلح و آرامش باشد. ما الان ناچاریم و دفاع میكنیم. ما تاكنون یك قدم برای جنگ برنداشته ایم ...

 

16/05/65

عملیات قدس 5 در منطقه غرب هور الهویزه

با حمله هواپیماهای عراقی در اصفهان به پالایشگاه شماره 1 آسیب كلی وارد شد و واحدهای 1 و 2 و3 نیروگاه نیز آسیب دید و 30 تن مجروح شدند.

 

در جزیره خارك دو نفتكش بمباران شد و دو تن كشته و خطوط نفت ورودی به مخازن دچار آتش سوزی شدند. فرمانده نیروی هوایی عراق تهاجمات امروز را "یك هشدار به ایران" خواند.

 

بررسی و پیگیری اجرای عملیات در منطقه حاج عمران(كربلای2) در جلسه ای با شركت فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرماندهان لشكر10، تیپ 155 و تیپ 105.

 

پیام امام خمینی به زائران بیت الله الحرام درباره مردود بودن امكان سازش با رژیم بعث عراق و تأكید بر خودداری زائران ایرانی از خرید كالاهای امریكایی؛ رادیو مونت كارلو: آیتالله خمینی به تمامی امیدها خاتمه داد.

 

 مصاحبه نماینده عراق در سازمان ملل درباره جنگ شهرها، پیشنهاد پنج مادهای صدام و مواضع ایران؛ پاسخ نماینده ایران در سازمانملل به اظهارات وی.

 

والاستریت ژورنال: ایران با پول و بی پول حمله خود را - كه احتمالاً گردن رژیم عراق را خواهد شكست - اجرا خواهد كرد.  واشنگتنپست: ادامه بحران اقتصادی تهدیدی بود كه میتوانست ایران را تحریك كند تا عربستان و كویت را به جنگ خلیج فارس وادار نماید.

 

انگلیس از سوی بازار مشترك اروپا با صدور اعلامیه‌ای از عراق و ایران خواسته است به جنگ پایان دهند.

 

16/05/66

ورود نیروهای تازه‌ نفس گارد ریاست جمهوری عراق به منطقه عملیاتی “ نصر7 “ و بمباران چند نقطه‌ در مواضع نیروهای خودی در غرب سردشت .

جلسه فرماندهان یگان‌های عمل‌كننده در “ نصر7 “ به منظور بررسی آخرین وضعیت این عملیات .

 

اجرای آتش روی ارتفاع “ بلفت “ و آماده شدن دشمن برای حمله به مواضع خودی . جلسه قرارگاه نجف برای بررسی عملیات روی ارتفاع گرده‌رش .

نفوذ نیروهای خودی به داخل عراق و حمله آنها به چند پایگاه دشمن در روستای سلیمانیه و انهدام پل‌های تداركاتی در محور عربت .

 

حمله هواپیماهای عراق و بمباران چند نقطه در پشت ارتفاعات میمك .

درگیری نیروهای خودی با عناصر كومه‌له و دمكرات در محورهای مهاباد ، بوكان ، پیرانشهر ، نقده و خوی .

 

برگزاری آخرین مرحله مانور شهادت با حضور رئیس جمهور و فرمانده كل سپاه . اطلاعیه ستاد كل سپاه در مورد اهداف مانور و پایان آن .

تعویق یك هفته‌ای عملیات محافظت از نفت‌كش‌های كویتی تا رسیدن ناو هلی‌كوپتی‌بر مین‌روب به منطقه .

 

نظر معاون پیشین وزیر خارجه امریكا در مورد احتمال درگیری نظامی بین ایران و امریكا در خلیج‌فارس .

نگرانی بیش از یكصد تن از نمایندگان كنگره امریكا از درگیری بین ایران و امریكا و درخواست آنها از رئیس جمهور این كشور برای تبعیت از قانون اختیارات زمان جنگ .

 

موضع شوروی در مورد جنگ ایران و عراق و اوضاع خلیج‌فارس در مصاحبه مطبوعاتی شواردنازه در ژنو .

احتمال اعزام یك ناوگان كوچك از نیروهای دریایی آلمان غربی به مدیترانه جهت جایگزین شدن با نیروهای امریكا .

 

خبر احتمال استفاده امریكا از هواپیماهای بی ـ 52 در بمباران ایران و تحلیل یك نشریه داخلی سپاه از آن .

دبیركل سازمان ملل متحد خواستار پاسخ رسمی ایران به قطع‌نامه 598 شد .

 

سخنان آیت موسوی اردبیلی در نمازجمعه تهران درباره فاجعه مكه ، حضور امریكا در خلیج‌فارس و پاسخ ایران به قطع‌نامه 598 . تشییع پیكر پاك 50 تن از شهدای مكه پس از نماز جمعه تهران .

تحریم كالاهای نظامی به ایران توسط آمریكا

 

16/05/67

اعلام رسمی پذیرش مذاكره رو در رو با عراق پس از برقراری آتش‌بس توسط ولایتی.

دیدار معاون سیاسی وزارت خارجه و نماینده ویژه دولت ژاپن از تهران

 

اعلام قبول آتش‌بس از طرف عراق قبل از مذاكره مستقیم.

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:25 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 15 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 15 مرداد ماه

 

 

15/05/60

اخراج سفیر فرانسه از ایران.

 

15/05/61

آغاز عملیات ثارلله در منطقه قصر شیرین

نیروهای خودی در یك عملیات در قصرشیرین دو ارتفاع مهم را از اشغال دشمن خارج كردند. با این عملیات جاده قصرشیرین به سرپل ذهاب از دید و تیر دشمن بیرون آمد و متقابلاً جاده تداركاتی دشمن در محور پیروزخان به تنگ بیشگان در زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار گرفت. در این عملیات 200 تن از نیروهای دشمن كشته یا مجروح شدند و یك تانك و سه خودرو آنها نیز منهدم شد.

 

حمله نیروهای خودی به دو پایگاه حزب دمكرات و سازمان كومله در اطراف مریوان. در این حمله 12 تن از عناصر كومله كشته یا زخمی شدند. سه تن از افراد حزب دمكرات با پنج قبضه اسلحه خود را به سپاه مریوان تسلیم كردند.

 

پنج عملیات سازمان مجاهدین خلق برای ترور افراد، سرقت خودرو و حمله به مراكز دولتی در شهر تهران. در این عملیاتها یك تن از مردم به شهادت رسید و سه تن مجروح شدند، یك اتومبیل نیز ربوده شد.

 

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سخنان سفیر عراق در عربستان (مبنی بر موافقت صدام با شرایط جمهوری اسلامی ایران) را تبلیغاتی برای كسب وجهة سیاسی خواند و افزود: هنوز مناطق مهمی از خاك ایران در اشغال عراق است.

 

وزیر اطلاعات حكومت سعودی سخنان دو روز گذشته سفیر عراق در این كشور را (مبنی بر پذیرش شرایط ایران) را تكذیب كرد؛ سفیر عراق در عربستان نیز در یك عقب نشینی آشكار گفت: ایران به عراق تجاوز كرده است و عراق هیچ غرامتی را پرداخت نخواهدكرد.

 

امام خمینی آقای موسوی خوئینیها را به سمت نماینده خود و سرپرست حجاج ایرانی منصوب كرد.

 

15/05/65

حمله بی نتیجه هواپیماهای عراقی به جزیره خارك؛ ایران در حال تكمیل پایانهای در جزیره لارك است كه خارج از دسترس هواپیماهای عراقی میباشد.

سرفرماندهی ارتش عراق: ایران مناطق مسكونی سیروان در استان حلبچه را مورد حمله توپخانه قرارداد. عراق حمله به مناطق نظامی و اقتصادی ایران را با قدرت ادامه خواهد داد.

 

فعالیت مهندسی دشمن در جزیره مجنون و اقدامات عراق در منطقه امالرصاص.

 

اظهارات اسیران عراقی درباره وضعیت بسیج نیرو و شیوه مدیریت عراق در به كارگیری آنها: (احضار كلیه افسران بازنشسته، تشكیل 120 گردان خفیفه(دفاع وطنی) از عشایر وفادار، اعلام اسامی افراد مشمول از رسانه های همگانی؛ اگر سربازی سه بار مرتكب غیبت و فرار شود، اعدام میشود. ارتش هیچگونه كمبود لجستیكی ندارد. نقطه ضعف نیروهای ایرانی، عدم استقرار، و عدم رعایت اختفا و پوشش است.)

 

دستورالعمل فرمانده نیرویزمینی به نواحی سپاه برای تشكیل 500 گردان پیاده تا پایان تابستان، اقدام برای تشكیل 700 گردان تا پایان پاییز و اقدام برای تشكیل 1000 گردان تا پایان سال جاری؛ اعزام هزاران نیروی داوطلب بسیجی از پلدختر، بوشهر، یاسوج، كرمان، شیراز، باختران و خرم آباد؛ شروع دومین دوره آموزش نظامی جمعی از معاونان نخستوزیری و مدیران كل وزارتخانه هاو نهادها.

 

فعالیتهای جهاد دانشگاهی، از جمله: تولید سه میلیون عدد آمپول خنثیكننده گازهای شیمیایی، طراحی دستگاه كنترل از راه دور خودروهای سنگین و شناورها، طرح ساخت انواع هواپیما، طرح نحوه شناخت گازهای شیمیایی و طرح شناخت آلیاژ قطعات وسایل نظامی.

 

تلاش كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق

دستور رئیس كمیته اجرایی ساف، یاسر عرفات مبنی بر انتقال 200 جنگجوی فلسطینی از الجزایر به بغداد.

 

15/05/66

تصرف ارتفاع “ بلفت “ عراق در ادامه مرحله دوم عملیات “ نصر7 “ و اقدامات یگان‌های خودی برای تثبیث مواضع تصرف شده .

پاتك دشمن رو ی ارتفاع بلفت ، درگیری تن‌ به تن ؛ نیروهای خودی سرانجام عقب‌ نشینی دشمن .

 

حملات توپخانه‌ای و هوایی عراق در منطقه عملیاتی “ نصر7 “ و سقوط یك فروند هواپیمای دشمن .

گزارش راوی لشكر31 عاشورا از عوامل مؤثر در موفقیت عملیات “ نصر7 “ .

 

شهادت تیمسار عباس بابایی معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی ارتش .

حمله هوایی دشمن به مركز تداركاتی “ لشكر11 امیرالمؤمنین “ در جبهه مهران ، منطقه میمك و چند روستا از توابع مریوان .

 

درگیری نیروهای خودی با عناصر كومه‌له در روستای “ نرگسله “ و “ دوایر “ .

تصرف چند پایگاه عراق در منطقه توكل “ كركوك “ به دست نیروهای اتحادیه میهنی . كمین نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق در جاده اربیل به رواندوز و اسارت گوینده رادیو تلوزیون بغداد .

 

تشریح ابعاد مختلف فاجعه كشتار مكه در سمنان از سوی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در نماز عید قربان .

سومین روز برگزاری مانور “ شهادت “ و تحلیل تأثیر و پی‌آمد این مانور . به آب انداختن نخستین زیردریایی سپاه .

 

ادعای خبرگزاری یونایتدپرس در مورد كور كردن رادار موشك‌های كرم‌ابریشم به وسیله نیروهای امریكا و مانورهای تداومی آنها علیه این موشك‌ها .

مصاحبه مطبوعاتی شولتز “ وزیرخارجه امریكا “ و ادعای وی مبنی‌بر این كه اقدامات امریكا در خلیج‌فارس علیه هیچ كشوری نیست . تحلیل دیلی‌ تلگراف از روابط ایران و امریكا .

 

تفسیر روزنامه‌های “ سونسكاداگبلادت “ و “ وال استریت ژورنال “ از روابط ایران و شوروی .

به دستور فرانسه ، شركت‌های این كشور خرید نفت از ایران متوقف كردند .

 

ساخت موشك جدید زمین به زمین توسط عراق (افزایش توان موشكی عراق)

ساخت نخستین زیردریایی ایران

 

ناوگان ضربتی نیروی دریایی آمریكا در خلیج فارس به 24 فروند می‌رسد.

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:23 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 14 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 14 مرداد ماه

 

 

 

 

14/05/59

دیدار صدام از عربستان.

 

14/05/60

شهادت سید حسن آیت به دست منافقان کوردل

انتخاب باهنر به نخست وزیری.

 

14/05/61

سه جنگنده ایران بخش وسیعی از مواضع و محل استقرار، استحكامات و جنگافزارهای ارتش عراق در شلمچه و بصره را بمباران كردند. در گلولهباران آبادان چهار تن شهید یا مجروح شدند. امروز نیز 33 خودرو حامل تجهیزات نظامی از اردن وارد عراق شد. نشریه "ال پائیس": امریكا به وسیله ماهواره و هواپیماهای آواكس در تشخیص مواضع نیروهای ایرانی به عراق كمك میكند. در عملیات كمین افراد ضدانقلاب در مسیر سقز ـ بوكان، هفت تن از نیروهای خودی به شهادت رسیدند. ناكامی نیروهای مسلح غیرقانونی در نفوذ به شهر بوكان و حمله به ساختمان جهادسازندگی پیرانشهر. در عملیات مشترك ارتش و سپاه در اطراف مهاباد، 34 تن از افراد ضدانقلاب كشته شدند. پاكسازی چند روستا در اطراف دیواندره. "مسعود رجوی" رئیس سازمان مجاهدین خلق: به زودی به ایران باز خواهم گشت. بنیصدر: اگر حكومت ایران سقوط كند، ریاستجمهوری ایران را برعهده خواهم گرفت و رجوی نیز نخستوزیر خواهد شد. هرالد تریبون: بنیصدر قسم خورده بود كه هرگز ایران را ترك نكند ولی وی به همراه رجوی از ایران فرار كرد. امروز یك ردیف خانه تازهساز برای 40 نفر و باغچه سبزیكاری شده ـ كه به خوبی نگهداری میشود ـ به مقر سریع التأسیس آنها رایحة همیشگی بودن بخشیده است. آقای هاشمی رفسنجانی در پایان جلسة شورای عالی دفاع: درباره حركتهای آینده در جبههها تصمیماتی اتخاذ شد. ما میخواهیم به صدام و حامیانش بفهمانیم كه پشت مرزها نخواهیم ایستاد؛ در صورت عدم توجه برنامههای جدیدی را اجرا خواهیم كرد. بعید است كه كشورهای غیرمتعهد در مورد ناامنی كنفرانس هوشیاری لازم را به كار نبرند و دست به ریسك بزنند. سخنان فرمانده سپاه درباره چگونگی عملیات رمضان، تلفات و خسارتهای وارده به عراق، نتایج اقدامات خودی در مقابله با سازمان مجاهدین خلق و برنامههای تأمینی سپاه برای خنثی كردن اقدامات آینده این سازمان. "میرحسین موسوی" نخستوزیر: وضعیت ما نسبت به سالهای گذشته كه همه از سرنگونی جمهوری اسلامی حرف میزدند، بسیار خوب است و امروز ثبات كامل داریم. اكنون ایران به عنوان قدرت غیرمتمایل به شرق و غرب در جهان مطرح است. قدرتهای جهان برای حفظ صدام اتفاق نظر دارند. طنینانداز شدن نغمههای صلح به علت ترس از سقوط صدام است. سیاست دولت براساس رسیدن به خودكفایی و اقتصاد سالم پیریزی شده و از واردات كالاهای غیرضروری جلوگیری خواهد شد. در دیدار "كاظمپور اردبیلی" معاون امور اقتصادی و بینالمللی وزارت امورخارجه با سفیران كشورهای هند و كره شمالی، برپایی احتمالی اجلاس فوقالعاده وزیران خارجه غیرمتعهدها در هاوانا به منظور تغییر محل كنفرانس سران عدمتعهد از بغداد به محل دیگر، مورد بحث قرار گرفت. رادیو بی.بی.سی.: برخی كشورهای غیرمتعهد مشغول بررسی راهحلهایی هستند كه تشكیل كنفرانس "سران كشورهای غیرمتعهد" را ممكن سازد. امكان تغییر محل كنفرانس از سوی اعضاء مورد مطالعه قرار گرفته است. یوگسلاوی مدافع سر سخت تشكیل كنفرانس سران در بغداد بود ولی در نظر خود تغییراتی به وجود آورده است. سخنان حبیب شطی دبیركل سازمان كنفرانس اسلامی، درباره ادامه تلاش كمیته 9 نفره صلح این كنفرانس. گزارش مطبوعات تركیه از سفر آتی نخستوزیر تركیه به ایران جهت میانجیگری بین ایران و عراق. گزارش روزنامههای سوریه و تركیه از گفتههای روز گذشته سفیر عراق در عربستان درباره پذیرش شرایط ایران. دولت عراق در نامهای به دبیركل سازمان ملل، ایران را متهم كرد كه به جنگ ادامه میدهد و درخواست كرد كه جنگ دو كشور در مجمع عمومی سازمان ملل بررسی شود. نیویورك تایمز در مقالهای با بررسی سابقه روابط عراق و امریكا، با توجه به اوضاع كنونی و بررسی سابقه رفتاری صدام در زمان حكومتش، به دولت امریكا توصیه كرد كه روابط خود را با عراق برقرار كند.

 

14/05/65

ادامه جلسات آماده سازی عملیات دربندیخان و مأموریت قرارگاه رمضان در این عملیات.

تأكید فرمانده نیروی زمینی سپاه بر اجرای عملیات با توجه به دستور امام برای تداوم عملیات. تأكید فرمانده نیروی زمینی سپاه بر توسعه سازمان رزم سپاه و تقویت گردانهای قائم؛ دستور رئیس ستاد مركزی سپاه به نواحی مختلف برای تأمین نیروهای لشكر14، لشكر8 و تیپ44 تا 25/5/1365 جهت اجرای مأموریت دراسكله العمیه، حاج عمران و جزیره مجنون.

 

عراق ادعا كرد هواپیماهایش 40 حمله به مناطقی از جمله تأسیسات جزیره مجنون، كرده اند.

 

بازدید كارشناسان سازمان ملل از مناطق بمباران شدة شهر سنندج.

 

 به دنبال حمله نیروهای حزب دمكرات به دو پایگاه در غرب اشنویه نیروهای گردان جندالله این شهر و پیرانشهر ضمن درگیری با ضدانقلابیون، شش تن از عناصر حزب دمكرات را هلاك و هفت تن از نیروهای خودی را كه به اسارت گرفته شده بودند، آزاد كردند.

 

ایجاد مقر مشترك سازمان مجاهدین خلق با حزب كومهله؛ پیام تبریك رجوی به صدام. تأسیس دفتر نمایندگی گروه منتسب به بختیار(نهضت مقاومت ملی) در كراچی پاكستان.

 

اعزام نیروهای داوطلب بسیجی از شهرهای برازجان، ایلام، كرج، درگز، خمینی شهر و نیز اعزام دومین تیپ نیروهای داوطلب شهربانی به جبهه های نبرد.

 

14/05/66

آغاز مرحله اول عملیات “ نصر7 “ در غرب سردشت و تصرف ارتفاعات مهم دوپازا ، با رمز مبارک « یا فاطمه الزهرا(س)»

ابلاغ مرحله دوم عملیات “ نصر7 “ به تیپ 29 نبی‌اكرم و اجرای آتش شدید توپخانه بر مواضع دشمن .

 

در حمله هواپیماهای عراق ، منطقه میمك بمباران شد .

درگیری با “ خبات “ در روستای برده‌رش و درگیری میان عناصر كومه‌له و دمكرات در سردشت .

 

گزارش نشریه “ الاتحاد “ از خریدهای تسلیحاتی عراق .

دومین روز برگزاری مانور دریایی “ شهادت “ در خلیج‌فارس : رژه قایق‌های تندرو ، پرواز پرنده‌های هدایت شونده ، نصب مین‌ به كشتی‌ دشمن فرضی ، پیاده كردن نیرو از هواپیما .

 

بازتاب اجرای مانور شهادت در رسانه‌های جهان .

اعزام ناوچه‌های گشتی تندرو از امریكا به خلیج‌فارس و تدابیر امریكا برای مقابله با قایق‌های تندرو : اعزام قایق‌های تندرو ، استقرار هلی‌كوپترهای توپ‌دار در عرشه كشتی‌های جنگی . تمایل كشورهای اروپایی برای تشكیل نیروی مشترك مین‌روب .

 

تحلیل “ دیلی تلگراف “ و “ فیگارو “ از تداوم روابط دیپلماتیك ایران و كشورهای حاشیه جنوبی حاشیه خلیج‌فارس .

تفسیر روزنامه “ تایمز مالی “ از دخالت ابرقدرت‌ها در منطقه و تأثیر تحولات جنگ در خلیج‌فارس .

 

سخن‌گوی وزارت خارجه چین موضع این كشور را در قبال قطع‌نامه 598 و پایان جنگ ایران و عراق اعلام كرد .

ورود نخستین كاروان شهدا و مجروحان فاجعه كشتار مكه به تهران و استقبال مهندس میرحسین موسوی از آنها .

 

بهای نفت با یك دلار ترقی در هر بشكه به 21 دلار با در بازاراهای اروپایی در پی انجام مانور شهادت در خلیج فارس

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:22 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 13 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 13 مرداد ماه

 

 

13/05/59

نقل و انتقالات وسیع و تمركز ارتش عراق از مرز سومار تا باویسی و ازگله

موافقت امریكا با فروش موتورهای جت برای كشتیهای جنگی عراق

 

13/05/61

در گلوله باران امروز آبادان 3 تن شهید و 16 تن نیز مجروح شدند. ده خودرو حامل نیروهای نظامی و دو خودرو حامل جنگافزار از اردن وارد عراق شدند. اقدامات امروز ضدانقلاب: حمله به یك پایگاه در مهاباد و عملیات كمین در مسیر یك خودرو سپاه در جاده اشنویه ـ ارومیه. سفیر عراق در عربستان: ما سه شرط ایران برای پایان دادن به جنگ را پذیرفتهایم. عراق در جستوجوی یك فرمول مناسب و سریع برای پایان دادن به جنگ است. وزارت اطلاعات عراق آمار تلفات انفجار بمب در این كشور در دهم مرداد ماه را اعلام كرد: 20 كشته و 128 مجروح. لوماتن: هدف بمبگذاریها به شكست كشاندن كنفرانس عدمتعهد در بغداد است. سفیر عراق در اندونزی: بغداد برای پذیرایی از سران كشورها آمادگی كامل دارد. نود كشور برای شركت در كنفرانس بغداد اعلام آمادگی كردند. وزیرخارجه سریلانكا: اجلاس سران باید ادامه یابد. رویتر: یك هیئت از وزارت خارجه كوبا به یوگسلاوی سفر كرده تا پیام كاسترو درباره تشكیل یك اجلاس اضطراری در كوبا برای تصمیمگیری محل و زمان برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها را تسلیم مقامات این كشور نماید. لوموند: آیا ایران برای جلوگیری از تشكیل كنفرانس سران در بغداد، به شیوههای دیگری نیز متوسل خواهد شد؟ گزارش بی.بی.سی. درباره تلاش جدید تركیه برای میانجیگری در جنگ عراق با ایران. روزنامه جمهوریت تركیه: ژنرال "كنعان اورن" (رئیسجمهور تركیه) با ارسال پیامی برای رئیسجمهور ایران و عراق از تمایلات آنان درباره تلاش میانجیگری تركیه آگاهی یافته است. رویتر: سفر نخستوزیر تركیه چرخشی آشكار در سیاست تركیه در قبال جنگ ایران و عراق است. دبیركل سازمان كنفرانس اسلامی: كمیته حسن نیت سازمان كنفرانس اسلامی كوششهای تازهای را برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق آغاز كرده است. مجله امریكایی "تایم": صدام به دلایل مختلف ـ از جمله شكستهای متعدد نظامی و تلاش برای ایجاد امنیت در بغداد و كسب ریاست سه ساله نهضت عدمتعهد ـ شدیداً برای دستیابی به یك توافق سری برای صلح، كوشش میكند. ولی ایران هیچ علامتی جهت برآورده ساختن آرزوی صدام از خود نشان نمیدهد. گزارش خبرگزاری فرانسه از روابط اقتصادی فرانسه با عراق: عراق در صدر مشتریان فرانسه قراردارد. هزار مؤسسه فرانسوی با عراق ارتباط دارند. هفت هزار و پانصد فرانسوی برای اجرای طرحها در شركتهای مختلف عراق حضور دارند. مجلة "تایم":عراق با پیشبینی حملات بیشتر از جانب ایران، كلیه مجوزهای خروج اتباع ذكور عراق به خارج از كشور را لغو كرده است. نشریه "فرانكفورتر الگماینه" : كارشناسان نظامی تردید دارند كه ایران بتواند جنگ را در داخل عراق ادامه دهد.

 

13/05/63

ربایندگان هواپیما بوئینگ 737 فرانسوی پس از آزادی مسافرین هواپیما را منفجر كردند.

 

13/05/64

آغاز مجدد حمله به نفتكشها در نهم ژولای با حمله به یك نفتكش تركیه – تیرگی روابط عراق با طرابلس بدلیل نزدیكی لیبی با ایران.

تیرگی روابط عراق و كویت بدنبال اخلالگریها و انفجارات عراق در كویت.

 

13/05/65

توجه عراق به دربندیخان و تقویت این منطقه همزمان با اقدامات خودی برای تدارك یك عملیات. یك كشتی یونانی از خطر اصابت راكت شلیك شده از هلیكوپتری ناشناس گریخت. در حمله نیروهای ضدانقلاب به دو پایگاه در غرب اشنویه، 10 نیروی خودی شهید و 23 تن اسیر شدند و دوپایگاه سقوط كرد، همچنین شش نیروی ضدانقلاب كشته شدند. مجلس اعلای عراق: رژیم بعثی اخیراً 20 روستا را در سلیمانیه و كركوك منهدم كردهاست. انفجار بزرگترین انبار مهمات ارتش عراق در حدفاصل سلیمانیه و كركوك به دست یك گروه مخالف رژیم عراق؛ انفجار 13 انبار مهمات دیگر در شهرهای موصل، بصره و جلوله. اظهارات سرهنگ اسیر عراقی درباره تأثیر عملیات "والفجر8" در فروپاشی سازمان ارتش عراق؛ تأثیرات سیاسی، اقتصادی، نظامی و روانی سقوط فاو بر حكومت و ارتش عراق. بی.بی.سی: «آنچه موجب برداشتن سرهنگ صیادشیرازی شد، نوع روابط او با سپاه پاسداران بوده است.» اظهارات رئیس شورای عالی دفاع در رد این گونه شایعهها. اعزام نیروهای بسیجی، پاسدار و پاسدار وظیفه و اعزام كاروان "كربلای1" متشكل از سه تیپ رزمی و تخصصی از شهرهای مختلف و كمكهای نقدی ایرانیان مقیم كویت به جبههها. رئیس شورای عالی دفاع موضع ایران در قبال پیشنهاد پنج مادهای صدام را تشریح كرد. بازتاب پیشنهاد پنجمادهای صدام؛ خبرگزاری فرانسه: پیشنهاد صدام آخرین تلاش برای اجتناب از درگیریهای آتی است. لوموند: پیام غیرمعمول صدام، در وهله اول افكار عمومی خسته از جنگ عراق است. لوكوتیدین دوپاری: نامه صدام نشاندهنده نوعی نگرانی در رهبری عراق است. یك مقام عربستان: «ما با تمام قدرت از خاك و حقوق مشروع خود و كشورهای برادر دفاع خواهیم كرد.» خبرگزاری فرانسه: این واكنش عربستان در پی هشدار آقای هاشمی است. معاون دبیركل حزب بعث سوریه: حمایت از ایران درجنگ، عامل مقابله با تهدید رژیم صهیونیستی علیه امت عرب است. روزنامههای كویتی: «عراق با دستیابی به هواپیماهای حامل سوخت قادر خواهد بود تأسیسات نفتی ایران در جزایر سیری و لارك را مورد حمله قرار دهد.» خبرگزاری كیودو: ایران بارگیری از لارك را متوقف كرده و بارگیری ازنفتكشها را از جزیره سیری انجام میدهد. صدور نفت ایران در ژوئیه 5/1 میلیون بشكه در روز بود. حریت: مشكلات ناشی از جنگ باعث كمبود سوخت در 14 استان تركیه شدهاست. وزیر كار: بر اثر تنگناهای اقتصادی، بیشترین فشار بر طبقات محروم و مستضعف وارد میشود. ما اجازه هیچگونه اخراجی را نمیدهیم. اولویتبندی تأمین ارز مورد نیاز رشتههای مختلف صنعتی. انتقاد روزنامه جمهوریاسلامی از تصویب قانون تشدید مجازات محتكران و گرانفروشان. نامه گلایهآمیز یكی از رزمندگان درباره ناهنجاریهای شهرها، احتكار، گرانفروشی، قاچاق، بدحجابی، فیلمها و ترانههای مبتذل.

13/05/66

بررسی آخرین وضعیت دشمن و اقدامات انجام شده برای آغاز عملیات “ نصر7 “ در جلسه فرماندهان سپاه در قرارگاه قدس .

اجرای عملیات “ فتح 9 “ در منطقه “ خرمال “ واقع در جنوب استان سلیمانیه به همت نیروهای “ تیپ 25 ظفر “ سپاه و حزب دمكرات كردستان عراق . عملیات نفوذی نیروهای “ لشكر 9 بدر “ در چوارتا .

 

استخدام جاش در ارتش حكومت عراق برای نفوذ به خاك ایران و انجام دادن اقدامات تخریبی .

 

آغاز مانور دریایی “ شهادت “ در سواحل خلیج فارس ، اقدامات انجام شده و سخنان فرمانده كل سپاه درباره اهداف نظامی سیاسی مانور و نقاط قوت آن .

 

 گزارش خبرنگار روزنامه اطلاعات ، رادیو بی . بی . سی و رادیو قاهره در مورد چگونگی برگزاری مانور دریایی شهادت و اهداف آن . تأثیر مانور دریایی شهادت بر افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و گزارش خبرنگار بخش انگلیسی رادیو بی . بی . سی و روزنامه اطلاعات در این مورد .

 

عراق به كمك برخی كشورها برد موشك اسكاد ـ بی را افزایش داد .

 

گزارش مدیر “ مؤسسه تحقیقات صلح استكهلم “ درباره نقش چین در تأمین سلاحهای ایران و عراق و نیز خریدهای تسلیحاتی دو كشور .

 

بررسی آخرین وضعیت دشمن و اقدامات انجام شده برای آغاز عملیات “ نصر7 “ در جلسه فرماندهان سپاه در قرارگاه قدس .

اجرای عملیات “ فتح 9 “ در منطقه “ خرمال “ واقع در جنوب استان سلیمانیه به همت نیروهای “ تیپ 25 ظفر “ سپاه و حزب دمكرات كردستان عراق . عملیات نفوذی نیروهای “ لشكر 9 بدر “ در چوارتا .

 

استخدام جاش در ارتش حكومت عراق برای نفوذ به خاك ایران و انجام دادن اقدامات تخریبی .

آغاز مانور دریایی “ شهادت “ در سواحل خلیج‌فارس ، اقدامات انجام شده و سخنان فرمانده كل سپاه درباره اهداف نظامی سیاسی مانور و نقاط قوت آن .

 

گزارش خبرنگار روزنامه اطلاعات ، رادیو بی . بی . سی و رادیو قاهره در مورد چگونگی برگزاری مانور دریایی شهادت و اهداف آن .

تأثیر مانور دریایی شهادت بر افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و گزارش‌ خبرنگار بخش انگلیسی رادیو بی . بی . سی و روزنامه اطلاعات در این مورد .

 

عراق به كمك برخی كشورها برد موشك اسكاد ـ بی را افزایش داد . گزارش برخی رسانه‌ها درباره تأثیر این موشك با برد جدید در جنگ شهرها . گزارش مدیر “ مؤسسه تحقیقات صلح استكهلم “ درباره نقش چین در تأمین سلاح‌های ایران و عراق و نیز خریدهای تسلیحاتی دو كشور .

هشدار ایران به امریكا در مورد تجاوز هواپیماهای امریكایی به قلمرو هوایی جمهوری اسلامی ایران .

 

هشدار برخی رسانه‌ها و منابع كشتی‌رانی در مورد توانایی ایران در حمله به نیروهای امریكایی و اجرای سیاست “ با چنگ و دندان “

وزارت خارجه امریكا ، “ ضیاءالحق “ رئیس‌ جمهور پاكستان و سازمان مجاهدین خلق اعلام كردند كه ایران مسئول كشتار حاجیان در مكه است .

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:21 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 12 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 12 مرداد ماه

 

 

 

 

12/05/61

سفر محسن رضائی به تهران برای مشورت با اعضاء شورای عالی دفاع و جمعبندی صیاد شیرازی از عملیات رمضان در جمع فرماندهان عمل كننده سپاه و راتش و اعلام پایان عملیات در مقطع فعلی و طرح مانور عملیات آینده با هدف نزدیكی به بصره. تشكیل جلسه مجدد در قرارگاه كربلا و با شركت فرماندهان قرارگاههای سپاه، تشكیك حسن باقری درباره عملیات آینده و بیان دشواریهای طرح مانور پیشنهادی و دفاع برخی از اعضاء جلسه از طرح مانور و تشویق شركتكنندگان به تحمل شدائد عملیات (با اقدام عراق در انداختن آب به منطقه عملیاتی راهكارهای دست یابی به بصره در این مقطع عملاً بستهشد). در گلولهباران شهر آبادان 19 تن مجروح شدند. دهلران نیز گلولهباران شد و به مناطق مسكونی آن خسارتهایی وارد آمد. به سبب وجود میدانهای متعدد مین و تلههای انفجاری در داخل و اطراف شهرهای آبادان و خرمشهر، بازگشت ساكنان این دو شهر تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد. امروز مردم جنگزده گیلانغرب در مراسمی با حضور امام جمعه باختران، وزیر نیرو و شماری از مسئولان كشوری و لشكری به شهر خود بازگشتند و اولین كلنگ بازسازی شهر نیز به زمین زده شد. ورود 218 كامیون و تریلر حامل مهمات و تجهیزات نظامی از كویت و عربستان به عراق. امروز نیز 84 تن از مردم مسلمان عراق پس از گذشت از مرز وارد ایران شدند و تقاضای پناهندگی كردند. نیروهای سپاه اشنویه در یك درگیری با حزب دمكرات، سه تن از اعضای جهادسازندگی را كه در اسارت این حزب بودند، آزاد كردند. در این درگیری، یكی از افراد حزب دمكرات كشته شد و یك تن نیز به اسارت درآمد. در یك درگیری میان نیروهای خودی و افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مریوان، از این افراد دو تن كشته و چند تن نیز مجروح شدند. امروز سازمان كومله در پی امضای قرارداد با حزب دمكرات كردستان ـ كه با وساطت عراق صورت گرفت ـ رسماً فعالیت خود را در شهر سلیمانیه عراق آغاز كرد. در یك عملیات نیروهای سپاه در شهر باختران، سه تن از افراد چریكهای فدایی خلق ـ شاخة اشرف دهقان ـ دستگیر شدند و یك تن دیگر نیز كشته شد. در اطراف قائمشهر هم سه تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق دستگیر شدند. یك عضو این سازمان یكی از اهالی قائمشهر را با چاقو به شهادت رساند. یكی از اعضای دفتر سیاسی ـ عقیدتی نیروی هوایی ارتش و همسر یكی از اعضای انجمن اسلامی شركت مینو به دست افراد سازمان مجاهدین خلق به شهادت رسیدند. بمبی در میدان "باب الشارجه" بغداد منفجر شد. جنبش مجاهدین عراق شاخة "ابومیثم تمار" مسئولیت انفجار دو روز پیش بغداد را برعهده گرفت. گروه ابومیثم در اطلاعیهای در مورد تشكیل جلسه سران كشورهای غیرمتعهد در بغداد، هشدار داد. گزارش خبرنگاران نشریههای "لوموند" فرانسه و "اشپیگل" آلمان از اعدام فرماندهان نظامی عراق پس از عملیات رمضان. قرارداد جدید عراق با شركتهای كرة جنوبی برای طرحهای ساختمانی، آبرسانی و احداث خط آهن بغداد ـ امالقصر. سخنگوی دولت عراق ضمن اعلام آمادگی برای تعیین آغازگر جنگ، خواستار دریافت غرامت از ایران شد. كاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در كویت امروز در دیدار با سفیران هند و یوگسلاوی در آن كشور(كویت) بر جلوگیری از برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد به دلیل نا امنی این شهر، تأكید كرد. بنگلادش در پی سفر وزیر مشاور عراق به داكا، نظر خود را درباره لغو میزبانی عراق تغییر داد: ما در كنفرانس اجلاس سران عدمتعهد در بغداد شركت خواهیم كرد. مقالة نشریه هندی "تلگراف" دربارة وضعیت فعلی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی: علیرغم انتظار ناظران غربی، انقلاب ایران با تهاجم عراق شكست نخورد، پیشنهادهای آمرانة صلح عراق را نپذیرفت، بدون هیچ مشكلی بنیصدر را بركنار كرد و از ترور رهبران و انفجارها نیز موفق بیرون آمد. رشد تفكر شیعی اولین منبع تهدید اعراب منطقه است. نشریه "كریستین ساینس مانیتور": مقاومت عراقیها در تهاجم اخیر ایران، چهرة تار صدامحسین را شفافتر كرد. بالاترین اولویت بینالمللی عراق، برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد است. تابلوهای خوشآمدگویی بر دیوارهای بغداد نصب شده است. كارگران 24 ساعته كار میكنند ... برگزاری كنفرانس در بغداد، ریاست سه سالة كنفرانس را به صدام خواهد داد. نشریههای الشعب، لوماتن، ژونآفریك و اشپیگل در بررسی حملات اخیر ایران به داخل عراق، هركدام به یكی از آثار آن توجه كردهاند: "الشعب: تلفات عراقیها"؛ "لوماتن: نفوذ ایران به عمق مواضع عراق"؛ "ژونآفریك: نفوذ ناموفق ایران"؛ "اشپیگل: هدف اصلی ایران بصره است. سقوط این شهر سرآغاز سقوط صدام خواهد بود." این نشریه سپس افزوده است كه سربازان دیگر كشورهای عربی در ارتش عراق خدمت میكنند. اشپیگل همچنین با اشاره به اینكه بصره در تیررس توپخانههای ایران است، خاطرنشان كرده كه ایران تاكنون از این امتیاز استفاده نكرده است. ارسال كمكهای ایران به رزمندگان جبهه های لبنان.

 

12/05/65

تشكیل جلسه قرارگاه خاتمالانبیای سپاه با حضور اعضای قرارگاه نوح جهت پیگیری كار آمادگی و مشكلات عملیات العمیه؛ اقدامات مهندسی، تداركاتی و ساخت اهداف كاذب. تأكید قرارگاه خاتم بر احداث پل ثابت بر اروند به منظور افزایش توانایی انتقال نیرو. یك كشتی امریكایی حامل بنزین برای شركت میتسوبیشی ژاپن، در آبهای خلیجفارس هدف موشكهای یك هلیكوپتر ناشناس قرار گرفت و 27 تن از خدمه ایتالیایی این كشتی مجروح شدند؛ وزارتخارجه امریكا این حمله را به ایران نسبت داد و آنرا تقبیح كرد. بررسی زمینههای همكاری با نیروهای معارض عراقی در جلسه مشترك مسئولان نیرویزمینی و قرارگاه رمضان؛ بررسی وضعیت نظامی و اقتصادی مناطق تحت نفوذ معارضان و چگونگی حضور نظامیان عراقی؛ وضعیت حفاظتی پالایشگاه كركوك؛ آمادگی نیروهای معارض برای اجرای عملیات مشترك نفوذی. گزارش حمله نیروهای معارض كرد عراق به چهار پایگاه نظامی در مناطق زاخو و خرمال. ادامه درگیری كومهله و دمكرات درحوالی سقز، 11 كشته و 13 مجروح داشت. اعزام نیروهای داوطلب مردمی از 22 شهر كشور. گروهی از اسیران عراقی اردوگاههای تهران به زیارت مرقد مطهر امامرضا(ع) رفتند. بازتاب پیشنهاد طرح پنجمادهای صلح صدام حسین؛ حمایت شاه اردن به صدام حسین؛ حمایت مصر از عراق و درخواست توقف جنگ؛ بازتاب پیشنهاد صدام در رادیوهای فرانسه، امریكا، بی.بی.سی، اسرائیل، مسكو و پاكستان. سفر معاون وزارت خارجه(لاریجانی) به شوروی؛ خبرگزاری فرانسه: شوروی ضمن اعلام بیطرفی، هم به عراق و هم به ایران كمك نظامی میكند. آقای هاشمیرفسنجانی در ملاقات كاردار ایران در فرانسه با ایشان: فرانسه اگر خواهان بهبود روابط با ایران است باید مواضع واقعبینانهتر و با دست باز با ما برخورد كند. موافقت ریگان با سلاحهای درخواستی ایران و ارسال آن به تهران در پی آزادی كشیش جنكو؛ مخالفت جهاداسلامی با گفتوگو درباره آزادی گروگانهای امریكایی؛ از جمله خواستههای این سازمان، آزادی 17 تن از هوادارانش در كویت است. روزنامه مصری الاحرار: مذاكرات اسرائیل و عراق برای خرید اسلحه؛ اسرائیل خواهان كمك عراق به روند صلح خاورمیانه و عراق خواستار خرید انواع موشكها، هواپیماهای شناسایی و... از اسرائیل شد. روزنامه المجاهد چاپ الجزایر: علت اصرار كشورهای عرب خلیجفارس بر ادامه جنگ قیمتها، تحلیل بردن توان اقتصادی ایران است.

 

12/05/66

جلسه فرماندهان سپاه برای بررسی طرح عملیات “ نصر7 “ و نظر جانشین نیروی زمینی سپاه ( آقای رحیم صفوی ) در این مورد . دفع پاتك دشمن در ارتفاعات میمك و اهداف عراق از این تحركات . درگیری شدید میان حزب دمكرات و نیروهای خودی در روستای “ كلاشین “ سقز . كمین افراد گروهك ضدانقلابی “ رزگاری “ در مریوان . شكست منافقین در منطقه “ كانیشیخ “ به هنگام تلاش برای ورود به ایران . گزارش ژاندارمری در مورد احتمال حمله شیمیایی عراق به شهرهای مرزی اشنویه ، پیرانشهر و سردشت . پاسخ امام امت به پیام حجتالاسلام والمسلمین كروبی درباره فاجعه مكه . تأكید امام بر بیلیاقتی آلسعود در اداره حرمین . آغاز مانور دریایی “ شهادت “ و اطلاعیه ستاد كل سپاه مبنی بر منع تردد كلیه كشتیها و هواپیماهای نظامی و مسافربری در آبهای محدود مانور . موضع امریكا و انگلستان در برابر مانور شهادت . تفسیر هفتهنامه نیوزویك ، ایندیپندنت و وزیر جنگ اسبق امریكا از طرحها و اهداف حمله احتمالی امریكا و خطرات محافظت از كشتیها و احتمال یك حمله پیشگیرانه علیه ایران . اعزام سه فروند كشتی نظامی انگلیسی به خلیجفارس برای جایگزین كردن آنها با كشتیهای موجود . دیدار “ یولی ورنتسف “ معاون وزیر خارجه شوروی با رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه و نخستوزیر و گفتوگوهای آنها درباره لزوم خروج نیروهای بیگانه از خلیجفارس ، پایان جنگ ایران و عراق ، سفر دبیركل سازمان ملل به ایران و روابط اقتصادی دوجانبه . تحلیل سفر ورنتسف به منطقه دیدار و گفتوگوهای وی با مقامات عراق و ایران از دیدگاه رادیو بی . بی . سی ، یك نشریه داخلی سپاه ، كتاب “ گذر از بحران 67 “ . تلاش امریكا در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطعنامه جدید علیه ایران و بیمیلی چین و اروپا در این مورد . روزنامه الابناء و “ صلاح خلف “ ( ابوایاد ) مرد شماره 2 الفتح خواستار اقدام مشترك اعراب علیه ایران شدند . تحلیل یك نشریه داخلی سپاه در مورد واكنشهای كشورهای اسلامی در مقابل فاجعه مكه . تأثیر كشتار مكه و مانور شهادت بر افزایش قیمت نفت و گزارش رادیو امریكا در این باره . بركناری وزیران كشور و بازرگانی عراق به دستور صدام .

جلسه فرماندهان سپاه برای بررسی طرح عملیات “ نصر7 “ و نظر جانشین نیروی زمینی سپاه ( آقای رحیم صفوی ) در این مورد .

 

دفع پاتك دشمن در ارتفاعات میمك و اهداف عراق از این تحركات .

درگیری شدید میان حزب دمكرات و نیروهای خودی در روستای “ كلاشین “ سقز . كمین افراد گروهك ضدانقلابی “ رزگاری “ در مریوان .

 

شكست منافقین در منطقه “ كانی‌شیخ “ به هنگام تلاش برای ورود به ایران .

گزارش ژاندارمری در مورد احتمال حمله شیمیایی عراق به شهرهای مرزی اشنویه ، پیرانشهر و سردشت .

 

پاسخ امام امت به پیام حجت‌الاسلام والمسلمین كروبی درباره فاجعه مكه . تأكید امام بر بی‌لیاقتی آل‌سعود در اداره حرمین .

آغاز مانور دریایی “ شهادت “ و اطلاعیه ستاد كل سپاه مبنی بر منع تردد كلیه كشتی‌ها و هواپیماهای نظامی و مسافربری در آب‌های محدود مانور .

 

موضع امریكا و انگلستان در برابر مانور شهادت .

تفسیر هفته‌نامه نیوزویك ، ایندیپندنت و وزیر جنگ اسبق امریكا از طرح‌ها و اهداف حمله احتمالی امریكا و خطرات محافظت از كشتیها و احتمال یك حمله پیش‌گیرانه علیه ایران . اعزام سه فروند كشتی نظامی انگلیسی به خلیج‌فارس برای جایگزین كردن آنها با كشتی‌های موجود .

 

دیدار “ یولی ورنتسف “ معاون وزیر خارجه شوروی با رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه و نخست‌‌وزیر و گفت‌وگوهای آنها درباره لزوم خروج نیروهای بیگانه‌ از خلیج‌فارس ، پایان جنگ ایران و عراق ، سفر دبیركل سازمان ملل به ایران و روابط اقتصادی دوجانبه .

تحلیل سفر ورنتسف به منطقه دیدار و گفت‌وگوهای وی با مقامات عراق و ایران از دیدگاه رادیو بی . بی . سی ، یك نشریه داخلی سپاه ، كتاب “ گذر از بحران 67 “ .

 

تلاش امریكا در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطع‌نامه جدید علیه ایران و بی‌میلی چین و اروپا در این مورد .

روزنامه الابناء و “ صلاح خلف “ ( ابوایاد ) مرد شماره 2 الفتح خواستار اقدام مشترك اعراب علیه ایران شدند .

 

تحلیل یك نشریه داخلی سپاه در مورد واكنش‌های كشورهای اسلامی در مقابل فاجعه مكه .

تأثیر كشتار مكه و مانور شهادت بر افزایش قیمت نفت و گزارش رادیو امریكا در این باره .

 

بركناری وزیران كشور و بازرگانی عراق به دستور صدام .

 

12/05/67

برگزاری كمیته هفتگانه اتحادیه عرب برای صلح در بغداد 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:17 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 11 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 11 مرداد ماه

 

 

 

 

11/05/61

ادامه گفتوگوهای فرماندهان عالی عملیات برای تداوم عملیات صیاد شیرازی اعلام كرد كه فرماندهان ارتش با تداوم عملیات مخالفند و برشماری دلایل مخالف. در ادامه مذاكرات با توجه به مطالب ارائه شده توسط آقای محسن رضائی، آقای صیاد شیرازی با تغییر در طرح مانور تداوم عملیات موافقت كرد ولی تصمیمگیری نهایی به بعد از گفتوگوی وی با فرماندهان ارتش موكول شد. مخالفت مجدد آقای صیاد شیرازی با طرح پیشنهاد شده پس از رایزنی با فرماندهان ارتش. اتفاقنظر حاضرین مبنی بر ادامة عملیات پس از آمادگی كامل و كسب توان لازم با هدف بصره. گزارشی از اقدامات مهندسی ارتش عراق در حوالی شهرهای بصره، تنومه و نشوه. یك سرباز عراقی: ارتش عراق در بصره و خطوط دفاعی شرق آن و در پشت بامها، كوچهها و خیابانها مشغول ساختن استحكامات دفاعی است. مردم بصره رادیو ایران را گوش میكنند و برای پیروزی ایران دعا میكنند. سرهنگ صیاد شیرازی: تا تنبیه كامل متجاوز قاطعانه به نبرد ادامه خواهیم داد. یكی از فرماندهان نیروهای زرهی سپاه: در عملیات رمضان، 372 دستگاه تانك، نفربر و خودرو ارتش عراق منهدم شد. در گلولهباران شهر آبادان 30 واحد مسكونی آسیب دید. امروز 139 تریلر و كامیون حامل مهمات و تجهیزات نظامی و پزشكی از كشورهای اردن، كویت و عربستان وارد عراق شدند. جیمز دیفنس: كشورهای لهستان و فرانسه 650 تانك "تی 55" و "تی 72" و موشكهای ضدهوایی "كروتال" در اختیار عراق قرار دادهاند. سربازان پناهندة عراقی: نیروهای نظامی مصر، تونس و یمن شمالی در ارتش عراق خدمت میكنند. نشریه "مید": پس از بسته شدن خط انتقال نفت عراق از راه سوریه، عربستان موافقت كرده است كه عراق از طریق لولة نفتی ینبع به صادرات نفت خود ادامه دهد. امروز 127 تن از مردم عراق پس از ورود به ایران تقاضای پناهندگی كردند. بازدید شماری از خبرنگاران و فیلمبرداران رسانههای همگانی خارجی از اردوگاه "حشمتیه" محل نگهداری اسیران عراقی. خبرنگاران هند، ژاپن و تركیه رفتار خوب ایران با اسیران عراقی را تأیید كردند. كشف بمب 70 كیلوگرمی در خودرویی در جادة سقز ـ دیواندره. دستگیری 25 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در شیراز و 8 تن از اعضای چریكهای فدایی خلق در خرمآباد. تدابیر ویژة امنیتی شدید عراق در اطراف ساختمانهای دولتی پس از انفجار در ساختمان وزارت برنامهریزی این كشور. تفسیر رادیو لندن، یك روزنامه یوگسلاویایی، خبرگزاری هندی "یو.ان.آی" و روزنامة جمهوری اسلامی ایران دربارة تردید در خصوص برگزاری گردهمآیی سران غیرمتعهدها در بغداد: رادیو لندن: ادامه جنگ امكان برگزاری اجلاس جنبش عدمتعهد را به طور جدی مورد تردید قرار داده است. خبرگزاری هندی یو.آن.آی.: صدام از شكست سیاسی در صورت برگزار نشدن كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد، به وحشت افتاده است. روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از ناظران سیاسی در اسلام آباد: تشكیل كنفرانس سران عضو جنبش عدمتعهد در بغداد ناممكن است. پیام رئیسجمهور رومانی به صدام و ودیدار مشاور این رئیسجمهور با وزیر بازرگانی عراق. سفر یك هیئت اقتصادی ایران با سرپرستی وزیر صنایع به آلمان شرقی. اعتراض وزیر دفاع كویت به ورود نیروهای امریكایی به منطقة خلیج فارس: كشورهای غربی با ایجاد وحشت در منطقه و اشاعة عدم امنیت، زمینه را برای ورود خود به منطقه آماده میكنند. مسئولیت حفظ امنیت منطقه وظیفة كشورهای منطقه است. نشریه قبرسی "الموقف العربی": عراق با عقبنشینی ذلتبار به این نتیجه رسیده است كه توان تصرف ذرهای از خاك ایران را ندارد. ایران دریافته است كه تصرف خاك عراق چندان هم آسان نیست. امریكا معتقد است كه جنگ در بصره در حد شلیك توپخانه علیه مواضع یكدیگر باقی خواهد ماند. خودداری دولت فرانسه از بازپرداخت وام یك میلیارد دلاری قرارداد "یوردیف" به ایران. اطلاعیة وزارت امور اقتصادی و دارایی دربارة بدهی یك میلیارد دلاری فرانسه به ایران: این وام را فرانسه تضمین كرده است ولی دولت این كشور و دادگاه تبانی كردهاند و بازپرداخت بدهی را به شرایط سیاسی موكول كردهاند. اشكالات حقوقی وزارت امورخارجه به ادعاهای فرانسه در مورد خودداری از بازپرداخت وام به ایران.

 

11/05/65

ابلاغ زمان اجرای عملیات در ضلع غربی جزیره مجنون (تاریخ 22/5/1365) به قرارگاه كربلا؛ تشریح طرح مانور، اهداف و خط حد یگانهای عمل كننده و گزارش اقدامات دشمن در سال جاری در این منطقه. برادر رحیم صفوی: اگر ما امروز در حد یك گردان به دشمن حمله كنیم بهتر از این است كه فردا با یك سپاه عملیات انجام دهیم. تجاوز هواپیماهای عراقی به شهرهای سنندج و باختران؛ اصابت گلولههای توپ دشمن به حومه پاوه و شهادت دو تن؛ ادامه تهدیدهای عراق. شهادت هفت تن از افراد سپاه در درگیری با عناصر حزب دمكرات كردستان؛ درگیری بین عوامل كومهله و حزب دمكرات در سقز. دستگیری 295 منافق، ضدانقلاب و جاسوس عراقی در گلوگاه آذربایجان غربی طی 2 ماه. سرهنگ حسین حسنیسعدی را امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب كردند. اعزام داوطلبان بسیجی از دامغان، دشتستان، بوشهر، اراك، ساری، نیشابور، شاهرود و ایلام به جبهه. تشریح فعالیتهای یكساله جهادسازندگی مازندران در كمكرسانی به جبهههای جنگ؛ ناهماهنگی و بیتوجهی پزشكان یك بیمارستان شیراز و شهادت سه تن از رزمندگان. گزارش نشریه خبری نیروی دریایی سپاه از ساخت موشكهای ضد زره و ضد هوایی به صورت كپیسازی؛ نشریه دفاعی IDR: ایران به دنبال كسب اطلاعات در مورد سه نوع سیستم تسلیحاتی ساخت شوروی است كه گمان میرود در ارتش عراق بهكار گرفته شدهاند. صدام طی نامهای سرگشاده به سران جمهوریاسلامی ایران بدون اشاره به تنبیه متجاوز و ضمن اشاره به برتریهای لجستیكی عراق، یك طرح پنج مادهای برای صلح پیشنهاد كرد: 1- عقبنشینی كامل و بدون قید و شرط تا مرزهای شناختهشده بینالمللی. 2- مبادله كامل اسیران. 3- امضای موافقت نامه صلح و عدم تجاوز میان دو كشور. 4- عدم دخالت در امور داخلی یكدیگر. 5- تعهد دو كشور در جهت تحقق ثبات و امنیت منطقه به ویژه منطقه خلیجعربی(فارس). نخستوزیر مصر: «جنگ تهدیدی علیه امنیت قومی عربی است و بر اعراب واجب است كه بهطور متحد برای پایان دادن به جنگ عمل نمایند.» امام دانشگاه اسلامی الازهر مصر اعلام كرد كه آماده است جهت شركت در یك داوری احتمالی برای پایان دادن به جنگ به ایران سفر كند. تظاهرات عراقیهای مقیم لندن علیه كشتارهای رژیم عراق؛ در سال 1362 خونگیری از زندانیان ابوغریب بغداد منجر به فوت 193تن شد؛ در سال 1363، 50 هزار زندانی در عراق تیرباران شدهاند. فرزند آیتالله خویی باارسال نامهای به لوموند، صدور فتوای پدرش علیه جمهوریاسلامی ایران را تكذیب كرد. جلوگیری پلیس فرانسه از برگزاری گردهمآیی ضدانقلابیون ایرانی در پاریس؛ رادیو اسرائیل: دولت شیراك گامهایی برای نزدیكشدن و بهبود مناسبات خود با تهران برداشته است. تصمیم دولت آلمانغربی بر حضور نظامی بیشتر در منطقه خلیجفارس و قصد اعزام كارشناسان نظامی به ایران، عراق و عربستان. رئیسكل بانك مركزی: «در سال جاری قادر به انجام كلیه تعهدات خود هستیم. نرخ تورم در سه ماهه اول سال 8% بود. در تراز پرداختها 5/1 میلیارد دلار مازاد داریم.» روزنامه فرانكفورت روندشاو: مخارج ایران كمتر از عراق است، چون مردم ایران تا حدود زیادی آذوقه سربازان را تأمین میكنند. ایران بین سه تا هفت میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد و اساساً قرض خارجی ندارد. تحرك فرهنگی در زمینه جنگ تحمیلی؛ انتشار اسكناسهای جدید 2000 ریالی با تصویر رزمندگان اسلام؛ طرح ستاد تبلیغات جنگ برای جمعآوری و حفظ آثار و اسناد جنگ؛ برگزاری كنگره "دفاع و جنگ" در هفته جنگ؛ برگزاری سومین دوره مسابقه فرهنگی و ادبی دفاع مقدس. هفتهنامه فرانسوی ژونافریك: مدرنترین پایگاههوایی خاورمیانه با گنجایش 250 هواپیمای جنگی توسط امریكا در عمان گشایش یافت. امریكا برای عملیات دفاع مشترك، از آن بهره میبرد.

 

11/05/66

سه پاتك ناموفق ارتش عراق در شمال میمك با پشتیبانی هوایی . هوشیاری دشمن در غرب سردشت و شلیك گلولههای منور در طول شب . درگیری نیروهای خودی و عناصر حزب دمكرات و كومله در مهاباد ، جوانرود ، ارومیه و بمبگذاری در مسیر لوله گاز در اشنویه . سفر مخفیانه كاروان نفتكشهای كویتی و ناوهای امریكایی محافظ آن از تنگه هرمز به سوی كویت و گزارش لحظه به لحظه فرمانده ناوگان به ستاد مشترك ارتش امریكا . طرحهای امریكا برای مقابله با ایران . ایتالیا درخواست امریكا برای اعزام نیروهای نظامی به خلیجفارس را رد كرد . تهدید فرانسه به انجام اقدامات مقابله به مثل در صورت حمله ایران به كشتیهای فرانسوی . تلاش آلمان و ایتالیا برای پایان دادن به جنگ . آندره ئوتی ( وزیر خارجه ایتالیا ) خطاب به سفیر ایران در رم گفت كه ایران آغازگر جنگ نبوده است . گزارش راهپیمایی میلیونی مردم تهران و تظاهرات سراسری ایران در اعتراض به كشتار مكه . سخنان آقای “ كروبی “ رئیس مجلس در جمع راهپیمایان تهران . پیامهای آقایان سید علی خامنهای عبدالكریم موسوی اردبیلی و مهدی كروبی به امام امت در خصوص فاجعه مكه . پیام حجت الاسلام “ محتشمی “ وزیر كشور به وزیر كشور عربستان درباره كشتار حجاج گزارشهای رسانههای خارجی از راهپیمایی مردم در اعتراض به فاجعه مكه و اظهارات مسئولان جمهوری اسلامی ایران درباره این فاجعه بازگشت هیئت اعزامی ایران از عربستان و توضیح حجتالاسلام و المسلمین توسلی در مورد دلایل بازگشت . سومین بیانیه وزارت كشور عربستان در مورد كشتار حجاج در مكه . مواضع برخی كشورهای جهان اسلام در مورد فاجعه مكه ؛ از جمله معمر قذافی ، حافظ اسد ، دولت بحرین و ضیاءالحق .

 

سه پاتك ناموفق ارتش عراق در شمال میمك با پشتیبانی هوایی .

 

هوشیاری دشمن در غرب سردشت و شلیك گلوله‌های منور در طول شب .

 

درگیری نیروهای خودی و عناصر حزب دمكرات و كومله در مهاباد ، جوانرود ، ارومیه و بمب‌گذاری در مسیر لوله گاز در اشنویه .

 

سفر مخفیانه كاروان نفت‌كش‌های كویتی و ناوهای امریكایی محافظ آن از تنگه هرمز به سوی كویت و گزارش لحظه به لحظه فرمانده ناوگان به ستاد مشترك ارتش امریكا . طرح‌های امریكا برای مقابله با ایران .

 

ایتالیا درخواست امریكا برای اعزام نیروهای نظامی به خلیج‌فارس را رد كرد . تهدید فرانسه به انجام اقدامات مقابله به مثل در صورت حمله ایران به كشتی‌های فرانسوی .

 

تلاش آلمان و ایتالیا برای پایان دادن به جنگ . آندره ئوتی ( وزیر خارجه ایتالیا ) خطاب به سفیر ایران در رم گفت كه ایران آغازگر جنگ نبوده است .

 

گزارش راهپیمایی میلیونی مردم تهران و تظاهرات سراسری ایران در اعتراض به كشتار مكه . سخنان آقای “ كروبی “ رئیس مجلس در جمع راهپیمایان تهران . پیام‌های آقایان سید علی خامنه‌ای عبدالكریم موسوی اردبیلی و مهدی كروبی به امام امت در خصوص فاجعه مكه . پیام حجت الاسلام “ محتشمی “ وزیر كشور به وزیر كشور عربستان درباره كشتار حجاج

 

گزارش‌های رسانه‌های خارجی از راه‌پیمایی مردم در اعتراض به فاجعه مكه و اظهارات مسئولان جمهوری اسلامی ایران درباره این فاجعه

 

بازگشت هیئت اعزامی ایران از عربستان و توضیح حجت‌الاسلام و المسلمین توسلی در مورد دلایل بازگشت . سومین بیانیه وزارت كشور عربستان در مورد كشتار حجاج در مكه .

 

مواضع برخی كشورهای جهان اسلام در مورد فاجعه مكه ؛ از جمله معمر قذافی ، حافظ اسد ، دولت بحرین و ضیاءالحق .

 

11/05/67

راهپیمایی بیعت با امام (عید غیر خم)

 

انستیتوی اقتصادی خاورمیانه ژاپن: بازسازی ایران 20 سال با هزینه 5/88 میلیارد دلار و بازسازی عراق 10 سال و با هزینه 8/62 میلیارد دلار انجام می‌شود.

 

عملیات منتفی شده كوشك

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:16 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 10 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 10 مرداد ماه

 

 

 

10/05/61

مشروح گفتوگوهای شش ساعته فرماندهان یگانها و مسؤلان قرارگاههای عملیاتی سپاه با فرماندهی سپاه. بخش اول: تلاش فرماندهی سپاه برای پایان دادن به تردید برخی فرماندهان عملیاتی و ابتكار عمل آقای محسن رضائی برای انسجام تشكیلاتی سپاه. بخش دوم: مجموعهای از گفتوگوها كه بیانگر چگونگی تصمیمسازی در سپاه بود و با توجه به حساسیتها و دلمشغولیهای عقیدتی سیاسی و نظامی فرماندهان سپاه و مباحث كلی دربارة ادامة عملیات در منطقه رمضان. ادامة بحث عملیات رمضان در جمع محدود آقایان محسن رضائی، صیاد شیرازی، رحیم صفوی، غلامعلی رشید و حسن باقری. نبود راهكار برای مباحث طرح عملیاتی، ابهام صیاد شیرازی برای ادامة عملیات. واگذار شدن تصمیم نهایی برای تداوم عملیات به جلسه آینده. شهادت 5 تن و مجروح شدن 15 تن براثر گلولهباران آبادان. افراد كومله و دمكرات چندین گلوله خمپاره به شهر سقز شلیك كردند كه براثر آن، 3 تن از مردم شهید شدند و 4 منزل مسكونی نیز ویران گردید. در پاكسازی روستاهای اطراف بانه و ارومیه، 14 تن از اعضای گروههای مسلح غیرقانونی دستگیر شدند. كشف جسد یك مرد 28 ساله در اطراف لواسان كه براثر شكنجه به قتل رسیده است. [توضیح پاورقی: جسد متعلق به شخصی به نام "حبیب روستا" از هواداران سازمان مجاهدین خلق است كه سازمان به گمان اینكه وی با نیروهای انتظامی همكاری میكند، او را دستگیر و در زیر شكنجه به قتل رسانده است. در عملیات مشترك سپاه، كمیته، شهربانی و بسیج بیش از 20 خانة تیمی سازمان مجاهدین خلق در تهران كشف شد، 75 تن از نیروهای این سازمان كشته یا دستگیر شدند، مقادیر فراوانی اسناد درونگروهی و مهمات و مواد منفجره نیز به دست آمد. اطلاعیة ستاد مشترك سپاه دربارة نتایج این عملیات و اسامی و مسئولیت برخی افراد دستگیر شده و انواع اسلحه و مهمات به دست آمده. چهل تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در بندرعباس دستگیر شدند. چارهجویی سازمان مجاهدین خلق برای جلوگیری از نابودی كادرهای اصلی خود و فروپاشی سازمان: طرح جدیدی به نام "هستههای مخفی مقاومت" كه به ردههای سازمان ابلاغ شده است. در این طرح بنا براین است كه نیروهای كیفی سازمان از خطر دور باشند و مسئولیت اصلی اجرای عملیات شهری برعهدة هستههایی از هواداران باشد كه شناسایی نشدهاند. بسیاری از نیروهای بسیج مردمی، سپاه، ارتش و اكیپهای پزشكی و فنی از سراسر كشور عازم جبهههای جنگ شدند. "تركان" استاندار ایلام: عراق شهرهای این استان خصوصاً مهران را گلولهباران میكند. در صورت تداوم این اقدامات نیروهای ایران وارد خاك عراق خواهند شد. سخنان آقای هاشمی رفسنجانی دربارة محاسبة غرامت وارده شده به ایران، چگونگی گرفتن این غرامت، واكنش مردم عراق در برابر عملیات رمضان، پیآمد خروج فلسطینیها از لبنان. ساندی تایمز: مقامات دست راستی ایران به رهبری هاشمی رفسنجانی یك گروه قدرتمند تشكیل دادهاند و در صدد هستند غرب و كشورهای عربی را نسبت به سرنوشت عراق بیتفاوت سازند. ایران درصدد بهبودسازی تصویر خود در مناسبات بینالمللی است. دیدار سفیر كره شمالی با وزیر صنایع سنگین. انفجار یك بمب قوی در بغداد در آستانة برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در این شهر. پاسخ سفیر عراق در هند به پیشنهاد بنگلادش مبنی بر تغییر محل كنفرانس: عراق به هیچ وجه با تغییر محل كنفرانس موافقت نخواهدكرد. ما با 300 جنگنده پوشش هوایی بغداد را تأمین خواهیم كرد. دولت عراق وزیر مشاور خود را به داكا فرستاده است تا از دولت بنگلادش بخواهد كه نظر خود را در مورد انتقال تغییر دهد. سفیر كرة شمالی در بنگلادش: بغداد جای مناسبی برای كنفرانس نیست. سفیر اندونزی: بهتر است كشورهای غیرمتعهد برای برگزاری اجلاس سران در یك محل امن، بیندیشند. رئیس نمایندگی چكسلواكی در داكا، وضع داخلی عراق برای برگزاری كنفرانس را نامطلوب خواند. رادیو لیبی: مصر خلبانان منقضی خدمت ارتش و سایر نیروهای نظامی خود را برای پیوستن به ارتش عراق ترغیب میكند. كالاهای صادراتی تركیه به عراق در چهار ماهة امسال نسبت به سال گذشته 2/95 درصد افزایش داشته است. دولت تركیه ورود آثار امام خمینی و تعدادی از نشریات ایرانی را به تركیه ممنوع كرد. تظاهرات مردم نجف علیه حكومت عراق. نشریة "النهار العربی" والدولی: ارتش عراق به نبرد كلاسیك عادت دارند ولی ایران در میان تعجب همه جهانیان با وارد كردن امواج انسانی، عراق را وادار به عقبنشینی كرد. نشانههای اولیه تغییر رژیم صدام در بسیاری از كشورهای خاورمیانه و غرب ایجاد وحشت كرده است. اگر ایران پیروز شود، میتواند به صورت مستقل با دو ابرقدرت بزرگ جهان وارد معامله شود و اگر شكست بخورد، بین آن دو تقسیم خواهد شد. مقالة نیویورك تایمز درباره نقش عراق در جلوگیری از نفوذ امواج اسلامگرایی به كشورهای عربی منطقه و چگونگی مقابلة كشورهای مختلف مسلمان منطقه با اسلامگرایی.

 

10/05/63

فرود هواپیمای ربوده شده فرانسوی در تهران.

 

10/05/65

تشكیل اولین جلسه توجیهی نیروی زمینی سپاه در خصوص طرح مانور یگانهای عمل كننده در عملیات بزرگ آتی(حیدر)؛ تشریح طرح مانور، تأكید بر غافلگیری و فریب دشمن، تأكید بر اتمام كارهای مهندسی تا پایان شهریور. تشدید اقدامات دشمن در جزیره مجنون و شلیك دوهزار گلوله توپ طی 24 ساعت. حمله یك گروهان از نیروهای دشمن به مواضع خودی در منطقه سیدكان سركوب شد. نقل و انتقال دشمن از جبهه میانی به سمت جنوب. گلولهباران شهرهای آبادان و پاوه. كشتی 126هزار تنی یونانی عازم عربستان، در خلیجفارس هدف سه موشك قرارگرفت. یكی از منابع اقتصادی عراق در منطقه دربندیخان را هواپیماهای خودی بمباران كردند. عراق ادعا كرد كه به پایانه نفتی خارك و یك كشتی در شمال خلیجفارس حمله كرده و یك هواپیمای "اف14" ایران را نیز سرنگون كردهاست. امامجمعه تهران (آیتالله خامنهای ): قاطعانه اعلام میكنیم از این به بعد با تمام امكانات، با هواپیما، توپخانه و موشك مراكز صنعتی را ولو در قلب بغداد هم باشد هدف قرار میدهیم. دو سال شهرهایمان را كوبیدند و ما مقابله به مثل نكردیم ... سخنرانی فرمانده كل سپاه در اصفهان در ادامه سفر دورهای به شهرهای مختلف برای توجیه مردم و مسئولان استانها جهت تدارك 500 گردان رزمی برای عملیات سرنوشتساز. اعزام سومین گروه از صنعتگران ارمنی به جبههها؛ اعزام داوطلبانه 272 تن از كارمندان چهارمحال بختیاری به جبههها و 1132 تن برای گذراندن دورههای آموزش نظامی؛ بازدید دانشجویان ایرانی مقیم خارج از فاو. انتصاب آقای رحمانی به دستور قائممقام رهبری بهعنوان نماینده ایشان جهت تشكیل كمیته مربوط به مسائل داخلی عراق. امریكا درباره توقف و بازرسی كشتیهای بیطرف در خلیجفارس به ایران هشدار داد. اقدامات دیپلماتیك با توجه به نزدیكی تشكیل اجلاس جنبشعدمتعهد در حراره؛ دیدار نخستوزیران كویت و یوگسلاوی با یكدیگر؛ سفر یك هیئت ایرانی به كشورهای افریقایی. امامجمعه مسجد جامع دهلینو: حامیان رژیم صدام حسین سهمی مشترك در گناهان رژیم عراق دارند؛ كشور تجاوزگر مسلمان نیست. وزیر نفت ایران: «تا زمانی كه اوپك به یك راهحل قطعی پیرامون سقف تولید دست نیابد، ایران تولید 5/3 تا 4 میلیون بشكه را حفظ خواهد كرد.» وزیر نفت عراق بر لزوم یكسان بودن مقدار تولید نفت ایران و عراق تأكید كرد. محدودیت گشایش اعتبار ارزی برای عراق در بانك مركزی تركیه. هرالد تریبیون: «تحلیلگران نظامی غرب میگویند احتمال دارد سرانجام عراق در جنگ شكست بخورد، توازن روحیه در ماههای اخیر به نفع ایران بوده است.» یك كارشناس مؤسسه تحقیقات استراتژیك لندن: «عراقیها در هماهنگ كردن عملیات توانایی كافی ندارند.» مواضع سازمان فدائیان خلق ایران(اكثریت) و نهضت آزادی در مورد جنگ و صلح و سقوط صدام وـ. راهپیمایی100هزار نفری زائران ایرانی و غیرایرانی در مدینه و سخنرانی نماینده امام و تأكید بر مبارزه مسلحانه و لزوم اتحاد مسلمانان در مقابله با رژیم صهیونیستی. رادیو اسرائیل: معاون فرماندار مكه گفت كه فعالیت سیاسی به فضای مذهبی مراسم حج لطمه میزند.

 

10/05/66

عملیات “ نصر 6 “ ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه میمك و بازپسگیری ارتفاع 620 معروف به تپه شهدا . عملیات ایذایی نیروهای لشكر 9 بدر در منطقه هورالهویزه و تلفات دشمن . جلسه فرماندهان قرارگاه قدس در مورد عملیات “ نصر 7 “ در غرب سردشت ، استعداد یگانهای عملكننده و طرح مانور این عملیات . تخریب روستاهای كردنشین به دستور رژیم بغداد و جایگزین كردن اهالی آنها با افراد مسلح عربزبان و حمله نیروهای اتحادیه میهنی به یكی از این روستاها بهنام “ چوارگمان “ و درگیری با عشایر عربزبان . ائتلاف پنج گروه كرد عراقی مخالف دولت صدام و تشكیل یك جبهه واحد نظامی با شركت دو گروه عمده اتحادیه میهنی و حزب دمكرات كردستان عراق . آمادگی نیروهای مردمی برای مقابله با امریكا و ادامه جنگ تا پیروزی ، همچنین اعزام كاروان مدافعان خلیجفارس از همدان انعكاس پاسخ منفی انگلستان به درخواست امریكا در مورد اعزام نیروی نظامی به خلیجفارس . واكنش مردم و مسئولان در مورد كشتار حجاج در مكه مكرمه : پیام آقای كروبی به امام ؛ تعطیل عمومی به دستور دولت ؛ راهپیمایی خشمآلود مردم در تهران ؛ حمله به سفارتخانههای عربستان ، كویت ، فرانسه و عراق در تهران . خشم و نفرت مردم لبنان از كشتار زائران خانه خدا به دست مأموران رژیم آلسعود ؛ تدابیر امنیتی بیشتر در اطراف مراكز امریكایی و سعودی در منطقه . انعكاس فاجعه مكه در مطبوعات داخلی و رسانههای گروهی خارجی . حمایت شاه حسین و شورای فرماندهی عراق از رژیم عربستان در كشتار حجاج مكه . شورای فرماندهی انقلاب عراق و روزنامههای الثوره و الجمهوریه خواستار اقدام جدید شورای امنیت و برقراری مجازات علیه ایران شدند . وزیر اطلاعات اردن : ایران باید تحریم اقتصادی شود . بررسی رادیو امریكا درباره عملكرد شورای امنیت در قبال جنگ عراق علیه ایران و پاسخ ایران به قطعنامه 598 . نامه كویت به دبیركل سازمان ، ملل متحد در مورد ایران ؛ حمایت نخستوزیر تونس از كویت ؛ هشدار جهاد اسلامی و حزبالله لبنان به فرانسه در مورد اقدامات این كشور در خلیجفارس و سرنوشت گروگانهای فرانسوی در لبنان .

عملیات “ نصر 6 “ ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه میمك و بازپس‌گیری ارتفاع 620 معروف به تپه شهدا .

 

عملیات ایذایی نیروهای لشكر 9 بدر در منطقه هورالهویزه و تلفات دشمن .

جلسه فرماندهان قرارگاه قدس در مورد عملیات “ نصر 7 “ در غرب سردشت ، استعداد یگان‌های عمل‌كننده و طرح مانور این عملیات .

 

تخریب روستاهای كردنشین به دستور رژیم بغداد و جایگزین كردن اهالی آنها با افراد مسلح عرب‌زبان و حمله نیروهای اتحادیه میهنی به یكی از این روستاها به‌نام “ چوارگمان “ و درگیری با عشایر عرب‌زبان .

ائتلاف پنج گروه كرد عراقی مخالف دولت صدام و تشكیل یك جبهه واحد نظامی با شركت دو گروه عمده اتحادیه میهنی و حزب دمكرات كردستان عراق .

 

آمادگی نیروهای مردمی برای مقابله با امریكا و ادامه جنگ تا پیروزی ، همچنین اعزام كاروان مدافعان خلیج‌فارس از همدان

انعكاس پاسخ منفی انگلستان به درخواست امریكا در مورد اعزام نیروی نظامی به خلیج‌فارس .

 

واكنش مردم و مسئولان در مورد كشتار حجاج در مكه مكرمه : پیام آقای كروبی به امام ؛ تعطیل عمومی به دستور دولت ؛ راه‌پیمایی خشم‌آلود مردم در تهران ؛ حمله به سفارت‌خانه‌های عربستان ، كویت ، فرانسه و عراق در تهران .

خشم و نفرت مردم لبنان از كشتار زائران خانه خدا به دست مأموران رژیم آل‌سعود ؛ تدابیر امنیتی بیش‌تر در اطراف مراكز امریكایی و سعودی در منطقه .

 

انعكاس فاجعه مكه در مطبوعات داخلی و رسانه‌های گروهی خارجی .

حمایت شاه‌ حسین و شورای فرماندهی عراق از رژیم عربستان در كشتار حجاج مكه .

 

شورای فرماندهی انقلاب عراق و روزنامه‌های الثوره و الجمهوریه خواستار اقدام جدید شورای امنیت و برقراری مجازات علیه ایران شدند .

وزیر اطلاعات اردن : ایران باید تحریم اقتصادی شود .

 

بررسی رادیو امریكا درباره عملكرد شورای امنیت در قبال جنگ عراق علیه ایران و پاسخ ایران به قطع‌نامه 598 .

نامه كویت به دبیركل سازمان ، ملل متحد در مورد ایران ؛ حمایت نخست‌وزیر تونس از كویت ؛ هشدار جهاد اسلامی و حزب‌الله لبنان به فرانسه در مورد اقدامات این كشور در خلیج‌فارس و سرنوشت گروگان‌های فرانسوی در لبنان .

 

عدم شركت انگلیس در مین‌روبی خلیج فارس – پشتیبانی شوروی از تصمیم انگلیس.

افزایش بهای نفت خام برنت دریای شمال با 43 سنت ترقی به بشكه‌ای 60/19 دلار رسید و نفت خاورمیانه سنت به بشكه‌ای 75/17 دلار بالغ گردید. با 15

 

سقوط یك هلیكوپتر آمریكایی در خلیج فارس

 

عملیات نصر 6

 

10/05/67

شولتز: ایالات متحده از طریق كشور ثالثی پیامی به ایران فرستاده و تمایل خود را به منظور گفتگو اعلام داشته است

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 19:15 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 18 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 18 مرداد ماه

 

 

در گذشت ابوسعید ابوالخیر

در چنین روزی در سال 440 ه ق ابوسعید فضل بن ابوالخیر  عارف و شاعر مشهورایرانی درگذشت .

چنین روزی در سال  440 قمری ،  ( 1049 میلادی )ابوسعید ابوالخیر عارف و شاعر ایرانی پس از هشتاد ویک سال زندگی دار فانی را وداع گفت . ابوسعید در سال 357 ه ق در مهنه خراسان دیده به جهان گشود . وی  بعد از تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود، برای تحصیل فقه به مرو رفت و علم طریقت آموخت و به تصوف روی آورد. ابوسعید در زمره  نخستین سخنگویان فارسی زبان تصوف است .  عقاید صوفیانه در اخلاق، گفتار و رفتار ابوسعید نمودار  بود. وی در رفتار خوش زبان، شکسته نفس و مهربان بود. به حکم ذوق وحدت که در عـرفان موجود است با اهـل ادیان هم از راه مهـر و یگانگی رفتار می کرد."اسرار التوحید » مجموعه ای از گفتار، جملات، قطعه ها و رباعیهای نغز صوفیانه ابوسعید است که توسط  نوه اش محمد بن منور جمع آوری شده است.  دکترذبیح الله صفا، اسرار التوحید را از جمله  شاهکارهای انکار ناپذیر نثر پارسی می داند. وی معتقد است  " روانی انشا و انسجام و استحکام عبارات و رعایت تام و تمام موازین فصاحت و بلاغت در این کتاب به حد اعلای خود رسیده است و با آن که کتاب در اواخر قرن ششم یعنی دوره  استیلای سبک مصنوع نگارش یافته، به هیچ روی اثری از آثار تصنع جز در مقدمه  آن مشهود نیست. کوتاهی جمله ها و تمامی آنها و به کار رفتن کلمات و ترکیبات اصیل پارسی از همه جای این کتاب مشهود است و سرگذ شتها با چنان مهارت حکایت شده است که گیرندگی خاص آنها خواننده را همه جا مجذوب نگاه می دارد. " مرحوم بهمنیار نیز در این باره می نویسد: " بهترین وصفی که  اسرار التوحید را از آغاز تا انجام شامل می شود، این است که نزدیک به هشت قرن از تألیف آن می گذرد و مندرجاتش همچنان تازه و به نثر مفهوم و متداول در این زمان تا به حدی شبیه و نزدیک است که خواننده  آن تصور می کند که به خواندن شیواترین نثری که از قلم ماهرترین نویسنده  قرن اخیر جاری شده است اشتغال دارد."

از جمله  دکترمحمد رضا شفیعی کدکنی، اسرارالتوحید را تصحیح و باتوضیحاتی مفید ومبسوط در دومجلد منتشر کرده است . جلد اول شامل روش کار مصحح و شرح احوال ابوسعید و متن اصلی کتاب است و جلد دوم  توضیحات را در بر دارد.

  جانا  به زمیـن خـاوران خاری نیست       کش با من و روزگارمن کاری نیست

 

                                    بـا  لـطـف و نـوازش جـمال تـو مـرا      در دادن صد هزارجان عاری نیست

 

 

 

عملیات فتح نه

عملیات فتح نه در چنین روزی در سال 1366 آغاز شد . این عملیات در منطقه عمومی خرمال از استان سلیمانیه عراق آغاز شد .

 

 

در گذشت ابوالقاسم پاینده

ابوالقاسم پاینده،  مترجم، نویسنده و روزنامه نگار کشورمان، در چنین روزی در سل 1363 ه ش دار فانی را وداع گفت . پاینده از نویسندگان و مترجمانی بود که بیشتر در حوزه های تمدن اسلامی قلم می زد . او از خود آثار گرانبهایی به جای گذارد ه که از میان آنها می توان به گردآوری ، تدوین و ترجمه  کلمات درربار وعمیق حضرت رسول اکرم ص اشاره کرد . وی نام این اثر  ارزشمند و ماند گاررا به تاسی از نام نهج البلاغه، "نهج الفصاحه " نهاد. مرحوم پاینده در واقع  نه تنها به ترجمه کلمات قصار رسول الله ص  اقدام کرد بلکه توانسته است بسیاری از احادیث مستند به پیامبر اکرم ص را نیز جمع آوری کند . از وی برگردانی به فارسی از قرآن کریم نیز به یادگار مانده است.

 

 

تصویب تشکیلات صلیب سرخ جهانی در ژنو

 در چنین روزی تشکیلات صلیب سرخ جهانی در ژنو در سال 1864 میلادی به تصویب رسید .

هانری دونان موسس صلیب سرخ در 8 مه 1826 در خانواده‌ای مذهبی در شهر ژنو دیده به جهان گشود . در زادگاه هانری دونان، پس از انتشار کتاب خاطرات سولفورینو تعدادی از افراد خیرخواه و سرشناس شهر ژنو از پیشنهادات وی استقبال نمودند و یک کمیته پنج نفره را تشکیل دادند. این کمیته در 23 اکتبر 1863 با دعوت از 16 کشور اجلاس را در ژنو برگزار نمود که براساس مصوبه اجلاس، کمیته صلیب سرخ تأسیس گردد. صلیب سرخ که معکوس رنگهای پرچم کشور سوئیس زادگاه هانری دونان بود به احترام وی به عنوان نشان کمیته بین‌المللی انتخاب گردید. با تلاشهای هانری دونان و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جریان اجلاس سال 1864 در ژنو که با شرکت 15 کشور اروپایی برگزار شد اولین کنوانسیون ژنو در مورد کمک‌رسانی به مجروحین جنگهای زمینی به تصویب رسید. در جنگ سال 1870 میان آلمان و فرانسه که به محاصره پاریس انجامید، هانری دونان ضمن سازماندهی و جمع‌آوری کمکهای مردمی و انتقال پتو و غذا به جبهه‌ها، به مجروحین جنگ کمک نمود تا از منطقه درگیری خارج شوند و سال بعد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به سرپرستی دونان اسامی اسراء جنگ را اعلام کرد و خانواده‌های آنان را از نگرانی خارج ساخت. در سال 1875 نام کمیته به ” کمیته بین‌المللی صلیب سرخ “ تغییر یافت. در سال 1876 دولت عثمانی بجای استفاده از نشان صلیب سرخ از معکوس رنگهای پرچم خود یعنی هلال احمر در زمینه سفید برای جمعیت ملی خود استفاده کرد که بعدها بسیاری از کشورهای اسلامی آن را به عنوان نشان جمعیت ملی خود بکار بردند. هانری دونان در سال 1901 اولین جایزة صلح نوبل را بخاطر تلاشهای بشردوستانه‌اش دریافت داشت و در سی‌ام اکتبر سال 1910 در سن 82 سالگی در گذشت. ( بر گرفته از سایت سازمان هلال احمر )

 

 

 

استعفای نیکسون بر اثر رسوایی واتر گیت

ریچارد نیکسون سیاستمدار معروف آمریکایی در سال 1953 به معاونت ریاست جمهوری ایالات متحده  رسید . وی در انتخابات سال 1960 از جان اف کندی شکست خورد ولی سرانجام در سال 1968 ، همفری رقیب خود را شکست داد و به ریاست  جمهوری آمریکا رسید . او در دوران ریاست جمهوری خود روابط سیاسی  بین آمریکا و چین را دوباره برقرار ساخت . نیکسون بر اثر ماجرای رسوای واتر گیت ، که در آن با برقراری سیستم شنود در ساختمان حزب دموکرات قصد جاسوسی در ایام انتخابات را داشت ، در سال 1974مجبوربه استعفا از مقام خود شد و از آن به بعد تنها به نگارش کتاب های سیاسی و خاطرات خود از سالهای زندگی سیاسی اش  پرداخت .

 

 

تولد چارلز بولفینک

چارلز بولفینک معمار بر جسه آمریکایی در چنین روزی در بوستون در سال 1793 به دنیا آمد . وی نخستین معمار دوره جدید آمریکاست . کاخ عظیم ایالتی  مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد هنری آزبورن

هنری آزبورن نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1857 دیده به جهان گشود .  وی دیرینه شناس معروفی نیز بود ." پنجاه و دو سال تحقیق" عنوان مهمترین اثر این نویسنده است .

 

 

تولد امیلیانو زاپاتا

امیلیانو زاپاتا انقلابی مکزیکی در چنین روزی در سال 1879 دیده به جهان گشود . او رهبر روستایی یک جنبش آزادی خواهانه در مکزیک بود  و برای استقلال طبی در این کشور  مبارزه می کرد . زاپاتا یکی از انقلابیونی است که به منظور احیای حقوق دهقانان از ید زمین خواران به مبارزه گسترده ای علیه زمینداران بزرگ دست زد . بعدها افراد دیگری نظیر نوستیانو کارانز ، آلوارو برگون ، و خوزه اسکونسلوس راه آنها را ادامه دادند . انقلاب اجتماعی مکزیک در سال 1910 آغاز شد و زاپاتا یکی از نخستین انقلابیون به شمار می رفت . او و پانچو ویلا  در هدایت انقلاب نقش به سزایی ایفا می کردند . الیا کازان با ساخت فیلمی به نام زنده باد زاپاتا ،  نام زاپاتا را به جهانیان شنا ساند.

 

 

تولد سارا تیز دال

تیزدال،  شاعر برجسته آمریکایی در چنین روزی  در سال 1884 به دنیا آمد . وی نخستین در یافت کننده جایزه پولیتزر ادبی بود . "آواز های عشق" عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد دکترارنست او لارنس

این مخترع  آمریکایی در چنین روزی در سال 1901 میلادی به دنیا آمد.  وی به خاطر اختراع وسیله سیکلو تورن در سال 1939 نوبل علمی را به خود اختصاص داد .

 

 

تولد پل ای ام دیراک

دیراک فیزیکدان انگلیسی در چنین روزی در سال 1902 میلادی به دنیا آمد . وی در رشته فیزیک نظری صاحب آرا و اندیشه های جالب توجهی  است . او در سال 1933 نوبل فیزیزک را به خود اختصاص داد .

 

 

تولد آلکس استور د هال

این رهبر ارکستر و آهنگساز آمریکایی در چنین  روزی در سال 1913 میلادی دیده به جهان گشود . اجرا ی" فرانک سیناترا "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد اندی وارهل

وار هل کار گردان، بازیگر  و تهیه کننده معروف فیلم  هالیوود آمریکا در چنین روزی در سال 1930 میلادی به دنیا آمد . "فرانکیشتن" و" بد" از  جمله آثاری است که وی در تهیه آنها نقش مهمی ایفا کرده است  .

 

 

تولد اسوتلانا ای ساویتسکایا

وی به عنوان دومین زنی که به فضا رفت در چنین  روزی در سال 1948 میلادی دیده به جهان گشود . او با سفینه" سویوز تی - هفت و تی- دوازده به  فضا پرتاب شد

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:27 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 17 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 17 مرداد ماه

 

 

 

در گذشت آیت الله خویی

حضرت آیت الله سید ابوالقاسم خویی عالم بزرگ جهان اسلام در نیمه ماه رجب سال 1317 ه ق در شهر خوی در استان آذر بایجان به دنیا آمد . ایشان به همراه پدر به منظور تحصیل علوم دینی به نجف ، که در آن زمان بزرگترین حوزه علمیه جهان اسلام به حساب می آمد،  عزیمت کرد . آیت الله ابوالقاسم خویی در  سالهای  تحصیل در نجف اشرف از محضر استادان بزرگواری چون شیخ مهدی مازندرانی ، شیخ ضیاء الدین عراقی و شیخ محمد حسین نایینی بهره های فراوان برد . ایشان  در حوزه های مختلف علوم حوزوی صاحب رای و اندیشه است که از آن جمله می توان به بحث های گسترده آن عالم ربانی  در علوم فقه و اصول اشاره کرد . آن عالم فرزانه همچنین در علم رجال با نگارش کتابی در بیست و چهار مجلد با عنوان" معجم رجال حدیث و تفصیل طبقات رواه"  سمت استادی خود را در این علم به نمایش گذارد . آیت الله خویی  شاگردان بسیاری را از کشور های مختلفی چون جمهوری اسلامی ایران ، کویت ، پاکستان ، سوریه ، لبنان ، بحرین ، هند ، افغانستان ، آفریقا ، خاور دور و عراق تربیت کرد که از میان شاگردان برجسته ایرانی ایشان می توان به آیت الله میزا جواد آقا تبریزی  ، آیت لله حسین وحید خراسانی و از شاگردان ایشان در دیگر کشورها  از سید محمد حسین فضل الله ، علاء  الدین بحرالعلوم و شهید آیت الله محمد باقر صدر اشاره کرد . از آن عالم ربانی کتب بسیاری در موضوعات مختلف علوم اسلامی بجا مانده است که از میان آنها می توان به کتاب هایی چون : اجود التقریرات در اصول فقه ، البیان فی علم التفسیر در تفسیر قرآن کریم ، نفحات الاعجاز فی علوم القرآن ، منهاج الصالحین فی بیان احکام الفقه که تا کنون بیست و هشت بار تجدید چاپ شده است ، مناسک الحج و توضیح المسائل اشاره کرد . آیت الله خویی سرانجام درهفدهم مرداد سال 1371 به دیار حق شتافت .

 

 

روز خبر نگار

پس از شهادت  محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی  ایران (ایرنا) هنگام انجام وظیفه در شهر مزار شریف در سال 1377 توسط گروه منحط طالبان،  هفدهم مرداد ماه هر سال به نام   روز خبرنگار نامگذاری شد . با توجه به شغل خطیر خبر نگاری و با عنایت به اینکه خبرنگار  وجود ش را هزینه آگاه سازی  دیگران  می کند ، لزوم تعیین چنین  روزی  برای بیان مشکلات و مسایل این صنف از جامعه فرهنگی کشور ضروری می نماید . باید گفت بیان واقعیات و حقایق جامعه  از جمله وظایف  خبرنگاراست  .

 

 

روز شهادت دیپلمات های ایرانی درافغانستان

دیپلمات های ایرانی به همراه یک خبر نگار ایرنا -که پیشتر ذکر آن رفت - در چنین روزی به دست عمال رژیم منحط طلبان در منطقه مزار شریف در سال 1377 به درجه رفیع شهادت نایل آمدند .

 

 

در گذشت تاگور

در چنین روزی در سال 1941 میلادی رابیندرانات تاگور یکی از برجسته ترین ادبای هند درگذشت  .  رابیندرانات تاگور شاعر و نویسنده بر جسته هندی در سال 1861 میلادی در کلکته  چشم به جهان گشود . پدرش یکی از روحانیان بزرگ بود . تاگور به یک خانواده ممتاز وابستگی داشت و پدران او همه از مردان بزرگ هند بودند . پس از تحصیلات ابتدایی  ، وی برای فراگیری حقوق به انگلستان رفت و در لندن به ادبیات گرایش یافت و به تحصیل آن پرداخت . در این زمان به سرودن شعر پرداخت و در سن هجده سالگی "ترانه های آفتاب " و" ترانه های شامگاه"  را منتشر ساخت . وی در این اشعار رمانتیسیسمی  جدید را خلق کرد . تاگور پس از بازگشت به موطن اصلی خود  ، کتاب های زیبایی از جمله "باغبان و سگ های گرسنه " ،" داستانهای دیگر" و" ماه در خشان " را انتشار داد . وی در سال 1913 میلادی موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل شد . او در پایان عمر به اروپا ، اسیا و آمریکا سفر کرد و به مناسبت هزاره فروسی سفری نیز به ایران داشت . تاگور نه تنها در شعر و نویسندگی بلکه در نقاشی  و آهنگسازی نیز استاد بود . اکثر کتاب های او بوسیله خودش یا دیگران به انگلیسی ترجمه شده اند . برخی از آثار او عبارتند از: " پادشاه تالار سیاه " ، "میوه جمع کن "، "ناسیو نالیسم "، "شعر های خبیر "، "داستانایی از تاگور"  ،" بندهای گسسته " ، "نامه هایی به یک دوست " ، " مذهب بشر " ، " شخصیت "، " نکته هایی از بنگال" ، "چشم درد "و "هدیه عشق و باغبان  " .

 

 

امضای پیمان موستار

در چنین روزی در سال 1996 میلادی پیمان موستار پس از بحران وجود در منطقه بالکان ،  میان مسلمانان و کروات ها ی منطقه به امضا رسید .

 

 

روز تولد کنستانتینوس دوم

کنستانتیونس دوم  امپراطور روم در چنین روزی در سال 317 میلادی به دنیا آمد . وی ابتدا به همراه دو برادر خود در قدرت و حکمرانی شریک شد . او  از سال 337 تا 361 میلادی بر روم حکومت کرد .

 

 

تولد جرج استرنهیلم

این شاعر و دانشمند سوئدی در چنین روز در سال 1598 میلادی دیده به جهان گشود . وی را پدر شعر سوئد نامیده اند . "هرکول "عنوان معروفترین مجموعه شعر اوست .

 

 

 

تولد کارل ریتر کارل ریتر جغرافیدان آمریکایی

در چنبن روزی در سال 1779 به دنیا آمد . وی را یکی از پایه گذاران علم جدید جغرافیا نامیده اند .

 

 

تولد ارنستو لکوئنا

این آهنگساز و موسیقیدان کوبایی در چنین روزی در سال 1896 میلادی   دیده به جهان گشود .

 

 

تولد لوییس لیکی

لوییس لیکی انسان شناس برجسته قرن بیستم  در چنین روزی در سال 1903 میلادی در آمریکا به دنیا آمد . وی در سال 1964 مدال ریچارد هوپر را از آن خود کرد .

 

 

تولد رالف جی بانچ

این سیاستمدار آمریکایی در چنین روزی در سال 1904 به  دنیا آمد . وی بیش از بیست سال عضو کلیدی و یکی از مهره های فعال سیاسی ایالات متحده  بود . او در سال 1950 جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد .

 

 

تولد کارل هوسا

 کارل هوسا آهنگساز و موسیقیدان اهل چکسلواکی در چنین روزی در سال 1921 در پراگ دیده به جهان گشود . "زن تروایی" عنوان مشهورترین آهنگ وی است .

 

 

تولد هلن کالیکوت

هلن کالیکوت فیزیکدان استرالیایی در چنین روزی در سال 1938 در ملبورن دیده به جهان گشود . وی بیشتر به لحاظ اتخاذ مواضع صلح طلبانه در تاریخ مشهور است .

 

 

در گذشت راس مورگان

راس مورگان موسیقیدان آمریکایی و رهبر ارکستر در چنین روزی در سال 1969 میلادی در گذشت ."خوش آمدید "عنوان مهمترین اجرای صحنه ای اوست . او در سن 65 سالگی دار فانی را وداع  گفت .

 

 

روز استقلال ساحل عاج

ساحل عاج کشوری است در منطقه استوایی آفریقای غربی در ساحل شمالی خلیج گینه . مساحت آن یک پنجم مساحت ایران است . نژاد مردم این کشور سیاه و سفید است و آیین آنها اسلام ، مسیحیت و بت پرستی . اکثر مردم ساحل عاج به  زبان فرانسوی صحبت می کنند .  نوع حکومت این کشور جمهوری است . ساحل عاج در چنین روزی در سال 1960  از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . این کشور در عین حال عضویت خود را در اتحادیه فرانسه حفظ کرده است  .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:24 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 15 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي  15 مرداد ماه

 

در گذشت صاحب جواهر

 

در چنین روزی در سال 1266ه ق صاحب جواهر از بزرگان و علمای جهان تشیع دیده از جهان فروبست .

در سال 1200 ق  فرزندى در خانه شیخ محمد باقر نجفى به دنیا آمد که او را محمد حسن نامیدند.شرح هجرت نیاکان محمد حسن از اصفهان به نجف اشرف را این گونه یاد کرده اند: زمانى شیخ عبدالرحیم شریف کبیر - جد سوم محمد حسن - از اصفهان راهى نجف اشرف شد و در آن شهر مقدس رحل اقامت افکند تا از محضر عالمان بزرگ کسب فیض کند. وى سرانجام از فقیهان وارسته و فاضل گردید. دو پسر دانشمند به نامهاى آقا محمد کبیر و آقا محمد صغیر - جد دوم محمد حسن ، (مولف کتاب الاقتباس و التضمین در عقاید) از او به یادگار ماندند. شیخ عبدالرحیم ، فرزند آقا محمد صغیر و جد محمد حسن فرزانه اى است که به نیکى از او یاد کرده اند.در حقیقت محمد حسن دوران کودکى و نوجوانى را در دامان خاندان علم و فضیلت سپرى کرد.هنوز کودکى بیش نبود و تازه خواندن و نوشتن را فراگرفته بود که وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد. دروس مقدمات و سطح را بسرعت نزد سید حسین شقرایى عاملى (متوفى 1230 ق ) و شیخ قاسم آل محیى الدین (متوفى 1238 ق ) و شیخ حسن (متوفى 1250 ق ) گذراند و در نوجوانى به درس خارج فقه و اصول راه یافت .محمد حسن سالیان دراز در عالیترین سطح دروس حوزه علمیه ، در درس ‍ آیت الله شیخ جعفر کاشف العظا، آیت الله سید مهدى بحرالعلوم ، آیت الله سید جواد عاملى و آیت الله شیخ موسى کاشف الغطا شرکت کرد.  و با پشتکار و نبوغى که داشت توانست در 25 سالگى به درجه اجتهاد نایل آمد و نگارش کتاب بى همتاى ((جواهر الکلام )) را آغاز کند. شیخ سپس به تدریس علوم دینى همت گذارد.حوزه علمیه نجف به برکت تدریس صاحب جواهر  رونق تازه اى گرفت . شیخ آقا بزرگ تهرانى مى نویسد:((صاحب جواهر این امتیاز را نیز بر دیگر عالمان داشت که عموم شاگردانش از علماى بزرگ و سرشناس بودند و در محضر درس او جمع فراوانى تربیت شده ، در گوشه و کنار جهان پخش گردیدند و بعد از او مقام مرجعیت یافتند و بر کرسى فتوا نشستند که عدد آنان زیاد و شمارش آنان کار مشکلى است .))

برخى از شاگردان ممتاز او عبارتند از:

1.آیت الله سید حسین کوه کمرى : فرزند سید محمد، که با 24 واسطه ، نسبش به امام حسین علیه السلام مى رسد. او در روستاى ارونق از توابع کوه کمره تبریز به دنیا آمد و پس از فراگیرى خواندن و نوشتن به حوزه علمیه تبریز راه یافت . سپس براى ادامه تحصیل عازم کربلا شد و پس از مدتى به حوزه علمیه نجف روى آورد و در درس صاحب جواهر و شیخ انصارى شرکت کرد و به اجتهاد رسید.  ماجراى تواضع و شرکت وى در درس ‍ شیخ انصارى بسیار شنیدنى است .

آیه الله کوه کمرى بعد از وفات شیخ انصارى (متوفى 1281 ق ) به مرجعیت رسید. بسیارى از شیعیان آذربایجان ، تفلیس و ایروان از او تقلید مى کردند. سرانجام وى در سال 1299 ق . در نجف درگذشت و در مقبره اى که اکنون به نام او معروف است ، در برابر آرامگاه صاحب جواهر به خاک سپرده شد.

2. آیه الله شیخ جعفر شوشترى : فرزند حسین و اهل شوشتر است در جوانى همراه پدر به حوزه علمیه نجف راه یافت و در درس صاحب جواهر شرکت کرد. پس از سالها تحصیل و رسیدن به مقامهاى والاى علمى و اخلاقى به زادگاه خود برگشت و بیش از سى سال در آنجا به تبلیغ اسلام پرداخت . در سال 1291 ق به نجف بازگشت . او در صحن حرم حضرت على علیه السلام به سخنرانى مى پرداخت و گفتارش مشتاقان زیادى داشت .در سال 1302 ق براى زیارت امام رضا علیه السلام به ایران آمد و علماى بزرگ تهران از او در خواست کردند تا مدتى در تهران بماند. او نخستین امام جماعت مسجد سپهسالار بود.

آیه الله شیخ جعفر شوشترى ، مرجع تقلید  و محدثى بزرگ بود و مى بایست بسان اغلب مراجع تقلید به تدریس و فتوا بپردازد اما علاقه وافر او به اهل بیت علیه السلام وى را بر آن داشت تا به منبر برود و به ذکر روضه هاى جانسوز بر شنوندگان تاثیر بسیار گذارد.سرانجام در 28 یا 29 صفر 1303 ق ، در راه بازگشت به نجف ، در کرند غرب بدرود حیات گفت و در نجف به خاک سپرده شد.

3. ملا على کنى : در سال 1220 ق در روستاى ((کن )) تهران به دنیا آمد. سالها در حوزه علمیه نجف نزد استادان فرزانه اى چون صاحب جواهر به تحصیل پرداخت . تا اینکه وى به اجتهادش گواهى داد و او به تهران بازگشت و به تالیف و تبلیغ پرداخت . از وى آثارى در زمینه اصول ، فقه ، تفسیر، حدیث و رجال به یادگار مانده است . سرانجام در صبحگاه روز 27 محرم 1306 ق در گذشت و در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنى ، در کنار قبر امامزاده حمزه به خاک سپرده شد.

4. شیخ محمد ایروانى : فرزند محمد باقر ایروانى است که در سال 1232 ق به دنیا آمد. در جوانى از ایروان به کربلا رفت و در درس سید ابراهیم قزوینى شرکت کرد. سپس به نجف رفت و در درس بزرگانى چون صاحب جواهر و شیخ انصارى حضور یافت و پس از رسیدن به اجتهاد به ((فاضل ایروانى )) شهرت یافت . او پس از وفات آیه الله سید حسین کوه کمرى (متوفى 1299 ق ) مرجعیت تقلید بسیارى از شیعیان ایران ، هند، ترکیه ، قفقاز، و روسیه را عهده دار گردید و در کرسى تدریس عالیترین سطح دروس حوزوى ، به تربیت شاگردان پرداخت .از وى کتابهایى در زمینه اصول ، فقه و تفسیر برجاى مانده است . سرانجام در سال 1306 ق رخت از جهان بر بست . شیخ محمد حسن نجفى در 25 سالگى نگارش کتاب بى همتاى ((جواهر الکلام )) در شرح کتاب شرایع الاسلام محقق حلى را آغازید. جواهر الکلام ، این دائره المعارف فقه شیعه ثمره 32 سال تلاش شبانه روزى او اینک معتبرترین متن درسى عالیترین سطح دروس حوزه هاى علمیه شیعه ، یعنى درس خارج فقه است . علامه سید محسن امین (متوفاى 1371 ق ) درباره این کتاب مى نویسد: در فقه اسلام کتابى به همتایى جواهر الکلام نیست . شیخ انصارى نیز فرمود: براى مجتهدى که بخواهد احکام الهى را استنباط کند، کافى است کتابهاى جواهر و وسائل الشیعه (حدیث ) را در اختیار داشته باشد و کمتر اتفاق مى افتد که به کتابى از پیشینیان نیازمند شود. او علاوه بر کتاب ((جواهر)) کتابهاى دیگرى نیز نوشت که عبارتند از:1. نجاه العباد فى المعاد: درباره احکام طهارت و نماز

2. هدایه الناسکین : درباره احکام حج

3. رساله اى در احکام خمس و زکات

4. رساله اى در احکام روزه که به فارسى ترجمه شد.

5. رساله اى در احکام ارث

6. مقالاتى پیرامون اصول فقه

صاحب جواهر تا آخرین لحظات عمر به تالیف مشغول بود. در اواخر عمر تصمیم به شرح کتاب ((قواعد)) علامه گرفت اما افسوس که پیمانه عمرش ‍ به سر آمد. ساختن گلدسته براى مسجد کوفه ، احداث وضوخانه و مکانى براى سکونت خادمان مسجد سهله ، بناى ساختمان حرم حضرت مسلم بن عقیل (س ) و حرم هانى بن عروه (س ) در کوفه از کارهاى عمرانى صاحب جواهر است . وى لباسهاى بسیار تمیز مى پوشید. ظاهرى بس آراسته داشت . بسیار قانع ، فروتن و شکیبا بود. به شاگردانش احترام خاصى مى گذاشت .او تلاش دیگران را مى ستود و آنان را تشویق مى نمود.

 

 

 

 

آغاز عملیات ثارالله

عملیات ثارلله در چنین روزی در سال 1361 در منطقه قصر شیرین آغاز شد . سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسوول انجام  این عملیات بود .  عملیات ثار الله  با هدف ازاد سازی ارتفاعات منطقه قصر شیرین  انجام پذیرفت .

 

 

سالگرد شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی

 شهید سرلشکر خلبان  عباس بابایی در سال 1329 در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود . وی دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر گذاراند و در سال 1358 به دانشکده خلبانی راه یافت وپس از دوره آموزش مقدماتی به آمریکا رفت . او در آمریکا جزء معدود دانشجویانی بود که علاوه بر انجام تمامی واجبات دینی خود به نشر این احکام می پرداخت و  اندیشه خدمت در وطن و اعتلای  کشور را در سر می پروراند .وی پس ازاتمام  تحصیلات  به ایران آمد و همزمان  با ورود هواپیمای اف 14 به نیروی هوایی  به همراه تعدادی دیگر به پایگاه اصفهان منتقل شد .  با اوجگیری مبارزات مردم علیه نظام ستمشاهی ، بابایی به عنوان یکی از پرسنل فداکار ار تش وارد میدان مبارزه علیه رژیم پهلوی شد . وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دارابودن تعهد ، ایمان ، تخصص و مدیریت اسلامی چنان  در خشید که در هفتم مرداد 1369 به فرماندهی پایگاه هشتم هوایی منصوب شد . شهید بابایی ،  در تاریخ دفاع مقدس با بیش از سه هزار ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده ، اخلاص و ایثار خود را بیش از پیش به نمایش گذاشت . وی در سال 66 به درجه سرتیپی مفتخر شد و در پانزدهم مرداد همان سال برابر با روز عید قربان در یک عملیات برون مرزی به فوز  عظیم شهادت نایل آمد . وی به هنگام شهادت سی و هفت  سال داشت .

رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره ایشان اظهار داشتند : این شهید عزیزمان انسانی مومن ومتقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول این چند سالی که من ایشان را می شناختم همیشه بر این خصوصیات پا بر جا بود .

 

 

تصویب کنوانسیون منع آزمایش های اتمی

کشورهای آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان کشور های پیش کسوت ! در زمینه تولید سلاح های اتمی و آزمایش آن در مناطق مختلف جهان  ، در چنین روزی در سال 1963 میلادی با امضای کنوانسیونی ، بر منع آزمایش های هسته ای تاکید کردند. تشعشعات ناشی از   آزمایش های هسته ای بر محیط زیست و جانداران تاثیرات بسیار منفی باقی می گذارد که اثرات آنها بعد از سالها  بر افراد مشخص می شود .

 

 

اختراع دیزل

درچنین روزی در سال 1895 میلادی  دیزل اختراع شد.این اختراع  جدید را  رودلف دیزل دانشمند  آلمانی به نام خود به ثبت رساند . امروزه موتور بخش عمده ای از وسایط نقلیه سنگین از نوع دیزلی است .

 

 

تولد ژوزف زوستس اسکالیجر

 اسکالیجر ، واژه شناس و تاریخدان آلمانی در چنین روزی در سال 1540 میلادی به دنیا آمد .وی در میان بزرگترین تاریخ شناسان عصر رنسانس قرار دارد و در آن دوره  توانست در  آثار تاریخی خود  بویژه در حوزه علم تاریخ نگاری ، تحولاتی جدید را به وجود آورد .

 

 

تولد آمبریوز توماس

 این  آهنگساز فرانسوی در چنین روزی در سال 1811 میلادی دیده به جهان گشود . "زیبا " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد گی دو موپاسان

 دوموپسان  نویسنده بزرگ فرانسوی در چنین روزی در سال 1850 قدم به عرصه گیتی نهاد . وی به عنوان نویسنده ای ناتورالیست ،  در میان ادبای فرانسوی مشهور است . او ضمنا بزرگترین نویسنده داستانهای کوتاه در فرانسه است ." تپلی" عنوان مهمترین مجموعه داستانی اوست که به فارسی هم تر جمه شده است . "موپاسان "توجه خود را به طرح و پلات معطوف می کرد و تاثیر گذاری داستان را مهمتر از شخصیت پردازی ، منطق روایی یا منطق واقع گرایی داستان می دانست .او معتقد بود که باید برای  لذت بردن مخاطب منطق را فدا کرد.موپاسان "آدمها را درکشاکش زندگی اجتماعی نشان می دهد و تلاش آنها را برای تغییر اجتماع به تصویر می کشد و غالبا تلاش این افراد  با شکست همراه است .

 

 

 

تولد ماری ار بری

ماری ار بری ، مورخ آمریکایی در چنین روزی در سال 1876 به دنیا آمد . او کتاب های بسیاری در رشته تاریخ  به رشته تحریر در آورد که از میان آنها می توان به "زن به عنوان یک قدرت در تاریخ" اشاره کرد .

 

 

تولد اریک کلیبر

 اریک کیبر آهنگساز بر جسته اطریشی در چنین روزی در سال 1890 دیده به جهان گشود . وی بیشتر به خاطر رهبری ارکستر در جامعه هنری اطریش مشهور است . او "سمفونی ان بی سی" را طی یکسال بین سال های 1945 تا 46 19 به اجرا در آورد .

 

 

تولد کونراد آیکن آیکن

، شاعر ، نویسنده داستانهای کوتاه و منتقد ادبی در چنین روزی در سال 1899 به دنیا آمد . آثار وی تحت تاثیر نظریه روانشانسانه عناصر خود آگاه و ناخودآگاه در انسان بوده است . به دلیل قتل مادر این شاعر توسط پدرش در کودکی ، وی  ضربه روحی  سختی  خورد وهمین امر موجبات نوعی نگاه افسرده او به جهان شد . "منتخب اشعار" مهمترین اثر ادبی اوست .  

 

تولد جان هیوستن

جان هیوستن کارگردان ونویسنده بزرگ آمریکایی در چنین روزی  دیده به جهان گشود . وی یکی از فیلمسازان مولف دهه 40 در آمریکا بود که آثارش بسیار مورد توجه عامه مردم قرار می گرفت . "ملکه آفریقایی "و "محله چینی ها" عنوان مهمترین آثار اویند .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:20 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 14 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 14 مرداد ماه

 

سالگرد صدور فرمان مشروطیت

 

نهضت  مشروطه را به لحاظ گستردگی مباحث ، نمی توان در مقالی کوتاه مورد بحث و بررسی قرار داد . در این وجیزه تنها نگاهی گذرا و تاریخ نگارانه  به این نهضت خواهیم داشت .

پس از مرگ ناصر الدین شاه قاجار در هفدهم ذی القعده 1313 ه ق مظفر الدین شاه بر اریکه قدرت تکیه زد و عین الدوله را که  مردی مستبد بود به صدارت بر گزید . در واقع ریشه انقلاب مشروطیت را باید در رفتار ظالمانه پادشاهان قاجار ، تعدی وتجاوز شاهزادگان و وابستگان دربار ، حکومت مستبدانه حاکمان ولایات و مداخله بی حد و حصر دول روس وانگلیس در امور ایران و مخالفت مردم با آنها ونیز ارتباطاتی که با اروپا برقرار شده بود که سبب مشاهده پیشرفت ممالک راقیه  می شد،  دانست .  عدم در ک صحیح مظفر الدین شاه از اصول مملکت داری و نیز با توجه به بیماری وی و عزیمت مکرر به فرنگ جهت معالجه ، اوضاع کشور روز به روز نا بسامان تر می شد و ظلم حاکمان به تبع آن افزایش می یافت . در این میان چندین حادثه  دیگر باعث شد تا حرکت مردم و شورش عمومی تسریع شود . یکی از این حوادث ماجرای موسیو نوز بلژیکی بود .وی در سال 1281 به همراه عده ای از هموطناننش به ایران آمد تا به اداره امور گمرکات بپردازد . مسیو نیز تعرفه های گمرکی را علیه بازرگانان وضع کرد و این امر موجبات نارضایتی گسترده ای را فراهم آورد .  وی موقعی موجبات خشم بیش از حد مردم را فراهم آورد که با انتشار عکسی در لباس روحانیت در مجلس رقص و در حال قلیان کشیدن حاضر شد .  مساله دیگر بانک استقراض روسیه بود . بدین شرح که روس ها در محل قبرسان متروکه ای در وسط بازار در حال بنای ساختمان بانک بودند که در اثنای ساخت آن،  استخوانهای تازه مردگان کشف شد . روس ها با بی اعتنایی اجساد استخوانها را به چاه ریختند . همچنین  مساله به چوب بستن  بازرگانان ،  در شکل گیری این واقعه  مزید بر علت شد . در زمان جنگ روس و ژاپن به دلیل گران شدن قیمت قند ، علاء الدوله حاکم وقت تهران تعدادی از بازرگانان را که در اعتراض به اعمال مسیو نوز تحصن کرده بودند به بهانه گران کردن قند و در واقع به قصد زهر چشم گرفتن به چوب بست . با انتشار این خبر بازاریان مغازه ها را بستند و به عنوان اعتراض در مسجد بازار اجتماع کردند . دولت به وحشت افتاد و قول داد که به رتق و فتق امور بپردازد . اما نه تنها این چنین نشد  بلکه در نشست دیگری که مردم در مسجد پای سخنان سید جمال واعظ نشسته بودند ، دولتیان بر سر مردم ریختند و آنها را به باد کتک گرفتند . پس از این واقعه علمای   تهران به منظور اعتراض ،  به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی  در قم پناه برده و در آنجا تحصن کردند . در همین حین ، وعاظ در جاهای مختلف بر منبر رفته و از استبداد حکومت عین الدوله سخن می گفتند و خواستار تشکیل عدالتخانه در کشور بودند . در این زمان بازار تهران به کلی تعطیل شده بود و تعداد متحصنین از ده هزار نفر تجاوز می کرد . دیگر شهر های کشور نیز به این حرکت پیوستند . شاه با مشاهده احوال در صدد حل قضیه بر آمد . متحصنین خواسته های خود را از جمله ، تاسیس عدالتخانه ، اجرای قوانین  اسلام ، در سراسر کشور و عزل مسیو نوز بلژیکی و علاء الدوله به گوش شاه رساندند. سرانجام مظفر الدین شاه به خواسته آنان تن در داد و با آنها موافقت کرد و علما به مهاجرت صغری پایان دادند . عین الدوله که هرگز حاضر نبود تن به خواسته مردم بدهد با گذراندن وقت و امروز و فردا کردن از پذیرش در خواست متحصنین طفره می رفت و سعی  داشت با ایجاد اختلاف در صفوف  علما و مردم و همچنین زندانی کردن وبه  تبعید فرستادن  فعالان غائله را ختم کند . با ا دامه این روند و طی مراحلی ، علما خواستار خروج از تهران و عزیمت به قم شدند . بدین ترتیب آقایان علما طباطبایی و بهبهانی به همراه عده ای از مردم به قصد قم  شهر تهران را ترک گفتند  ( مهاجرت کبری ) . در ست در همین زمان اولین دسته از مردم که حدود 50 نفر می شدند نا آگاهانه به سفارت انگلیس پناهنده شدند و در حیاط سفارت بست نشستند . این جمعیت در چند روز آینده به بیست هزار نفر رسید . متحصنین در سفارت از شاه خواستند : علما را به تهران بازگرداند ، تضمین بدهد که احدی شکنجه و دستگیر نخواهد شد ، امنیت را در کشور برقرار کند ، دست به تاسیس عدالتخانه بزند و قاتلین مردم را تعقیب کند . همچمین در خواست های مهاجران به این شرح بود : بازگشت علما به تهران  ، عزل عین الدوله  ، افتتاح دارالشوری ، قصاص  قاتلین و بازگرداندن تبعید شدگان .

با انتشار خبر مهاجرت علما و بست نشستن مردم در سفارت انگلیس ، شورش های پراکنده در نقاط مختلف کشور شکل گرفت و همین امر با عث شده که شاه  به وحشت افتاده ، در چهاردهم مرداد 1285 شمسی طی فرمانی ضمن عزل عین الدوله ، دولت را مامور برگزاری انتخابات و تشکیل مجلس شورای ملی کند . متن قانون اساسی تنظیم شده توسط دولت و مجلس  که مشتمل بر 51 اصل و بنام نظامنامه سیاسی بود در تاریخ هشتم دی ماه 1258 از طرف مظفرا لدین شاه تصویب و امضا شد و شاه ده روز پس از امضا ی قانون اساسی در گذشت .

 

 

 

شهادت سید حسن آیت سید

 حسن آیت، فرزند محمد رضا در چنین روزی در سال 1360 به دست منافقان کور دل به در جه رفیع شهادت نایل آمد . وی در سال 1317 در نجف آباد متولد شد . آیت در مرحله اول دوره نخست انتخابات مجلس شورای اسلامی    با کسب 9/ 63 در صد آرای مردم  تهران  ، نماینده مردم این شهر شد . او در رشته علوم اجتماعی دارای در جه  کارشناسی ارشد بود و همزمان، با تحصیل در حوزه علمیه قم  تا مرحله خارج فقه و اصول پیش رفت   .

 

 

 

شهادت علامه عارف حسین حسینی

علامه عارف حسین حسینی رهبر شیعیان پاکسان و نهضت  اجرای فقه جعفری  پاکستان در چنین روزی در سال 1988 میلادی به شهادت رسید . شیعیان پاکستان پس از شهادت این عالم ربانی در پاکستان تظاهرات گسترده ای به راه انداختند و وزیر کشور پاکستان با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اقدام  اعلام  کرد :  توطئه گران خارجی در این کار دست داشتند . ژنرال ضیاءالحق هم طی نطقی ضمن محکوم کردن این اقدام ، آن را توطئه دشمنان اسلام در پاکستان خواند .

تحریک نفاذ  فقه جعفری پاکستان گروهی شیعه مذهب است که در سال 1979 تشکیل شد. این سازمان بعنوان یک حزب سیاسی در سال 1987 ثبت شد . در سال 1984 یک جناح اصلاح طلب به رهبری عارف حسین حسینی از جناح سنتی آن جدا شد و نهضت اجرای  فقه جعفریه پاکستان را تشکیل داد . پس از عارف ، سید ساجد نقوی رهبر این گروه شد .

 

 

آغاز عملیات نصر هفت

عملیات نصر هفت در چنین روزی در سال 1366 درمنطقه سردشت آغاز شد . عملیات نصر 7 با رمز مبارک « یا فاطمه الزهرا(س)» در منطقه عملیاتی سردشت و با هدف در تیررس قرار دادن شهر نظامی « قلعه دیزه» ،« سد دوکان » ، قطع راه های ارتباطی عناصر ضد انقلاب و نیز آزاد سازی ارتفاعات « دوپازا» و « بلفت » صورت پذیرفت.  نیروهای رزمنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  عناصر رژیم بعث را از دو محور مورد تهاجم قرار دادند و در اولین گام موفق شدند  ارتفاعات 2144 و 2130 بلندی های « بلفت» را تصرف کنند.  در ادامه این عملیات ،  نبرد  میان نیروهای رزمنده کشورمان و ارتش عراق و همچنین نیروهای ضد انقلاب شدت بیشتری به خود گرفت و ارتفاعات 2304 و 2379 قله « دوپازا»  پس از درگیری تن به تن به تصرف نیروهای سپاه اسلام  در آمد. طی این درگیری ها در ارتفاعات یاد شده علاوه بر انهدام دو گردان از تیپ 18 عراق و دو گردان از لشگر 24 این رژیم  2000 نفر از نیروهای بعثی و ضد انقلاب کشته و زخمی شدند.  شایان ذکر است به دلیل غیر منظم و چریکی بودن این عملیات، نیروهای تحت امر سپاه ، این نبرد را در دو مرحله انجام دادند.

 

 

 

پیروزی نیروهای ویتنام در خلیج تونکن بر آمریکا

در چنین روزی در سال 1964 میلادی ، نیروهای ویتنام در  خلیج تونکن بر نیروهای آمریکایی  پیروز شدند .

از سال 1964 که نبرد دراز مدت ویت مینه برای آزادی ویتنام از اشغال فرانسوی ها وارد دور تازه ای شد ه بود آمریکا به دلیل موافقت با  حفظ سلطه استعماری فرانسه بر هند و چین ، به کمک فرانسویان شتافت . طرح دولت آمریکا این بود که در ویتنام نیروی به اصطلاح ملی تشکیل شود و سپس از جهان آزاد برای مقابله با شورشیان و نیز دفاع در مقابل طرح های توسعه طلبانه شوروی در خواست کمک کند . این کشور بعد ها تلاش خود را برای  سلطه علنی بر ویتنام آشکار ساخت . دو سال بعد از قرار دا د ژنو به منظور اتحاد ویتنام شمالی و جنوبی ، آمریکا به بهانه جلوگیری  از آشفتگی بیشتر، از انجام انتخابات جلوگیری کرد  و البته این دخالت ها موجبات مبارزه عظیم طبقات مختلف را علیه آمریکا آماده می ساخت. در جریان نبر دهای مبارزان جنوب علیه رژیم نظامی جانشین دیم ، آمریکا این مبارزان را ویت کنگ ( کمونیست ویتنامی ) نامید و علنا با نیروی نظامی خود به مقابله با آنها پرداخت . در نتیجه این عمل آمریکا هر روز بر شمار سر بازان خود می افزود . جنگ ویتنام از رسوا ترین مراحل زندگی سیاسی آمریکا بوده که ماهیت این دولت را بیش از پیش بر جهانیان آشکار ساخت به گونه ای که حتی در بین اتباع آمریکایی هم مخالفت های  دامنه داری  را به دنبال آورد . گذشت زمان وتجاوزوحشیانه علیه ویتنامی ها ، رفته رفته پشتیبانی مردم جهان رااز دفاع قهرمانانه مردم ویتنام برانگیخت . در خلال این جنگ و خونریزی بیش از 51 هزار آمریکایی به قتل رسیدند . همچنین در ویتنام جنوبی حدود چهار صد هزار و در ویتنام شمالی   حدود نهصد هزار نفر کشته شدند . آمریکا که دریافته بود در ویتنام کاری از دستش ساخته نیست به هر طریق ممکن می خواست از منطقه خارج شود ، بنابراین با طرح  مذاکرات  صلح پاریس ، در سال 1968  به مذاکره با ویت کنگ پرداخت . این مذاکرات که چهار سال به طول انجامید به معاهده آتش بس منجر شد . پس ازشکست و  ترک نیر وهای نظامی آمریکا از ویتنام درسال 1973   و سقوط سایگون در سوم آوریل 1975 ،  ویتنام بطور کلی از استعمار رهایی یافت .این شکست تاریخی در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون به وقوع پیوست . جنایات نظامیان آمریکایی در ویتنام از شنیع ترین پرده های تاریخ استعمار غربی در جهان است . دراین جنگ امپریالیسم آمریکا از تمام امکانات متعارف ونا متعارف مانند بمب های خوشه ای ، از بین بردن منابع طبیعی مثل جنگل ها با ریختن مواد شیمیایی از طریق هواپیما برای ایجاد زمین سوخته ، ازبین رفتن و دچار نقص عضوشدن هزاران نفرویتنامی به دلیل درمعرض مواد شیمیایی قرارگرفتن شان ، به آتش کشید ن دهکده ها و مزارع مردم بی دفاع و بمباران مناطق غیرنظامی استفاده کرد ،اما هرگز نتوانست اراده ملت قهرمان و شجاع ویتنام را درهم بشکند به همین دلیل ، روح زنده وبلند و  تسخیر نا پذیر ویتنامی ها بر برقد رت واقتدار پوشالی و متکی بر توان تسلیحاتی بی عاطفه آمریکایی ها پیروزشد وهیمنه ظاهری امپریالیسم درهم شکست. 

 

 

 

به قدرت رسیدن هیتلر

آدولف هیتلر ، دیکتاتور ، پایه گذار و رهبر حزب ناسیونال سوسیالیسم آلمان پس از جنگ جهانی اول در چنین روزی در سال 1934 به قدرت رسید . او در جنگ جهانی نخست گروهبان ارتش ایالت باواریا بود و به سبب توطئه در سال 1923 به زندان افتاد . وی پس از رهایی از زندان به   تجدید فعالیت حزب خود  پرداخت و با پول سرمایه داران ضد کمونیست و ضد یهود و تبلیغات گسترده ، هواداران بسیاری را گرد آورد . اوج پیشرفت سیاسی او در سال 1930 آغاز شد ، بطوری که دو سال بعد تعداد نمایندگان حزب او در مجلس آلمان از دوازده نفر به دویست نفر افزایش یافتند . هیندنبورگ رییس جمهور وقت ،  هیتلر را به صدر اعظمی منصوب کرد واو  دو سال بعد با مرگ هیندنبورگ و تار مار شدن رقبای سیاسی ، رییس جمهور آلمان شد .  هیتلر چهره واقعی خود را در زمان  تسلیح سریع نیروهای نظامی و اشغال کشور های دیگر از جمله اطریش ، چکسلواکی و لهستان نشان داد . در جنگ جهانی دوم نیز ارتش آلمان ، فرانسه را اشغال کرد و سریعا در سال 1941 میلادی شوروی را مورد تجاوز قرار داد ، اما گرفتار سرمای کشنده زمستان روسیه  و دفاع سرسختانه تمام مردم از ملیت های مختلف تحت حاکمیت شوروی شد و شکست خورد و مجبور به عقب نشینی شد که سرانجام با ورود متفقین به برلین ،آلمان نازی تسلیم شد وهیتلر به همراه معشوقه اش در پناهگاه خویش خود کشی کرد. درحقیقت نظام هیتلری یکی ازنشانه های شکست اندیشه های صرفامتکی به انسان غربی هاست که از روح معنویت ماورایی و اخلا ق خداباورانه خالی است و به قدرت ازهر نوعش می اندیشد تا بتواند سیطره خویش را بر تمام هستی تسری بخشد .

 

 

حمله همزمان ایتالیا به چند کشور

در چنین روزی در سال 1940  کشور ایتالیا در پی یافتن عظمت و مجد گذشته خود بطور همزمان به سه کشور سودان ، کنیا و سومالی حمله کرد  . این سه کشور هرسه مستعمره انگلستان بود ند .

 

 

در گذشت آندرسن

درچنین روزی در سال 1875 میلادی  هانس کریستین آندریس نویسنده  بر جسته دانمارکی درگذشت. وی  در سال 1805 میلادی  دیده به جهان گشود . این نویسنده کودکان در کارنامه ادبی خود بیش از یکصد و پنجاه اثر داستانی و قصه برای کودکان به یادگار نهاده است . آثار او همگی جذاب و خواندنی اند . وی در بدو امر می خواست بازیگر شود و به همین دلیل به نمایش روی آورد اما نمایش تنها بهانه ای شد که وی به نگارش قصه برای کودکان مشغول گردد . « جوجه اردک زشت » ، «سوزن » و  «دخترک کبریت‌فروش»  از جمله مهمترین آثار اویند .

 

 

روز ملی بورکینا فاسو

 این کشور با مساحت 275000  کیلومتر مربع در منطقه استوایی غربی بین غنا ومالی قرار گرفته است . پایتخت آن "اوا آگادوگو" بوده و شهرهای مهمش بوبودویلاسو و کور گو می باشند . مردم این کشور از نژاد موسیس بوده و زبان رسمی آنان فرانسه است . ادیان رایج در این کشور نیز اسلام وآنیمیسم است . نوع حکومت این کشور جمهوری دموکراتیک است  . بورکینا فاسو  در سال 1960 از فرانسه مستقل شد و در تاریخ بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

 

 

روز استقلال ولتای علیا

 این کشور ، به دوراز در یای آزاد  و در همسایگی کشور های مالی ، ساحل عاج ، غنا ، توگو ، بنین و نیجر واقع شده است . پایتخت آن واگادوگوبا است . مردم این کشور  عمدتا سیاهپوست بوده و از دو تیره اصلی ولتایی و ماندینگو می باشند . اکثر مردم آن آنیمیست و چهل در صد مسلمان و پنج در صد نیز مسیحی اند . زبان رسمی آنان فرانسه است و زبانهای محلی نیز در این کشور رواج دارد . حکومت این کشور جمهوری بوده و واحد پولش فرانک سی اف آ است . چنین روزی در سال 1983 به دلیل وقوع انقلاب در این کشور به روز ملی بورکینا فاسو نامگذاری شد. این کشور در چنین روزی  در سال 1960 به عضویت سازمان ملل در آمد .

 

 

به کار افتادن نخستین چراغ راهنمایی

نخستین چراغ راهنمایی جهان در چنین روزی در سال 1914 در شهر کلیولند ایالت او هایو آمریکا نصب شد تا موجبات راهنمایی رانندگان را فراهم کند .

 

 

تـولد نیکلاس ژاک کونته

 کونته خالق خودکار جدید  در چنین روزی به دنیا آمد .

 

 

تولد پرس بیش شلی

 این شاعر رومانتیک انگلیسی در چنین روزی در سال 1792 دیده به جهان گشود ." آدونیاس "عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد گاسپار نفوئز دو آرچ

این شاعر اسپانیایی در چنین روزی در سال 1839 دیده به جهان گشود . " تنیسون اسپانیایی "از مهمترین آثار اوست .

 

 

تولد والتر پاتر

پاتر نویسنده بزرگ انگلیسی در چنین روزی در سال 1839 دیده به جهان گشود . "افلاطون و افلاطون گرایی " از مهمترین  آثار اوست .

 

 

تولد گونت همسان

 همسان نویسنده برجسته نروژی در چنین روزی در سال 1859 به دنیا آمد . وی در سال 1920 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 

 

تولد یومیر آرمسترانگ

این آهنگساز آمریکایی در چنین روزی در سال 1901 به دنیا آمد . وی دررشته موزیک جاز آثار متعددی  به جامعه هنری  ارایه کرد ه است ." سلام دالی" عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد ویلیم هاوارد شومان

شومان، آهنگساز  آمریکایی در چنین  روزی در سال 1910 میلادی به دنیا آمد ." اورتور جشنواره آمریکایی " عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد دیوید راکسین فیلا پنس

 این آهنگساز آمریکایی در چنین روزی در سال 1912 به دنیا آمد . "دوران جدید" عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:16 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 13 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 13 مرداد ماه

 

حرکت ازمدینه به سوی مکه

درچنین روزی درسال شصت هجری  قمری حضرت امام حسین(ع) مدینه را به قصد مکه معظمه ترک کردند. ایشان پس از خروج ازمکه ونیمه کاره نهادن اعمال حج ، به قصد کوفه به راه افتادند وبا اینکه برخى ازیاران حضرت چون محمد حنفیه ، عبدالله بن عباس، عبدالله بن جعفروعبدالله بن عمر، امام را ازسفر به کوفه برحذرداشتند اما آن حضرت سفربه کوفه را ادامه دادند .

 کاروان امام حسین ( ع ) پس ازورود به عراق ، درمنزلگاه شراف توقف کردند تا مشک های خود را ازرود جاری درآن لبریز نمایند اما سپاه یکهزار نفرى حربن یزید ریاحى که ازسوى عبیدالله بن زیاد براى تعقیب یا نبرد با امام حسین ( ع ) گسیل شده بود ، ایشان را تعقیب می کرد . حربن یزید ، حسب دستورات عبیدالله ، امام حسین ( ع ) را تحت مراقبت خویش قرارداده بود تا آنکه  به فرمان عبیدالله بن زیاد، آن حضرت را ازمسیر اصلى به صحراى خشک کربلا رهنمون کرد .

 

 

شهادت سردار موحد دانش

 علیرضا موحد دانش در سال 1337 در تهران به دنیا آمد . وی  در 12 بهمن سال 1357 به عضویت کمیته استقبال از امام (ره) در آمد و در سمت نیروی های انتظامات به خدمت پرداخت.  پس از انقلاب اسلامی در « کمیته انقلاب اسلامی شمیران » فعالیت کرد؛ تا اینکه در فروردین 1358 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و مدت سه ماه محافظت از بیت حضرت امام (ره) را بر عهده گرفت. بعد از این مدت عازم کردستان شد و به همراه شهید « وزوایی » به عنوان جانشین وی در بیشتر عملیات های پاکسازی شرکت کرد.  پس از شروع جنگ در سر پل ذهاب فرماندهی یک گردان را به عهده گرفت و در یکی از حماسی ترین و حساس ترین عملیاتهای دوران دفاع مقدس که عملیات « بازی دراز» است شرکت کرد و در این عملیات بر اثر انفجارنارنجک صوتی دست راستش قطع شد. در عملیات فتح المبین به عنوان فرمانده گردان " حبیب بن مظاهر" وارد عمل شد . موحد دانش در عملیات بیت المقدس برادرش محمد رضا و همرزمش « محسن وزوایی » را که شهید شده بودند از دست داد و خود نیز از ناحیه پا مجروح شد.  پس از آزادی خرمشهر عازم سوریه و لبنان شد و پس از بازگشت از آنجا در عملیات « والفجر 1 » مسئولیت فرماندهی تیپ را به عهده گرفت و در همان شب از ناحیه سر به شدت مجروح شد.  علیرضا موحد دانش سرانجام در عملیات « والفجر 2 » روز سیزدهم مرداد ماه سال 1362 در حالی که از پا ا فتاده بود، آخرین ضربه را به دشمن می زند و با قطع سیم ارتباطی عراقی ها با دندانهایش، هدف گلوله قرار گرفت و به درجه  شهادت نایل آمد.

 

 

افتتاح کانال پاناما

در چنین روزی در سال 1914 میلادی کانال پاناما افتتاح شد . مهندس دولسپوس سازنده و طراح کانال  سوئز، از سال 1879  ساختن کانال  پاناما را میان دو اقیانوس اطلس و آرام  آغاز کرد . امتیاز این کانال  در 18 نوامبر سال 1903  به آمریکا واگذار شد.

 

 

روز استقلال نیجر

این کشور در منطقه استوایی ، مرکز آفریقای غربی بین نیجریه و لیبی قرار گرفته است . مساحت آن تقریبا هفت دهم خاک ایران است . بخش مهمی از این کشور را صحرا ومناطق کویری پوشانده است . نژاد مردم آن سیاه و زبان رایج آنان فرانسه ، عربی و محلی است . اکثر مردم این کشور مسلمان اند و بقیه از مسیحیت پیروی می کنند . نوع حکومت نیجر، جمهوری است . نیجر در چنین روزی در سال 1960 از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور نیامی نام دارد .

 

 

آغاز سفر کلمب

 در چنین روزی در سال 1492 میلادی سفر های اکتشافی  کریستف کلمب آغاز گردید . کلمب دریانوردی  ایتالیایی است که موفق به کشف قاره آمریکا گردید .

 

 

اتحاد با اروپا

در چنین روزی در سال  1877 میلادی قرار داد اتحاد با سه کشور اروپایی و  روسیه امضا شد . روسیه قصد داشت با اعمال این قرارداد از نفوذ عثمانی در منطقه اروپای شرقی بکاهد .

 

 

تولد الیشا گریوز ایتس

 این مخترع آمریکایی در چنین روزی در سال 1811 دیده به جهان گشود . وی آسانسور را اختراع کرده است .

 

 

تولد ورو لوییس پارینگتون

پارینگتون ، منتقد ، معلم ونویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1871 به دنیا آمد . وی در سال 1928 جایزه پولیتزر ادبی را از آن خود کرد .

 

 

تولد لویس گروئنبرگ

این آهنگساز بر جسته لهستانی در چنین روزی در سال 1884 متولد شد . "دانیل جاز" عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد روپرت برووک

 برووک این شاعر پر آوازه انگلیسی در چنین روزی در سال 1914 دیده به جهان گشود .

 

 

تولد ری بلاک

 این رهبر ارکستر فرانسه  در چنین روزی در سال 1902 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد . "دی سوولیوان" و "جکی گلیسون "عنوان های مهمترین آثار  موسیقایی اوست .

 

 

تولد جیمز مک گروگر بونز

 بونز نویسنده سیاسی آمریکایی در چنیند روزی به سال 1918 متولد شد ." شیرو روباه" عنوان مهمترین اثر مکتوب  وی است  .

 

 

تولد پی دی جیمز در چنین روز پی دی جیمز نویسنده آمریکایی داستانهای پلیسی و جنایی قدم به عرصه  گیتی نهاد . "صورتش را بپوشان "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

ولد هیدن کاروت

هیدن کاروت  نویسنده بر جسته  آمریکایی در چنین روزی در سال 1921 میلادی به دنیا آمد ." غراب و قلب " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

 

تولد لئون یوریس

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1924 میلادی به دنیا آمد . وی صاحب اثاری چون "کییو بی هشتم" و "اگزودوس" است . نخستین رمان وی با عنوان شعار جنگی در سال 1953 میلادی منتشر شد . وی دوم  تیر ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت .

 

 

تولد جیمز کوماک

این نویسنده ، کارگردان و بازیگر آمریکایی در چنین روزی در سال 1930 به دنیا آمد . "عشق پدر ادی "عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد حبیب بورگین

ا حبیب بورگینا نخستین رییس جمهور تونس در چنین روزی در سال 1901میلادی دیده به جهان گشود .

 

 

تولد مارتا استوارت

این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1941میلادی به دنیا آمد . وی در  نوشتن کتاب های آشپزی تبحر خاصی داشت . او علاوه بر این بازیگر نیز بود و در چندین  فیلم نیز ایفای نقش کرد . "  آن دو" عنوان مهمترین فیلمی است که وی در آن ایفای نقش کرده است .

 

 

تولد جیمز لا ند یس

 این کارگردان آمر یکایی در چنین روزی در سال 1950 به دنیا آمد ." منطقه تاریک روشن " عنوان مهمترین اثر سینمایی  اوست .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:12 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 12 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 12 مرداد ماه

 

تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

برگزاری مناسبت ها ، مراسم عمومی وراهپیمایی های سراسری کشورعلاوه برتعظیم شعائر مذهبی ، ملی وانقلابی دارای اثرات بالقوه بالای فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی است که با بازتابهای گسترده بین المللی وجهه مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد . موضوع فعالیت مرکزی توانا و پویا برای تقبل مسوولیت یادشده و اداره صحیح و سازماندهی در جریان حرکت عمومی مردم در قالب شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به عنوان مرکز هماهنگی و مشارکت جمعی سازمانهای ذی ربط رسمیت یافت و با تایید حضرت  امام خمینی ( ره)  و سرپرستی حجت الاسلام حقانی مرکز موجودیت یافت و در طول عمر پر برکت انقلاب همراه  با شور و شوق وصف ناپذیر آحاد ملت به وظیفه پاسداری از حضور امت مسلمان ایران در صحنه انقلاب پرداخت . شورای مذکور در حال حاضر به عنوان نهادی مستقل تحت نظارت و هدایت عالیه مقام معظم رهبری قراردارد واین شورا با  دبیری آیت الله جنتی انجام وظیفه می کند  .

 

 

حذف رسمی عناوین والقاب

از چنین روزی در سال 1314 ه ش دستور حذف عناوین والقاب اضافی افراد همچون خان ، میرزا ، دوله و...به اجرا در آمد و مراکز  ثبت احوال کشور موظف شدند در مکاتبات رسمی چنین عناوینی را به هیچ وجه بکار نبرند .

 

 

در گذشت هگل

در چنین روزی در سال 1831 میلادی هگل فیلسوف برجسته آلمانی در گذشت   . هگل در سال 1770 میلادی به دنیا آمد. او در دانشگاه توبینگن تحصیل کرد و دردانشگاههای  ینا ، نورمبرگ ، هایدلبرگ و برلین فلسفه تدریس کرد . در باره آثار او اختلاف نظر فراوان است . عده ای او را متفکری مرتجع ، عده ای دیگر او را محافظه کار و بالاخره بعضی دیگر وی را متفکری تندرو و افراطی می دانند . آزدایخواهان او را الهام بخش هیتلر و موسولینی می دانند و فاشیست ها نیز او را پیشرو مارکس و لنین می شمارند . مجموعه آثار هگل پس از مرگش در هجده مجلد به چاپ رسید .

 

 

 

تهاجم رژیم عراق به کویت

امیر نشین کویت در دوم اوت سال 1990 میلادی توسط رژیم عراق اشغال شد . عراق پس از سالها جنگ با جمهوری اسلامی ایران در بهانه ای جدید کویت را متهم کرد که طی جنگ هشت ساله با ایران مقدار معتنابهی نفت خام به ارزش دوو نیم میلیارد دلار را از حوزه نفتی رومیله به یغما برده است . پس از طرح ریزی چنین بهانه ای ، عراق تعداد سی هزار نفرنیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد . اما پس از این واقعه آمریکا و هم پیمانانش در اقدامی جمعی تصمیم به اخراج ارتش عراق از این کشور گرفتند . نبرد آزاد سازی کویت ساعت سه و بیست دقیقه روز پنجشنبه هفدهم ژانویه 1991 میلادی آغاز شد و پس از 42 روز حمله متوالی هوایی و زمینی به ارتش عراق ، این کشور مجبور شد در بیست و ششم فوریه همان سال  کویت را ترک کند . این جنگ به "جنگ نفت" هم معروف شد.

 

 

شکست رومی ها از کارتاژ

 در سال 216 پیش از میلاد رومی ها در منطقه کانائه در ایتالیا از هانیبال کارتاژی شکست سختی خوردند . مورخان این

پیروزی را به حساب  نبوغ نظامی هانیبال گذاشته اند .

 

 

در گذشت نویسنده برجسته معاصر آمریکایی ریموند کارور

 کارور یکی از نویسندگان مشهور معاصر است که روند داستان نویسی او بر بسیاری از متاخرین تاثیر نهاده است .نوع  شخصیت پردازی در آثار اوازعدم پیچیدگی وعمق شخصیت های داستانی حکایت می کنند  . در واقع می توان گفت  در فضاهای اسیتیلزه او اشیاء تنها با حضور  شخصیت ها شکل گرفته وکامل می شوند  وهویت آنها تنها درمیان هویت اشخاص تعریف می شود . در بیشتر آثار این نویسنده بزرگ ادبیات آمریکا جنبه هایی از زندگی شخصی اش  نمود  می یابند .برخی از نویسندگان به او نسبت نویسنده مینی مال را می دهند در حالی که  کارور  هیچگاه خود را چنین نویسنده ای ندانسته است .  فضای داستانهای کارور بسیار ناامن اند  ومی توان گفت برخی اتفاقات بزرگ ومهیب در داستانهای او اتفاق می افتند که خواننده  با توجه به بطئی بودن آنها به یکباره متوجه آن  اتفاق مهیب نمی شود . او در چنین روزی با 50 سال سن  در سال 1988 دار فانی را وداع گفت .

 

 

تولد پیرشارل لا نفان

لا نفان ، معمار چیره دست  فرانسوی در چنین روزی در سال 1754 دیده به جهان گشود . وی بعدها به واشنگتن دی سی رفت .

 

 

تولد روملو گالگز

 گالگز نویسنده بر جسته ونزوئلا در چنین روزی در سال 1884 قدم به عرصه گیتی نهاد .

 

 

تولد سر آرتو بلیس

این آهنگساز انگلیسی در چنین روزی در سال 1891 به دنیا آمد . "آسمانی ها" عنوان مهمترین اثر موسیقایی  اوست .

 

 

تولد جان کیران

جان کیران نویسنده بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1892 دیده به جهان گشود . وی در روزنامه نیز ستون سیاسی می  نوشت ." تاریخ طبیعی نیویورک "عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد لوو زارا

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1910 به دنیا آمد . " نویسندگان  را بکش" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

تولد کارول اکانر

اکانر بازیگر مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1922 به دنیا آمد . وی در فیلمهای بسیاری بازی کرد که مهمترین آنها "همه در خانواده" و" قلب شب" نام دارد .

 

 

تولد جیمز بالدوین

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1924 میلادی دیده به جهان گشود . "کشور دیگر" عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

 

در گذشت جان هشتم زیفیلینوس

 این دانشمند علم الهیات و پاتریارک کنستانتپسول در عثمانی سابق در چنین روزی در سال 1075 دار فانی را وداع گفت .

 

 

در گذشت پل وان هیندنبورگ

این مارشال آلمانی در بین سالهای 1925 تا 1934 رییس جمهوری وایمار را به عهده داشت . هیتلر، فاشیست آلمانی بعدها قدرت را از چنگ او درآورد و بر جای وی  تکیه زد . وی در سن هشتا د وشش سالگی دار فانی را وداع گفت .

 

 

انعقاد قرارداد رژی

در چنین روزی در سال 1307 ه ق قرارداد رژی میان دولتین ایران و انگلستان منعقد گردید. واقعه تنباکو (رژی)  سرسلسله جنبش های آزادی خواهانه در تاریخ معاصر ایران است. واقعه از این قرار است که در تابستان سال 1307ه ق تالبوت یک سرگرد انگلیسی به ناصرالدین شاه پیشنهاد امتیاز انحصاری خرید و فروش توتون و تنباکو درسراسر ایران به مدت پنجاه سال را داد. شاه نیز با تشویق دیگران این قرارداد را پذیرفت و شرکت انگلیسی تالبوت موظف شد سالانه خواه سود کند یا نه مبلغ150 هزار لیره انگلیسی و نیز یک چهارم سود سالانه خود را به ایران  پرداخت کند. با انتشار خبر،  بسیاری از علما و مردم بر آشفتند. در همین هنگام میرزای بزرگ با صدور فتوایی در مقابل این دسیسه ایستاد.

متن حکم به این شرح است:

بـسـم اللّه الـرحمن الرحیم،  الیوم استعمال تنباکو و توتون , باى نحو کان , در حکم محاربه با امام زمان صلوات اللّه و سلامه علیه است حرره الاقل محمد حسن الحسینى .

با صدور این فتوا مردم مبارزه سیاسی علیه قراداد استعماری  امتیاز تنباکو را یک وظیفه شرعی و تکلیفی الهی دانستند و قلیان ها را شکسته و توتون و تنباکو را را به آتش کشدند. ناصر الین شاه نیز مجبور شد با پرداخت غرامتی این قرار داد را فسخ کند. فتوای تاریخی  این مرجع  بزرگوار در تحریم تنباکو فاجعه ای را که در سال 1309 ه ق به دست ناصر الدین شاه قاجار با واگذاری امتیاز دخانیات ایران به مدت پنجاه سال در حال شکل گرفتن بود در نطفه خفه کرد.

 امام خمینى (ره ) در این باره فرمودند: آن مرحوم که در سامره تنباکو را تحریم کرد، براى این که ایران را تـقـریـبـا دراسارت گرفته بودند، به واسطه قرارداد تنباکو و ایشان یک سطر نوشتند که تنباکوحرام است و حتى بستگان خود آن جائر(ناصرالدین شاه) هم و حرمسراى آن جائرترتیب اثردادند بـه آن فتوا و قلیانها را شکستند و دربعضى جاها تنباکوهایى که قیمت آن هم زیاد بود در میدان آوردنـد و آتـش زدنـد و شـکست دادند آن قرارداد را و لغو شد قرارداد و یک چنین چیزى و آنها دیـدنـد کـه یـک روحـانـى پـیرمرد در کنج دهى از دهات عراق  یک کلمه مى نویسد و یک ملت قیام مى کند و قراردادى که مابین شاه جائر و انگلیسیها بوده است , به هم مى زند و یک قدرت این طورى دارد او ( سخنرانی امام خمینی " ره "  در مورخه  28/8/1359 )

مـیـرزا مـحـمـد حـسن بن میرزا محمود بن محمد اسماعیل حسینی شیرازی ازعلمای عالیقدرشیعه درپانـزدهم جمادى الاولى سال 1230 ه ق در شیراز  دیده به جهان گشود. ایشان  پس از طی مقدمات علوم درحوزه های علمیه شیرازو اصفهان به عراق رفت و در آنجا به سلک شاگردان شیخ انصاری اعلی الله مقامه الشریف در آمد. وی در سال 1291 ه ق در سامره اقامت گزید و در آنجا به به تدریس و تعلیم مشغول بود. آن فقیه فرزانه حـدود بیست و سه سال  مرجع شیعیان جهان بود و در دوره علمی خویش شاگردان بسیاری را تربیت کرد که از میان آنها می توان به آخوند مـلا مـحمد کاظم خراسانى، سید محمد کاظم طباطبائى یزدى، حاج میرزا حـسـیـن سـبزوارى، سید محمد فشارکى رضوى، میرزا محمد تقى شیرازى و... اشاره کرد. آن عالم ربانی  از خود آثار گرانبهایی به جای نهاده است که از میان آنها می توان به رسالاتی مبسوط در ابواب مختلف فقهی، حاشیه اى بر نجاة العباد و تعلیقه اى بر کتاب معاملات آقا وحید بهبهانى اشاره کرد. شاگردان ایشان نیز بسیاری از دروس ایشان را به رشته تحریر در آوردند که منتشر شده اند. سرانجام آن عالم ربانی در چنین روزی در سال 1273 ه ش مصادف با  بیست و چهارم شعبان 1312 ه ق رحلت کردند.

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:8 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 11 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 11 مرداد ماه

 

 

تولد زمخشری

در چنین روزی در سال 467 ه ق ابوالقاسم جارالله زمخشری دیده به جهان گشود . وی  در سال 538 هجری قمری   دار فانی را وداع گفت . زمخشری  از علمای شافعى مذهب است که تالیفات بسیاری از خود به جای نهاده است . کشاف عنوان مهمترین اثر اوست که شیخ طبرسی نیز برآن حاشیه نوشته است .  این کتاب معروفترین و متقن‏ترین تفاسیر اهل تسنن است . از نظر نکات ادبی ، به ویژه نکات بلاغتی ، در میان همه تفاسیر ممتاز است‏ . وی  کتب بسیاری  در ادب ، حدیث و موعظه تألیف کرده است . با اینکه این مرد از بلاد شمالی ایران و سرزمینهای سردسیر بود سالها در مکه معظمه مجاور شد و گرمای طاقت فرسای‏ هوای آنجا را تحمل کرد ، زیرا معتقد بود مجاورت بیت‏الله آثار معنوی‏ فراوانی دارد . چون سالها مجاور بیت‏الله بود به " جارالله " معروف‏ گشت و ظاهرا در همان وقت تفسیر کشاف را نوشت .زمخشری در یکی از مسافرتهای علمی زمستانی خود در خوارزم ، یک پای خود را از دست داد پس از این واقعه از پای چوبی کمک می‏گرفت با همان حال‏ مسافرتهای طولانی کرد و چند سال مجاور بیت‏الله بود . تولد زمخشری در سال‏ 467 هجری و وفاتش در سال 538 واقع شده است .

 

 

 

تنفیذ حکم ریاست جمهوری شهید رجایی

 پس از برگزاری دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری که  در مرداد ماه سال 1360 انجام شد  ، شهید محمد علی رجایی با رای قاطع مردم به ریاست جمهوری ایران رسید . بر اساس  قانون اساسی جمهوری اسلامی ، حکم ریاست جمهوری فرد منتخب مردم باید توسط مقام معظم  رهبری   تنفیذ گردد .در چنین روز آقای رجایی در فضایی صمیمانه به دیدار حضرت امام خمینی ( ره ) ، رهبرکبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی درحسینیه جماران رفتند و طی مراسمی رسمی ، آن حضرت ، مقام ریاست جمهوری شهید رجایی  را تنفیذ کردند .

 

 

در گذشت مرتضی نی داوود

در چنین روزی در سال 1369 ه ش استاد  مرتضی نی داود از موسیقیدانان معاصر ایران دار فانی را وداع گفت .   او  از شاگردان برجسته درویش خان بود . در واقع   درویش خان شاگردان بسیاری تربیت نمود   که از میان آنها می توان به  مرتضی نی داوود، ابوالحسن صبا، موسی معـروف و سعـید هـرمزی ،  حسیـنعـلی غـفاری، شکری  و نورعـلی خان برومند اشاره کرد .

استاد نی داوود بعدها با رادیو همکاری کرد و در ساخت قطعات موسیقی سنتی ایرانی هوش و ظرافت بسیاری از خود به نمایش گذاشت  .

 

 

روز جهانی شیر مادر

 شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار،  بیش  از سایز غذاها برای نوزدان  توصیه شده است . دردین اسلام و در میان متون فقهی و اخبار وارده نیز بر این مساله بسیار تاکید شده است . بسیاری از روایات وارده ، مدت آن را حدود دو سال مشخص کرده اند .  پزشکان نیز می گویند کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند ،  از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزدانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند ، بر خوردارند . همه ساله  اول آگوست که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده است ، در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود . هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است .

 

 

روز استقلال بنین

بنین کشوری است در منطقه استوایی آفریقا و ساحل خلیج گینه . این کشور بین کشور های نیجریه و توگو به وسعت 115762 کیلومتر مربع قرار گرفته است . مردم آن از نژاد سیاه هستند و به زبانهای فرانسه و محلی تکلم می کنند . اکثر مردم این کشور بت پرست (آنیمیست ) اند و بقیه از  اسلام ومسیحیت پیروی می کنند  . نوع حکومت این کشور جمهوری است . بنین در سال 1960 در چنین روزی از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور پرتونو نام دارد .

 

 

تغییر کمیسیون اقتصادی آسیا و خاور دور

 کمیسون اقتصادی آسیا و خاور دور، اکافه ، در چنین روزی در سال 1974 به کمیسیون اقتصادی ، اجتماعی، اسکاپ تبدیل شد .

اسکاپ کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا از جمله سازمانهای منطقه ای است که در حوزه  آسیا و اقیانوسیه ، با برنامه ریزی در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی خواستار ایجاد زمینه های  توسعه پایدار   در این بخش از جهان است . اسکاپ در بخش اجتماعی با پیشنهاد طرحهایی در زمینه کنترل جمعیت وتنظیم خانواده  به ارایه اطلاعات لازم در این زمینه و برگزاری کمیسون های مشترک مبادرت ورزیده و توانسته  است تاحدودی به هدف های خود نزدیک شود . این کمیسون همچنین در بخش اقتصادی فعالیت بسیاری در زمینه ایجاد طرق همکاری بیشتر کشورهای عضو در ایجاد یک بازار منطقه ای فعال ، به انجام رسانده است .

 

 

تولد کلادیوس کلادیوس چهارمین امپراطور روم 

در چنین روزی در سال دهم قبل از میلاد به دنیا آمد . وی طی سالهای 41 تا 54 بعد از میلاد در روم حکومت کرد .

 

 

تولد پابلیوس هلویس پرتیناکس

 این امپراطور روم  در سال  126 پس از میلاد در  چنین روزی به دنیا آمد . حکومت وی پس از سال 193 میلاد آغاز شد .

 

 

تولد ماریا میچل

ماریا میچل نخستین زن ستاره شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1818 متولد شد .

 

 

تولد هر مان ملویل

هرمان ملویل ، نویسنده برجسته و معروف  آمریکایی در چنین روزی دیده به جهان گشود . "موبی دیک ( نهنگ سفید ) "و "بیلی باد" عنوان دو اثر مهم اوست

 

 

تولد موریس استلووف

آین آهنگساز و ویولونیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1898 متولد شد . " پیک نیک " عنوان مهمترین اثر موسیقایی وی است .

 

 

 

یوری روماننکو

این کیهان نورد شوروی سابق در چنین روزی در سال 1944 به دنیا آمد . وی با سفینه های مختلفی از جمله تی ام - 2 به فضا سفر کرد .

 

 

تولد ریچارد او کاوری

این فضا نورد بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1946 دید ه به جهان گشود . وی  با سفینه های  مختلفی چون اس تی اس و آی 51 به فضا سفر کرد .

 

 

در گذشت هنری کندال

کندال، شاعر بر جسته استرالیایی در چنین روزی در سال 1882 در گذشت . وی بر اثر بیماری سل در سن 43 سالگی دار فانی را وداع گفت .

 

 

 

در گذشت جوزف واکر

واکر ، عکاس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1985 به دیار ابدی شتافت . وی در سن 92 سالگی بدرود حیات گفت .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:5 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 10 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 10 مرداد ماه

 

قرارداد گمرکی ایران وروسیه

 درچنین روزی درسال 1319 ه ق براساس قرارداد گمرکی میان مظفرالدین شاه قاجار و روسیه امورگمرکات ایران ازید دولت ایران خارج گردید . این قرارداد یکی ازننگین ترین قرار دادهای منعقده درتاریخ ایران به شمارمی رفت .

 

 

درگذشت آیت الله محمد باقر فشارکی

درچنین روزی درسال 1314ه ق  حاج محمد باقرفشارکی ازبزرگان جهان تشیع دیده ازجهان فروبست . آن عالم ربانی درطول عمرپربرکت خویش آثارگرانسنگی درحوزه علوم اسلامی به جای نهاده است که ازمیان آنها می توان به

ذخیره العباد وحاشیه برکتاب حاشیه شرح لمعه اشاره کرد .

 

 

روزسینما

درزبان های اروپایی فیلم سینمایی را تصاویرمتحرک نیزمی نامند. درسال های 1880 تا 1889 میلادی آزمایش هایی برای به وجود آوردن تصویرمتحرک با استفاده ازعکس های متعدد انجام می گرفت. برادران لومیردرسال 1185میلادی نخستین فیلم را ساخته ودرمعرض تماشای عموم نهادند وچنین شد که سینما شکل گرفت. دراواخرسال های دهه 1880 میلادی ، دوربین های فیلمبرداری هم اختراع شد که ازیک صحنه حرکت یک رشته عکس های مجزا را برروی یک حلقه فیلم ضبط می کرد. این دوربین سپس عکس ها را باهمان سرعت به نمایش می گذاشت وبه این ترتیب آن صحنه حرکت را بازنمایی می کرد. نخستین فیلم داستانی درسال 1903میلادی درآزمایشگاههای ادیسون ساخته شد. این فیلم سرقت بزرگ درقطارنام داشت .

دربیست وهفتم مرداد 1279 ه ش دراوستاند بلژیک ، میرزا ابراهیم خان عکاسباشی نیزدسته دوربین خود را چرخاند وسینما را وارد ایران کرد . اودرسن چهارده سالگی به همراه پدرش به فرنگ رفت وبه فراگرفتن فن عکاسی وگراور سازی پرداخت . در بازگشت به ایران اورا نزد مظفرالدین میرازی ولیعهد فرستادند وچون درسال 1313 ه ق مظفرالدین شاه به سلطنت رسید لقب عکاسباشی درباررا به اوبخشیدند. مظفرالدین شاه درسال 1317 و1318 ه ق نخستین سفرخود را به فرنگ آغازکرد ومیرزا ابراهیم خان عکاسباشی را نیزباخود برد. اودرهمین زمان یعنی درسال 1279 ه ش سینما را به ایران آورد .

به همین مناسبت درسال 1379 درایران جشن یکصدمین سال سینمای ایران برگزار شد وطی آن ازبرترین های سینمای کشور تجلیل شد . همه ساله درچنین روزی انجمن منتقدان کشورطی جشنی بهترین سینماگران هرسال را انتخاب می کنند .

 

 

عملیات نصر شش

عملیات نصر شش در منطقه  میمک در چنین روزی در سال  1366 به همت رزمندگان غیور کشور مان آغاز شد  . این عملیات با رمز یا عبدالله الحسین (ع) و به همت رزمندگان  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت .  در این عملیات دو فروند هواپیما،  شماری از تجهیزات نظامی سنگین و همچنین چند تیپ مکانیزه عراق منهدم گردید . در جریان این عملیات  فرماندهان عراق ، تیپ 14 از نیروهای زبده سپاه دوم خود را به منطقه اعزام کردند  تا از این طریق نیروی زمینی ارتش را به عقب رانده و مواضع تسخیر شده را باز پس گیرند که نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  برای یاری رساندن به رزمندگان بر فراز منطقه میمک به پرواز در آمدند  و خسارات فراوانی به نیروهای عراقی وارد ساختند.  سرانجام پس از چند روز پاتک و درگیری های سنگین ، نیروهای اسلام موفق شدند با مقاومت تمام این منطقه را حفظ و تثبیت کنند.  در این عملیات دو فروند هواپیما ، 17 دستگاه تانک و نفربر، 6 فروند هلی کوپتر و .... از تجهیزات عراق منهدم شدند. همچنین یگانهای تیپ 36 پیاده ، تیپ 70 زرهی ، تیپ زرد گارد ریاست جمهوری ،  تیپ کماندویی " حطین " و کماندوهای سپاه چهارم عراق  تلفات قابل توجهی دید.

 

 

در گذشت آنتوان دو سنت اگزوپری

 در چنین روزی در سال  1944میلادی  آنتون دوسنت اگزوپری نویسنده برجسته فرانسوی در گذشت . اگزو پری ابتدا به ترجمه کتب ادبی روی آورد و در آغاز کار در  سال  1912 کتاب « ژول سزار»  را از زبان لاتین به فرانسه ترجمه کرد . او به  دلیل علاقمندی بسیار به پرواز آرزو داشت که خلبان شود و بیشتر اوقات به همین دلیل از  مدرسه فرار می کرد تا پرواز هواپیما ها را تماشا کند . وی  پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده نظام شد و توانست در سال 1922  پرواز کند . وی در سال 1926 میلادی رمان خلبان را منتشر ساخت . همین رمان باعث افزایش محبوبیت او در میان عامه مردم شد . وی پس از آن در این حوزه به تحریر رمان های چندی همت گمارد که از میان آنها می توان به  « پیک جنوب»  و «پرواز شبانه» ، «خلبان جنگی » و« سرزمین آدم ها »     اشاره کرد . اگزو پری  در سی و یکم  ژوئیه 1944 بر اثر یک سانحه هوایی در گذشت . شازده کوچولوی او مهمترین رمان اگزوپری است . وی در این رمان زیبا و شاعرانه وصف انسانی را پیش می کشد که در میان جامعه دگرگون و پیشرفته سردر گم است . شازده کوچولوی  ساده و بی غل و غش او با خروج از انزوا و حضور در  میان جامعه با اشکال مختلف زندگی و انسان های گوناگون روبرو می گردد . شازده کوچولوی اگزوپری نمونه یک انسان ساده و بی ریاست که روح پر از صداقت خود را در میان عامه به نمایش می گذارد .

 

 

تولد جان دو بوفت

این نقاش مشهور فرانسوی در چنین روزی در سال 1901 میلادی دیده به جهان گشود . "چشم انداز با دو شخصیت " عنوان مشهور ترین تابلوی اوست .

 

 

تولد آرتور دالی

دالی نویسنده مشهور آمریکایی که بیشتر در زمینه های ورزشی قلم می زد در چنین روزی در سال 1904 میلادی متولد شد . وی مدتی نیز در روز نامه نیویورک تایمز ستون ورزشی می نوشت . او در سال 1956 جایزه معتبر پولیتزر را از آن خود کرد .

 

 

تولد میلتون فرید من

میلتون فرید من ،  دانشمند آمریکایی در چنین روز در سال 1912  دیده به جهان گشود . نظریه های  اقتصادی این اقتصاد دان بزرگ جهان در نزد دانشمندان این علم مشهور است . وی در سال 1976 جایزه نوبل را دررشته اقتصاد از آن خود کرد .

 

 

تولد پریمولوی

این شیمیدان بر جسته ایتالیایی در چنین روزی در سال 1919 به دنیا آمد . وی علاوه بر شیمی ، داستانهای بسیار زیبایی نیز نگاشته است که از میان آنها می توان به "نجات در آشوویتس "اشاره کرد .

 

 

در گذشت میگل هیدالگو ای کوستیلا

میگل هیدالگو ای کوستیلا ، قهرمان آزادیخواه و یکی از سیاستمردان تاریخ سازمکزیکی  در چنین روزی در سال 1811  توسط یک اسپانیایی ترور شد .

 

 

 

در گذشت انوک لایت

انوک لایت آهنگساز و رهبر ارکستر آمریکایی در چنین روزی در سال 1987 دار فانی را وداع گفت ." راه خلیج" عنوان مهمترین اثر اوست که به همراه باب اسمیت اجرا شد . وی در سن هفتاد سالگی در گذشت .

 

 

در گذشت ژن عمر تور یخوس

 این رهبر پاناما در چنین روزی در سال 1981 بر اثر سقوط هواپیما جان خود ر ا از دست

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 18:1 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 9 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 9 مرداد ماه

 

روز اهدای خون

 بی تردید خون دارای چنان ظرفیت ها و قابلیت هایی است که انسان امروز هیچ گاه نمی تواند ادعا کند که به تمام ویژگی ها  و مختصات این ماده پر رمز و راز واقف شده است .این موهبت الهی شاید ودیعه ای است در اختیار آدمیان تا با اهدای آن به یکدیگر ایثار   و از خود گذشتگی را در وجود خویش تمرین کنند .

سازمان انتقال خون ایران، در مرداد ماه سال 1353 در چنین روزی با هدف سامان  بخشی به وضع خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تامین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند تاسیس شد. این سازمان با تاکید بر اصول کلی و وضع آیین نامه ها و استاندارد ها برای جمع آوری، انجام آزمایشهای لازم، نگهداری و توزیع خون و فرآورده های آن به ارایه خدمات به صورت رایگان پرداخت و با ایجاد سرویس های اختصاصی به فعالیت های خود تنوع بخشید. چنین روزی نیز به دلیل  همزمانی با روز تاسیس این سازمان، به روز اهدای خون به منظور نهادینه سازی فرهنگ اهدای خون سالم در جامعه نامگذاری شده است

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۸ | 17:58 | نویسنده : اشک |

آيينه‌ي احمدي

آيينه‌ي احمدي

 

 

در عدم بوديم مستور وجود

 

تا محبت پرده ما را گشود

 

بود تنها حضرت پروردگار

 

خواست تا خود را ببيند آشكار

 

آفريد آيينه اي در خرد خويش

داد او را سينه اي در خورد خويش

 

سينه اي سيناتر ازطور كليم

نام آن آيينه را احمد نهاد

 

گام او را بر خطي ممتد نهاد

كردآنگه سينه اش را صيقلي

 

تاشود طور تجلي منجلي

ديد در آيينه ذات كبريا

 

فاش كنت كنزا مخفيا

گفت اين عين تجلاي من است

 

جام او سر مست صهباي من است

چشم احمدباده گردان من است

 

رهنماي رهنوردان من است

 

خاک را با خون دل گل ساختيم

خون دل خورديم زگل دل ساختيم

 

زين سبب دل محرم راز من است

پرده عشاق دمساز من است

 

عاشقان را بي خيالي خوشتر است

نغمه از ني هاي خالي خوشتر است

 

عشق بازان لاابالي تر به پيش

تا جواب آيد آيد سوالي تر به پيش

 

زخمه ام در جستجوي تارهاست

زين سبب هر گوشه بر پا دارهاست

 

تار گر بينم شور بر پا مي‌کنم

موسي آيد طور بر پا مي‌کنم

 

آب اتشناک دارم در صبو

باده اي سوزان ولي بي رنگ و بو

 

هرکسي نوشد دگرگون مي‌شود

ليلي اينجا همچو مجنون مي‌شود

 

هر کسي نوشد چنان آتش شود

اهل دل گردد ولي سرکش شود

 

هر کسي نوشد سليماني کند

آنچه مي‌دانيم و مي‌داني کند

 

مي تراود اسم اعظم از لبش

ميرسد با اذن ما بر مطلبش

 

باده ما باده انگور نيست

شهد ما در لانه زنبور نيست

 

بيخود از خود شو خداوندي مکن

با خداوند جهان رندي مکن

 

محرم ما را پريشاني مباد

مهر ما محتاج پيشاني مباد

 

اي نمازآگين پس از هفتادسال

کو تحول کو طرب کو شور و حال

 

كس سزد خاموش و بي وجد و طرب

بر لب دريا بميري تشنه لب

 

آستين شوق را بالا بزن

دست دل بر دامن دريا بزن

 

جرعه اي از جام آگاهي بزن

مست شو فرياد انا الحقي بزن

 

دست ساقي چون سر خم را گشود

جز محمد هيچ كس آنجا نبود

 

جام آن آيينه را سيراب كرد

وز جمالش خويش را بي‌تاب كرد

 

موج زلف مصطفي را تاب داد

ذوالفقار غيرتش را آب داد

 

در پي احمد علي آمد پديد

در كف اوبود ميزان و حديد

 

بولعجب بين روح حق را در دو جسم

هر دو يك معنا وليكن در دو اسم

 

در حقيقت هر دويك آيينه اند

يك زبان و يك دل و يك سينه اند

 

يك نظر بر پرده نقاش كن

تاب كيسوي قلم را فاش كن

 

آفرين گو پنجه ي معما ررا

تا نمايد فاش بر تو اين اسرار را

 

فاش مي گويد به ما لوح و قلم

از وجود چهارده بي بيش و كم

 

چهارده گيسوي در هم ريخته

چهارده طبل فلك آويخته

 

چهارده ماه ِ فلك پرواز كن

چهارده خورشيدِ هستي ساز كن

 

چهارده پرواز در هفت آسمان

هر يكي رنگين تر از رنگين كمان

 

چهارده الياس ِ در باد آمده

چهارده خضر ِ به امداد آمده

 

چهارده كنعانيه يوسف جمال

چهارده موسي به سيناي كمال

 

چهارده روح ِ به دريا متصل

چهارده روح ِ جدا از آب و ِگل

 

چهارده درياي مرواريد جوش

چهارده سيل ِ سراپا در خروش

 

چهارده گنجينه ي علم  َلدُن

چهارده شمشير فولاد آب كن

 

چهارده سر ، چهارده سردار دين

چهارده تفصير قرآن مبين

 

چهارده پروانه ي افروخته

چهارده شمع سراپا سوخته

 

چهارده شير شكر آميخته

چهارده شهدِ به ساغر ريخته

 

چهارده سرمستِ بي جام و سبو ،

جرعه نوش از باده ي اسرار هو

 

چهارده مي خانه ي ساقي شده

وجهُ  َر ِبك گشته و باقي شده

 

چهارده منظور ِ منظور آمده

ُكُلهم نورٌ علي نور آمده

 

آفرينش بر مدار عشق بود

مصطفي آيينه دار عشق بود

 

ميم او شد مركز پرگار عشق

بر تجلي بر سر بازار عشق

 

تا قلم بر حلقه ي صادش رسيد

شد الم نشرح لك صدرك پديد

 

 

طا طريق عشق بازي را نوشت

فا فروغ سر فرازي را نوشت

 

يا يقين عشق بازان را نگاشت

خلق عالم بيش از اين يارا نداشت

 

دست حق تا خشت آدم را نهاد

بر زبانش نام خاتم را نهاد

 

نام احمد نام جمله انبياست

چون كه صد آمد نود هم پيش ماست

 

از مناره پنج نوبت پر خروش

نام احمد با علي آيد به گوش

 

روز و شب گويم به آواي جلي

اكفياني يا محمد يا علي

 

 

از : زنده ياد آغاسي

 


موضوعات مرتبط: حضرت رسول (ص)

تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۹ | 1:48 | نویسنده : اشک |

خدا محمد را برگزید

خدا محمد را برگزید

 

 

 

(داستان واره واقعه بعثت)

 

در غار حراء نشسته بود. چشمان را به افق‌هاى دور دوخته بود و با خود مى‌اندیشید. صحرا، تن آفتاب‌سوخته خود را، انگار در خُنكاى بیرنگ غروب، مى‌شست.

محمد نمى‌دانست چرا به فكر كودكى خویش افتاده است. پدر را هرگز ندیده بود، اما از مادر چیزهایى به یاد داشت كه از شش سالگى فراتر نمى‌رفت . بیشتر حلیمه، دایه خود را به یاد مى‌آورد و نیز جدّ خود عبدالمطلب را. اما، مهربان‌ترین دایه خویش، صحرا را، پیش از هر كس در خاطر داشت: روزهاى تنهایى؛ روزهاى چوپانى، با دست‌هایى كه هنوز بوى كودكى مى‌داد؛ روزهایى كه اندیشه‌هاى طولانى در آفرینش آسمان و صحراى گسترده و كوه‌هاى برافراشته و شن‌هاى روان و خارهاى مغیلان و اندیشیدن در آفریننده آنها یگانه دستاورد تنهایى او بود. آن روزها گاه دل كوچكش بهانه مادر مى‌گرفت. از مادر، شبحى به یاد مى‌آورد كه سخت محتشم بود و بسیار زیبا، در لباسى كه وقار او را همان قدر آشكار مى‌كرد كه تن او را مى‌پوشید. تا به خاطر مىآورد، چهره مادر را، در هاله‌اى از غم مىدید. بعدها دانست كه مادر، شوى خود را زود از دست داده بود، به همان زودى كه او خود مادر را .

روزهاى حمایت جدّ پدرى نیز زیاد نپایید .

از شیرین‌ترین دوران كودكى آنچه به یاد او مى‌آمد آن نخستین سفر او با عموى بزرگوارش ابوطالب به شام بود و آن ملاقات دیدنى و در یاد ماندنى با قدیس نجران . به خاطر مى‌آورد كه احترامى كه آن پیر مرد بدو مي گزارد كمتر از آن نبود كه مادر با جد پدرى به او مي گذاردند .

نیز نوجوانى خود را به خاطر مى‌آورد كه به اندوختن تجربه در كاروان تجارت عمو بین مكه و شام گذشت . پاكى و بىنیازى و استغناى طبع و صداقت و امانت او در كار چنان بود كه همگنان، او را به نزاهت و امانت مي ستودند و در سراسر بطحاء او را محمد امین مى‌خواندند. و این همه سبب علاقه خدیجه به او شد، كه خود جانى پاك داشت و با واگذارى تجارت خویش به او، از سال‌ها پیشتر به نیكى و پاكى و درستى و عصمت و حیا و وفا و مردانگى و هوشمندى او پى برده بود. خدیجه، در بیست و پنج سالگى محمد، با او ازدواج كرد. در حالى كه خود حدود چهل سال داشت.

محمد همچنان كه بر دهانه غار حراء نشسته بود به افق مى‌نگریست و خاطرات كودكى و نوجوانى و جوانى خویش را مرور مى كرد. به خاطر مى‌آورد كه همیشه از وضع اجتماعى مكه و بت پرستى مردم و مفاسد اخلاقى و فقر و فاقه مستمندان و محرومان كه با خرد و ایمان او سازگار نمي آمد رنج مى‌برده است. او همواره از خود پرسیده بود: آیا راهى نیست؟ با تجربه‌هایى كه از سفر شام داشت دریافته بود كه به هر كجا رود آسمان همین رنگ است و باید راهى براى نجات جهان بجوید. با خود مى‌گفت: تنها خداست كه راهنماست.

محمد به مرز چهل سالگى رسیده بود. تبلور آن رنجمایه‌ها در جان او باعث شده بود كه اوقات بسیارى را در بیرون مكه به تفكر و دعا بگذراند، تا شاید خداوند بشریت را از گرداب ابتلا برهاند. او هر ساله سه ماه رجب و شعبان و رمضان را در غار حراء به عبادت مي گذرانید.

آن شب، شب بیست و هفتم رجب بود. محمد غرق در اندیشه بود كه ناگاه صدایى گیرا و گرم در غار پیچید:

 

بخوان!

 

محمد، در هراسى و هم آلود به اطراف نگریست .

 

صدا دوباره گفت:

 

بخوان!

 

این بار محمد با بیم و تردید گفت:

 

من خواندن نمى‌دانم .

 

صدا پاسخ داد:

 

بخوان به نام پروردگارت كه آدمى را از لخته خونى آفرید. بخوان و پروردگار تو ارجمندترین است، همو كه با قلم آموخت ، و به آدمى آنچه را كه نمىدانست بیاموخت...

 

و او هر چه را كه فرشته وحى فرو خوانده بود باز خواند.

 

هنگامى كه از غار پایین مى‌آمد، زیر بار عظیم نبوت و خاتمیت، به جذبه الوهى عشق برخود مىلرزید. از این رو وقتى به خانه رسید به خدیجه كه از دیر آمدن او سخت دلواپس شده بود گفت:

مرا بپوشان، احساس خستگى و سرما مى‌كنم!

و چون خدیجه علت را جویا شد، گفت:

آنچه امشب بر من گذشت بیش از طاقت من بود، امشب من به پیامبرى خدا برگزیده شدم!

خدیجه كه از شادمانى سر از پا نمى‌شناخت، در حالى كه روپوشى پشمى و بلند بر قامت او مى‌پوشانید گفت:

من از مدت‌ها پیش در انتظار چنین روزى بودم، مي دانستم كه تو با دیگران بسیار فرق دارى، اینك در پیشگاه خدا شهادت مي دهم كه تو آخرین رسول خدایى و به تو ایمان مى‌آورم.

پیامبر دست همسرش را كه براى بیعت با او پیش آورده بود به مهربانى فشرد و گلخند زیبایى كه بر چهره همسر زد، امضاى ابدیت و شگون ایمان او شد و این نخستین ایمان بود.

پس از آن، على كه در خانه محمد بود با پیامبر بیعت كرد. او با آن كه هنوز به بلوغ نرسیده بود دست پیش آورد و همچون خدیجه، با پسر عموى خود كه اینك پیامبر خدا شده بود به پیامبرى بیعت كرد

سه سال تمام از این امر گذشت و جز خدیجه و على و یكى دو تن از نزدیكان و خاصان آنان از جمله زید بن حارثه، كسى دیگر از ماجرا خبر نداشت . آنان در خانه پیامبر جمع شدند و به هنگام نماز به پیامبر اقتدا مي كردند و آنگاه پیامبر براى آنان قرآن مى‌خواند و یا از آدابى كه روح القدس بدو آموخته بود سخن مي گفت تا آنكه فرمان " و انذر عشیرتك الاقربین"؛ «اقوام نزدیك را آگاه كن» از سوى خدا رسید.

پیامبر همه اقوام نزدیك را به طعامى دعوت كرد و آنگاه پس از صرف طعام و حمد و ثناى خداوند، به آنان فرمود:

كاروان‌سالار به كاروانیان دروغ نمى‌گوید. سوگند به خدایى كه جز او خدایى نیست، من پیامبر خدایم ، به ویژه براى شما و نیز براى همگان، سوگند به خدا همان گونه كه به خواب مى‌روید روزى نیز خواهید مُرد و همان گونه كه از خواب بر مي خیزید روزى نیز در رستخیز برانگیخته خواهید شد و به حساب آنچه انجام داده‌اید خواهند رسید و براى كار نیكتان، نیكى و به كیفر كارهاى بد، بدى خواهید دید و پایان كار شما یا بهشت جاوید و یا دوزخ ابدى خواهد بود.

ابوطالب، نخستین كس بود از ایشان كه گفت:

پند تو را به جان پذیراییم و رسالت تو را تصدیق مي كنیم و به تو ایمان مي آوریم . به خدا تا من زنده‌ام از یارى تو دست بر نخواهم داشت .

اما عموى دیگر پیامبر، ابولهب، به طنز و طعنه و با خشم و خروش گفت:

این رسوایى بزرگى است! اى قریش ، از آن پیش كه او بر شما چیره شود بر او غلبه كنید.

در پاسخ، ابوطالب خروشید كه:

سوگند به خداوند، تا زنده‌ایم از او پشتیبانى و دفاع خواهیم كرد.

با این گفتار صریح و رسمى ابوطالب كه رئیس دارالندوه و در واقع شیخ ‌الطائفه قریش بود، دیگران چیزى نتوانستند بگویند.

پیامبر آنگاه سه بار به حاضران گفت:

پروردگارم به من فرمان داده است كه شما را به سوى او بخوانم ، اكنون هر كس از شما كه حاضر باشد مرا یارى كند برادر و وصى و خلیفه من در بین شما خواهد بود؟

هر سه بار، حضرت على علیه السلام كه جوانى نو بالغ بود برخاست و گفت:

اى رسول خدا، من تا آخرین دمى كه از سینه بر مي آورم به یارى تو حاضرم.

دوبار، پیامبر او را نشانید. بار سوم ، دست او را گرفت و گفت:

این (جوان) برادر و وصى و جانشین من است، از او اطاعت كنید.

قریش به سخره خندیدند و به ابوطالب گفتند:

اینك از پسرت فرمان ببر كه او را بر تو امیر گردانید!

آنگاه با قلب‌هایى پر از كینه و خشم، از خانه محمد بیرون رفتند و محمد با خدیجه و على و ابوطالب در خانه ماند.

اندكى بعد، فرمان اعلام عمومى و اظهار علنى دعوت از سوى خدا رسید و پیامبر همه را پاى تپه بلند صفا گرد آورد و فرمود:

اى مردم، اگر شما را خبر كنم كه سوارانى خیال تاختن بر شما دارند، آیا گفته مرا باور مى دارید؟

همه گفتند:

آرى، ما تاكنون هیچ دروغى از تو نشنیده‌ایم.

آنگاه پیامبر یكایك قبایل مكه را به نام خواند و گفت:

از شما مى‌خواهم كه دست از كیش بت پرستى بكشید و همه بگویید: لا اله الا الله.

ابولهب كه از سران شرك بود با درشتخویى گفت:

واى بر تو، ما را براى همین گرد آوردى؟

پیامبر، در پاسخ او هیچ نگفت. در این جمع از قریش و دیگران، تنها جعفر پسر دیگر ابوطالب و عبیدة بن حارث و چند تن دیگر به پیامبر ایمان آوردند.

مشركان سخت مي كوشیدند تا این خورشید نو دمیده و این نور الهى را خاموش كنند، اما ني توانستند. ناگزیر به آزار و شكنجه و تحقیر كسانى پرداختند كه به اسلام ایمان مىآوردند، اما به خاطر ابوطالب از جسارت به شخص پیامبر و على و جعفر و ایذاى علنى آنان خوددارى مي كردند .

دیگران، از آزارهاى سخت مشركان در امان نماندند، به ویژه عمار یاسر و پدر و مادر و برادرش و خباب بن الارت و صهیب بن سنان و بلال بن رباح معروف به بلال حبشى و عامر بن فهیره و چند تن دیگر كه نام‌هاى درخشانشان بر تارك تاریخ مقاومت و ایمان مي درخشد و خون‌هاى ناحق ریخته آنان، آیینه گلگون رادى و پایدارى و طنین خدا خواهى ایشان، زیر شكنجه‌هاى استخوان سوز كوردلان مشرك، آهنگ بیدارى قرون است.

 

ایمان حمزه

حمزه، عموى پیامبر، مردى نیرومند و بلند بالا بود، چون راه مىرفت، به صخره‌اى مى‌مانست كه جا به جا شود، با گام‌هایى استوار و صولتى كه رفتار شیر را به خاطر مي آورد. او بر اسبى غول پیكر مىنشست و كمانى سخت بر كتف مى‌انداخت و تركشى پر تیر بر پس پشت مى‌نهاد و هر روز، براى شكار، به بیابان‌ها و كوهساران اطراف مكه مى‌رفت . گاه فرزندش یعلى را نیز با خود مي برد.

غروب چون بر مىگشت، نخست خانه خدا را طواف مى‌كرد. آنگاه در کنار ‍ دارالندوه (شوراى قریش ) مىایستاد و آنچه از حماسه‌هاى تكاورى و شكار آن روز در خاطر داشت، براى مردم مى‌گفت. مردم نیز به سخنانش گوش می‌‌دادند، چرا كه جهان پهلوان عرب بود و به ویژه قریش، او را چشم و چراغ خود مي دانست.

مكه زیر چكمه فساد له شده بود: زر و زور یك دسته و فقر و فاقه دسته‌اى دیگر، چهره شهر را به لك و پیسى مشؤوم دچار كرده بود كه قمار و ربا دستاورد آن و حرص و آز افزون طلبان، دستپرورد آن بود. رفا و افزون طلبى دست در آغوش هم داشت و از این وصلت نامیمون، فرزندان نامشروع فقر و فحشا و تنوع طلبى و برده‌دارى و قمار و مستى و مى پرستى زاده بود و جاى نفس كشیدن وجدان و آگاهى و حق‌پرستى را در شهر، تنگ كرده بود.

مستمندانى كه براى گذران زندگى، تن به ربا داده بودند، به هنگام پرداخت چون از عهده بر نمىآمدند، زنان و دختران خود را به رباخواران مى‌سپردند و آنان، آن بیچارگان را به خانه‌هایى مي بردند كه بر پیشانى پلید آن خانه‌ها، پرچمى در اهتزاز بود و كامجویان را به آنجا رهنمون مى‌شد.

از كنار این لجنزار عفن و از فراسوى این مرداب بود كه "محمد امین" پیام آزادى انسان‌ها را سر داد و پیداست كه زراندوزان، رباخواران، قماربازان و در یك كلمه: بت پرستان و مشركان، این پیام را نمى‌شنیدند و نمى‌توانستند بشنوند و به آزار پیامگزار و پیروان او پرداختند.

آن روز، پیامبر بر فراز تپه صفا پیام توحیدى خود را آشكارا فریاد مىكرد و مردمان مستضعف و بردگان و محرومان بیدار دل به گفتار او گوش فرا مي دادند. ابوجهل كه از پلیدترین و كینه توزترین آزارگران قریش بود پیامبر را به دشنام‌هاى سخت گرفت.

محمد خاموش ماند و پاسخى نفرمود.

ابوجهل كه سكوت پیامبر او را گستاخ‌تر كرده بود، همچنان ناسزا مى‌گفت و دشنام مى‌بارید.

پیامبر، باز خاموش ماند.

سپس ابوجهل سوار بر مركب غرور و حمق با نخوتى جاهلانه به محل شوراى قریش رفت و آنجا بر سكویى نشست . او هنوز از باد آن غرور بر آماسیده بود و همه خویشانش نیز با او بودند.

در آن میان، جان پهلوان حمزه، مانند هر روز از شكار مى‌آمد، با قامتى استوار بر اسب نشسته بود و راست به سوى خانه خدا مي شتافت تا چون همیشه، نخست طواف را به جاى آورد و سپس به سوى مردم رود و از كارهاى آن روز خود براى آنان بگوید. اما در همین هنگام ، مردى خشمگین و شتابزده، نفس زنان خود را به او رسانید. برده‌اى بود و در كنار تل صفا خانه داشت . دشنام‌هاى ركیك ابوجهل را به پیامبر شنیده بود و آمده بود تا حمزه را خبر كند.

اى حمزه، ابوجهل، پسر برادر تو را به باد دشنام گرفت . برادرزاده‌ات خاموش ماند. من خود، همه آن دشنام‌ها را شنیدم . ابوجهل از سكوت فرزند برادرت شرم نكرد و همچنان به هتك حرمت او ادامه داد و هم اكنون در محل شوراى قریش...

حمزه، دیگر چیزى نمىشنید. از اسب فرود آمد و به سوى دارالنُدوه خیز برداشت . حمیت و رادى و جوانمردى در او آتشى برافروخته بود و همچنین شیر گرسنه‌اى كه شكار دیده باشد با صولتى ترسناك پیش می‌‌رفت.

ابوجهل، همچنان پر باد غرور چون بشكه زباله، بر سكوى شورا نشسته بود كه ناگاه چنگ آهنین حمزه از گریبانش گرفت و او را بر پاى نگه داشت . حمزه همچنان كه شراره‌هاى نگاه آتشبار او بر چشمان ابوجهل مى‌بارید، خروشید كه :

ابوجهل، همه دشنام‌هایى را كه به پسر برادرم داده‌اى به من گفته‌اند، اینك دوباره بگو تا سزاى خود را ببینى!

خاستگاه دشنام ، از ژرفاى ضعف و كمبودى درونى است كه دشنام‌گزار از آن رنج مى‌برد. ابوجهل، از بسیارى ترس، نمى‌توانست لب به گفتار باز كند و دست و پا شكسته مى‌گفت :

یا ابویعلى، من، من...

حمزه، كمان را از كتف به درآورد و با كمانه آن چندان بر سر و روى ابوجهل كوفت كه خون جارى شد.

در این گیر و دار، بنى مخزوم خاندان ابوجهل مىخواستند كارى بكنند. اما ابوجهل، با حركت دست و چشم، اشاره كرد كه از جاى برنخیزند، زیرا مى‌دانست هیچ كس حریف جهان پهلوان نیست.

مردم جمع شدند و ابوجهل را از دست حمزه نجات دادند.

حمزه همچنان كه مىخروشید، رو به مردم كرد و فریاد برآورد:

من اعلام مى‌كنم كه از هم اكنون مسلمانم . پس هر كس با برادرزاده من بستیزد یا مسلمانى را آزار دهد، باید با من دست و پنجه نرم كند...

و چنین شد كه حمیت و رادى كه در كنار جارى اسلام و دوشادوش آن، در ساحل، راه خود مي سپرد به رود زد و زلال پاك به جارى خروشناك پیوست.

 

هجرت مسلمانان به حبشه

پناه بردن مداوم بردگان و مستضعفان و پاكدلان به آغوش آزادى بخش ‍ اسلام ، مشركان را در آزار مسلمانان چندان جرى كرد كه دیگر تحمل صدمات و لطمات و ایذاى آنان، براى مسلمانان بسیار مشكل مي نمود. پس ‍ پیامبر دستور داد كه مسلمانان به حبشه هجرت كنند.

در ماه رجب سال پنجم بعثت نخست پانزده تن از كسانى كه بیشتر مورد آزار قرار مى‌گرفتند (چهار زن و یازده مرد) و سپس شصت و چند نفر دیگر به سركردگى جعفر بن ابى طالب به حبشه هجرت كردند.

هنگامه هجرت یاران پیامبر پنهان نماند و قریش عمرو بن العاص و همسرش و نیز عمارة بن ولید را كه جوانى بسیار خوش قامت و زیباروى بود با هدایایى به نزد نجاشى شاه حبشه فرستاد تا شاه را وادارند كه مهاجران را از كشور خویش بیرون براند.

اما دم سرد آنان در برابر بیان گرم و گیراى جعفر در دل نجاشى نگرفت و به ویژه قرائت آیات زیباى سوره مریم در مورد این بانوى بزرگ و فرزندش ‍ عیسى علیه السلام ، نجاشى را كه مسیحى بود چنان تحت تاثیر قرار داد كه سوگند خورد از میهمانان ارجمند خود، تا هر گاه كه در كشورش بمانند، حمایت كند. نمایندگان قریش، دست از پا درازتر، بازگشتند.

قریشیان، كار محمد را جدى‌تر گرفتند. و چون به ملاحظه ابوطالب و حمزه و حمایت صریح آنان نمى‌توانستند به محمد مستقیما آزار برسانند، میان خود معاهده‌اى بستند و بر اساس آن توافق كردند كه محمد و یاران او را در تنگناى اقتصادى بگذارند. پس، پیمان نامه نوشتند كه از سوى سران قبایل قریش امضا و در كعبه آویخته شد.

پیامبر و یاران او و عموى بزرگوارش ابوطالب و همسرش خدیجه، به شعب ابى طالب كوچ كردند و در آنجا سه سال در سخت‌ترین شرایط به سر بردند. آنان در این مدت، بیشتر، از محل دارایی‌هاى خدیجه گذران مي كردند. گاهى نیز اقوام نزدیكشان، به رغم پیمان نامه و از سر كشش خون و خانواده، پنهانى آذوقه به آنجا مى‌فرستادند.

پایمردى سرسختانه پیامبر و یاران او در آن مدت، عرصه را بر قریش تنگ كرد بیشتر آنان كه دخترى، پسرى، نواده‌اى و یا اقوامى نزدیك در شعب داشتند، در پى بهانه بودند تا آنان را از شعب خارج كنند.

پیامبر خدا به عموى بزرگوار خود یادآور شد كه:

این مشركان، خود خسته شده‌اند، اما همه از ترس پیمان نامه‌اى كه امضا كرده‌اند تن به فسخ آن نمى‌دهند. شما خود بروید و به آنان بگویید كه موریانه پیمان نامه و امضاها را خورده و از بین برده و تنها نام خدا بر پیشانى آن باقى مانده است، دیگر پیمان نامه‌اى در میان نیست تا آنان به آن پاى بند بمانند!

ابوطالب به قریش گفت:

اى شما كه برادرزاده مرا بر حق نمي دانید، اینك او مي گوید كه موریانه‌ها پیمان نامه را از بین برده‌اند و تنها نام خدا بر آن مانده است . بروید و ببینید: اگر همین گونه بود كه او مى‌گوید، به دین او روى آورید و بگذارید مسلمانان از شعب به شهر باز گردند؛ و اگر درست نگفته باشد، به خدا سوگند من نیز با شما همدست مى‌شوم و حمایت خود را از او باز پس مى‌گیرم.

مشركان، به سوى خانه كعبه دویدند.

شگفتا! از پیمان نامه جز عبارت كوتاهى كه نام خدا را بدان مى‌خواندند، باقى نمانده بود!

به این ترتیب عده زیادى ایمان آوردند، اما كوردلان و مستكبران گفتند:

این نیز جادویى دیگر است كه محمد این ساحر چیره دست ترتیب داده است!

بارى مسلمانان از تنگناى شعب رهایى یافتند.

 

درگذشت ابوطالب

در سال نهم بعثت، هنوز مسلمانان از رنج شعب نیاسوده بودند كه ابوطالب بیمار شد. او سرانجام یك روز روى در نقاب خاك كشید و پیامبر را در انبوه مشكلات گذارد.

روزى كه جنازه مطهر او را به قبرستان مى‌بردند، پیامبر پیشاپیش جنازه، آرام آرام مي گریست و مي فرمود:

اى عموى ارجمند من، تو چه قدر به خویشاوند خویش وفادار بودى! چه اندازه به خاطر خدا دین او را یارى كردى! خدا گواه است كه سوگ تو جهان را بر من تیره كرده است، خداى تو را رحمت كند و بهشت خویش را بر تو ارزانى دارد.

 

رحلت خدیجه، بانوى نخستین اسلام

هنوز یك هفته از رحلت ابوطالب نگذشته بود كه سختی‌هاى توانفرسا و طاقت سوز در شعب، آثار خود را بر خدیجه نشان داد و بانوى اول اسلام حضرت خدیجه به بستر احتضار افتاد.

مرگ خدیجه براى پیامبر كه بدو عشق مي ورزید، مرگ آفتاب بود.

پیامبر، در تمام لحظه‌هاى تلخ احتضار، از كنار خدیجه جدا نشد. چشم در چشم‌هاى بى‌فروغ او دوخت و او را دلدارى داد. سرانجام ، مرغ روح پاكش، در میان بازوان محمد، به آشیان الهى پرید.

محمد نه تنها آن روز، كه تا آخر عمر، هر گاه به یاد خدیجه مي افتاد، مي گریست.

آن روز، دخترانش را آرام كرد و خود جسد مطهر همسرش را در بقیع در خاك نهاد و با غمى گرانبار، به خانه باز گشت.

در خانه، نگاهش به هر گوشه افتاد، یاد و خاطره چندین ساله او را زنده یافت . دست آس، دیگچه، یك دو لباس بازمانده، بستر خالى او، همه و همه از شكوه معنوى زنى حكایت مي كردند كه روزگارى دراز، همه شكوه و جلال دنیایى و ثروت خویش را پاى آرمان محمد ریخت و مهر و عشق پاك و پرشورش را هم به دل گرفت و ایمان به شكوه خود را هم به دین او سپرد و در راه آن، استواری‌ها كرد و سختی‌ها كشید و شماتت‌ها شنید و آزارها دید؛ اما خم به ابرو نیاورد...

پس از وفات ابوطالب و خدیجه، روزگار بر پیامبر سخت‌تر شد.

قریش كه به احترام ابوطالب ملاحظاتى مي كردند، یكباره پرده حرمت دریدند و از هیچ آزارى در مورد شخص پیامبر و دیگر مسلمانان، خوددارى نكردند.

آن روز كه پیامبر، اندكى شتابان، با سر و روى آلوده به خاكسترى كه از بام بر سر او ریخته بودند به خانه آمد، یكى از دختران او كه هنوز داغ مرگ مادر سینه او را مىسوزاند، از دیدن پدر در آن وضع، بي اختیار بلند گریست.

پیامبر، در حالى كه خاك و خاشاك را از سر و موى عنبرین خود مى‌سترد، لبخندزنان، دخترش را در آغوش گرفت و فرمود:

دخترم ! مگذار غم بر دل پاك تو چیره شود، خداوند پشتیبان ماست! اینان پس از مرگ عمویم خیره سر شده‌اند، اما خداوند حىّ سبحان با ماست، اندوهگین مباش، ما به راه خود ایمان داریم ، خداوند از یاورى ما دریغ نخواهد كرد.

 

منبع:

 

تاریخ تحلیلی اسلام ، ج2، فصل نهم.

على موسوى گرمارودى

 


موضوعات مرتبط: حضرت رسول (ص)

تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۹ | 1:46 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 8 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 8 مرداد ماه

 

 

بعثت حضرت رسول اکرم ( ص )

درباره تاریخ بعثت رسولخدا(ص)در روایات و احادیث‏شیعه و اهل سنت اختلاف است و مشهور میان علماء ودانشمندان شیعه آن است که بعثت آن حضرت در بیست وهفتم رجب سال چهلم عام الفیل بوده است .

بعثت پیغمبر اسلام  درست درسن چهل سالگى حضرت انجام گرفت. کوه حراء امروزه  در حجازبه مناسبت این که محل بعثت پیغمبر بوده است، «جبل النور»  کوه نور خوانده مى‏شود. حراء در شمال شهر مکه واقع است، و امروز تقریبا درآخر شهر در کنارجاده به خوبى دیده مى‏شود.

حضرت امام هادى (علیه السلام) در حدیثی گرانبها واقعه مبعث را چنین تشریح می فرمایند : «هنگامى که محمد (صلى الله علیه و آله) ترک تجارت شام گفت و آنچه خدا از آن راه به وى بخشیده بودبه مستمندان بخشید، هر روز به کوه حراء مى‏رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار مى‏نگریست، و شگفتى‏هاى رحمت و بدایع حکمت الهى را مورد مطالعه قرار مى‏داد. به اطراف آسمان‏ها نظر مى‏دوخت، و کرانه‏هاى زمین و دریاها و دره‏ها و دشت‏ها و بیابان‏ها را از نظر مى‏گذرانید، و از مشاهده آن همه آثار قدرت و رحمت الهى، درس عبرت مى‏آموخت. ازآنچه مى‏دید، به یاد عظمت‏خداى آفریننده مى‏افتاد. آن گاه با روشن بینى خاصى به عبادت خداوند اشتغال مى‏وزید. چون به سن چهل سالگى رسید خداوند نظر به قلب وى نمود، دل او را بهترین و روشنترین و نرمترین دلها یافت. در آن لحظه خداوند فرمان داد درهاى آسمان‏ها گشوده گردد. محمد (صلى الله علیه و آله) از آنجا به آسمان‏ها مى‏نگریست... خداوند رحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمان‏ها به سر محمد (صلى الله علیه و آله) و چهره او معطوف داشت. در آن لحظه محمد (صلى الله علیه و آله) به جبرئیل که در هاله‏اى از نور قرار داشت نظر دوخت.... جبرئیل به سوى او آمد  و گفت: اى محمد! بخوان. گفت چه بخوانم؟ «ما اقرا»؟ جبرئیل گفت: «نام خدایت را بخوان که جهان و جهانیان را آفرید. خدائى که انسان را از ماده پست آفرید (نطفه). بخوان که خدایت‏بزرگ است. خدائى که با قلم دانش آموخت و به انسان چیزهائى یاد داد که نمى‏دانست‏». پیک وحى، سالت‏خود را به انجام رسانید... محمد (صلى الله علیه و آله) نیز از کوه فرود آمد. از مشاهده عظمت و جلال خداوند و آنچه به وسیله وحى دیده بود که از شکوه و عظمت ذات حق حکایت مى‏کرد،بى‏هوش شد، و دچار تب گردید. از این که مبادا قریش و مردم مکه نبوت او را تکذیب کنند نخست هراسان بود....

(«بحار الانوار» علامه مجلسى - ج 18 ص 205 و ج 17 ص 309 چاپ جدید.) 

 

تولد زمخشری

در چنین روزی در سال 467 ه ق ابوالقاسم جارالله زمخشری دیده به جهان گشود . وی  در سال 538 هجری قمری   دار فانی را وداع گفت . زمخشری  از علمای شافعى مذهب است که تالیفات بسیاری از خود به جای نهاده است . کشاف عنوان مهمترین اثر اوست که شیخ طبرسی نیز برآن حاشیه نوشته است .  این کتاب معروفترین و متقن‏ترین تفاسیر اهل تسنن است . از نظر نکات ادبی ، به ویژه نکات بلاغتی ، در میان همه تفاسیر ممتاز است‏ . وی  کتب بسیاری  در ادب ، حدیث و موعظه تألیف کرده است . با اینکه این مرد از بلاد شمالی ایران و سرزمینهای سردسیر بود سالها در مکه معظمه مجاور شد و گرمای طاقت فرسای‏ هوای آنجا را تحمل کرد ، زیرا معتقد بود مجاورت بیت‏الله آثار معنوی‏ فراوانی دارد . چون سالها مجاور بیت‏الله بود به " جارالله " معروف‏ گشت و ظاهرا در همان وقت تفسیر کشاف را نوشت .زمخشری در یکی از مسافرتهای علمی زمستانی خود در خوارزم ، یک پای خود را از دست داد پس از این واقعه از پای چوبی کمک می‏گرفت با همان حال‏ مسافرتهای طولانی کرد و چند سال مجاور بیت‏الله بود . تولد زمخشری در سال‏ 467 هجری و وفاتش در سال 538 واقع شده است . 

 

تنفیذ حکم ریاست جمهوری شهید رجایی

 پس از برگزاری دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری که  در مرداد ماه سال 1360 انجام شد  ، شهید محمد علی رجایی با رای قاطع مردم به ریاست جمهوری ایران رسید . بر اساس  قانون اساسی جمهوری اسلامی ، حکم ریاست جمهوری فرد منتخب مردم باید توسط مقام معظم  رهبری   تنفیذ گردد .در چنین روز آقای رجایی در فضایی صمیمانه به دیدار حضرت امام خمینی ( ره ) ، رهبرکبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی درحسینیه جماران رفتند و طی مراسمی رسمی ، آن حضرت ، مقام ریاست جمهوری شهید رجایی  را تنفیذ کردند . 

 

در گذشت مرتضی نی داوود

در چنین روزی در سال 1369 ه ش استاد  مرتضی نی داود از موسیقیدانان معاصر ایران دار فانی را وداع گفت .   او  از شاگردان برجسته درویش خان بود . در واقع   درویش خان شاگردان بسیاری تربیت نمود   که از میان آنها می توان به  مرتضی نی داوود، ابوالحسن صبا، موسی معـروف و سعـید هـرمزی ،  حسیـنعـلی غـفاری، شکری  و نورعـلی خان برومند اشاره کرد .

استاد نی داوود بعدها با رادیو همکاری کرد و در ساخت قطعات موسیقی سنتی ایرانی هوش و ظرافت بسیاری از خود به نمایش گذاشت  .

 

روز جهانی شیر مادر

 شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار،  بیش  از سایز غذاها برای نوزدان  توصیه شده است . دردین اسلام و در میان متون فقهی و اخبار وارده نیز بر این مساله بسیار تاکید شده است . بسیاری از روایات وارده ، مدت آن را حدود دو سال مشخص کرده اند .  پزشکان نیز می گویند کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند ،  از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزدانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند ، بر خوردارند . همه ساله  اول آگوست که بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده است ، در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود . هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است . 

 

روز استقلال بنین

بنین کشوری است در منطقه استوایی آفریقا و ساحل خلیج گینه . این کشور بین کشور های نیجریه و توگو به وسعت 115762 کیلومتر مربع قرار گرفته است . مردم آن از نژاد سیاه هستند و به زبانهای فرانسه و محلی تکلم می کنند . اکثر مردم این کشور بت پرست (آنیمیست ) اند و بقیه از  اسلام ومسیحیت پیروی می کنند  . نوع حکومت این کشور جمهوری است . بنین در سال 1960 در چنین روزی از فرانسه مستقل شد و در بیستم سپتامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور پرتونو نام دارد . 

 

تغییر کمیسیون اقتصادی آسیا و خاور دور

 کمیسون اقتصادی آسیا و خاور دور، اکافه ، در چنین روزی در سال 1974 به کمیسیون اقتصادی ، اجتماعی، اسکاپ تبدیل شد .

اسکاپ کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا از جمله سازمانهای منطقه ای است که در حوزه  آسیا و اقیانوسیه ، با برنامه ریزی در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی خواستار ایجاد زمینه های  توسعه پایدار   در این بخش از جهان است . اسکاپ در بخش اجتماعی با پیشنهاد طرحهایی در زمینه کنترل جمعیت وتنظیم خانواده  به ارایه اطلاعات لازم در این زمینه و برگزاری کمیسون های مشترک مبادرت ورزیده و توانسته  است تاحدودی به هدف های خود نزدیک شود . این کمیسون همچنین در بخش اقتصادی فعالیت بسیاری در زمینه ایجاد طرق همکاری بیشتر کشورهای عضو در ایجاد یک بازار منطقه ای فعال ، به انجام رسانده است . 

 

تولد کلادیوس

 کلادیوس چهارمین امپراطور روم  در چنین روزی در سال دهم قبل از میلاد به دنیا آمد . وی طی سالهای 41 تا 54 بعد از میلاد در روم حکومت کرد . 

 

تولد پابلیوس هلویس پرتیناکس

 این امپراطور روم  در سال  126 پس از میلاد در  چنین روزی به دنیا آمد . حکومت وی پس از سال 193 میلاد آغاز شد .

 

تولد ماریا میچل

ماریا میچل نخستین زن ستاره شناس آمریکایی در چنین روزی در سال 1818 متولد شد . 

 

تولد هر مان ملویل

هرمان ملویل ، نویسنده برجسته و معروف  آمریکایی در چنین روزی دیده به جهان گشود . "موبی دیک ( نهنگ سفید ) "و "بیلی باد" عنوان دو اثر مهم اوست 

 

تولد موریس استلووف

آین آهنگساز و ویولونیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1898 متولد شد . " پیک نیک " عنوان مهمترین اثر موسیقایی وی است . 

 

یوری روماننکو

 این کیهان نورد شوروی سابق در چنین روزی در سال 1944 به دنیا آمد . وی با سفینه های مختلفی از جمله تی ام - 2 به فضا سفر کرد . 

 

تولد ریچارد او کاوری

این فضا نورد بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1946 دید ه به جهان گشود . وی  با سفینه های  مختلفی چون اس تی اس و آی 51 به فضا سفر کرد . 

 

در گذشت هنری کندال

کندال، شاعر بر جسته استرالیایی در چنین روزی در سال 1882 در گذشت . وی بر اثر بیماری سل در سن 43 سالگی دار فانی را وداع گفت . 

 

در گذشت جوزف واکر

واکر ، عکاس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1985 به دیار ابدی شتافت . وی در سن 92 سالگی بدرود حیات گفت .

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۹ | 1:44 | نویسنده : اشک |

واقعیت ‏بعثت از نگاه اهل بیت

واقعیت ‏بعثت از نگاه اهل بیت

 

-پیامبر و حرا

- نگاهی به احادیث بعثت

- ایراد ما به احادیث بعثت

- واقعیت بعثت از دیدگاه شیعه

- نظر ما پیرامون بعثت پیغمبر(ص)

 

بعثت پیغمبر اسلام یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام عالى نبوت و خاتمیت، حساس‏ترین فراز تاریخ درخشان اسلام است. بعثت پیغمبر درست درسن چهل سالگى حضرت انجام گرفت. پیغمبر تا آن زمان تحت مراقبت روح القدس قرار داشت، ولى هنوز پیك وحى بر وى نازل نشده بود. قبلا علائمى ازعالم غیب دریافت مى‏داشت، ولى مامور نبود كه آن را به آگاهى خلق هم برساند.

میان مردم قریش و ساكنان مكه مرسوم بود كه سالى یك ماه را به حالت گوشه گیرى و انزوا در نقطه خلوتى مى‏گذرانیدند. (1)درست روشن نیست كه انگیزه آنها از این گوشه‏گیرى چه بوده است، اما مسلم است كه این رسم در بین آنها جریان داشت و معمول بود.

نخستین فرد قریش كه این رسم را برگزید و آن را معمول داشت عبدالمطلب جد پیغمبر اكرم بود كه چون ماه رمضان فرا مى‏رسید، به پاى كوه حراء مى‏رفت، و مستمندان را كه از آنجا مى‏گذشتند، یا به آنجا مى‏رفتند، اطعام مى‏كرد. (2)

به طورى كه تواریخ اسلام گواهى مى‏دهد، پیغمبر نیز پیش از بعثت ‏به عادت مردان قریش، بارها این رسم را معمول مى‏داشت. از شهر و غوغاى اجتماع فاصله مى‏گرفت و به نقطه خلوتى مى‏رفت و به تفكر و تامل مى‏پرداخت.

در مدتى كه بعدها در «حراء» به سر مى‏برد،غذایش نان «كعك‏» و زیتون بود، و چون به اتمام مى‏رسید، به خانه بازمى‏گشت و تجدید قوا مى‏كرد. گاهى هم همسرش خدیجه برایش غذا مى‏فرستاد. غذائى كه در آن زمان‏ها مصرف مى‏شد، مختصر و ساده بود. (4)

پیغمبر چند سال قبل از بعثت، سالى یك ماه در حرا به سر مى‏برد، و چون روز آخر باز مى‏گشت، نخست ‏خانه خدا را هفت دور طواف مى‏كرد، سپس به خانه مى‏رفت. (5)

كوه حراء امروز در حجاز به مناسبت این كه محل بعثت پیغمبر بوده است «جبل النور» یعنى كوه نور خوانده مى‏شود. حراء در شمال شهر مكه واقع است و امروز تقریبا در آخر شهر در كنارجاده به خوبى دیده مى‏شود. كوه‏هاى حومه مكه اغلب به هم پیوسته است و از سمت ‏شمال تا حدود بندر «جده‏» واقع در 70 كیلومترى مكه و كنار دریاى سرخ امتداد دارد.

این سلسله جبال كه از یك سو به صحراى «عرفات‏» و سرزمین «منا» وشهر «طائف‏» و از سوى دیگر به طرف «مدینه‏» كشیده شده است، با دره‏ها و بیابان‏هاى خشك و سوزان و آفتاب طاقت ‏فرساى خود شاید بهترین نقطه‏اى است كه آدمى را در اندیشه عمیق خودشناسى و خداشناسى و دورى از تعلقات جسمانى و تعینات صورى و مادى فرو مى‏برد.

كوه نور از بلندترین كوه‏هاى اطراف مكه است، و جدا از كوه‏هاى دیگر به نحو بارزى سر به آسمان كشیده و خودنمائى مى‏كند. هرچه بیننده به آن نزدیك‏تر مى‏شود، مهابت و جلوه كوه بیشتر مى‏گردد. از آن بلندى در زمان خود پیغمبر قسمتى از خانه‏هاى مكه پیدا بود، و امروز قسمت زیادترى از شهر مكه پیداست. قله كوه نیز درپشت‏بام‏ها و از داخل اطاق‏هاى بعضى از طبقات ساختمان‏هاى مكه به خوبى پیدا است.

«غار حراء» كه در قله كوه قرار دارد، بسیار كوچك و ساده است. در حقیقت غار نیست، تخته سنگى عظیم به روى دو صخره بزرگ‏ترى غلت‏خورده و بدین گونه تشكیل دهنه غار حراء داده است. دهنه غار به قدری است كه انسان مى‏تواند وارد و خارج شود. كف آن هم بیش از یك متر و نیم براى نمازگزاردن جا ندارد.

غار حراء جائى نبوده كه هركس میل رفتن به آنجا كند، و محلى نیست كه انسان بخواهد به آسانى در آن بیاساید. فقط یك چیز براى افراد دوراندیش در آنجا به خوبى به چشم مى‏خورد، و آن مشاهده كتاب بزرگ آفرینش و قدرت لایزال خداوند بى زوال است كه در همه جاى آن نقطه حساس پرتو افكنده و آسمان و زمین را به نحو محسوسى آرایش داده است! براساس تحقیقى كه ما نموده‏ایم پیغمبر مانند جدش عبدالمطلب در پاى كوه حراء فى‏المثل در خیمه به سر مى‏برده و رهگذران را پذیرائى مى‏كرده و فقط گاهگاهى به قله كوه مى‏رفته و به تماشاى جمال آفرینش مى‏پرداخته است كه از جمله لحظه نزول وحى، در روز 27 ماه رجب بوده است.

به طورى كه قبلا یادآور شدیم، پیغمبر قبل از بعثت هم حالاتى روحانى داشته و تحت مراقبت روح‏القدس گاهى تراوشاتى غیبى مى‏دیده و اسرارى بر آن حضرت مكشوف مى‏شده است. هنگامى كه پانزده سال بیش نداشت، گاهى صدائى مى‏شنید، ولى كسى را نمى‏دید.

هفت‏سال متوالى بود كه نور مخصوصى مى‏دید و تقریبا شش سال مى‏گذشت كه زمزمه‏اى را مى‏شنید، ولى درست نمى‏دانست موضوع چیست؟

چون این اخبار را براى همسرش خدیجه بازگو مى‏كرد، خدیجه مى‏گفت: «تو كه مردى امین و راستگو و بردبار هستى و دادرس مظلومانى و طرفدار حق و عدالت هستى و قلبى رئوف و خوئى پسندیده دارى و در مهمان‏نوازى و تحكیم پیوند خویشاوندى سعى بلیغ مبذول مى‏دارى، اگر مقامى عالى در انتظارت باشد، جاى شگفتى نیست. (6)

هنگامى كه به سن سى و هفت‏سالگى میل به گوشه گیرى و انزواى از خلق پیدا كرد، چندین بار در عالم خواب، سروش غیبى، سخنانى به گوشش سرود، و او را از اسرار تازه‏اى آگاه ساخت، بعدها نیز در پاى كوه حراء و میان راه‏هاى مكه بارها منادى حق بر او بانگ زد. در هر نوبت صدا را مى‏شنید ولى صاحب صدا را نمى دید!

در یكى از روزها كه در دامنه كوه حراء گوسفندان عمویش ابوطالب را مى‏چرانید، شنید كسى از نزدیك او را صدا مى‏زند و مى‏گوید: یا رسول الله! ولى به هرجا نگریست كسى را ندید. چون به خانه آمد و موضوع را به خدیجه اطلاع داد، خدیجه گفت: امیدوارم چنین باشد. (7)

روز بیست وهفتم ماه رجب محمد بن عبدالله مرد محبوب مكه و چهره درخشان بنى هاشم در غار حراء آرمیده بود و مانند اوقات دیگر از آن بلندى به زمین و زمان و ایام و دوران و جهان و جهانیان مى‏اندیشید. مى‏اندیشید كه خداى جهان جامعه انسانى را به عنوان شاهكار بزرگ خلقت و نمونه اعلاى آفرینش خلق نمده و همه گونه لیاقت و استعداد را براى ترقى و تعالى به او داده است. همه چیز را برایش فراهم نموده تا او در سیر كمالی خود نانى به كف آرد و به غفلت نخورد. ولى مگر افراد بشر به خصوص ملت عقب مانده و سرگردان عرب و بالاخص افراد خوش‏گذران و مال دوست و مال‏دار قریش در این اندیشه‏ها هستند؟ آنها جز به مال و ثروت خود و عیش و نوش و سود و نزول ثروت خود به چیزى نمى‏اندیشند. شراب و شاهد و ثروت و درآمد، ربا و استثمار مردم نگون ‏بخت و نیازمند، تنها اندیشه‏اى است كه آنها در سر مى‏پرورانند...

اینك «او» درست چهل سال پرحادثه را پشت‏سر نهاده است. تجربه زندگى و پختگى فكر و اراده‏اش و استحكام قدرت تعقلش به سرحد كمال رسیده، و از هر نظر براى انجام سؤولیت‏بزرگ پیغمبرى آماده است. در تمام قلمرو عربستان و دنیاى آن روز جز او چه كسى بود كه از جانب خداوند عالم شایستگى رهبرى خلق را داشته باشد؟

رهبرى كه سرآمد رهبران بزرگ و گذشته جامعه انسانى باشد، و انسان‏هاى شرافتمند بر شخصیت ذاتى و تربیت‏ خانوادگى و سوابق درخشان و ملكات فاضله و صفات پسندیده او صحه بگذارند؟ او نوه ابراهیم بت ‏شكن خلیل خدا و اسماعیل ذبیح و فرزند هاشم سید و سرور عرب و نوه عبدالمطلب، بزرگ و داناى قریش است. پدر در پدر و مادر در مادر شكوفان و درخشان و فروزان است.

او از سلامتى كامل جسم و جان برخوردار بود كه نتیجه وراثت صحیح و سالم است. وراثتى كه پدران پاك و مادران پاك سرشت‏برایش باقى گذارده بودند. به طورى كه دنیاى جاهلیت هم با همه پلیدى و تیرگى و تاریكیش، نتوانست آن را آلوده سازد، و چیزى از شرافت و حسب و نسب او بكاهد. (8)

 

نگاهى به احادیث ‏بعثت

دراینجا باید اعتراف كرد كه ماجراى بعثت پیغمبر با همه اهمیتى كه داشته است،در تواریخ درست نقل نشده است. به موجب آنچه در تفاسیر قرآنى و احادیث اسلامى و تواریخ اولیه آمده است،عایشه همسرپیغمبر یا خواهرزادگان او عبدالله زبیر و عروة بن زبیر یا عمرو بن شرحبیل یا ابومیسره غلام پیغمبر، گفته‏اند: جبرئیل بر پیغمبر نازل شد و به وى گفت: بخوان به نام خدایت; «اقرا باسم ربك الذى خلق‏» و پیغمبر فرمود: نمى توانم بخوانم; «ما انا بقارى‏» یا من خواننده نیستم; «لست‏بقارى‏». جبرئیل سه بار پیغمبر را گرفت وفشار داد تا بار سوم توانست‏ بخواند!

در صورتى كه: اولا جبرئیل از پیغمبر نخواست از روى نوشته بخواند. جز در یك حدیث كه آن هم قابل اهمیت نیست. بیشتر مى‏گویند منظور جبرئیل این بوده كه هرچه او مى‏گوید پیغمبر هم آن را تكرار كند. در این صورت باید از ناقلین این احادیث پرسید: آیا پیغمبر عرب زبان در سن چهل سالگى قادر نبود پنج آیه كوتاه اول سوره اقرا یعنى; «اقرا باسم ربك الذى خلق، خلق الانسان من علق، اقرا و ربك الاكرم، الذى علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم‏» را همان طور كه جبرئیل آیه آیه مى‏خوانده او هم تكرار كند؟ این كار براى یك كودك پنج ‏ساله آسان است تا چه رسد به داناى قریش!

از این گذشته «وحى‏» به معناى صداى آهسته است. وقتى جبرئیل امین آیات قرآنى را بر پیغمبرنازل كرده است آن را آهسته تلفظ مى‏نموده و همان دم در سینه پیغمبر نقش مى‏بسته است. بنابراین هیچ لزومى نداشته كه هرچه را جبرئیل مى‏گفته است پیامبر مانند بچه مكتبى تكرار كند تا آن را از حفظ نماید، و فراموش نكند!

ثانیاً كسانى كه بعثت را بدین گونه نقل كرده‏اند هیچ كدام از نظر شیعیان قابل اعتماد نیستند. عایشه همسرپیغمبر هم كه شیعه و سنى ماجراى بعثت را در كلیه منابع تفسیر و حدیث و تاریخ اسلامى بیشتراز وى نقل كرده‏اند، پنج ‏سال بعد از بعثت متولد شده و از كسى هم نقل نمى‏كند، بلكه حدیث وى به اصطلاح مرسل است كه قابل اعتماد نیست، و از پیش خود مى‏گوید: آغاز وحى چنین و چنان بوده است.

ثالثاً معلوم نیست جمله «بخوان به نام خدایت‏» كه در ترجمه آیه اول درهمه تفسیرهاى اسلامى اعم از سنى و شیعى آمده است ‏یعنى چه؟ از حفظ بخواند، یا از رو بخواند؟ و گفتم كه هر دوى آنها خلاف واقع است.

رابعاً مگر خدا و جبرئیل نمى‏دانسته‏اند پیغمبر درس نخوانده بود و چیز نمى‏نوشته كه دو بار از وى مى‏خواهند بخواند؟ و چون پیغمبر مى‏گوید: نمى‏توانم بخوانم، گرفتن آن حضرت و فشار دادن وى را چگونه مى‏توان توجیه كرد؟ آیا اگر كسى را فشار دادند باسواد مى‏شود؟ این معنا درباره پیغمبران پیشین بى‏سابقه بوده است تا چه رسد به پیامبر خاتم (صلى الله علیه و آله)

خامساً هیچ كدام از مفسران اسلامى نگفته‏اند چرا اولین سوره قرآنى «بسم الله الرحمن الرحیم‏» نداشته است! بلكه همگى گفته‏اند آنچه روز بعثت نازل شد پنج آیه اوایل سوره اقرا بوده است از «اقرا بسم ربك الذى خلق‏» تا «ما لم یعلم‏»

سادساً دنباله حدیث عایشه و دیگران كه مى‏گوید: «وقتى پیغمبر از كوه حراء برگشت‏ سخت مضطرب بود! و چون به نزد خدیجه آمد گفت: «زملونى زملونى‏» مرا بپوشانید، مرا بپوشانید. و او را پوشانیدند، و پس ازآن ماجرا را براى خدیجه نقل كرد و گفت: «از سرنوشت‏ خود هراسانم‏» و «خدیجه او را برد نزد پسر عمویش ورقة بن نوفل كه نصرانى شده بود، و تورات و انجیل را مى‏نوشت و آن پیر كهنسال نابینا گفت: اى خدیجه! آنچه او دیده است همان پیك مقدسى است كه بر موسى نازل شده است‏» همگى برخلاف اعتقاد ما درباره پیامبر و ظواهر امر است. (9)

علامه فقید شیعه سید عبدالحسین شرف الدین عاملى در كتاب پرارج «النص والاجتهاد» تنها كسى است كه براى نخستین بار متوجه قسمتى از اشكالات این حدیث ‏شده و مى نویسد: «مى‏بینید كه این حدیث (حدیث عایشه) صریحا مى‏گوید پیغمبر بعد از همه این ماجرا هنوز در امر نبوت خود و فرشته وحى پس از آن كه فرود آمده، و درباره قرآن بعد از نزول آن و از بیم و هراسى كه پیدا كرده نیاز به همسرش داشت كه او را تقویت كند، و محتاج ورقة بن نوفل مرد غمگین نابیناى جاهل مسیحى بوده است كه قدم او را راسخ كند، و دلش را از اضطراب و پریشانى در آورد! محتواى این حدیث ضلالت و گمراهى است. آیا شایسته پیغمبر است كه از خطاب فرشته سر در نیاورد؟ بنابراین حدیث عایشه از لحاظ متن و سند مردود است.» (10)

در حدیث دیگر مى‏گوید: «پیغمبر چنان از برخورد با جبرئیل بیمناك شده بود كه مى‏خواست‏خود را از كوه به زیر بیندازد»، یعنى حالت ‏شبیه بیمارى صرع! در روایت دیگر هم مى‏گوید: «تختى مرصع روى كوه حراء گذاشته شد، و تاجى مكلل به جواهر بر سر پیغمبر نهادند، و بعد به وى اعلام شد كه تو خاتم انبیا هستى‏»! و چیزهاى دیگر كه بازگو كردن آن چندش ‏آور است.

راستى چقدر باعث تاسف است كه پانزده قرن پس از بعثت هنوز مسلمانان به درستى ندانند موضوع چه بوده و بعثت‏خاتم انبیا چه سان انجام گرفته است؟!! این كوتاهى ازآن مورخان و دانشمندان اسلامى از شیعه و سنى است كه در این قرون متمادى غفلت نموده و به تحقیق پیرامون آن نپرداخته‏اند، و فقط به ذكر و تكرار گفتار عایشه و دیگران اكتفا نموده‏اند!

ما پس از نقدى كه دانشمندان عالى‏ مقام شیعه سید شرف الدین عاملى بر یكی از حدیث‏ بعثت (حدیث عایشه) نوشته و توفیق ترجمه آن را یافتیم، به قسمت عمده‏اى از تفسیر و حدیث و تاریخ سنى وشیعى مراجعه نمودیم، و با كمال تاسف به این نتیجه رسیدیم كه احادیث‏بعثت كاملا مغشوش است، و بیشتر آنها از راویان عامه است، كه نزد ما اعتبارى ندارند.متن همه آن احادیث نیز مضطرب و متناقض و برخلاف معتقدات شیعه و سنى است، و اسناد آن نیز مخدوش مى‏باشد.

 

ایراد ما به احادیث‏بعثت

كلیه این احادیث كه نخست از طریق اهل تسنن نقل شده و در كتاب‏هاى آنها آمده است و سپس به نقل از آنها به كتب شیعه هم سرایت كرده است، از درجه اعتبار ساقط مى‏باشد. در اینجا به چند نكته آن اشاره مى‏كنیم، و تفصیل را به كتاب «شعاع وحى برفراز كوه حراء» كه براى نخستین بار پرده از روى ماجراى مبهم بعثت ‏برداشته است، حوالت مى‏دهیم. (12)

1- چنانكه گفتیم پیغمبر از زمان كدكى و ایام جوانى تا سى و هفت‏سالگى، بارها علائمى مى‏دید كه از آینده درخشان او خبر مى‏داد. مانند ابری كه برسر او سایه افكنده بود، و خبرى كه راهب شهر «بصرى‏» در اردن راجع به پیغمبرى او به عمویش ابوطالب داد، و آنچه روح القدس به وى مى‏گفت، و صداهائى كه مى‏شنید. بنابراین هیچ معنا ندارد كه هنگام نزول وحى و برخورد با جبرئیل این طور دست و پاى خود را گم كند، و نداند كه چه اتفاقى افتاده است، و باید ورقة بن نوفل به داد او برسد!

 

2- پیغمبر از لحاظ نبوغ و استعداد و عقل بر همه مرد و زن مكه و قبائل عرب و مردم عصر برترى داشت. با توجه به این حقیقت چگونه او پس از اعلام نبوت دچار وحشت و تردید شده و به همسرش خدیجه متوسل مى‏شود كه او را بگیرد تا به زمین نیفتد یا تقویت كند كه از شك و تردید به در آید؟

 

3- آیا پس از دیدن پیك وحى و آوردن پنج آیه قرآن و اعلام این كه تو پیغمبر خدائى و من جبرئیل هستم، و مشاهده جبرئیل با آن عظمت، دیگر جاى این بود كه پیغمبر درباره وحى آسمانى و تكلیف خود دچار تردید شود، یا احتمال دهد موضوع حقیقت نداشته باشد؟!

 

4- تخت و تاج و سایر تشریفات تعینات صورى است و تناسب با سلاطین و پادشاهان دارد، نه مقام معنوى نبوت كه باید با كمال سادگى و دور از هرگونه تشریفات مادى انجام گیرد. دور نیست كه سازندگان این حدیث‏به تقلید از تاج‏گذارى پادشاهان ایران، خواسته‏اند براى پیغمبر عربى هم در عالم خیال چنین صحنه‏اى بسازند!

 

واقعیت‏بعثت از دیدگاه شیعه

ماجراى بعثت‏ بدان گونه كه قبلا گذشت موضوعى نبود كه یك فرد مسلمان معتقد به آن باشد، و پى‏برد كه خاتم انبیا چگونه به مقام عالى پیغمبرى رسیده است. ما پس از بررسى‏هاى لازم از مجموع نقل‏ها به این نتیجه رسیده‏ایم كه آنچه در منابع شیعه و احادیث‏خاندان نبوت رسیده است، واقعیت‏بعثت را چنان روشن مى‏سازد كه هیچ یك از اشكالات گذشته مورد پیدا نمى‏كند.

از جمله احادیثى كه بازگو كننده حقیقت‏بعثت است و آغاز وحى را به خوبى روشن مى‏سازد، روایتى است كه ذیلا از لحاظ خوانندگان مى‏گذرد:

پیشواى دهم ما حضرت امام هادى (علیه السلام) مى‏فرماید: «هنگامى كه محمد (صلى الله علیه و آله) ترك تجارت شام گفت و آنچه خدا از آن راه به وى بخشیده بودبه مستمندان بخشید، هر روز به كوه حراء مى‏رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار مى‏نگریست، و شگفتى‏هاى رحمت و بدایع حكمت الهى را مورد مطالعه قرار مى‏داد.

به اطراف آسمان‏ها نظر مى‏دوخت، و كرانه‏هاى زمین و دریاها ، دره‏ها ، دشت‏ها و بیابان‏ها را از نظر مى‏گذرانید، و از مشاهده آن همه آثار قدرت و رحمت الهى، درس عبرت مى‏آموخت.

ازآنچه مى‏دید، به یاد عظمت‏خداى آفریننده مى‏افتاد. آن گاه با روشن بینى خاصى به عبادت خداوند اشتغال مى‏وزید. چون به سن چهل سالگى رسید خداوند نظر به قلب وى نمود، دل او را بهترین و روشنترین و نرمترین دلها یافت.

در آن لحظه خداوند فرمان داد درهاى آسمان‏ها گشوده گردد. محمد (صلى الله علیه و آله) از آنجا به آسمان‏ها مى‏نگریست، سپس خدا به فرشتگان امر كرد فرود آیند، و آنها نیز فرود آمدند، و محمد (صلى الله علیه و آله) آنها را مى‏دید. خداوند رحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمان‏ها به سر محمد (صلى الله علیه و آله) و چهره او معطوف داشت.

در آن لحظه محمد (صلى الله علیه و آله) به جبرئیل كه در هاله‏اى از نور قرار داشت نظر دوخت. جبرئیل به سوى او آمد و بازوى او را گرفت و سخت تكان داد و گفت: اى محمد! بخوان. گفت چه بخوانم؟ «ما اقرا»؟

جبرئیل گفت: «نام خدایت را بخوان كه جهان و جهانیان را آفرید. خدائى كه انسان را از ماده پست آفرید (نطفه). بخوان كه خدایت‏بزرگ است. خدائى كه با قلم دانش آموخت و به انسان چیزهائى یاد داد كه نمى‏دانست‏». پیك وحى، رسالت‏ خود را به انجام رسانید، و به آسمان‏ها بالا رفت. محمد (صلى الله علیه و آله) نیز از كوه فرود آمد. از مشاهده عظمت و جلال خداوند و آنچه به وسیله وحى دیده بود كه از شكوه و عظمت ذات حق حكایت مى‏كرد،بى‏هوش شد، و دچار تب گردید.

از این كه مبادا قریش و مردم مكه نبوت او را تكذیب كنند، و به جنون و تماس با شیطان نسبت دهند، نخست هراسان بود. او ازروز نخست‏خردمندترین بندگان خدا و بزرگترین آنها بود. هیچ چیز مانند شیطان و كارهاى دیوانگان و گفتار آنان را زشت نمى‏دانست.

در این وقت‏خداوند اراده كرد به وى نیروى بیشترى عطا كند، و به دلش قدرت بخشد. بدین منظور كوه‏ها و صخره‏ها و سنگلاخها رار براى او به سخن در آورد. به طورى كه به هر كدام مى‏رسید، به وی اداى احترام مى‏كردند. و مى‏گفت: السلام علیك یا حبیب الله! السلام علیك یا ولى الله! السلام علیك یا رسول الله! اى حبیب خدا مژده باد كه خداوند تو را از همه مخلوقات خود، آنها كه پیش از تو بوده‏اند، و آنها كه بعدها مى‏آیند برتر و زیباتر و پرشكوه‏تر و گرامى‏تر گردانیده است.

از این كه مبادا قریش تو را به جنون نسبت دهند، هراسى به دل راه مده. زیرا بزرگ كسى است كه خداوند جهان به وى بزرگى بخشد، و گرامى بدارد! بنابراین از تكذیب قریش و سركشان عرب ناراحت مباش كه عنقریب خدایت تو را به عالى‏ترین مقام خواهد رسانید، و بالاترین درجه را به تو خواهد داد.

پس از آن نیز پیروانت‏به وسیله جانشین تو على بن ابیطالب (علیه السلام) ازنعمت وصول به دین حق برخوردار خواهند شد، و شادمان مى‏گردند. دانش‏هاى تو به وسیله دروازه شهر حكمت و دانشت على بن ابیطالب در میان بندگان و شهرها و كشورها منتشر مى‏گردد.

به زودى دیدگانت‏به وجود دخترت فاطمه (سلام الله علیها) روشن مى‏شود، و از وى و همسرش على، حسن و حسین كه سروران بهشتیان خواهند بود، پدید مى‏آیند.

عنقریب دین تو در نقاط  مختلف جهان گشترش مى‏یابد. دوستان تو و برادرت على پاداش بزرگى خواهند یافت. لواى حمد را به دست تو مى‏دهیم، و تو آن را به برادرت على مى‏سپارى. پرچمى كه در سراى دیگر همه پیغمبران و صدیقان و شهیدان در زیر آن گرد مى‏آیند، و على تا درون بهشت پرنعمت فرمانده آنها خواهد بود.

من در پیش خود گفتم: «خدایا! این على بن ابیطالب كه او را به من وعده مى‏دهى كیست؟ آیا او پسر عم من است؟ ندا رسید اى محمد! آرى، این على بن ابیطالب برگزیده من است كه به وسیله او این دین را پایدار مى‏گردانم، و بعد از تو برهمه پیروانت‏برترى خواهد داشت. (13)

در این حدیث همه چیز راجع به آغاز كار پیغمبر گفته شده است. جاى تعجب است كه مفسران اسلامى به خصوص مفسران شیعه از این حدیث‏ شریف و نقل آن درتفسیر سوره اقرا غافل مانده‏اند، با اینكه نكات جالب و تازه‏اى از تاریخ حیات پیغمبر را بازگو مى‏كند، كه مى باید مسلمانان از آن آگاه گردند.

ملاحظه مى‏كنید كه پیغمبر بدون هیچ گونه تشریفات مادى یا اشكالاتى كه در احادیث اهل تسنن بود، به مقام عالى پیغمبرى رسید. با قدم‏هائى شمرده و دیدى وسیع و قدرتى خارق العاده به خانه بازگشت.

همین كه وارد خانه شد پرتوى از نور و بوئى خوش فضاى خانه را فرا گرفت. خدیجه پرسید این چه نورى است؟ پیغمبر فرمود: این نور نبوت است. اى خدیجه! بگو لا اله الا الله و محمد رسول الله. سپس پیغمبر ماجراى بعثت را چنانكه اتفاق افتاده بود براى خدیجه شرح داد و افزود كه جبرئیل به من گفت: «از این لحظه تو پیغمبر خدائى‏»

خدیجه كه از سالها پیش هاله‏اى از نور نبوت درسیما درخشان همسر محبوب خود دیده و از كردار و رفتار و گفتار او هزاران راز نهفته و شادى بخش خوانده بود گفت: به خدا دیر زمانى است كه من در انتظار چنین روزى به سر برده‏ام، و امیدوار بودم كه روزى تو رهبر خلق و پیغمبر این مردم شوى. (14)

بدین گونه محمد بن عبدالله برازنده‏ترین مردم قریش كه سوابق درخشان او نزد عموم طبقات روشن و از لحاظ ملكات فاضله و سجایاى اخلاقى و خصال روحى شهره شهر بود، برفراز كوه حراء از جانب خداوند یكتا به مقام عالى نبوت و رهبرى خلق برگزیده شد، و خاتم انبیا گردید.

 

نظر ما پیرامون بعثت پیغمبر (ص)

نكته اساسى كه قرآن در نزول وحى به پیغمبر بازگو مى‏كند، و متاسفانه كسى توجه نكرده است،این است كه همه مفسران اسلامى نوشته‏اند، و در تمام احادیث نیز هست كه در روز بعثت فقط پنج آیه آغاز سوره «اقرا» بر پیغمبر نازل شد.

این پنج آیه از «اقرا باسم ربك الذى خلق‏» آغاز مى‏گردد. و به «مالم یعلم‏» ختم مى‏شود. هیچ كس نگفته است «بسم الله‏» این سوره كى نازل شده؟ و آیا نخستین سوره قرآن بسم الله داشته است‏یا نه؟ اگر داشته است چرا نگفته‏اند، و اگر نداشته است آیا بعدها آمده است، یا طور دیگر بوده؟ همگى سؤالاتى است كه پاسخى براى آن نمى‏بینیم.

ما پس از تحقیقات زیاد به این نتیجه رسیده‏ایم كه جبرئیل از پیغمبر خواست آیه «بسم الله الرحمن الرحیم‏» را كه در آغاز سوره بود، به زبان آورد. «اقرا باسم ربك‏» نیز به همین معنا است. باء «بسم‏» هم به گفته بعضى از مفسرین زائده است‏یعنى معنا ندارد و فقط براى زینت در كلام است. درحقیقت جبرئیل پس از قرائت «بسم الله الرحمن الرحیم‏» از آن حضرت خواست كه نام خدا یعنى بسم الله الرحمن الرحیم را قرائت كند. و آنرا به زبان آورد. ولى چون پیغمبر درآغازكارو اولین برخورد با پیك وحى نمى‏دانست نحوه قرائت نام خدا كه جبرئیل از وى مى‏خواست چگونه است، پرسید: ما اقرا؟ یعنى; چه بخوانم، و نام خدا كه باید قرائت كنم چیست و تركیب آن چگونه است؟ جبرئیل بار دیگر تكرار كرد و گفت:«بسم الله الرحمن الرحیم - اقرا بسم ربك الذی خلق -» یعنى نام خدایت را قرائت كن و بگو بسم الله الرحمن الرحیم.

در این مورد چند حدیث معتبر و بسیار جالب در چند منبع مهم اسلامى و شیعه هست كه از هر نظر جالب مى‏باشد. ولى جاى كمال تاسف است كه چرا مفسران ما این دو حدیث را در تفسیر سوره «اقرا» نیاورده‏اند. حدیث اول دركتاب «كافى‏» باب (فضل قرآن) است كه امام صادق (علیه السلام) مى‏فرماید: «نخستین چیزى كه بر پیغمبر نازل شد بسم الله الرحمن الرحیم - اقرا بسم ربك بود»

حدیث دوم در «عیون اخبارالرضا» شیخ صدوق از امام هشتم حضرت رضا (علیه السلام) روایت مى‏كند كه فرمود: «اولین بار كه جبرئیل بر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) نازل شد گفت: «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم - بسم الله الرحمن الرحیم - اقرا بسم ربك الذى خلق ..»

حدیث‏سوم در «محاسن برقى‏» ج 1 ص 41 ازصفوان جمال روایت مى‏كند كه گفت‏حضرت صادق (علیه السلام) قرمود: هیچ كتابى ازآسمان نازل نشد مگر اینكه در آغاز آن «بسم الله الرحمن الرحیم‏» بود. (15)

با توجه به این سه حدیث ارزنده و گویا، مى‏گوییم كه پیك وحى الهى سوره اقرا را به عكس آنچه مشهور است نخست هنگام بعثت‏باشش آیه آورد: آیه اول همان «بسم الله الرحمن الرحیم‏» بود. و از پیغمبر خواسته بود همان آیه اول یعنى; «بسم الله الرحمن الرحیم‏» را قرائت كند، یعنى قبل از هر چیز «بسم الله‏» بگوید و سرآغاز كارنبوت خود را با نام خدا آن هم بدان گونه كه خدا خواسته بود، هماهنگ سازد.

پس «اقرا بسم ربك‏» یعنى; نام خدایت را بخوان. مطابق نقل على بن ابراهیم قمى در تفسیرش، پیغمبر پرسید چه بخوانم؟ جبرئیل مجددا گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم - اقرا بسم ربك الذى خلق‏». یعنى نام خدا را كه مامور هستى بخوانى، همین «بسم الله الرحمن الرحیم‏» است، و پیغمبر بار دوم «بسم الله‏» را براى نخستین بار خواند و با آن آشنا شد. همان كه خود پیغمبر بعدها به ما دستورداده است كه هیچ كارى را آغاز نكنید مگر این كه اول بگویید: «بسم الله الرحمن الرحیم‏»

آرى، هنگامى كه حقایق اسلامى را برگزیدگان الهى بیان كنند، چنین خواهد بود، كه مردم بى‏خبر را با آنچه واقعیت دارد آشنا مى‏سازند.

به عبارت روشن‏تر آنچه خداوند به وسیله جبرئیل در آغاز وحى و اولین لحظه پیغمبرى خاتم انبیا (صلى الله علیه و آله) ازآن حضرت خواسته بود بهزبان آورد و قرائت كند فقط گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم‏» بود! بقیه آیات همان طور كه پیك وحى می خواند مانند موارد بعدی دردم در سینه مقدس آن حضرت نقش مى‏بست و دیگر نیازى به تكرار پیغمبر نداشت تا از حفظ كند. این بود واقعیت‏بعثت از زبان ائمه اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، و توضیح ما به طور اجمال.

 

پى‏نوشتها:

1- سیره ابن هشام - ج 1 ص 154 سیره ابن هشام كه آنرا قدیمترین تاریخ حیات پیغمبر اكرم صلى الله علیه و آله دانسته‏اند، تلخیص از «سیره النبى ص‏» تالیف محمد بن اسحاق بن یسار مطلبى متوفاى سال 151 ه است كه ابن حجر عسقلانى شافعى در كتاب «تقریب‏» رمى به تشیع او نموده است. ابن هشام، یعنى عبدالملك بن هشام حمیرى، خود در سال 218 ه وفات یافته است.)

2- سیره حلبه - ح 1 ص 381

3- همان كتاب - ج 1 ص 382

4- همان كتاب - ج 1 ص 382

5- تاریخ طبرى - ج 3 ص 1149 - سیره ابن هشام، ج 1 ص 155

6- سیره حلبیه - ج 1 ص 380 - 391

7-  مناقب ابن شهر آشوب - ج 1 ص 44

8- در زیارت وارث حضرت سید الشهداء امام حسین علیه السلام مى‏خوانیم كه: «گواهى مى‏دهم تو نورى بودى در صلب‏هاى شامخ پدرانت و رحم‏هاى پاك مادرانت، به طورى كه ایام جاهلیت نتوانست آن را با اخلاق و آداب و رسوم پلید خود آلوده سازد، و چهره درخشان آن را دگرگون گرداند»

9- حدیث عایشه درباره آغاز وحى كه مستند همگى دانشمندان سنى و شیعى است در جزء اول «صحیح بخارى‏» و تفسیر سوره اقرا جزء سوم آن، و باب ایمان «صحیح مسلم نیشابورى‏» و تفسیر سوره اقرا در «صحیح ترمذى‏» و سنن نسائى آمده است.

10- كتاب «اجتهاد در مقابل نص‏» ترجمه النص و الاجتهاد مرحوم شرف الدین به قلم نویسنده این سطور - ص 412

11- «سیره حلبیه‏» جلد اول از33 تا 42

12- به یارى خداوند این كتاب با تفصیل بیشتر و تحقیق كامل در آینده منتشر خواهد شد.

13- «بحار الانوار» علامه مجلسى - ج 18 ص 205 و ج 17 ص 309 چاپ جدید.

14- مناقب ابن شهر اشوب ج 1 ص 36

15- مفاخر اسلام - تالیف نویسنده - ج 1 ص 368

 

منبع:

تاریخ اسلام على دوانى

 


موضوعات مرتبط: حضرت رسول (ص)

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۸ | 6:57 | نویسنده : اشک |

مثل اعلای انسانیت

مثل اعلای انسانیت

 

 

 

نتیجه بعثت پیامبر اکرم(ص)

 تغییر انقلاب پیامبر(ص) به چه صورت بود؟

دگرگونی اوضاع پس از رحلت پیامبر اکرم صلوات الله علیه

عملکرد عثمان

وضعیت زمان امام حسن علیه السلام

دسته بندی یاران نخستین اسلام در زمان امام حسین (ع)

 

کیفیت اوضاع زمان امام حسین علیه السلام

چرا امام حسین(ع) مبارزه فکری و علمی نکرد؟

چرا امام باید قیام کند؟

حسین چه باید بکند؟

تنها راه امام حسین(ع) در چنین شرایط

 وظیفه ما نسبت به امام حسین(ع) و قضیه کربلا

 

برای شناخت هر واقعه و قضاوت در مورد آن، ناگزیریم که علل و ریشه های آن واقعه را در اعماق تاریخ جستجو نموده تا نسبت به آن واقعه بصیرت یافته و حق مسلم آن را ادا نماییم . قیام حضرت سیدالشهدا از جمله وقایعی است که برای درک علل قیام باید وضعیت و اوضاع را از زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تا زمان خود ایشان بررسی نمود تا حقایق روشن شود. در این مقاله سعی شده که اوضاع از زمان پیامبر اکرم(ص) تا دوران امام حسین علیه السلام به طور خلاصه بررسی شود. 

 

نتیجه بعثت پیامبر اکرم(ص)

بعثت پیغمبر اسلام در زمانی رخ داد و موعود بردگانی بود که در طول تاریخ یقین کرده بودند، که سرنوشت محتومشان بردگی است، بردگان و تحقیر شدگان و محرومانی که به زبان دین یا علم یا فلسفه و یا به زبان زور یا به زبان شعر و هنر که همه در خدمت خواجگان بوده است، باور کرده بودند که برای زجر کشیدن و ذلت دیدن و بار کشیدن و گرسنه بودن متولد شده اند. پیامبر اسلام آمده بود تا آن نهضتی را که در طول تاریخ با فریب، دروغ ، شرک، تفرقه، برتری و اختلاف طبقاتی، پیوسته در جهاد بود تکمیل کند و اعلام نماید که همه انسان ها از یک نژادند، و از یک منشأ و از یک سرشت هستند و دارای یک خدایند، و بدین ترتیب برابری عمومی را اعلام کند و همچنین با توجیه فلسفی و همچنین با نظام نیرومند اقتصادی، برابری اعتقادی و حقوقی و طبقه ای را در جامعه نمونه مدینه پایه ریزی کند. در جامعه ای که بلال بیگانه ای تحقیر شده و برده، شرافت و ارزش و حیثیتش برتر از بزرگترین اشراف جامعه عرب احساس می شود و همه او را به رسمیت می شناسند، جامعه ای که در آن مردم مدینه - عرب، یهودی، قریش - می بینند که " سالم" بچه ای که غلام حذیف بوده و در همین کوچه های شهر، به صورت یک برده ذلیل و محروم راه می رفته، اکنون در " قبا" پیشاپیش بزرگترین مهاجران قریش، به امامت نماز ایستاده و پشت سر او عزیزترین و پرشکوه ترین چهره های جامعه، چهره های برجسته پیش از اسلام و عصر اسلام ایستاده اند. ارزش ها همه فرو ریخته و همه درهم شده، خود پیغمبر با کوشش های بسیار می کوشد تا ارزش های جاهلی و اشرافی را بریزد، دستور می دهد که لباس های بلند و پرشکوه را قیچی کنند، ریش های بلندی را که علامت اشرافیت است، کوتاه کنند و دستور می دهد که متکبرانه در خیابان و کوچه راه نروند، دستور می داد که دو نفری بر روی یک مرکب سوار شوند. خود سوار می شد و دیگری را پشت سرش سوار می کرد، و گاه نیز بر الاغ برهنه سوار می شد تا در چشم های اشرافی پسند، ارزش های اشرافی بریزد. روزی پیرزنی که سال ها عظمت و شکوه پیغمبر اسلام را شنیده بود، آمد که پیامبر را ببیند، تا مقابل وی ایستاد زبانش گرفت، عظمت این مرد، او را دچار لکنت زبان کرد و نتوانست حرف بزند، پیغمبر به نرمی و سادگی و  مهربانی شانه هایش را می گیرد و می گوید: "چرا می ترسی؟ من پسر آن زن قریشی هستم که شیر می دوشید، از چه کسی می ترسی"؟!

آری پیامبر در این اوضاع و احوال مبعوث گشت و انقلابی عظیم ایجاد نمود و به واسطه اسلام معیارهای ارزشی موجود در آن قوم را تغییر داد و به انسان ارزش نوینی اعطاء فرمود.

 

تغییر انقلاب پیامبر(ص) به چه صورت بود؟

از "نبوت محمد(ص) " تا "سلطنت قریش" فاصله به اندازه ای زیاد است که نمی توان با یک "جست" طی کرد، مسلمانان- آن هم در همان نسل اول- تحمل نمی کنند. باید کمی وقف نمود. باید این تغییر رژیم با یک واسطه انجام شود.

پس از پیامبر، بلافاصله نمی توان "معاویه" را جانشین کرد. اما می توان "علی" را کنار زد. پس از " پیامبر"- که حکومت قانون است- بلافاصله نمی توان "سلطنت موروثی قریش" را جانشین کرد. اما می توان "وصایت" را نفی کرد.

چگونه؟

با طرح "اجماع آراء مردم"!

بیعت و شورا و انتخاب امیری که مردم خود با رای خود برگزینند، این یک اصل مشروع و قابل قبول است؛ هم در جامعه عرب، سابقه سنتی دارد و هم در قرآن و سنت پیغمبر برایش می توان توجیهاتی جست و هم با روح کلی اسلام که بر آزادی و احترام به آراء و خواست مردم و اصل شوری تکیه می کند، سازگار است.

دیدیم که سقیفه پیش آمد و "انتخاب خلیفه با آراء مردم"! اصلی برای نفی اصلی دیگر، حقی برای پامال کردن حقی دیگر. "بیعت مردم" برای نفی "وصایت پیامبر"- و به هر حال، قصد این است که "علی" نباشد! و شد. چنانکه دیدیم، اولی انتخاب شد، دومی انتصاب، و سومی "انتصخاب"!- برای تعیین عثمان به عنوان خلیفه، گروهی مشخص شدند و عثمان را انتصاب نمودند که دکتر شریعتی با ذوق طنز پردازی خود از لفظ انتصخاب که البته غلط هم می باشد استفاده کرده است -  و دیدیم که در خلافت چهارمین، که علی(ع) با یک انقلاب عدالتخواهانه روی کار آمد، و بر قدرت های داخلی تحمیل شد، ولی، زمینه برای آنچه او خود "رویه من" خواند از میان رفته بود و همه چیز، برای تغییر رژیم اسلام آماده بود.

 

دگرگونی اوضاع پس از رحلت پیامبر اکرم صلوات الله علیه

ناگهان این آخرین پیام آور مبعوث، از سلسله این مردانی که در صحراهای خاموش، ناگهان بر می شوریدند و بر صاحبان زر و زور و فریب در شهرها یورش می بردند، رحلت نمود. ناگهان همه چیز دگرگون شد، اختلافی که پس از پیغمبر بلافاصله شروع شد، در آغاز خط سیر تاریخ حوادث، کمی با خط سیر حقیقت فاصله داشت. زاویه ای که میان مکتب اسلام و تاریخ اسلام، یا «حقیقت» و «واقعیت» پیدا شد در آغاز کوچک بود اما دو ضلع یک زاویه که در آغاز ( فاصله شان) یک سانتی متر، نیم سانتی متر، یک هزارم سانتی متر باشد، به میزانی که ادامه پیدا می کند و به میزانی که در مسیر تاریخ پیش می رود، از هم فاصله می گیرد، و در نهایت، این فاصله به هزاران کیلومتر می رسد و اگر عوامل دیگر و علت های دیگر در کار باشند- که هستند-  گاه دو ضلع این زاویه در دو جهت متضاد از هم دور می شوند. پس از رحلت پیغمبر، این فاصله کم نسل به نسل، با درستی و راستی و عدالت و حقیقت زیادتر می شود.

 

عملکرد عثمان

بعد از رحلت جانگداز پیامبر و ایجاد انحراف در روند حرکت مسیر اسلام، امور حکومت به دست ابوبکر و عمر افتاد و رفته رفته از مسیر اصلی اسلام منحرف شدند تا این که بعد از 14، 15 سال به دوره عثمان رسید و عثمان پایگاه مغناطیسی می شود که همه عناصر ضد انقلابی را - که در گوشه و کنار سرکوفته و پراکنده شده بودند-  در قلب قدرت و مرکز انقلاب اسلامی جذب شوند. عثمان پلی می شود بین دوره انقلاب اسلامی و جاهلیت که میانشان حفره جهادها و حفره انقلاب ها ایجاد شده بود و از روی این پل، - " پل خلافت" - پلیدترین عناصر اشرافیت نیمه جان و مطرود می گذرند، و بهترین پایگاه هایی را که با جهاد انصار و مهاجرین به دست آمده بود، اشغال می کنند. عثمان ابزاری می شود که بنی امیه و کثیف ترین دشمنان اسلام، به وسیله او نه تنها ضربه هایی را که دیده بودند جبران می کنند، بلکه بهترین موفقیت های انقلاب را تصاحب می کنند. عثمان وسیله ای شد که بلعندگان و خورندگان فرزندان راستین انقلاب بر انقلاب چیره شوند و کسانی که به شمشیر آنها و جهاد آنها و فداکاری و از خودگذشتگی و تقوای آنها و صبر آنها، این نضهت پا گرفته بود به دست غاصبان قدرت و حکومت و حق مردم و میراث انقلاب قربانی شوند و بنیان نهضت به وسیله عثمان و به دست بنی امیه ای که وابسته به عثمان بودند و مسلط بر او، نابود شود.

 نخستین قربانی در این دگرگونی، در این بازگشت انقلاب به دوره جاهلیت، در این احیای عناصر نیمه جان ضد انقلابی، علی(ع) بود. اوست که در این منحرف شدن از مسیر، حقش سلب گردید و نه حق او که حق بشریت سلب گردید. چرا که اگر هدایت اسلام به دست حضرت علی علیه السلام می افتاد و بعد از آن نیز به دست فرزندان او؛ اسلام حقیقی رشد می نمود. و اینگونه بود که مسیر انقلاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله منحرف گشته و به بشریت ظلم عظیمی شد.

 

وضعیت زمان امام حسن علیه السلام

امام حسن علیه السلام وارث حکومتی است که از پدر مانده و فرمانده سپاهی است که در درونش نفاق تا اعماق صمیمی ترین یاران وی نفوذ کرده، بهترین افسران و فرماندهان سپاه، پنهانی با پول ها و بازوها و وعده های بنی امیه سر و سِّر دارند، و برای یک توطئه بزرگ، یک خیانت بزرگ معامله می کنند. افسران لشکر امام برای فروش خود با خریداران انسانیت و شرف در دمشق چانه می زنند. از نظر قلمرو حکومت، امام حسن علیه السلام بر یکی از نیرومندترین و خطرناک ترین و حساس ترین قسمت های سرزمین اسلامی دستی ندارد و این قسمت یکپارچه به دست دشمن افتاده است. در خود عراق نیز جناح ها متفرق شده اند. اشراف نسبت به رژیم علوی نمی توانند وفادار باشند و مردم به سستی و غفلت گرفتار شده اند. خوارج که توده متعصب و از جان گذشته مذهبی اند و قدرت خطرناک عوام اند، روی در روی ایستاده اند و امام حسن علیه السلام، به عنوان مظهر آخرین تلاش صمیمی ترین و آگاه ترین و مترقی ترین یاران نهضت جدید اسلامی، در برابر جبهه نفاق یا دشمنان داخلی، هر روز ضعیف تر می شود، تا لحظه دردناک و فاجعه آمیزی، که آخرین تلاش و مقامت "اسلام و عدالت" در برابر "اسلامِ اشرافیت" پایان می گیرد و صلح با دشمن داخلی تنها راه چاره ای است، که امام حسن علیه السلام به ناچار می پذیرد.

امام حسن علیه السلام که در مدینه به عنوان رهبر و مظهر تلاش روح انقلاب در برابر" جاهلیت جان گرفته جدید" نشسته، اکنون به صورت یک فرد عادی خلع سلاح شده درآمده است. وقتی می بینییم که دشمن در داخل خانه امام و رهبر مردم، نیز رخنه کرده، جاسوسان بنی امیه، در خلوت خانه او، محرم او شده اند و حتی همسرش را مزدور خود ساخته اند و توسط او مسمومش کرده اند، می توانیم حدس بزنیم که جبهه عدالت و آزادی و مردم تا کجا ضعیف شده بود؟ قدرت امام حسن(ع) به عنوان رهبر نیرویی که به نام اسلام در حال مقاومت بود، به اندازه ای است که وقتی می میرد، در خود مدینه، که شهر جد و پدر و مادر، و شهر خانواده او، و شهر مهاجرین و انصار پیغمبر اسلام است، امکان این را، که در جایی که خودش می خواهد دفن شود ندارد و در قبرستان عمومی شهر دفنش می کنند. سرنوشت امام حسن علیه السلام، که مظهر تنهایی و غربت در جامعه اسلامی است، حتی در مدینه پیغمبر، نشان می دهد که جبهه حق طلبی در اسلام به کلی در هم شکسته است و ارتجاع جدید کاملاً بر همه جا و همه کس مسلط شده، همه صحنه ها را فتح کرده است و اکنون نوبت حسین(ع) است.

حسین به عنوان وارث نهضت اسلام، وارث آن نهضتی که پیامبر ایجاد کرد. علی(ع) ادامه داد و حسن(ع) آخرین مقاومت ها را کرد، اکنون هیچ چیز به ارث نمی برد، نه سپاه، نه سلاح، نه زر، و نه هیچ قدرتی، جبهه ای ، صفی و حتی گروه متشکلی، هیچ.

 

دسته بندی یاران نخستین اسلام در زمان امام حسین (ع)دوران امامت امام حسین علیه السلام زمانی است که مرکزیت حکومت انقلاب اسلامی، برچیده شده و اصحاب،-  یاران نخستین انقلاب، پروردِگان مکتب شخص پیامبر اکرم صلوات الله علیه-  سه گروه شده اند:

1- گروهی که این انحراف را نتوانستند تحمل کنند، فریاد کشیدند و کشته شدند. افرادی چون: ابوذر، عمار، عبدالله بن مسعود، میثم، و حجربن عدی .

 

2- گروه دوم، گروهی هستند که در اوضاع سختی که حق پرستی، جانبازی می خواهد، و مسلمان راستین ماندن نه فتح دارد، نه غنیمت، بلکه شکنجه دارد و زندان، توجیه تازه ای به ذهنشان رسیده، و آن این که بهشت را به جای این که در جبهه جهاد به دست بیاوریم، در کنج امن خلوت و ریاضت و در گوشه انزوایِ عاشقانه با خداوند، ریاضت و روزه های طولانی و نمازهای نافله عبادت به چنگ آوریم . مانند: عبدالله عمر.

 اینها شخصیت های بزرگی بودند که در روزگاری، و لحظه هایی که مسلمانان، در زیر شلاق عمال و شمشیر قداره بندان بنی امیه، چشم انتظار قیام آنها و مقاومت آنها بودند بدین علت در انقلاب اسلامی پرورده شده و دوش به دوش پیغمبر بودند، در چنین لحظه ای، از صحنه حق و باطل کنار رفته اند و به گوشه مساجد و خلوت ریاضت ها پناه برده اند. انسان آگاهی که مسئولیت حس می کند، و در برابر حق و باطل تشخیص دارد، اگر خودش را به گوشه خلوت عبادت بکشاند، گویی یک انسان مجاهد آزاد و آگاه را به نفع ظلم قربانی کرده و این انسان مجاهد آگاه، خودش است. اینها اصحابی بودند که آبرومندانه از صحنه خارج شدند.

 

3- سومین دسته، دسته ای باقی مانده از جبهه بدر و  احد و حنین بودند که از مدینه و جهاد و هجرت و از همراهی پیغمبر اسلام، افتخاراتی را که جمع کرده بودند، یکباره در کاخ سبز معاویه به فروش رساندند و پولش را گرفتند. مانند: ابوهریره، ابوموسی. کارشان به جایی رسیده بود که روایت جعل می کردند، هر روایت یک دینار. و ابوهریره، صحابی یی که همیشه دوش به دوش پیغمبر بود، کارش به جایی می رسد که برای یزید که عاشق زن "عبدالله سلام" شده، واسطگی می کند!

 

حال که زمان امام حسین علیه السلام است جوان ها با دیدن این اصحاب که از راه منحرف شده بودند دچار یأس و بی ایمانی شده بودند. و این هم ضایعه ای عظیم برای دوران امام حسین علیه السلام بود.

 

کیفیت اوضاع زمان امام حسین علیه السلام

اکنون سال های حوالی 60 هجری است، پنجاه سال پس از مرگ پیغمبر! هر امامی و هر رهبری شکل مبارزه ای که انتخاب می کند، شکلی نیست که بر اساس ذوق و سلیقه و انتخاب شخص خودش، تعیین شده باشد، شکل مبارزه را براساس شرایط و اوضاع و جناح ها و ارزیابی قدرت ها و جبهه گیری دشمن انتخاب می کند، بنابراین، شکل مبارزه ای که امام حسن(ع) انتخاب کرد، قابل درک نیست همان طور که اوضاع و شرایطی که امام حسین(ع) انتخاب کرد، قابل فهمیدن نیست مگر این که شرایط خاص زمان امام حسین(ع) درک شود. اکنون، پیرامون سال های 60 هجری است که نوبت به امامت امام حسین علیه السلام رسیده است. زمان و مردم در انتظار یک مرد هستند. گاه پیش می آید که سرنوشت یک ملت، سرنوشت یک ایمان، سرنوشت یک فکر، یک جامعه، یک عقیده و یک نسل چشم به راه یک فرد یا چند فرد است که، چگونه عمل خواهند کرد؟ اکنون حسین(ع) مسئول نگاهبانی از انقلابی است که آخرین پایگاه های مقاومتش از دست رفته است. و از قدرت جد، پدر و برادرش، یعنی حکومت اسلام و جبهه حقیقت و عدالت، یک شمشیر بیشتر برایش نمانده است. سال هایی است که بنی امیه همه پایگاه های اجتماعی را فتح کرده است، سال هایی است که قریش، در جاهلیت جدید، بر همه ارزش ها و آورده های اسلام مسلط است.

اکنون زمانه امام حسین علیه السلام است، پایگاه قدرت انقلابی به کلی از دسته رفته، اصحاب مبارز مقاومت گر و وفادار کشته شده اند؛ اصحاب پاکدامنی هم که به فروش نمی روند خلوت امن و فراغت عبادت را بر دردسر حق و باطل و خطر مبارزه  سیاسی و اجتماعی ترجیح داده اند و مردم را و سرنوشت مردم را رها کرده اند و به لاک خودپرستی زاهدانه و آبرومندانه خود خزیده اند، و گروهی هم از اصحاب نام آور پیامبر در اطراف کاخ سبز معاویه، سر در آخور بیت المال دارند، و نسل جوان، نسل دوم نهضت، در کوشش خودش و در مقاومت های خودش علیه بنی امیه شکست را تجربه کرده است، و قدرت حاکم، با شمشیر یا با پول یا با مقام و یا با تزویر، همه را آرام و ساکت کرده است.

اززمان خلافت معاویه بود که از اسلام به عنوان ابزاری برای توجیه حکومت استفاده شد مثل کاری که در جنگ صفین انجام داده و قرآن ها را بر سر نیزه ها کردند. البته اینها در پی ایجاد رکود در بین مردم بودند تا خیال خود را از ایجاد هر انقلاب و مخالفتی راحت نمایند. اولین مکتب دینی که در زمان بنی امیه به وجود آمد مکتب مُرجئه بود که از قرآن وسیله ای ساختند برای فلج کردن و نابود کردن هر اندیشه انتقادی، و جهاد. مرجئه یعنی چه؟ تز مرجئه اینست که هر کسی - پلید یا پاک - هر جنایتی کرده، هر پلیدی و خیانتی مرتکب شده، باید امید به رحمت و بخشایش خداوند داشته باشد، باید " رجاء" داشته باشد که خدا فرموده است:" و آخرون مرجون لامرالله". " این گروه می گفتند که چون هر جنایتکاری را خداوند غفارِ غفورِ رحیمِ رحمن می بخشد یا امید هست که ببخشد، بر انسان حرام است که به آدم های گنهکار دشنام بدهد و بد گویی کند و با آنها مبارزه نماید. وانگهی وقتی جنایتکاری توسط دیگران محکوم شود، و وقتی گروهی با عنوان خائن، ستمکار خوانده شود یعنی آن افراد توبیخ کننده ادعای خدایی کرده اند، زیرا احکم الحاکمین خداوند است و روز حکم دادن و قضاوت کردن و ارزیابی کردن نسبت به اعمال اشخاص روز واپسین و قیامت است نه این دنیا. ما حق نداریم که ترازوی عدل برپا کنیم؟ مگر ما خداییم؟ ما نه حق داریم که بین خادم و خائن حکم صادر نماییم و نه با ظالمین جنگ نماییم بلکه باید صبر نموده و کار آنان را به خداوند واگذار کنیم . تو پیش از خدا می خواهی به حساب افراد و گناه اشخاص رسیدگی کنی؟ نه، بر ماست که بین خائن و خادم حکم نکنیم، بر ماست که جنایتکار را محکوم نکنیم و بر ماست که در برابر گروهی، و در کنار گروهی دیگر جبهه نگیریم، صبر کنیم و به خداوند واگذار کنیم."این بیماری رجاء،" مرجئه"، نسل دوم اسلام را که آموزش درست مکتبی نداشتند و اسلام و قرآن را از زبان پیامبر و حضرت علی(ع) و مهاجر و انصار نگرفته بودند، سخت بیمار کرد. بینش و روح مذهبی با تبلیغات مداوم مرجئه، که به وسیله دستگاه حاکم تقویت و منتشر می شد، به شدت مسموم شد، و مسلمان های مصمم مسئول قاطعی که هر لحظه در برابر امر به معروف و نهی از منکر احساس مسئولیت می کردند،  به آدم های بی تفاوت تبدیل شدند و در هیچ کاری دخالت نمی کردند. واولین مکتب فلسفی ای که در زمان بنی امیه به عنوان فلسفه الهی به وجود آمد، مکتب جبریون بود. آنان می گفتند که:" جبر الهی به این معنی است که در قرآن گفته شده است که خدا حاکم مطلق است و هر چه در جهان رخ می دهد، بنا بر مشیت بالغه الهی اقتضا کرده، هر کس هر عملی می کند، عملی است که به اراده خداوند انجام داده، و هر کس در هر وضعی، در هر جایگاهی، در هر انتخابی، در هر عملی است، پلید است و یا پاک است، قربانی یا جلاد، همه تجلی مشیت و اراده خداوند است. اگر کسی برده است و کسی خواجه و اگر کسی حکومت دارد و کسی ندارد اینها فقط به دست خداست، خداست که حکومت می دهد، خداست که می گیرد، خداست که می کشد، خداست که زنده می کند و خداست که عزت می دهد، و خداست که ذلت می دهد و هیچ کس را از خود اختیاری نیست."

توجیه جبر، چقدر منطقاً درست می نماید و چقدر هم فریبنده است. در نسل مؤمن و معتقد و متعصب و خداپرست آن عصر توجیه قرآنی جبر، همراه با روایاتی که پشت سر هم ماشین های روایت سازی ابوهریره می ساخت، تأثیر شگفتی گذاشت. و این علما! در اندیشه مؤمنین معتقد و تسلیم اراده خداوند، اثر فلج کننده ای گذاشتند که یعنی:

"اگر بنی امیه روی کار است خدا روی کارشان آورده! و اگر علی(ع) شکست خورده خدا اراده کرده که او شکست بخورد! و اگر بدیم یا او خوب است و اگر خوب است و خوب باید از بین برود و بد روی کار است، طبق حکمت بالغه ای است که بر ما روشن نیست، و به اراده شخص او است که در اختیار ما نیست، و بنابراین کوچکترین اعتراض، به حکومتی، به قدرتی، به قساوتی و به جنایت یا غارتی و به وضعی و شخصی، بالمآل، اعتراض و انتقاد به مشیت الهی و قدرت الهی و اراده و خواست الهی است."

 

با ترویج اینگونه افکار دیگر چه کسی قدرت انتقاد به معاویه و بنی امیه را دارد؟

اکنون سال 60 هجری است، همه چیز از دست رفته، نهضتی که نیم قرن پیش به وجود آمد، همه آورده ها و موفقیت هایش پایمال شده؛ کتابی که پیامبر آورده بر سر نیزه های بنی امیه بالا رفته؛ فرهنگ و عقیده ای که اسلام به جهاد و تلاش خودش در دل ها و ذهن ها نشانده وسیله توجیه حکومت اموی شده؛ همه مسجدها پایگاه شرک و ظلم و فریب و استحمار خلق شده؛  همه شمشیرهای جهاد در اختیار جلادان قرار گرفته؛ همه پول های زکات و غنیمت به بیت المال کاخ سبز معاویه سرازیر می شود و زبان های رسمی که از حقیقت، توحید، پیغمبر، سنت، قرآن روحی سخن می گویند، در اختیار معاویه است.

و اکنون حسین(ع) آمده است، در برابر این قدرتی که افکار، دین، قرآن، قدرت، زور، تیغ، تبلیغات و بیت المال در دست اوست.

اکنون زمان امام حسین(ع) است، اما او چه باید بکند؟ آیا حسین(ع) هم می تواند همانند زاهدان به گوشه خلوت عبادت بخزد و به نام این که فرزند علی و فاطمه(ع) است و نواده عزیز پیغمبر، و بنابراین بهشت برایش تضمین شده است، خاموش باشد؟ او اطمینانی را که مؤمنین ما دارند ندارند، او مسئول است؛ او می تواند مسئولیت جهاد را برای رسیدن به تقرب خداوند، با کتاب دعا که ساده تر است عوض کند؟ نه نمی تواند . او مسئولیت سنگینی دارد.

 

چرا امام حسین(ع) مبارزه فکری و علمی نکرد؟

در زمان امام حسین علیه السلام خطرات علمی وجود ندارد، سال 60 هجری است. هنوز از فلسفه های غربی، تصوف های شرقی، علم کلام های پیچیده، از علومی که واقعیت و حقیقت اسلام را مسخ کرده خبری نیست. اسلام هنوز متن دست نخورده ای است و هستند افرادی که احکام و اصل اسلام، در ذهن هایشان موجود است.

معاویه از خدا می خواهد که امام حسین(ع) بیاید در مسجد دمشق بنشیند و فقه، تفسیر، معارف اسلامی، توحید، سیره پیغمبر و هر چه می خواهد درس بدهد. بودجه اش کاملاً تأمین است! فقط به سیاست کاری نداشته باشد.

ولی حسین(ع) می داند که "ارزش هر کاری در جامعه به اندازه ای است که دشمن از آن کار ضرر می بیند." چکار بکند؟ باید قیام بکند، قیام مسلحانه بکند.

 

چرا امام باید قیام کند؟

بعضی ها، در رد این نظریه، می گویند که "حسین مگر یک سیاستمدار است که برای حکومت قیام می کند؟"

باید پاسخ داد که پیغمبر و امام علی(ع) و امام حسن(ع)  برای چه می جنگیدند؟ مسأله سیاستمداری نیست، مسأله این است که جنایت بر سرنوشت مردم حاکم است و کسی که مسئول سرنوشت مردم است باید تا وقتی دستش می رسد، غصب را از بین ببرد و حق را احقاق کند و حکومت را به دست بگیرد؛ این حق امام بلکه وظیفه حتمی امام است. پس اصل بر این است که امام می بایست در برابر حکومت غاصب قیام مسلحانه سیاسی بکند و جاهلیت مقتدر حاکم را به نیروی انقلاب و قیام بردارد و حق را احیا کند و زمام مردم را به دست بگیرد.

 

حسین چه باید بکند؟

در عصری که اندیشه ها فلج است، شخصیت ها فروخته شده اند، وفاداران تنها هستند، پارسایان گوشه گیرند، جوانان یا مایوس یا فروخته شده، یا منحرف، و گذشتگان و بزرگان گذشته یا شهید شده، یا خاموش شده، و یا فروخته شده اند، و عصری است که دیگر در میان توده مردم، هیچ آوا و ندایی بلند نیست. قلم ها را شکسته اند، زبان ها را بریده اند، لب ها را دوخته اند، و همه پایگاه های حقیقت را بر سر وفادارانش ویران کرده اند.

و اکنون حسین(ع) به عنوان یک رهبر مسئول می بیند که اگر خاموش بماند تمام اسلام به غارت می رود، اسلام به یک قدرت نظامی- سیاسی تبدیل می شود!

این است که امام حسین علیه السلام اکنون در برابر دو " نتوانستن" گرفتار شده است. نمی تواند خاموش بماند که وقت از دست می رود، همه چیز در حال ریشه کن شدن است، هر چه که پیام محمد (ص) آورد و اسلام ارزانی داشت و با جهادها و رنج ها فراهم شد، دگرگون می شود. همچنین همه چیز در زیر گام های قدرت و فریب تمکین می کند و زمان کاملاً در اختیار سکوت و خفقان و تسلیم است. او نمی تواند خاموش بنشیند، که مسئولیت جنگیدن با ظلم را دارد. از طرفی نمی تواند بجنگد، که نیروی جنگیدن را ندارد! و در قبضه قدرت زورمند حاکم است. نه می تواند فریاد کند، نه می تواند خاموش بماند، نه می تواند تسلیم باشد، نه می تواند حمله کند؛ تنها مانده و با دست های خالی، اما بار سنگین همه این مسئولیت ها، تنها بر دوش اوست. او تنها است، اما انسانی تنها نیز در این مکتب مسئول است. در این مکتب انسان تنها نیز در برابر قدرت مطلق، و تعیین کننده سرنوشت ها مسئول است. زیرا "مسئولیت از آگاهی و ایمان پدید می آید نه از قدرت و امکان"! و هر کس آگاه تر، مسئول تر، و از حسین(ع) آگاه تر کیست؟

و اما مسئولیتش، در برابر از بین رفتن حقیقت، از بین رفتن حق مردم، نابود شدن همه ارزش ها، نابود شدن خاطره آن انقلاب، و از بین رفتن آن پیام، وسیله شدن فرهنگ و ایمان مردم به دست پلیدترین دشمنان مردم، و باز گرسنگی ها و بردگی ها و شلاق ها، قتل عام ها، شکنجه ها، تبعیدها، و لذت پرستی ها و تبعیض ها و زراندوزی ها و ایمان و شرف فروشی ها و تفاخرهای نژادی، و اشرافیت جدید، و جاهلیت جدید و شرک جدید و ... ، مسئولیت مقاومت و مبارزه با همه این خیانت ها به اندیشه و جنایت ها به انسان و ضربه ها به مردم و جهاد علیه جاهلیت جدید و شرک جدید و ...، مسئولیت مقاومت و مبارزه بر دوش یک تن! یک تنها! در پایگاه حقیقت و عدالت و آگاهی و مردم. همه سنگرها رها شده، همه مدافعان کشته یا گریخته، و او تنها مانده، با دست های خالی، و بی هیچ امکانی،

و در دست دشمن گرفتار و در سکوت و بی تفاوتی و جهل عام، اسیر!

پس چه باید کرد؟ آری "حسین بودن" او را به نبرد با "یزید بودن" می خواند، ولی سلاحی برای نبرد ندارد.

آیا باز هم وظیفه دارد که بجنگد؟

همه متولیان عقل و دین، نصیحتگران شرع و عرف، مصلحت پرستان صلاح و منطق، همه، یک صدا می گویند: نه!

ولی امام می گوید آری!

و برای همین هم از مدینه بیرون آمده است. به مکه آمده است تا پاسخ ویژه خویش را به همه مسلمانان، که در موسم حج آنجا جمع اند، ابلاغ کند، از مکه نیز بیرون می آید تا به این پرسش نیز جواب گوید که:

 "چه باید کرد؟" در آن لحظه حساس تاریخ - که سرنوشت اسلام و مردم تغییر می کرد و تعیین می شد و در آن لحظه که همه چیز سقوط کرده بود- به شدت طرح شده بود. همه روشنفکران و آگاهان و وفاداران به حقیقت و عدالت و آزادی اسلام و معتقدان به انقلاب و همه کسانی که می توانستند ببینند و بفهمند و حس کنند و ناچار رنج می بردند و احساس مسئولیت می کردند و راه حل می جستند، می پرسیدند که: پس، چه باید کرد؟ هر کس بدان پاسخی می داد:

"جیریون " می گفتند:

"هیچ کار"! هر چه پیش آمده است و می آید، بر اساس حکمتی است: حکمت الهی، مشیت بالغه الهی چنین خواسته است:

رضا به داده بده، وز جبین گره بگشای      که بر من و تو در اختیار نگشاده است!

مرجئه جواب می دهند که:

" ما چه باید بکنیم؟ علیه کی؟ له کی؟ به ما چه؟ خدا خود همه را به امیدواری و نجات و بهشت می خواند. چگونه ما او را قاطعانه محکوم کنیم و جهنمی بشماریم و حتی با او مبارزه کنیم؟ این پیش از خدا، خدائی کردن است و پیش از قیامت، قیام کردن و پیش از روز حساب، به حسابها رسیدن است! همین معاویه ای را که تو محکوم می کنی و گناهکار می خوانی و مهدورالدم، و گناهانش را بر او نمی بخشی، اگر فردا خدا بخشید، تکلیف تو چیست؟ وانگهی، معاویه و یزید و ... همه صحابی پیغمبرند و "مجتهد" ند و "فقیه" هر کدام بر حسب استنباط و اجتهاد دینی خود عمل کرده اند، اختلاف علمی علما و مجتهدین اسلام است و نه اختلاف کفر و دین، ظالم و مظلوم و دشمن و دو دست... . احکم الحاکمین خدا است و او ارحم الراحمین است. به من و تو چه که می پرسی "چه باید کرد؟"

مقدسین پاسخ می دهند که:

"اولا: الطرق الی الله بعدد نفوس الخلایق! مگر وظیفه تنها جهاد است؟

وانگهی تو که این سوال را همیشه تکرار می کنی، به سایر وظائف عمل می کنی؟

از همه اعمالت فارغ شده ای؟ نماز ستون دین است و جهاد یکی از اشکال مربوط به فرع امر به معروف و نهی از منکر است! تو تمام آداب و احکام و شرایط و مقدمات نماز را می دانی و بدان عمل می کنی؟ اصول عقاید و فروغ احکام خود را درست کرده ای؟ پاک و منزه و متقی شده ای و خودت جزء صلحا شده ای که حال می خواهی جامعه را اصلاح کنی؟ از طرفی، بهشت هشت باب دارد، مگر حتماً باید از باب جهاد وارد شد؟ از اینها گذشته جهاد اکبر از جهاد اصغر مهم تر است . این هم پاسخ مقدسین .

آری همه باهم در پاسخ این " پرسش عصر" هم آوازند و بی استثناء، فتوای همه این است که: نه!

و در این میان، تنها یک مرد، آن هم یک مرد تنها، فتوا می دهد که. آری. فتوای حسین(ع) این است: آری! در "نتوانستن" نیز "بایستن" هست. برای او "زندگی، عقیده و جهاد" است. بنابراین، اگر او زنده است، و به دلیل این که زنده است، مسئولیت جهاد در راه عقیده را دارد. "انسان زنده" مسئول است و نه فقط "انسان توانا". و از حسین زنده تر کیست؟ در تاریخ ما کیست که به اندازه او حق داشته باشد که "زندگی کند"؟ و شایسته باشد که "زنده بماند"؟

نفس انسان بودن، آگاه بودن، ایمان داشتن، زندگی کردن، آدمی را "مسئول جهاد" می کند و حسین مثل اعلای" انسانیت زنده عاشق و آگاه" است.

 

تنها راه امام حسین(ع) در چنین شرایط

در فرهنگ ما شهادت مرگی نیست که دشمن ما بر مجاهد تحمیل کند. شهادت مرگ دل خواهی است که مجاهد با همه آگاهی و همه منطق و شعور و بیداری و بینایی خویش، خود انتخاب می کند!

حسین(ع) را ببینید، از شهر خویش بیرون می آید، زندگیش را رها می کند و برمی خیزد تا بمیرد! زیرا جز این سلاحی، برای مبارزه خویش، برای رسوا کردن دشمن، و برای دریدن این پرده های فریبی که بر آن قیافه کریه نظام حاکم زده اند، ندارد، برای این که اگر نمی تواند دشمن را بشکند، لااقل به این وسیله رسوا کند، اگر نمی تواند قدرت حاکم را مغلوب سازد آن را محکوم کند. و برای این که در اندام مرده این نسل - نسل دوم انقلاب - خون تازه حیات و جهاد تزریق کند، او که یک انسان تنها و بی سلاح است و در عین حال مسئول جهاد، جز مردن و جز انتخاب مرگ سرخ خویش، سلاحی و چاره ای ندارد. "حسین بودن" به او مسئولیت جهاد با این همه پلیدی و قساوت را داده است و برای جهاد، جز "بودن خویش" هیچ ندارد، آن را بر می گیرد و از خانه به قتلگاه خویش می آید.

می بینیم که چقدر آگاهانه، با همه مقدمات و با دقت، با استدلال، با یک عزیمت و حرکت و هجرت پر شکوه و دقیق و تنظیم شده، و با منزل به منزل روشن تر کردن راه و تفسیر کردن سر منزل و سرنوشتی که به سویش حرکت می کند. و با گل چین کردن اصحابش - مردانی که برای شهادت با او آمده اند- و همچنین با یکایک افراد خاندانش، با همه هستی یی که بر روی زمین دارد، یعنی خانواده اش، آمده است تا همه را در محراب شهادت قربانی کند، زیرا سرنوشت آن ایمانی که دارد نابود می شود، سرنوشت این مردمی که به امید عدالت و آزادی اسلام آمده اند و اکنون اسیر ستم و ظلمی بدتر از جاهلیت شده اند، همه در انتظار این است که ببینند این قهرمان تنها چه می کند؟ و او که هیچ سلاحی و توانی ندارد، همه وجودش را که خود و خانواده اش باشند و عزیزترین یارانش را آورده تا با شهادت خویش و همه خویشاوندان خویش، شهادت بدهد که:

"مسئولیت خویش را در عصری که حق بی دفاع و بی سلاح شده بود، انجام داده ام " و شاهد بگیرد که" بیش از این دیگر نمی توانستم"!

و اینست که در عاشورا- شنیده اید- خون حلقوم فرزندش را در مشت می گیرد، و به آسمان، رو به آسمان، پرتاب می کند، که: "  این قربانی را از من بپذیر، و شاهد باش"!

در چنین روزگاری است که "مردن"، برای یک مرد، تضمین "حیات" یک ملت است. شهادت او، مایه بقای یک ایمان است. گواه آن است که جنایتی بزرگ، فریبی بزرگ، غصب و قساوت و جور حاکم است، شاهد اثبات حقیقتی است که انکار می شود، نمونه وجود ارزش هایی است که پامال می گردد، از یاد می رود، و بالاخره، اعتراض سرخی است بر حاکمیت سیاه، فریاد خشمی است بر سر سکوتی که همه حلقوم ها را بریده است، شهادت، "شهادت" آن چیزی است که می خواهند در تاریخ، "غیب" شود، و "نمونه" ای است از آن که باید باشد و "گواهی" است بر آنچه در این "زمان" خاموش و پنهانی، می گذرد.

 

 وظیفه ما نسبت به امام حسین(ع) و قضیه کربلا

اما آن که امروز درد دین دارد و خود را وابسته به این تاریخ و وابسته به این حادثه بزرگ بشری می داند اولین راه و اولین کاری که باید بکند تا این قیام را احیاء کند و درست بشناسد و بشناساند، این است که داستان کربلا و قیام امام حسین علیه السلام را، از این تجرد و از این تنهائی، به متن تاریخ بشری برگرداند؛ آن وقت است که معنی پیدا می کند و همه چیز روشن می شود.

ما، داستان کربلا را از روز تاسوعا می دانیم و عصر عاشورا ختمش می کنیم بعد دیگر نمی دانیم چه شد که این گونه شد! همین طور هستیم تا اربعین. و بعد سال دیگر باز همین طور و سال دیگر و سال دیگر باز همین طور. داستان کربلا، نه از آغاز تاسوعا- و یا محرم- شروع می شود، و نه به عصر عاشورا یا اربعین تمام می شود. این است که این واقعه را از دو طرف قیچی کردیم، و آن را از معنی انداخته ایم -  مثل قلبی که از داخل بدن در بیاوریم، که دیگر قلب نیست. قلب را باید در این سینه و اندام بزرگ بشری و در تسلسل عظیم یک دست تاریخ انسان بگذاریم؛ آن وقت تپش پیدا می کند و آن وقت خون حسین(ع)، خون می شود. متاسفانه اکنون از آن قیام عظیم و بی سابقه، فقط گریه کردن را آموخته ایم . 

این واقعه عظیم تاریخ بشری به طرز غریبی منحرف شده است و تحت الشعاع قرار گرفته و در سایه رفته، بایگانی شده، مجهول مانده و قربانی داستان کربلا شده است. و ما به عنوان شیعه امروز، فقط یک پرده خون در برابر چشممان می بینیم. و از همین ماده خون که مترقی ترین و سازنده ترین ماده حیاتی انسان است، ماده تخدیری ساختیم. مذهب زندگی، حرکت، حیات، هجرت و کمال، مذهب گریستن شده است.

کدام انسان است که این داستان را با این جزئیات و با این شکوه و عظمتش ببیند و بشناسد (مساله شیعه و سنی مطرح نیست)، ولی منقلب نشود؟ کدام انسان است؟

اما اگر گریستن معلول شناختن و دیدن و فهمیدن باشد، عکس العمل روح بشری است؛ روحی است که لطافت و ارزش و زیبایی روح را می شناسد و در آن اثر می گذارد. اما اگر مساله شناختن و فهمیدن و اندیشیدن، برای انجام عمل و اجرای برنامه گریستن ترک بشود، بزرگترین خیانت را به امام و قیام ایشان کرده ایم. شور بدون شعور ارزشی ندارد.

اگر گریه به تنهایی ارزش داشته باشد باید بگویم که اولین چشم هایی که بر حادثه کربلا گریست، کسانی هستند که حسین را کشته اند. اولین  کسی که در خود داستان کربلا، زودتر از همه ما گریه کرد، عمر فرزند سعد بن ابی وقاص بود. وقتی اسراء را با زینب(س) وارد کوفه می کنند، خطاب می کند که بگریید که شما بیش از همه شایسته گریستن هستید، بسیار بگریید و کم بخندید. ما نباید از کسانی باشیم که حقیقت حسین علیه السلام و حقیقت نقش زینب و حقیقت کربلا و هدف انقلاب کربلا را با دست های جهل خودمان مدفون نماییم و بر این قربانی مان - مثل کوفی ها-  بگرییم.

اسلام دین تاریخ است، فلسفه تشیع، فلسفه تاریخ است؛ به خصوص از میان مذاهب گوناگون اسلامی، فقط شیعه است که روی تاریخ و فلسفه تاریخ تکیه می کند. در نتیجه برای شناخت قیام امام حسین علیه السلام، باید تاریخ را موشکافی کنیم تا علل قیام امام را دریابیم و حقیقت واقعه عاشورا را دریابیم .

 

منبع:

برگرفته از کتاب حسین وارث آدم، دکتر علی شریعتی.

 


موضوعات مرتبط: حضرت رسول (ص)

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۸ | 6:55 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 8 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 8 مرداد ماه

 

08/05/58

تكذیب ایران مبنی بر دخالت در كودتا در عراق.

ادعای خبرگزاری مصر بر رهبری كودتا در عراق توسط حافظ اسد و دخالت ایران در آن.

 

08/05/61

ادامه مرحله پنجم عملیات رمضان: نیروهای سپاه در منطقه پیشبینی شده با دشمن درگیر شدند، سپس سه كیلومتر پیش رفتند. مقاومت نیروهای عراقی و توقف پیشروی. ورود نیروهای ارتش با پنج ساعت تأخیر و با توان ناقص. عقبنشینی نیروها به مواضع سابق. خلاصهای از دلایل عقبنشینی نیروهای خودی از منطقه متصرفه در مرحله پنجم عملیات. سخنرانی محسن رضائی در جمع نیروهای عملكننده و توصیه به صبر و استقامت برای به دست آوردن پیروزی. با آتش پدافند نیروهای خودی، یك هواپیما و یك هلیكوپتر عراقی در منطقه عملیاتی رمضان سرنگون شدند. هواپیماهای عراقی دو روستا در حوالی اشنویه و جلدیان را بمباران كردند. سه تن از اهالی آبادان براثر آتش سنگین توپخانههای عراقی به شهادت رسیدند. شمار مینهای جمعآوری شده در منطقه غرب به 155 هزار عدد رسید. ادامه كمكهای كشورهای عربی منطقه به عراق: 84 خودرو حامل مهمات از كویت و 65 خودرو سلاحهای ضدهوایی از عربستان وارد عراق شدند. یك كشتی روسی نیز در بندر "شعیبه" كویت پهلو گرفت تا تجهیزات نظامی را كه برای عراق آورده تخلیه كند. گزارش روزنامه آلمانی "زوددویچه سایتونگ" از كمك اطلاعاتی امریكا به عراق: امریكا عكسهای ماهوارهای مناطق نبرد را در اختیار عراق قرار میدهد. امروز نیز 11 تن از مردم عراق پس از گذشتن از مرزهای منطقه بانه وارد ایران شدند و تقاضای پناهندگی كردند. در یك عملیات مشترك نیروهای خودی، چند پایگاه نیروهای مسلح غیرقانونی در اطراف سردشت و بوكان پاكسازی شد. انفجار مین در جاده هزاركانیان 5 تن از نیروهای خودی را شهید كرد. ترور یكی از اعضای سپاه پاسداران همدان به دست افراد سازمان مجاهدین خلق. آقای هاشمی رفسنجانی در خطبههای نماز جمعه تهران: من به عنوان یكی از تصمیمگیرندگان مسائل مربوط به جنگ، سه دلیل اساسی برای ورود به خاك عراق قائل هستم: 1 ـ پایان دادن به جنگ. هیچ بعید نیست كه اگر حتی ما صلح ذلیلانه را بپذیریم، عراق مجدداً به ما حمله نكند. پس ما با تشدید جنگ آن را تمام خواهیم كرد. 2 ـ دریافت غرامت از عراق. 3 ـ آزاد كردن مردم عراق از قید رژیم بعثی. آقای "ولایتی" وزیرامورخارجه، در پاسخ به سخنان اهانتآمیز وزیر دفاع امریكا: در امریكا فرهنگ كابوی بر نظامیان حاكم است. ایران خطری برای كشورهای منطقه ندارد ولی یك خطر جدی برای اسرائیل است. كوچكترین تعدیلی در شرایط ایران صورت نگرفته است. بغداد برای برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها نا امن است. اعتراف صدام به تصرف بخشهایی از اراضی ایران و اظهارات وی درباره رابطه سیاسی فرانسه و عراق: مناطقی كه در تصرف ماست مناطق استراتژیك هستند. رابطه رضایتبخش عراق و فرانسه حاكی از اعتماد متقابل است. تایمز مالی: مطالب اخیر آقای هاشمی رفسنجانی با برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها ارتباط دارد. پذیرش قطع نامه 1975(اسفند 1353) توسط صدامحسین، عقبنشینی وی از ادعاهای ارضی خود (ادعای مالكیت بر مناطقی از جنوب غربی ایران) است. مقاله "میدل ایست اینترنشنال" درباره كمكهای كویت به عراق، فشار روانی ورود ایران به خاك عراق بر سیاستمداران كویتی و ترس كشورهای عربی منطقه خلیج فارس از تشكیل نیروی 10 هزار نفری عراقیان پناهنده به ایران. مجله امریكایی "نیوزویك" اعتماد به نفس نیروهای عراقی در مقابل تهاجمات اخیر ایران را خوب توصیف كرد و پیشبینی نیروهای ایرانی در به محاصره درآوردن نیروهای عراقی و قطع خطوط تداركاتی كویت به عراق را شكست خورده اعلام كرد. این نشریه درباره خسارتهای وارده به اقتصاد عراق براثر حملات اخیر ایران نیز گزارشی داده است. گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از مطبوعات آلمان درباره موقعیت برنامههای اقتصادی و افزایش فروش نفت و بهبود اعتبار مالی ایران. گزارش خبرگزاری فرانسه درباره گلولهباران جنوب لبنان به وسیله ارتش اسرائیل و خسارتهای وارد شده به سفارتخانههای الجزایر ، امارات متحده عربی، عراق، كویت، شوروی، لیبی و ایران.

 

08/05/65

جدول زمانبندی عملیاتهای آتی سپاه در مناطق العمیه، حاج عمران، مندلی، خسروآباد، مهران، هور، سومار، گیسكه، جزیره مجنون، ابوالخصیب و دربندیخان؛ فرمانده كل سپاه مقرر كرد كه خود و معاونتهای نیروی زمینی به پیگیری عملیاتهای محدود بپردازند و فرمانده قرارگاه قدس مأموریت ادامه تلاش برای آمادهسازی عملیات اصلی را بر عهده داشته باشد. فعالیتهای شدید مهندسی دشمن در شرق بصره و فاو؛ ایجاد موانع در سواحل غرب اروند و جزیره امالرصاص؛ افزودن سیمخاردار، موانع خورشیدی و بشكههای انفجاری، نصب دكلهای دیدهبانی 50 متری. قرارگاه نصرت: از 150 كمپرسی كه آقای هاشمی در ماه گذشته قول دادهبود، تاكنون حتی یك دستگاه هم واگذار نشدهاست. بمباران یكی از منابع اقتصادی عراق در هشت كیلومتری غرب سلیمانیه در حمله هواپیمای خودی؛ ادعای عراق مبنیبر گلولهباران مناطق مسكونی بصره و حلبچه با توپخانههای ایران. یك كشتی باری متعلق به شركت كشتیرانی متحده عربی پس از بررسی محمولهها در بندرعباس آزاد شد. وزیر سپاهپاسداران: ما برای یك عملیات همهجانبه در طول تمامی جبههها، امكانات لازم را تدارك دیدهایم و منتظریم تا شرایط سیاسی مورد نظر به دست آید. ما در سال جاری با پیروزی كامل به جنگ پایان خواهیم داد. تجهیز نیروها تا یك هزار گردان امكانپذیر است. نزدیك به 80% از سلاحها و مهمات مورد نیاز توسط واحدهای صنایع نظامی ساخته میشود. مراسم سومین دوره بسیج روحانیان حوزه قم؛ آیتالله فاضل لنكرانی: روحانیون باید با در نظر گرفتن حساسیت مرحله كنونی، حضور خود را بیشازپیش در جبهههای جنگ با دشمن اسلام افزایش دهند. مردم كشورهای خلیجفارس، 23 كیلو زیورآلات و طلا و نقره برای كمك به رزمندگان، به رئیسجمهور تقدیم كردند. روزنامه تایمز: عربستان سالانه سه میلیارد دلار به ماشین جنگی عراق كمك میكند. عبور جنگ افزارهای وارداتی عراق بیشتر از بندر ینبع واقع در دریای سرخ عربستان سعودی صورت میگیرد. مك فارلین مشاور سابق ریگان: تحولات آینده عملیات نظامی در جبهههای جنگ، دولت ریگان را به شدت نگران كردهاست. امریكا قادر نیست رهبری ایران را به منظور پایان جنگ تحت فشار قرار دهد. موافقت رئیسجمهور امریكا با ارسال 240 قطعه موشك هاوك به ایران در مقابل آزادی یكی از گروگانهای امریكایی در لبنان. ملاقات وزیر حج و اوقاف عربستان با نماینده امام(آقای كروبی) و مذاكره درباره ایجاد تسهیلات برای زیارت قبرستان بقیع؛ دستگیری و آزادی زائران ایرانی معترض به سخنان مغرضانه یك واعظ سعودی؛ پلیس عربستان یكی از اتوبوسهای حامل زائران ایرانی را متوقف و عكسهای امامخمینی، شهید صدر و تعدادی كتاب را ضبط كرد. احتمال فروش تسلیحات فرانسوی به ایران؛ تلاش دولت جدید فرانسه برای بهبود روابط با ایران؛ طرح مسئله مبادله آزادی انیسنقاش و دو گروگان فرانسوی در لبنان؛ رادیو امریكا: «شیراك برای آزادی گروگانها عادیسازی روابط با تهران را لازم میداند، ولی به تروریسم باج نمیدهد.» اختلافات مالی ایران و فرانسه؛ نقض یكطرفه چندین قرارداد پس از پناهنده شدن رجوی و بنیصدر به فرانسه و اعتراض احمد كاشانی نماینده مجلس به دولت. حافظ اسد در دیدار با سفیر ایران: «روابط بین دوكشور خللناپذیر است.» تفسیر رادیو اسرائیل از روابط سیاسی ایران و سوریه و عوامل تأثیرگذار در این روابط. روزنامه كویتی الانبا دلیل حمایت لیبی از ایران علیه عراق و تهدیدات اخیر آقای هاشمی علیه كویت را خواستار شد و موضع لیبی در قبال مسائل اعراب را حیرتانگیز و دوپهلو خواند. رادیو اسرائیل: یك امریكایی و یك انگلیسی به جرم فروش 7 هلیكوپتر به ایران، در نیویورك بازداشت شدند. رویتر: ایران قصد دارد یك پایانه نفتی در لارك دور از دسترس عراقیها احداث نماید. روزنامه دیلی نیوز(تركیه): هركسی در عراق از سلامتی جسمی برخوردار باشد باید در جنگ شركت كند در غیر اینصورت اعدام خواهد شد. گرانی گوشت در عراق باعث قاچاق 40% از دامهای آذربایجانغربی به عراق میشود. حاكم مكه: با هركس كه در زیارت مكه كارهای تبلیغاتی كند به شدت برخورد خواهدشد.

 

08/05/66

تلاش دشمن برای تصرف “ ارتفاع 670 “ در میمك شمالی و بمباران هوایی مواضع ایران در سرنی . درگیریهای محدود بین نیروهای خودی و ضدانقلاب در سقز ، كامیاران و مریوان . دستورالعمل ستاد كل سپاه در مورد انجام دادن اقدامات حقیقی به هنگام برگزرای مانور “ شهادت “ . سقوط یك فروند هلیكوپتر امریكایی در خلیجفارس به هنگام نشستن بر عرشه ناو “ لاسال “ . بررسی رادیو بی . بی . سی . در مورد ضعفهای امریكا در مینروبی . انتشار طرح جدید امریكا در مورد مینگذاری جزایر ایرانی در خلیجفارس و مقاله روزنامه فیگارو در حمایت از اعزام كشتیهای فرانسوی به خلیجفارس . دیدار و گفتوگوی سفیر امریكا در لندن با وزیر خارجه انگلستان در خصوص اعزام نیروی نظامی به خلیجفارس و قول مساعد آنها مبنیبر استقرار یك واحد دریایی بدون اینكه قصد مخاصمه داشته باشند ؛ تفسیر رادیو مسكو در مورد اعزام نیروی اروپایی به خلیجفارس . دیدار قائممقام وزارت خارجه تركیه با نخستوزیر و تقدیم پیام اوزال به ایشان . اعتراض نماینده فرانسه و امریكا به سخنان دكتر ولایتی در خصوص حمایت این كشورها از عراق در استفاده از سلاحهای شیمیایی . گزارش آسوشیتدپرس و واشنگتنپست از چگونگی دستیابی عراق به سلاحهای شیمیایی : انگلیس ، امریكا و آلمان نقش اصلی را در این میان بر عهده دارند . بازتاب فروش قایقهای موتوری سوئدی به ایران : سخنگوی وزارت خارجه سوئد : “ امریكاییها به این امر معترض هستد . “ رویتر : “ قایقهای سوئدی كه توسط سپاه مورد استفاده قرار میگیرند ، تهدیدی علیه كشتیهای جنگی امریكا محسوب میشوند . “ دیدار یولی ورنتسف از بغداد و گفتوگو با طارق عزیز ؛ ادعای عراق در مورد گلولهباران مناطق مسكونی عراق بهوسیله توپخانه ایران . تداوم مبارزه با گرانفروشی و كشف و توقیف مقادیری كالای احتكاری در شهرهای مختلف .

تلاش دشمن برای تصرف “ ارتفاع 670 “ در میمك شمالی و بمباران هوایی مواضع ایران در سرنی .

درگیر‌ي‌های محدود بین نیروهای خودی و ضدانقلاب در سقز ، كامیاران و مریوان .

دستورالعمل ستاد كل سپاه در مورد انجام دادن اقدامات حقیقی به هنگام برگزرای مانور “ شهادت “ .

سقوط یك فروند هلي‌كوپتر امریكایی در خلیج‌فارس به هنگام نشستن بر عرشه ناو “ لاسال “ . بررسی رادیو بی . بی . سی . در مورد ضعف‌های امریكا در مین‌روبی .

انتشار طرح جدید امریكا در مورد مین‌گذاری جزایر ایرانی در خلیج‌فارس و مقاله روزنامه فیگارو در حمایت از اعزام كشتي‌های فرانسوی به خلیج‌فارس .

دیدار و گفت‌وگوی سفیر امریكا در لندن با وزیر خارجه انگلستان در خصوص اعزام نیروی نظامی به خلیج‌فارس و قول مساعد آنها مبني‌بر استقرار یك واحد دریایی بدون این‌كه قصد مخاصمه داشته باشند ؛ تفسیر رادیو مسكو در مورد اعزام نیروی اروپایی به خلیج‌فارس .

دیدار قائم‌مقام وزارت خارجه تركیه با نخست‌وزیر و تقدیم پیام اوزال به ایشان .

اعتراض نماینده فرانسه و امریكا به سخنان دكتر ولایتی در خصوص حمایت این كشورها از عراق در استفاده از سلاح‌های شیمیایی . گزارش آسوشیتدپرس و واشنگتن‌پست از چگونگی دست‌یابی عراق به سلاح‌های شیمیایی : انگلیس ، امریكا و آلمان نقش اصلی را در این میان بر عهده دارند .

بازتاب فروش قایق‌های موتوری سوئدی به ایران : سخن‌گوی وزارت خارجه سوئد : “ امریكایي‌ها به این امر معترض هستد . “ رویتر : “ قایق‌های سوئدی كه توسط سپاه مورد استفاده قرار مي‌گیرند ، تهدیدی علیه كشتي‌های جنگی امریكا محسوب مي‌شوند . “

دیدار یولی ورنتسف از بغداد و گفت‌وگو با طارق عزیز ؛ ادعای عراق در مورد گلوله‌باران مناطق مسكونی عراق به‌وسیله توپخانه ایران .

تداوم مبارزه با گران‌فروشی و كشف و توقیف مقادیری كالای احتكاری در شهرهای مختلف .

امریكا ... اعزام مجهزترین كشتی جنگی خود به خلیج فارس برای حمله به اهداف مختلف در داخل ایران آماده شود

آمریكا 8 فروند هلیكوپتر برای مین‌روبی خلیج فارس اعزام مي‌كند

تاچر نخست وزیر انگلیس: تشكیل جلسه شورای امنیت به روند برقراری صلح میان ایران و عراق كمك خواهد كرد برقراری صلح در منطقه شكست بنیادگرایی تلقی خواهد شد.

بشارتی: من اكنون مي‌گویم كه درمورد مذاكره مستقیم با عراق مسئله‌ای وجود ندارد و ما آماده هستیم.

 

08/05/67

یك مقام آمریكایی: دولت آمریكا از رهبران عرب درخواست كرده است كه به دولت عراق هشدار دهند كه نگذارد پیشروی مجاهدین در ایران از كنترل خارج شود مقامات آمریكا از این نگرانند كه ماندن عراق در قسمتی از خاك ایران موجب شود كه دولت ایران در قبال فعالیت‌های صلح‌جویانه موضع خصمانه‌ای اتخاذ كند.

چارلز دمن: آمریكا از گروههایی كه در پی سرنگون ساختن دولت ایران از طریق زور هستند حمایت نمي‌كند.

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۸ | 6:51 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 8 مرداد ماه

 

تاريخ در چنين روزي 8 مرداد ماه

 

فتح خیبر

 در چنین روزی در سال هفتم هجری قمر قلعه خیبر به دست مبارک امیر مومنان علی ( ع ) فتح شد .

بر گرفته از کتاب: سیره پیشوایان ، نویسنده: مهدى پیشوایى

پیامبر اسلام در سال هفتم هجرت تصمیم به خلع سلاح یهودیان خیبر گرفت.انگیزه پیامبر در این اقدام دو امر بود: 1- خیبر به صورت کانون توطئه و فتنه بر ضد حکومت نوبنیاد اسلامى در آمده بود و یهودیان این قلعه بارها با دشمنان اسلام در حمله به مدینه همکارى داشتند،بویژه در جنگ احزاب نقش مهمى در تقویت‏سپاه احزاب داشتند. 2- گرچه در آن زمان ایران و روم به صورت دو امپراتورى بزرگ،با یکدیگر جنگهاى طولانى داشتند،ولى ظهور اسلام به صورت یک قدرت سوم براى آنان قابل‏تحمل نبود،ازینرو هیچ بعید نبود که یهودیان خیبر آلت دست کسرى یا قیصر گردند و با آنها براى کوبیدن اسلام همدست‏شوند و یا همانطور که مشرکان را بر ضد اسلام جوان تشویق کردند،این دو امپراتورى را نیز براى درهم شکستن قدرت این آیین نوخاسته تشویق کنند. این مسائل پیامبر را بر آن داشت که با هزار و ششصد نفر سرباز رهسپار خیبر شود. قلعه‏هاى خیبر داراى استحکامات بسیار و تجهیزات دفاعى فراوان بود و مردان جنگى یهود بشدت از آنها دفاع مى‏کردند.

با مجاهدتها و دلاوریهاى سربازان ارتش اسلام قلعه‏ها یکى پس از دیگرى اما به سختى و کندى سقوط کرد ولى دژ«قموص‏»که بزرگترین دژ و مرکز دلاوران آنها بود،همچنان مقاومت مى‏کرد و مجاهدان اسلام قدرت فتح و گشودن آن را نداشتند و سردرد شدید رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مانع از آن شده بود که خود پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم در صحنه نبرد شخصا حاضر شود و فرماندهى سپاه را بر عهده بگیرد،ازینرو هر روز پرچم را به دست‏یکى از مسلمانان مى‏داد و ماموریت فتح آن قلعه را به وى محول مى‏کرد ولى آنها یکى پس از دیگرى بدون اخذ نتیجه باز مى‏گشتند.روزى پرچم را به دست ابو بکر و روز بعد به عمر داد و هر دو نفر بدون اینکه پیروزى به دست آورند به اردوگاه ارتش اسلام بازگشتند.

تحمل این وضع براى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم بسیار سنگین بود.حضرت با مشاهده این وضع فرمود:«فردا این پرچم را به دست کسى خواهم داد که خداوند این دژ را به دست او مى‏گشاید;کسى که خدا و رسول خدا را دوست مى‏دارد و خدا و رسولش نیز او را دوست مى‏دارند» (1) .آن شب یاران پیامبر اسلام در این فکر بودند که فردا پیامبر پرچم را به دست چه کسى خواهد داد؟هنگامى که آفتاب طلوع کرد سربازان ارتش اسلام دور خیمه پیامبر را گرفتند و هر کدام امیدوار بود که حضرت پرچم را به دست او دهد.در این هنگام پیامبر فرمود:

على کجاست؟عرض کردند:به درد چشم دچار شده و به استراحت پرداخته است.پیامبر فرمود:على را بیاورید.وقتى على علیه السلام آمد،حضرت براى شفاى چشم او دعا کرد و به برکت دعاى پیامبر ناراحتى على علیه السلام بهبود یافت.آنگاه پرچم را به دست او داد. على علیه السلام گفت: یا رسول الله آنقدر با آنان مى‏جنگم تا اسلام بیاورند.پیامبر فرمود:به سوى آنان حرکت کن و چون به قلعه آنان رسیدى،ابتداءا آنان را به اسلام دعوت کن و آنچه در برابر خدا وظیفه دارند(که از آیین حق الهى پیروى کنند)به آنان یادآورى کن.به خدا سوگند اگر خدا یک نفر را به دست تو هدایت کند،بهتر از این است که داراى شتران سرخ موى باشى. (2) ، (3) على علیه السلام رهسپار این ماموریت‏شد و آن قلعه محکم و مقاوم را با شجاعتى بى‏نظیر فتح نمود.

پى‏نوشت‏ها:

1)«لاعطین هذه الرایة غدا رجلا یفتح الله على یدیه،یحب الله و رسوله و یحبه الله و رسوله.«ابن عبد البر»گفتار پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم را به این صورت نقل کرده است:«لاعطین الرایة رجلا یحب الله و رسوله لیس بفرار یفتح الله على یدیه‏»(الاستیعاب فی معرفة الاصحاب،چاپ اول،بیروت،دار احیاء التراث العربی،1328 ه.ق،ج 3،ص 36).

2)شتران سرخ موى مرغوبترین و گرانترین شترها بود.

3)مسلم بن الحجاج القشیرى،صحیح المسلم،قاهره،مکتبة محمد علی صبیح(بى‏تا)ج 7،ص 121.این ماموریت‏بزرگ على علیه السلام و بیان پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم درباره او با اندکى تفاوت،در منابع یاد شده در زیر نیز آمده است: -عبد الملک بن هشام،السیرة النبویة،تحقیق:مصطفى السقا،ابراهیم الابیاری و عبد الحفیظ شلبی،قاهره،مکتبة مصطفى البابی الحلبی،(افست مکتبة الصدر تهران)1355 ه.ق،ج 3،ص 349. -ابن اثیر،الکامل فی التاریخ،بیروت،دار صادر،1399 ه.ق،ج 2،ص 219. -الحاکم النیشابوری،المستدرک على الصحیحین،اعداد:عبد الرحمن المرعشی،چاپ اول،بیروت،دار المعرفة،1406 ه.ق،ج 3،ص 109. -محمد بن اسماعیل البخاری،صحیح البخاری،قاهره،مکتبة عبد الحمید احمد حنفی،1314 ه.ق،ج 5،ص 18. 

 

شهادت آیت الله شیخ فضل الله نوری

شیخ فضل الله نوری در سال 1259 ه ق در نور مازندران دیده به جهان گشود . پس از طی مراحل ابتدایی تحصیل ، برای تکمیل دروس خود در اوایل جوانی به نجف اشرف رفت و در سال 1292 ه ق با مهاجرت به سامرا در زمره شاگردان درجه اول میرزای شیرازی، قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس  در آمد . وی در سال 1300 ه ق جهت تبلیغ معارف دینی عازم ایران شد و درتهران اقامت گزید . شیخ شهید در دوران مشروطه فعالیت های بسیاری در تثبیت این نهضت کرد  و در واقع از جمله رهبران این نهضت بود . او مشروطه را به عنوان نهضتی که در آن قوانین شرع لحاظ شده با شد مطرح می کرد و همین امر موجب شد تا میان  بسیاری از روشنفکران آن زمان که تنها به حکومت قانون، آن هم ازنوع غربی معتقد بودند و شیخ که مشروطه مشروعه را می پسندید افتراق شدید حاد ث شود . شیخ از نخستین عالمانی بود که به نقشه استعمار در جهت اسلام زدایی پی برد  و سعی کرد تا اجازه ندهد ملی گرایی  یا غربزدگی جای اسلام گرایی بنشیند و به نام آزادی بی بند و باری غربی در جامعه اسلامی حاکم شود . در جریان مشروطه در واقع علمای ایران و نجف همگی یک هدف را دنبال می کردند و آن بر قراری عدالت و قانون در چارچوب قوانین اسلام بود ، اما بر خی از آنان همچون شیخ فضل الله نوری  دریافتند که دستهای مرموز و نامرئی ای در راه ریشه کن کردن اسلام و کنار زدن عالمان اسلامی به کار افتاده است. شیخ فضل الله که در هجرت علما به  قم نقش سازنده ای داشت،  تا تسلیم شدن شاه از تحصن دست بر نداشت و د ر راه اعتلای مشروطیت گام بر داشت و زمانی که مشاهده کرد در مجلس انحراف وجود دارد به مخالفت برخاست .

 پس از فتح تهران توسط مشروطه خواهان ودرتنگنا قرار دادن حکومت استبدادی محمد علی شاه ،  منزل شیخ فضل الله نوری را که از رهبران اصلی مشروطیت بود نیز محاصره کردند .  سرانجام این مرجع تقلید بزرگوار در هشتم مرداد ماه سال 1288شمسی  به وسیله هفتاد نفراز مجاهدین نهضت مشروطه ،  دستگیر و به نظمیه برده شد .  حکم اعدام وی پس از سه روز صادر شد . پس از آن که این عالم ربانی  ومجاهد مشروطه مشروعه خواه را به دار استیلای غربزد گی آویختند ، خانواده وی جنازه او را مخفیانه به منزل منتقل کردند . پیکر مطهر او هم اکنون در صحن مطهر حضرت معصومه س در قم مدفون است . 

بسیاری از بزرگان روش و شیوه دفاع او از اسلام را ستوده اند .  از آن جمله حضرت امام خمینی (ره ) در سخنرانی های بسیاری از شیخ فضل الله به عنوان سمبل مبارزه با استکبار یاد کرده است .

از شیخ شهید دو اثر  باقی مانده است که عناوین آنها عبارتند از : الصحف المهدویه و تذکره الغافل و ارشاد الجاهل .

 

روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی

یحیی ابن حبش بن امیرک ، ملقب به شهاب الدین ، شیخ اشراق و شیخ  شهید ، حکیم معروف ومحیی حکمت اشراق در سنه 549 ه ق دیده به جهان گشود . وی حکمت را نزد مجد الدین جیلی استاد فخر رازی در مراغه آموخت و در علوم حکمی سرآمد روزگار خود شد . وی  به قوت ذ کا ،  حدت ذهن و نیک اندیشی بر بسیاری از امور علمی اطلاع یافت و چون در بسیاری از موارد خلاف رای قدما گفته و از حکمت ایرانی و مصطلحات زرتشتی استفاده کرده ، متعصبان او را به الحاد متهم کردند و خون او را مباح شمردند . صلاح الدین ایوبی فرمانروای مصر و شام فرمان قتل وی را صادر کرد وشیخ در 38 سالگی در سال 587 ه ق  به دیار حق شتافت . 

سهروردی آثار متعددی  به فارسی و عربی دارد .  مهمترین آنها از این قرارند : منطق التلویحات ، کتاب المقاومات ، کتاب المشارع والمطارحات ، حکمه الاشراق ، رساله فی اعتقاد الحکما ، قصه الغربه الغربیه ، آواز پر جبرییل ، رساله العشق ، لغت موران ، صفیر سیمرغ ، ترجمه رساله الطیر ابن سینا ، اللمحات ، الهیاکل النوریه ، الالواح المعاد یه ، المبدا والمعاد ، طوا رق النور ، االبارقات الالهیه ، لوامع الا نوار ، روز ی با جماعت صوفیان ، عقل سرخ ، و پرتو نامه .

سهروردی حکمت اشراق را احیا کرده به کمال رسانید . فلسفه او التقاطی است و در آن آثاری از اصول عقاید حکمای یونان به خصوص افلاطون ونوافلاطونیان و حکمای قدیم ایران و اصول دین زرتشت به خوبی نمایان است .  پس ازسهروردی ، شارحان اندیشه وی ( شهرزوری و قطب الدین شیرازی ) وحکمایی مانند صدر الدین شیرازی وحاج ملا هادی سبزواری عقاید او را دنبال کردند.

 

پاکسازی دشمن از منطقه سرپل ذهاب

در چنین روزی در سال 1367 شهر مرزی سرپل ذهاب بطور کامل از لوث وجود دشمن بعثی خالی  شد و  بدین ترتیب آخرین شهرهای مرزی کشور مان از وجود آخرین باقیمانده های ارتش دشمن پاک شدند . 

 

الحاق ایران به قرار داد بین المللی پست و تلگراف و تلفن

در چنین روزی در سال 1354 ، دولت ایران معاهده بین المللی پست و تلگراف و تلفن را پذیرفت و رسما به عنوان یکی از اعضای الحاقی  این قرارداد جهانی درآمد . 

 

پاکسازی سومار

پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی جمهوری اسلامی ایران ، رزمندگان پرتوان کشور اقدام به پاکسازی شهرهای مرزی جمهوری اسلامی ایران ، از لوث وجود نظامیان بعثی کردند . شهرهای سومار و قصر شیرین نیز از جمله شهر هایی بودند که از نخستین روز های جنگ در تیررس دشمن بعثی  قرار داشتند . در چنین روزی در سال 1367 آخرین با قیمانده های رژیم بعثی از این دو شهرعزیز کشورمان زدوده شدند . 

 

تولد آلکسیس دو توکویل

این سیاستمدار و نویسنده فرانسوی در چنین روزی در سال 1805 میلادی دیده به جهان گشود . کتاب وی با عنوان "دموکراسی در آمریکا "مشهور است .

 

تولد بوت تارکینگتون

تارکینگتون نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1869 میلادی به دنیا آمد . "هفده" و" آمبرسون های با شکوه" عنوان دو اثر معروف این نویسنده اند . 

 

تولد دون مارکز دون

 مارکز،  رو زنامه نگار و شاعر ایتالیایی در چنین روزی در سال 1878 به دنیا آمد . "آرچی "و"مهیتابل" از مهمترین اثار اویند  . 

 

تولد سیگموند رامبرگ

 این آهنگساز اپرا ، اهل هانگاری در چنین  روزی دیده به جهان گشود . "فصل شکوفه " عنوان مهمترین اثر موسیقی - نمایش اوست . 

 

تولد بنیتو موسولینی

 موسولینی، دیکتاتور و فاشیست بزرگ ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1883 به دنیا آمد . وی در فاصله بین سال های 1922 تا 1943 در ایتالیا حکومت کرد . موسولینی از متحدان آدولف هیتلر ، رهبر نازی های آلمان درجنگ جهانی دوم بود . وی سرانجام توسط مبارزان ضد فاشیت ایتالیا ، دستگیر واعدام شد. 

 

تولد دون ردمن

این رهبر ارکستر ایتالیایی در چنین  روز ی در سال 1900 دیده به جهان گشود . "اوقات شیرین" عنوان مهمترن اثر موسیقایی اوست . 

 

تولد ای وینلجانوسن

ای وینلجانوسن  نویسنده سوئدی در چنین روزی در سال 1900 میلادی به دنیا آمد ." بازگشت به ایتا کا" مهمترین اثر اوست . وی در سال 1974 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 

 

در گذشت ونسان ون گوک

ونسان ونگوک نقاش بزرگ پست امپرسیونیست در هلند چشم به جهان گشود . وی ده سال پیش از مرگش تصمیم گرفت  که نقاش بشود . تابلوهای نخستین او همه از رنگ های خفه و تاریک بر خور داربودند  . ون گوک پس از آنکه در سال 1886 به پاریس رفت و با پیاسر نقاش وچند تن دیگر از نقاشان دیگر فرانسوی  دیدار کرد،  رنگ های زنده ودرخشان را در آثار خود بکار برد . او در همه عمر با نوعی بیماری روانی دست به گریبان بود . تابلو "اتاق خواب "  مهمترین اثر تصویری اوست . 

 

در گذشت لوییس بونوئل

بونوئل کارگردان بر جسته سینما در چنین  روزی دار فانی را وداع گفت . وی در سن 83 سالگی به خاطر سیروز کبدی در گذشت . "سگ آندلسی " عنوان مهمترین فیلم این کارگردان است .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۸ | 6:42 | نویسنده : اشک |

چاه زندان

چاه زندان

 

 

چاه زندان قتلگاه یوسف زهرا شده

چشم یعقوب زمان در ماتمش دریا شده

 

اختران اشك جارى ز آسمان دیده گشت

چون نهان ماه رخش در هاله غم‌ها شده

 

بس كه جانسوز است داغ آن امام عاشقان

در عزایش غرق ماتم خانه دل‌ها شده

 

اى طرفداران قرآن و شریعت بنگری

د موسى جعفر شهید مكتب تقوا شده

 

او نه تنها تازیانه خورده از دست ستم

صورتش نیلى ز سیلى چون رخ زهرا شده

 

ناله جانسوز معصومه ز دل برخواسته

در مدینه دخترى امروز بى بابا شده

 

این عزاى كیست كه این گونه جهان ماتم سراست

گوئیا برپا دوباره شور عاشورا شده

 

این عزاى حجت حق موسى جعفر بود

كز غم جانسوز او افسرده قلب ما شده

 

«حافظى» شد ژرف زندان بهر او معراج عشق

عاشق صادق سوى معشوق رهپیما شده

 

"محسن حافظى

 


موضوعات مرتبط: حضرت امام موسی کاظم (ع)

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:20 | نویسنده : اشک |

ورق‌هایی از زندگی حضرت امام کاظم علیه السلام

ورق‌هایی از زندگی حضرت امام کاظم علیه السلام

 

 

حضرت امام موسى بن جعفر علیهماالسلام، معروف به كاظم، باب الحوائج و عبد الصالح در روز یكشنبه 7 صفر سال 128 قمرى در روستاى «ابواء»، دهى در بین مكه و مدینه، متولد گردید.

نام مادر آن حضرت، حمیده است.

آن حضرت در 25 رجب سال 183 قمرى، در زندان هارون الرّشید عبّاسى در بغداد، در 55 سالگى به دستور هارون مسموم گردید و به شهادت رسید.

مرقد شریفش در كاظمین، نزدیك بغداد، زیارتگاه شیفتگان حضرتش می‌باشد.

حضرت امام موسی كاظم علیه السلام، سی و هفت فرزند پسر و دختر از خود به جای گذارده كه والاترینشان حضرت علی بن موسی الرّضا علیه السلام می‌باشد.

امام موسى کاظم علیه السلام همان راه و روش پدرش حضرت صادق علیه السلام را بر محور برنامه ریزى فكرى و آگاهى عقیدتى و مبارزه با عقاید انحرافى، ادامه داد.

ابن حجر هیثمى می‌گوید: «موسى كاظم وارث علوم و دانش‌هاى پدر و داراى فضل و كمال او بود وى در پرتو عفو و گذشت و بردبارى فوق العاده كه در رفتار با مردمِ نادانِ زمان از خود نشان داد، لقب كاظم یافت، و در زمان او هیچ كس در معارف الهى و دانش و بخشش به پایه او نمی‌رسید.»

آن حضرت با دلائل استوار، بی‌مایگىِ افكار اِلحادى را نشان می‌داد و منحرفان را به اشتباه راه و روششان آگاه می‌ساخت.

كم كم جنبش فكرى امام درخشندگى یافت و قدرت علمی‌اش دانشمندان را تحت الشعاع خود قرار داد.

این كار بر حاكمان حكومت عباسى سخت و گران آمد و به همین دلیل با شیفتگان مكتبش با شدت و فشار و شكنجه برخورد كردند.

از این رو، امام كاظم علیه السلام به یكى از شاگردان معروفش به نام هشام هشدار داد به خاطر خطرهاى موجود، از سخن گفتن خوددارى كند و هشام هم تا هنگام مرگ خلیفه، از بحث و گفتگو خوددارى كرد.

ابن حجر هیثمى می‌گوید: «موسى كاظم وارث علوم و دانش‌هاى پدر و داراى فضل و كمال او بود وى در پرتو عفو و گذشت و بردبارى فوق العاده كه در رفتار با مردمِ نادانِ زمان از خود نشان داد، لقب كاظم یافت، و در زمان او هیچ كس در معارف الهى و دانش و بخشش به پایه او نمی‌رسید.»

امام كاظم علیه السلام در برابر دستگاه ظلم و ستم عباسى موضع سلبى و منفى را در پیش گرفت و دستور داد تا شیعیان در دعاوى و منازعات خود، به دستگاه دولتى روى نیاورند و به آنان شكایت نبرند و سعى كنند با قرار دادن قاضى تحكیم در میان خویش، منازعات را فیصله دهند.

امام کاظم علیه السلام درباره حاكمان غاصب زمانش فرمود: «هر كس بقاى آنان را دوست داشته باشد از آنان است و هر كس از آنان باشد وارد آتش گردد.» بدین وسیله آن حضرت، خشم و نارضایتى خود را از حكومت هارون پیاپى ابراز می‌فرمود و همكارى با آنان را در هر صورت حرام می‌دانست و اعتماد و تكیه بر آنان را منع می‌كرد و می‌فرمود: «بر آنان كه ستمكاراند تكیه مكنید كه گرفتار دوزخ می‌شوید.»

امام کاظم علیه السلام درباره حاكمان غاصب زمانش فرمود: «هر كس بقاى آنان را دوست داشته باشد از آنان است و هر كس از آنان باشد وارد آتش گردد.»

 

توصیه‌های امام به علی بن یقطین

امام كاظم علیه السلام، على بن یقطین، یكى از یاران نزدیك خویش را از این فرمان استثنا كرد و اجازه داد تا منصب وزرات را در روزگار هارون عهده دار گردد و پیش از او، منصب زمامدارى را در ایام مهدى بپذیرد.

او نزد امام موسى علیه السلام رفت و از او اجازه خواست تا استعفا دهد و منصب خود را ترك كند، اما امام او را از این كار بازداشت و به او گفت: «چنین مكن، برادران تو به سبب تو عزّت دارند و به تو افتخار می‌كنند، شاید به یارى خدا بتوانى شكست‌ها را درمان كنى و دست بینوایى را بگیرى یا به دست تو، مخالفان خدا در هم شكسته شوند.

اى على! كفّاره و تاوان شما، خوبى كردن به برادران است، یك مورد را براى من تضمین كن، سه مورد را برایت تضمین می‌كنم، نزد من ضامن شو كه هر یك از دوستان ما را دیدى نیاز او را برآورى و او را گرامى دارى و من ضامن می‌شوم كه هرگز سقف زندانى بر تو سایه نیفكند و دم هیچ شمشیر به تو نرسد و هرگز فقر به سراى تو پاى نگذارد.

اى على! هر كس مؤمنى را شاد سازد، اول خداى را و دوم پیامبر را و در مرحله سوم ما را شاد كرده است.»

 

سخن چینى درباره امام کاظم علیه السلام

پاره‌ای از فعّالیت‌های امام كاظم علیه السلام به وسیله سخن چینان به هارون الرّشید می‌رسید و این امر، كینه و خشم او را برمی‌انگیخت.

یك بار به او خبر دادند كه از سراسر جهان اسلام، اموالى هنگفت نزد امام موسى بن جعفر علیهماالسلام جمع آورى می‌گردد و از شرق و غرب براى او حمل مى‌شود و او را چندین بیت المال است.

هارون به دستگیرى امام و زندانى كردن او فرمان داد، یحیى برمكى آگاه شد كه امام در پى كار خلافت براى خویش افتاده است و به پایگاه‌هاى خود در همه نقاط كشور اسلامى نامه می‌نویسد و آنان را به سوى خویش دعوت می‌كند و از مردم می‌خواهد كه بر ضدّ حكومت قیام كنند، یحیى به هارون خبر داد و او را علیه امام تحریك كرد.

هارون امام را به زندان افكند و از شیعیانش جدا ساخت و امام روزگارى دراز، شاید حدود چهارده سال، در زندان هارون گذراند.

 

متن نامه امام کاظم علیه السلام به هارون

امام در زندان نامه‌اى به هارون فرستاد و در آن نامه نفرت و خشم خود را به او ابراز فرمود، متن نامه چنین است: «هرگز بر من روزى پر بلا نمی‌گذرد، كه بر تو روزى شاد سپرى می‌گردد، ما همه در روزى كه پایان ندارد مورد حساب قرار می‌گیریم و آنجاست كه مردم فاسد زیان خواهند دید.»

امام كاظم علیه السلام در زندان، شكنجه‌ها و رنج‌هاى فراوان را تحمل كرد، دست و پاى مباركش را به زنجیر مى‌بستند و آزارهاى كشنده بر او روا می‌داشتند. و سرانجام زهرى كشنده به او خوراندند و مظلومانه او را به شهادت رساندند.

 

منبع:

پایگاه استاد حسین انصاریان

 


موضوعات مرتبط: حضرت امام موسی کاظم (ع)

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:18 | نویسنده : اشک |

عمليات والفجر 3

 

عمليات والفجر 3

 

 

 

 

مقدمه

ارتش عراق پس از شكست در عملیات بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود، ارتفاعات مهم و سركوب مرزی را در اختیار داشت و به این ترتیب چند شهر مرزی همچون مهران زیر دید و تیر دشمن بود.

ارتش عراق با استقرار نیروهای خودی روی ارتفاعات مرزی مهران، علاوه بر ایجاد تسلط بر این شهر، موفق شده بود با نیروی كمتری از منطقه بدره پدافند كند. حال آن كه عقب راندن دشمن از روی ارتفاعات مرزی، پدافند در دشت را به او تحمیل می كرد و در نتیجه نیروی بیشتری زمین گیر می شد. بر همین اساس، طرح تأمین مهران – به عنوان دومین عملیات محدود در شرایط جدید – در دستور كار قرار گرفت.

عمليات والفجر 3 در ساعت 23 مورخه 7/5/62 با رمز مقدس «يا الله، يا الله، يا الله»، در منطقه عمومي مهران تحت فرماندهي قرارگاه نجف‌اشرف آغاز شد. اهداف اين عمليات آزادسازي ارتفاعات زالوآب، 343 نمه‌كلان بوي كوچك و بزرگ، شكستن محاصره مهران و ايجاد سهولت در برقراري ارتباط بين مهران و شهرهاي هم‌جوار بود.

    در اين عمليات نيروهاي سپاه اسلام از سه محور، دشمن را مورد تهاجم قرار دادند و با عبور از ميدان‌هاي مين در محور شمالي، ارتفاعات نمه‌كلان بو را به تصرف در‌آورند. در محور مياني (دشت مهران) كه مقابل شهر زرباطيه عراق قرار دارد، رزمندگان اسلام پاسگاه‌هاي منطقه را آزاد كرده و در محور جنوبي (ارتفاعات قلاويزان) پس از نبردي سنگين موفق ‌شدند منطقه را آزاد كنند. نيروهاي اسلام به دنبال تصرف اين ارتفاعات به پدافند آن پرداختند كه بر اثر آتش سنگين و عكس‌العمل سريع دشمن كار الحاق نيروهاي ايراني به جناح مياني با اشكال مواجه شد.

    در جناح شمالي بخصوص ارتفاعات كله‌قندي، نبرد شديدي بين طرفين در گرفت، دشمن بعثي تلاش فراوان مي‌كرد تا از سقوط آبي جلوگيري كند و براي رسيدن به هدف، پاتك‌هاي سنگيني را در جناح مياني به اجرا گذاشت ولي با عكس‌العمل شديد رزمندگان اسلام مواجه ‌شد و حملات آنها دفع گرديد. شب هنگام نيروهاي اسلام خود را به مواضع دشمن نزديك نموده و با انجام عمليات كمين، موفق شدند ضربات سنگيني به دشمن وارد كنند.

 

اهداف عملیات

 

- آزادسازی شهر مهران از زیر دید و تیر دشمن.

- ایجاد سهولت در برقراری ارتباط شهرهای دهلران – مهران و نیز ایلام – مهران.

- تحمیل خطوط پدافند به دشمن و كشاندن او از ارتفاعات به دشت.

 

انهدام دشمن

 

بازپس گیری ارتفاعات و عوارض حساس زالوآب – كه به این وسیله دید دشمن نسبت به تنگه كنجاپنجم و حوالی سد كناپنجم و دشت مهران كور گردید.

 

آزادسازی ارتفاعات «نمه كلان بو» و قسمتی از ارتفاعات قلاویزان – كه دشمن را از تسلط كامل بر شهر مهران محروم  كرد و متقابلاً شهر بدره و عقبه دشمن به زیر دید قوای جمهوری اسلامی درمی آمد.

 

موقعیت منطقه

در منطقه دشت مهران، دو رشته ارتفاعات وجود دارد: در شمال، ارتفاعات زالوآب و كانی سخت و نمه كلان بو واقع است كه قسمت عمده آن در خاك ایران قرار دارد. در جنوب نیز ارتفاعات قلاویزان واقع است كه مرز ایران و عراق را مشخص می سازد. بین دو ارتفاع یاد شده، دشت مهران و دشت ورمهراز و زرباطیه عراق قرار دارد.

در قسمتی از ارتفاعات زالوآب و كانی سخت، مرز مشترك ایران و عراق است كه در سمت غربی آن، ارتفاعات نمه كلان بو با قللی بیش از 200 متر و كمتر از 400 متر ارتفاع واقع است. هم چنین، ارتفاعات زالوآب، كه دارای تپه هایی به ارتفاع 340، 325، 343 و 310 می باشد، در سمت شرق نمه كلان بو قرار دارد و مهم ترین قله آن معروف به كله قندی دارای 363 متر ارتفاع است.

تنگه كناپنجم در امتداد جاده مهران – ایلام و در شمال شرقی مهران واقع است كه به منزله گلوگاه ورود به دشت مهران – از طرف ایلام – محسوب می شود و ارتفاعات كله قندی بر این تنگه تسلط كامل دارد.

 

استعداد دشمن

- تیپ های 506، 417، 420، 502، 424، 18، 38، 48 و 503 پیاده.

- تیپ های 37 و 70 زرهی.

- تیپ 4 گارد مرزی.

- تیپ 4 پیاده كوهستانی.

- گردان های كماندویی المثنی، مدلول، بلال و حدیبه.

- گردان 9 مكانیزه تابع لشكر 2 پیاده كوهستانی.

- گردان 7 تانك تابع لشكر 2 پیاده كوهستانی.

- گردان 1 موشك ضد تانك.

- گردان های 53، 240 و 639 توپخانه و آتشبار خمپاره 120 .

 

سازمان رزم خودی

فرماندهی عملیات را قرارگاه نجف اشرف برعهده داشت و یگان های تحت امر این قرارگاه نیز عبارت بودند از:

 

الف) سپاه پاسداران:

 

- لشكر 41 ثارالله با استعداد 6 گردان.

- لشكر 5 نر با استعداد 7 گردان پیاده.

- لشكر 27 محمد رسول الله (ص) با استعداد 1 گردان پیاده.

- لشكر 17 علی ابن ابیطالب(ع) با استعداد 3 گردان پیاده.

- تیپ مستقل 21 امام رضا(ع) با استعداد 5 گردان پیاده.

- تیپ مستقل 11 امیرالمؤمنین(ع) با استعداد 2 گردان پیاده.

- تیپ مستقل 5 رمضان با استعداد 1 گردان تانك و 1 گردان مكانیزه.

 

ب) ارتش جمهوری اسلامی:

- تیپ 4 زرهی از لشكر 21 حمزه.

- تیپ 40 سراب (پیاده).

- تیپ 84 خرم آباد با استعداد دو گروهان پیاده + یك گروهان تانك.

توپخانه:

سپاه : 4 آتشبار

ارتش: 9 آتشبار

 

طرح عملیات

با توجه به مختصات جغرافیایی منطقه و اهمیت استراتژیك آن، عملیات به ترتیب در سه محور زالوآب و نمه كلان بو – دشت مهران – قلاویزان طراحی شد. رزمندگان می بایست پس از تأمین اهداف مورد نظر و در صورت مناسب بودن وضعیت پایگاه های دشمن، در شرق رودخانه كنجاپنجم مستقر شوند. در غیر این صورت، با احداث خاكریز در پشت رودخانه پدافند شود.

 

شرح عملیات

عملیات در ساعت 23 مورخ 7/5/1362 با رمز «یا الله» آغاز شد. در محور شمالی عملیات، ارتفاعات نمه كلان بو- به غیر از ارتفاع 270 معروف به كله قندی – تصرف و تأمین شد و ارتفاعات زالوآب به همراه ارتفاع 270 به محاصره درآمد.

در محور میانی (دشت مهران)، رزمندگان خودی با پشت سر گذاردن جاده مهران – ایلام، از پاسگاه دوراجی تا فرخ آباد را تأمین كردند.

در محور جنوبی، به رغم موفقیت های چشمگیر اولیه، از آن جا كه فرصت لازم برای احداث خاكریز از یال قلاویزان به سمت فیروزآباد و از آن جا به فرخ آباد به دست نیامد، تصرف اهداف این محور در مرحله اول عملیات كامل نگردید؛ لیكن در مرحله بعد این نقیصه مرتفع شد.

به این ترتیب، تنها محوری كه تصرف اهداف موجود در آن ناتمام مانده بود، محور شمالی بود. نیروهای دشمن كه در ارتفاعات زالوآب و كله قندی در محاصره بودند، یازده شبانه روز مقاومت كردند، دشمن تلاش فراوانی می كرد تا به هر نحو ممكن این ارتفاعات – به ویژه كله قندی – را از محاصره خارج كند. مضافاً به این كه می كوشید خط پدافندی نیروهای ایران را در دوراجی شكسته و سپس با جناح چپ خود الحاق كند.

اگرچه نیروهای خودی با مقاومت بسیار تلاش دشمن را در دوراجی و نمه كلان بو خنثی كردند، لیكن نیروهای عراقی همچنان در ارتفاعات زالوآب و كله قندی مستقر بودند. نهایتاً در سحرگاه 18/5/1362 فرمانده لشكر 27 (حاج همت) با یك گردان وارد عمل شد و مقاوت نیروهای عراقی مستقر در ارتفاع مذكور را در هم شكست.

 

نتایج عملیات

- آزادسازی دو جاده ایلام – مهران – دهلران.

- آزادسازی ارتفاعات زالوآب و نمه كلان بو.

- آزادسازی دشت مهران.

- برقراری ارتباط جبهه های میانی و جنوبی از طریق دو جاده فوق الذكر.

- كشته و زخمی شدن بیش ازده هزار تن از نیروهای دشمن.

- به اسارت درآمدن 509 تن از نیروهای دشمن.

- ساقط شدن 6 هلی كوپتر دشمن.

- انهدام بیش از 200 تانك و نفربر.

- انهدام بیش از 200 خودرو حامل نفرات و یا مهمات.

- انهدام بیش از 20 انبار مهمات.

- انهدام بیش از 100 خودرو حامل نفرات و یا مهمات.

- انهدام بیش از 20 انبار مهمات.

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:16 | نویسنده : اشک |

عمليات قادر 2

عمليات قادر 2

 

 

عملیات آفندی قادر در منتهی علیه شمال‌غربی‌ خطوط مرزی کشور ایران و با حضور چشمگیر نیروهای مردمی انجام شد که ضربه سنگینی را به دشمن بعثی وارد کرد. این عملیات در حالی طرح ریزی و اجرا شد که رکود قابل توجهی جبهه‌های جنگ را فراگرفته بود.

 

آخرین عملیات قبل از عملیات قادر :

عملیات بدر در ابتدا موفق بود ولی به دلیل به کارگیری وسیع سلاح های شیمیایی توسط عراق، اهداف تصرفی تثبیت نشد و عملیات بدر آخرین عملیات گسترده نیروهای اسلام در مقابل عراق قبل از عملیات قادر بود . بر اساس تصمیمات فرماندهی کل ، نیروهای ایرانی برای حفظ روحیه تهاجمی خود و جلوگیری از رخوت و سستی یگان‌ها و پرهیز از تلفات سنگین ناشی از عملیات‌هایی که به دلایلی به موفقیت منجر  نمی‌شد ماموریت یافتند تا با اجرای گشتی‌های رزمی آرامش را از دشمن سلب نموده و راهی برای انجام یک عملیات گسترده باز نماید . در این میان تنها منطقه‌ای که می‌توانست با توجه به وضعیت آب و هوا عملیات گسترده‌ای در آن انجام شود منتهی علیه شمال غربی‌ خطوط مرزی کشورمان بود که در صورت موفقیت اهداف قابل توجهی را تامین می‌کرد.

 

اهداف عملیات :

تصرف ارتفاعات مهم و حساس منطقه ، قطع خطوط ارتباطی و تدارکاتی ضدانقلاب داخلی ، انهدام نیروهای دشمن ، آزادسازی بخشی از خاک عراق ، افزایش کارآیی یگان‌های خودی ، نزدیک شدن به راه‌های اصلی و خطوط مواصلاتی دشمن ، ضعیف شدن دشمن و به دست آوردن ابتکار عمل مهم‌ترین اهداف این عملیات بودند .

 

عملکرد جهاد سازندگی :

در این عملیات به سبب موقعیت جغرافیایی منطقه عملیاتی قادر ، رزمندگان نمی‌توانستند پیشروی کنند و ساخت جاده در آن منطقه کوهستانی به آسانی امکان‌پذیر نبود . ولی نکته جالب اینکه پیش از آن که نیروهای رزمی به قله‌های مرتفع این ارتفاعات دست پیدا کنند نیروهای جهاد سازندگی موفق شدند تمام کارهای ساخت جاده را انجام دهند . که در این عملیات ساخت جاده جهاد سازندگی شش گردان از نیروهای مهندسی- رزمی خود شامل ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی استان فارس ، دامغان ، سمنان ، خراسان ، آذربایجان غربی و همدان را به کار گرفت . که این گردان‌ها همگی مسوؤلیت مهندسی و پشتیبانی از نیروی عملیاتی را برعهده داشتند.

 

مرحله اول :

مرحله اول عملیات قادر از تاریخ 23 تیرماه سال 1364 با هدایت و کنترل قرارگاه مشترک ارتش و سپاه (قرارگاه حمزه سیدالشهداء) و فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در منطقه عمومی سیرکان با رمز یا صاحب الزمان (عج) آغاز شد و در تاریخ 8 مرداد ماه بعد از 17 روز تلاش به پایان رسید.

 

نتایج عملیات :

دستیابی به پایگاه‌های منطقه‌ای و تصرف ارتفاعات باشکین ، سرسپندار ، بربزین روستا و حصاردوست، تصرف بخشی از خاک عراق و نزدیک شدن به راه‌های اصلی و خطوط مواصلاتی دشمن که به دلیل پاتک‌های سنگین مواضع تصرفی تثبیت نشد از نتایج این عملیات بود .

تلفات و خسارات دشمن :

از تلفات و خسارات وارده به دشمن در این عملیات می توان به انهدام 3 فروند هواپیما ، 4 دستگاه تانک ، سه عراده توپ و 67 دستگاه خودرو به همراه تعدادی از پایگاه‌ها و زاغه‌های مهمات در کنار کشته و زخمی شدن بیش از1250 نفر از نیزو های دشمن نام برد .

 

*****

عملیات «قادر» در 24 تیر ماه 1364 نخستین عملیات مستقل ارتش پس از عملیات بدر بود و سرهنگ «علی صیاد شیرازی» فرماندهی آن را بر عهده داشت. در این عملیات یگان‌هایی از سپاه و ارتش حضور داشتند.

این عملیات دو ماهه طی سه مرحله و با نامهای قادر 1، 2 و 3 اجرا شد و هدف از انجام آن در غرب، تسلط بر شهر «سیدکان» استان «اربیل» عراق و آزادسازی بلندی‌های منطقه بود.

رزمندگان ایرانی در ساعت 2 بامداد با رمز «یا صاحب الزمان (عج)» خطوط پدافندی دشمن را شکافته و از غرب شهر «اشنویه» ایران به سوی بلندی‌های «کلاشین» عراق پیشروی کردند. در هر یک از مراحل این عملیات هدف‌هایی تأمین شد، اما عواملی هم‌چون پاتک‌های سنگین دشمن سبب گردید تا سرانجام این عملیات در تاریخ 18 شهریور ماه 1364 با عدم موفقیت کامل روبرو گردد و تنها به انهدام نیروها و ماشین جنگی دشمن اکتفا شود. سرهنگ «حسن آبشناسان» فرمانده تیپ 23 نوهد نیروهای تکاور ارتش در روند این عملیات به شهادت رسید.

نتیجه این عملیات پیوسته، آزادسازی بلند‌ی‌های «سر سپندار»، «کلازرده» و «بربرزیندوست»، آسیب 3 گردان پیاده کماندویی از سپاه پنجم عراق و کشته و زخمی شدن و اسارت 1020 تن از نیروهای دشمن بود.

نام عملیات: قادر (سه مرحله پیوسته)

زمان اجرا: 24/4/1364

مدت اجرا: 2 ماه

تلفات دشمن (کشته، زخمی و اسیر): 1020

رمز عملیات: یا صاحب الزمان

مکان اجرا: غرب شهر اشنویه ایران ـ شمالی‌ترین نقطه از خط جنگ

ارگان‌های عمل‌کننده: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

اهداف عملیات: آزاد‌سازی بلندی‌های منطقه معروف به کلاشین

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:14 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 7 مرداد ماه

روز شمار دفاع مقدس 7 مرداد ماه

 

 

07/05/57

در پی اختلافات عربستان با سوریه صدام ازاتحاد با سوریه صرف‌نظر و خواستار اتحاد با عربستان شده است.

مقامات بلندپایه دولتی در عراق به اتهام شركت در كودتا علیه صدام دستگیر شدند. در میان آنان عدنان حسین نایب نخست‌وزیر، محمد محبوب وزیر آموزش و پرورش به چشم مي‌خورند.

 

07/05/59

كناره‌گیری (بركناری) سرلشكر فربد از ریاست ستاد مشترك ارتش.

 

07/05/60

فرار بني‌صدر – رجوی به پاریس.

 

07/05/61

ادامة مرحله پنجم عملیات رمضان: تیپ 27 حضرت رسول و تیپ 14 امام حسین در اولین ساعات در روی مثلثیها الحاق كردهاند. تیپ 8 نجف و 17 علیبنابیطالب نیز توانستهاند پس از پشت سر گذاشتن مشكلاتی الحاق كنند. خاكریز شمالی منطقه عملیات تا صبح امروز احداث شد ولی از خاكریز جنوبی فقط 100 متر باقیمانده بود. تلاش مضاعف دشمن برای جلوگیری از تكمیل خاكریز و پایان موفقیتآمیز احداث خاكریز جنوبی. ابهام بزرگ فرماندهان عملیاتی: چرا نیروهای عراقی همچنان در منطقه عملیاتی باقیماندهاند؟ روشن شدن ابهام: انتهای غربی خاكریز شمالی به اشتباه، به جای انتهای مثلث سوم خط دفاعی به انتهای مثلث چهارم وصل شده و به این جهت ضلع غربی منطقه عملیات از ده كیلومتر به فراتر از 13 كیلومتر رسیده است. بنابراین نیروهای عراقی از یك دالان سه كیلومتری به راحتی پشت نیروهای خودی تردد میكنند. مشكلات ناشی از وجود نیروهای عراقی در منطقه متصرفه و عدم الحاق غرب منطقه عملیاتی. تصمیم قرارگاه كربلا برای حل كردن مشكل الحاق در این منطقه. تأخیر نیروهای ارتش در ورود به منطقه عملیاتی تا آخرین ساعات امروز. گفتههای سه تن از افسران عراقی اسیر شده در عملیات رمضان دربارة تلفات و خسارتهای ارتش این كشور: تیپ 50 زرهی كه بعد از عملیات بیتالمقدس بازسازی شده بود، در عملیات رمضان به محاصره نیروهای ایرانی درآمد و 95 درصد از تجهیزات آن منهدم یا به غنیمت گرفته شد ... عراق برای دومینبار نیروهای احتیاط را به خدمت فراخواند؛ اینبار 40 سالهها! مصاحبه رئیس ستاد مشترك ارتش پس از دیدار با امام: دفاع باید تا نابودی كامل صدام ادامه یابد ... صلح با صدام خیانت است. حركت 64 دستگاه خودرو حامل تجهیزات نظامی از عربستان به عراق. گزارش روزنامه آلمانی "زوددویچه سایتونگ" و هفته نامة "بلیتز" هند از مجهز شدن عراق به سیستمهای ضدهوایی ساخت آلمان و فرانسه، تانكهای فرانسوی آ.ام.ایكس، جنگندههای میراژ، موشكهای برزیلی و تانكهای مدرن روسی. شهادت 9 تن و جراحت 23 تن از مردم آبادان و خرمشهر براثر گلولهباران مناطق مسكونی این دو شهر. خبرگزاری جمهوری اسلامی اسامی مناطقی را كه هنوز در اشغال نیروهای عراقی هستند اعلام كرد: در مناطق میانی: ارتفاعات استراتژیك و پاسگاههای مرزی واوی، ربوت، انگیزه، سمیده، فكه و بیات ... تأثیر عملیات رمضان در آشفته شدن فعالیتهای اقتصادی در منطقه جنوبی عراق: اتباع سوئیس، سوئد، لهستان، چین و كره جنوبی بصره را ترك كردهاند. وزیرخارجة ژاپن از شركتهای ژاپنی فعال در بصره خواست تا كاركنان خود را از این منطقه خارج كنند. تردید در برگزاری كنفرانس عدمتعهد در بغداد. بنگلادش خواستار تغییر مكان تشكیل كنفرانس غیرمتعهدها از بغداد به مكان دیگر شد. رئیس دانشكدة مطالعات بینالمللی "امریكن یونیورسیتی" : هدف اصلی ایران تأمین امنیت مرزها است نه تصرف خاك عراق. تحلیل غرب از تحولات ایران و تواناییهای رهبری ایران در بسیج نیروها كاملاً اشتباه است. انگلستان از شركت تیم تیراندازی جانبازان ایرانی در مسابقات معلولان جلوگیری كرد. سرپرست تیم ایران: در حالی كه اسرائیل در این مسابقات اقدام به تشكیل جلسة سیاسی كرده است، انگلستان تیم ایران را به جرم پخش كردن عكس، از مسابقات محروم كرد. اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا ضمن تقبیح ضرب و شتم دانشجویان ایرانی زندانی در آلمان، خواستار آزادی آنها شد. در سه درگیری در مناطق مختلف كردستان، سه تن از فرماندهان عملیات سپاه به شهادت رسیدند: "حاجیان" فرمانده عملیات كامیاران، "كیا صادقی" فرمانده عملیات گردان جندالله ناحیه كردستان و "ابراهیم شجاعی" فرمانده عملیات بوكان. افراد سازمان مجاهدین خلق یكی از اعضای سابق كمیته انقلاب اسلامی را ربودند. كشته شدن دو تن از اعضای این سازمان در درگیریهای خیابانی. یك بمب 70 كیلوگرمی كه افراد سازمان مجاهدین خلق آن را در میدان امام خمینی تهران جاسازی كرده بودند، كشف شد. یك بولتن محرمانه داخلی سپاه جزئیات اقدامات سازمان مجاهدین خلق برای خرابكاری در لشكر 92 زرهی و ترور چند تن از فرماندهان عالیرتبه را فاش ساخت.

 

07/05/64

غرضی وزیر نفت ایران: در جلسه اخیر اوپك از ناحیه رژیم عراق پیشنهاد شد كه سهمیه تولید نفت این كشور افزایش یابد و از طرف عربستان سعودی پیشنهاد پایین آمدن قیمت سنگین مطرح گردید.

 

عملیات قادر 2

 

انصراف عراق از میزبانی اجلاس آتی كنفرانس كشورهای غیرمتعهد (منابع نزدیك به جنبش گفتند كه رژیم عراق بخاطر تضاد بین عملكرد خود در جنگ با اصول جنبش از میزبانی این كنفرانس منصرف شده است.)

نارضایتی ریگان از وضع كشورهای حوزه خلیج فارس، ادعای وی بر تروریسم بودن ایران و پشتیبانی از راه حل مسالمت آمیز جنگ.

 

07/05/65

بررسی دو راهكار عمده عملیات بزرگ آتی (حیدر) در جلسه قرارگاه خاتم سپاه: 1- بستن تنگه ابوالخصیب و محاصره سپاه هفتم عراق. 2- تصرف ابوالخصیب و پدافند در جنوب شرق بصره. فرمانده كل سپاه: «طی این عملیاتها ما با یك حركت نظامی "انهدام دشمن" به سوی یك حركت سیاسی "تصرف بصره" میرویم.» ارزیابی دو طرح مذكور. بررسی و تصویب طرح كلی عملیات در منطقه حاجعمران در قرارگاه حمزه. پیگیری روند آمادگی عملیات انهدام اسكلههای البكر و العمیه؛ اقدامات قرارگاه نوح برای كارگذاری اهداف كاذب در خلیجفارس برای منحرف كردن موشكهای دشمن. تهاجم دشمن به ضلعشرقی جزیره جنوبی مجنون و كشتهشدن حدود 100 نیروی متجاوز؛ گزارش قرارگاه نصرت سپاه از وضعیت نگرانكنندة اقدامات اخیر دشمن و ضعف امكانات خودی؛ دشمن در سهماه گذشته 16 بار به جزیرهجنوبی حمله و 450 تن را شهید و 1400 تن را مجروح كرد. حمله هواپیماهای خودی به یك پل ارتباطی در اربیل و تأسیسات صنعتی استان سلیمانیه. آقای هاشمیرفسنجانی: «ما ناگزیر به مقابله به مثل هستیم و بدون مقابله با دشمن، نمیتوانیم دست این جنایتكاران را بشكنیم و از این بابت برای مردم عراق متأسفیم.» در حمله هواپیماهای عراقی به دو روستای كردنشین عراق جمعی شهید و مجروح شدند. یك كشتی اماراتمتحدهعربی را نیرویدریایی ایران در نزدیكی رأسالخیمه رهگیری كرد. اعزام داوطلبان بسیجی از شهرهای مختلف و اعزام یك تیپ از لشكر21 حمزه. با پایان مهلت قانونی معرفی مشمولان غایب، سپاه، ژاندارمری و كمیته اعضای خود را موظف به شناسایی و معرفی مشمولان غایب كردند؛ خبرگزاری فرانسه: علیرغم بنای استراتژی ایران بر بهكارگیری انبوه سربازان، لیكن تاكنون به این مقیاس اقدام به سربازگیری نكردهاست. با كوشش سازمان آب آبادان و دزفول و 150 كیلومتر لولهكشی، آب آشامیدنی رزمندگان در فاو تأمین شد؛ هدایای ایرانیان مقیم امارات و مسلمانان بحرینی به جبههها. رئیس دورهای شورای امنیت سازمانملل: دورنمای شروع مذاكرات میان ایران و عراق درباره طرح هشت مادهای شورای امنیت، همچنان مسدود است. نخستوزیر كویت: «ما حفظ امنیت كشور و تقویت ارتش را در اولویت كار خود قرار دادهایم.» خبرگزاری آلمان: كشورهای عربی نظارهگر عراقی كه تا گردن درآب فرو رفته است، نخواهند بود. هفتهنامه بررسی اقتصادی خاورمیانه: جنگ برای دوكشور متخاصم تا پایان سال گذشته 416 میلیارد دلار هزینه داشته است. تا پایان سال گذشته عراق 94 میلیارد دلار و ایران 220 میلیارد دلار صرف هزینههای جنگی خود كردهاند. رادیو اسرائیل: جنگ قیمتها بین كشورهای تولیدكننده نفت با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت. بی.بی.سی: اگر جلسه فعلی اوپك با اختلافات پایان گیرد، بهای نفت به بشكهای پنج دلار نیز خواهد رسید. یك امریكایی دستگیر شده نوشت كه امریكا با استفاده از مدارك ساختگی پرونده تشكیل داده و اتباع اسرائیلی را با استناد به آن، متهم به فروش سلاح، به ایران میكند. اخراج تیم معلولان و جانبازان ایران از بازیهای المپیك معلولان در انگلستان به جرم حمل تصویر امامخمینی و سردادن شعار علیه امپریالیسم و صهیونیسم. دستگیری 12 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق به جرم خرید و فروش اسلحه و اشاعه فحشا در شیراز، كشف چند خانه تیمی در پی دستگیری یكی از عناصر این سازمان. در كالیفرنیای امریكا از طریق 13 كانال رادیو تلویزیونی گروههای مختلف ضدانقلاب به زبان فارسی برنامه پخش میكنند؛ شروع به كار مجدد رادیو صدای فدایی در كردستان. نهضت آزادی شركت در انتخابات میاندورهای مجلسشورای اسلامی را تحریم كرد.

 

07/05/66

سه حمله ناموفق عراق در ارتفاعات میمك و بمباران چند نقطه در محور صالحآباد ـ ایلام . عملیات نفوذی “ تیپ 65 هجرت “ سپاه و پیشمرگان حزبالله كرد در شهر شیلادیزه ؛ كمین نیروهای حزب دمكرات عراق در “ بامرنی “ استان دهوك . درگیری بین گشت اسلامآباد با ضدانقلاب در “ بزلاخه “ و دستگیری شش تن از افراد دمكرات در مریوان . پناهنده شدن بیش از یكصد تن از مردم عراق به جمهوری اسلامی ایران . برگزاری سومین سمینار مسئولان و مربیان آموزش پدافند جنگهای ش . م . ه . سپاه در مشهد ؛ سخنان دكتر ولایتی در اجلاس خلع سلاح ژنو در مورد بمباران شیمیایی سردشت . سخنان مهندس میرحسین موسوی در پایان جلسه هیئت دولت در خصوص پیام فریاد برائت و تأكید بر ارزشها . تحركات عراق در میمك . تأكید طارق عزیز بر ادامه حملات هوایی عراق . رییس مجلس در دیدار با دانشجویان طرح دانشگاه در جبهه : “ نمایش قدرت امریكا به نمایش ضعف تبدیل شد . “ اقدامات ایران و امریكا در خلیجفارس : كوشش واحدهای نیروی دریایی امریكا برای یافتن مین ؛ ابلاغ دستور رییس جمهور مبنیبر تحكیم مواضع پدافندی در جزیره فارسی ؛ اعزام گردانهای “ عاشق شهادت “ از سراسر كشور . امریكا هشت فروند هلیكوپتر بزرگ مینیاب به خلیجفارس اعزام كرد . درخواست امریكا از دولتهای انگلیس ، آلمان غربی ، فرانسه ، هلند و ایتالیا برای اعزام تجهیزات مینروب به خلیجفارس ؛ آلمان : “ مشكل قانونی داریم . “ به هلند و انگلیس : “ بررسی خواهیم كرد . “ فرانسه چهار كشتی خواهد فرستاد . طرح نمایندگان كنگره امریكا برای به تأخیر انداختن 90 روزه محافظت از نفتكشهای كویتی و دلایل آن . رییس سابق “ سیا “ از دولت امریكا خواست كه در صورت حمله ایران به كشتیهای امریكا ، نیروی دریایی یا هوایی ایران را از بین ببرد . اعتراف وزیر خارجه كویت به كمكهای كشورش به عراق . بخشی از مطالب كتاب “ سوداگری مرگ “ در مورد كمك كویت به عراق . گزارش واشنگتنپست ، هندوستان تایمز و خبرگزاری فرانسه در مورد خریدهای تسلیحاتی ایران . دیدار وزیرخارجه آلمان غربی و عراق در پاریس و دعوت طارق عزیز از گنشر برای سفر به بغداد . اعتراض مردم لبنان و پاكستان به حضور نیروهای امریكایی در خلیجفارس .

سه حمله ناموفق عراق در ارتفاعات میمك و بمباران چند نقطه در محور صالح‌آباد ـ ایلام .

 

عملیات نفوذی “ تیپ 65 هجرت “ سپاه و پیش‌مرگان حزب‌الله كرد در شهر شیلادیزه ؛ كمین نیروهای حزب دمكرات عراق در “ بامرنی “ استان دهوك .

درگیری بین گشت اسلام‌آباد با ضدانقلاب در “ بزلاخه “ و دست‌گیری شش تن از افراد دمكرات در مریوان .

 

پناهنده شدن بیش از یك‌صد تن از مردم عراق به جمهوری اسلامی ایران .

برگزاری سومین سمینار مسئولان و مربیان آموزش پدافند جنگ‌های ش . م . ه . سپاه در مشهد ؛ سخنان دكتر ولایتی در اجلاس خلع سلاح ژنو در مورد بمباران شیمیایی سردشت .

 

سخنان مهندس میرحسین موسوی در پایان جلسه هیئت دولت در خصوص پیام فریاد برائت و تأكید بر ارزش‌ها . تحركات عراق در میمك . تأكید طارق عزیز بر ادامه حملات هوایی عراق .

رییس مجلس در دیدار با دانشجویان طرح دانشگاه در جبهه : “ نمایش قدرت امریكا به نمایش ضعف تبدیل شد . “

 

اقدامات ایران و امریكا در خلیج‌فارس : كوشش واحدهای نیروی دریایی امریكا برای یافتن مین ؛ ابلاغ دستور رییس جمهور مبني‌بر تحكیم مواضع پدافندی در جزیره فارسی ؛ اعزام گردان‌های “ عاشق شهادت “ از سراسر كشور .

امریكا هشت فروند هلي‌كوپتر بزرگ مین‌یاب به خلیج‌فارس اعزام كرد .

 

درخواست امریكا از دولت‌های انگلیس ، آلمان غربی ، فرانسه ، هلند و ایتالیا برای اعزام تجهیزات مین‌روب به خلیج‌فارس ؛ آلمان : “ مشكل قانونی داریم . “ به هلند و انگلیس : “ بررسی خواهیم كرد . “ فرانسه چهار كشتی خواهد فرستاد .

طرح نمایندگان كنگره امریكا برای به تأخیر انداختن 90 روزه محافظت از نفت‌كش‌های كویتی و دلایل آن . رییس سابق “ سیا “ از دولت امریكا خواست كه در صورت حمله ایران به كشتي‌های امریكا ، نیروی دریایی یا هوایی ایران را از بین ببرد .

 

اعتراف وزیر خارجه كویت به كمك‌های كشورش به عراق . بخشی از مطالب كتاب “ سوداگری مرگ “ در مورد كمك كویت به عراق .

گزارش واشنگتن‌پست ، هندوستان تایمز و خبرگزاری فرانسه در مورد خریدهای تسلیحاتی ایران .

 

دیدار وزیرخارجه آلمان غربی و عراق در پاریس و دعوت طارق عزیز از گنشر برای سفر به بغداد .

اعتراض مردم لبنان و پاكستان به حضور نیروهای امریكایی در خلیج‌فارس .

 

طارق عزیز وزیر خارجه رژیم عراق بعد از ظهر دیروز با ژاك شیراك وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفتگو كرد

 

07/05/67

رد پیشنهاد شوروی برای مذاكرات مستقیم با عراق در مسكو توسط ایران

ورود هیئت كارشناسی سازمان ملل به بغداد

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:10 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 7 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 7 مرداد ماه

 

 

شهادت حضرت امام موسی کاظم ( ع )

در چنین روزی در  سال 183 ه ق حضرت امام موسی کاظم هفتمین امام شیعیان جهان به شهادت رسیدن.حضرت امام موسى بن جعفر(ع ) روزیکشنبه هفتم صفرسال 128 قمرى درروستاى ابواء متولّد شد، نام مادرآن حضرت، حمیده و پدرآن بزرگوارحضرت امام جعفر صادق (ع ) است، آن حضرت دارای چند ین کنیه بودند که ازمیان آنها می توان به  کاظم و باب الحوائج و عبد صالح اشاره کرد. امام موسى بن جعفر(ع ) درطریق زندگی وتربیت مومنان همان راه وروش پدررا درپیش گرفت و محورهایی چون برنامه ریزى فکرى ، آگاهى عقیدتى و مبارزه با عقاید انحرافى را سرلوحه برنامه های خود قرار داد .آن امام همام با دلایل استوار، برافکارالحادى می تاخت ومنحرفان را به اشتباه راه وروششان آگاه می ساخت. پس ازمدتی با آگاهی شیعیان نسبت به روش ایشان ، جنبش فکرى امام ع درخشندگى یافت و قدرت علمی آن حضرت دانشمندان را تحت الشعاع خود قرار داد. امام کاظم(ع ) درحوزه عمل سیاسی نیز بسیار فعالانه با مسایل برخورد می کردند وهمین امرموجب می شد که دستگاه جوردربرابرامام (ع) موضع سختی اتخاذ نماید.آن حضرت دربرابر دستگاه ظلم وستم عباسى موضع سلبى ومنفى را درپیش گرفت و دستور داد تا شیعیان در دعاوى خصوصی وعمومی شکایت به نزد حاکم جورنبرند و با قرار دادن قاضى تحکیم و داوری  منازعات را فیصله دهند. اما دشمنی حکومت هارون الرشید زمانی با امام (ع ) بیشتر شد که  یحیى برمکى دریافت امام(ع) به پایگاه هاى خود در همه نقاط کشورهای  اسلامى نامه می نویسد و آنان را برضد حکومت می شوراند. براثرسعایت های بی دریغ  برمکی ، هارون امام را به زندان افکند واز شیعیانش جدا ساخت و امام (ع ) نزدیک به چهارده سال درزندان هارون گذراند. حضرت امام موسى کاظم (ع ) عابدترین و زاهد ترین، فقیه ترین، سخی ترین وکریم ترین مردم زمان خود بود. نوع عبادت ایشان شهره عام وخاص بود به گونه ای که آن حضرت ازترس خدا آن چنان می گریست که تمام محاسن شریفش به اشک آمیخته می شد .آن حضرت، صابر، صالح، امین و کاظم لقب یافته بود و به خاطر تسلط بر نفس و فروبردن خشم، به کاظم مشهور گردید. سرانجام دستگاه حاکمه نتوانست حضور آن حضرت را تاب آورد . در این حین سندى بن شاهک، به دستور هارون الرشید، غذاى آن حضرت را به سم آلوده کرد و امام (ع ) از آن غذا خورد. حضرت پس ازسه روزدر25 رجب سال 183 قمرى ، درزندان هارون الرشید عباسى ،  درسن 55 سالگى به شهادت رسید. مرقد شریفش درکاظمین، نزدیک بغداد ،  زیارتگاه شیفتگان حضرتش است .  

در گذشت آیت الله کوه کمره ای

 درچنین روزی در  سال 1299هجری قمری آیت الله سید حسین کوه کمره ای ازعلمای بر جسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست . . از آیت الله کوه کمره ای که از استوانه های حوزه علمیه بودند آثار گرانسنگی در حوزه فقه شیعه به جای مانده است که از میان آنها می توان به الصلاه و الزکاه اشاره کرد . 

 

عملیات والفجر 3

عملیات وسیع والفجر سه در چنین روزی در سال 1362 آغاز شد . این عملیات در شمال مهران و با رمز یا الله یا الله یا الله انجام گرفت . در نتیجه این عملیات ضمن آزاد سازی منطقه بزرگی از خاک میهن اسلامی ، نقاط اشغال شده توسط رژیم بعثی به دست رزمندگان پر توان اسلام  افتاد . تلفات دشمن در این عملیات بیش از ده هزار نفر کشته و زخمی و پانصد اسیر گزارش شد . میزان ضایعات دشمن بعثی نیز صد تانک و نفربر ، دو توپ ، و پنجاه خوردو رسید .  

 

شهادت حجه الاسلام کامیاب

حجه الاسلام کامیاب نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی  در چنین روزی در سال 1360 به درجه رفیع شهادت نایل آمد . وی توسط کوردلان منافق به شهادت رسید . 

 

پنجمین دوره ریاست جمهوری

 در چنین روزی  در سال 1368 پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر گزار شد  و طی آن حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی با اکثریت آراء حائز پست ریاست جمهوری اسلامی ایران شد . 

 

درگذشت هادی اسلامی ، بازیگر سینما

هادی اسلامی در سال 1318 به دنیا آمد . وی در رشته تئاتر وهنر های دراماتیک تحصیل کرد . او فعالیت در تئاتر را با نمایش بازرسی در سال 1342 ، فعالیت در سینما را با فیلم قدیس در سال 1359 و فعالیت در تلویزیون را با مجموعه سمک عیار در سال 1354 آغاز کرد . اسلامی در فیلم هایی چون  آقای هیرو گلیف ، آشیانه مهر ، اتوبوس،  معما ، بهار در پاییز ، قصه زندگی ، جهیزیه برای رباب ، خواستگاری ، دل نمک ، شاخه های بید، به ایفای نقش پرداخت ودر مجموعه های تلویزیونی چون "هشت بهشت "، "مرغ حق "و "روز گار وصل "بازی کرد . این هنرمند نام آشنای سینما و تلویزیون درچنین  روزی به علت عارضه قلبی که از قبل بدان مبتلا بود ، دچار ایست قلبی شد  و دار فانی را وداع گفت.

 

فرار بنی صدر و رجوی به فرانسه

 در چنین روزی در  سال 1360 دو تن از خائنین به ملت ترک دیار کرده و به فرانسه گریختند .

در بهمن ماه 1358 ، انتخابات عمومی برای تعیین نخستین رییس جمهور بر گزار شد و ابوالحسن بنی صدر به ریاست جمهوری  رسید . امام خمینی ره مطابق قانون اساسی حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ کردند و برای ایجاد هماهنگی و  داشتن قدرت اجرایی بیشتر او را به ریاست شورای انقلاب و به سمت  فرماندهی کل قوا نیز منصوب نمودند . اما در شش ماهه دوم سال 1359 ه ش بنی صدر روش خود را دگرگون کرد . بنی صدر پس از رسیدن به قدرت روز به روز از امام و مردم انقلابی که وی با تظاهر به وفاداری به آنها خود را به ریاست جمهوری رسانده بود ، فاصله می گرفت و در مقابل به گروهک هایی که قبلا خود را دشمن سرسخت انها معرفی کرده بود، نزدیک می شد . وی در مقام رییس جمهوری از هر فرصتی برای تضعیف یاران صادق و انقلابی امام و نهادهای قانونی کشور مثل مجلس و قوه قضاییه و سپاه پاسداران استفاده می کرد و برای مقابله با مردم به تقویت گروهک ها می پرداخت و با کمک آنها این سو آن سو آشوب وفتنه بر پا می کرد . سر انجام کار به جایی کشید که امام خمینی ره  در خرداد ماه سال 1360 بنی صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کردند و چند روز بعد مجلس به عدم کفایت سیاسی وی برای ادامه  ریاست جمهوری رای داد و بنی صدر از سمت خود بر کنار شد . وی که پس از برکناری مخفی شده بود ، باآرایش زنانه وپناه گرفتن در توالت هواپیما،  همراه با بعضی از سران گروهک منافقین از جمله مسعود رجوی از کشورخارج شد و به پاریس گریخت .   خلبانی که آنان را به پاریس برد همان فردی بود که محمد رضا پهلوی را روز 26 دی ماه سال 1357 از ایران خارج کرده بود. 

 

روز تولد محی الدین عربی

 محی الدین عربی معروف  به ابن عربی در سال 1165 میلادی در چنین روزی به دنیا آمد .این  عارف ، فیلسوف و متفکر ایرانی ، عرفان نظری را پایه ریزی کرد و رساله ای نیز در این باب نگاشت . الرسائل الالهیه  یکی از آثار اوست که مجموعا چهار رساله را  به نامهای  احدیت ، قربت، حجب، و شق الجیب در برمی گیرد .  هریک از این رسائل به سهم خود مساله عرفانی عمیقی را مطرح می کند . در رساله اول ، "ا حدیت "، فرق بین احد و احدیت مطرح شده است .  به نظر ابن عربی ا حد ذات حق است ، و   وا حد از مظاهر و مجالی حق حکایت می کند و حاکی از تغییر و دگرگونی در اشیاء و اعداد است .  در رساله دوم ، قربت" ، بحث از مقام قربت مطرح می شود ، و پس از بحث و فحص در این مورد ، بالاترین مقام تقرب به حق هدایت به امر و ولایت دانسته می شود . در رساله سوم " حجب " ، انواع حجابها و ارتباط بین آنها بیان می شود . رساله  شق الجیب  که آخرین رساله این مجموعه است از رازنهانی خلقت ، سخن می گوید و پرده غیب و کمون را کنار می نهد و در فضای لایتناهی هستی و اسرار جهان آفرینش در لباس اشاره و کنایت سخن می گوید . 

 

آغاز جنگ جهانی اول

 از سال 1871 تا 1914 دولت های بزرگ اروپایی در دو جبهه آماده جنگ می شدند و فقط شعله کوچکی لازم بود که انبار باروت جنگ را منفجر کند و آن آتش در بیست و هشتم ژوئن 1914 با کشته شدن ولیعهد اتریش شعله ور شد . فرانسوا فردیناد ولیعهد اتریش در 28 ژوئن 1914 در سارایوو ایالت بوسنی به دست گاوریلو پنزیپ اهل صربستان کشته شد .

مقامات اتریش دولت صربستان را مسوول این قتل دانستند و آن را بهانه اعلام یک اولتیماتوم و بعد اعلام جنگ به آن کشور در 28 ژوئیه قرار دادند . اعلان تجهیز عمومی دولت روس بهانه مداخله آلمان شد که به دولتین روس و فرانسه اعلان جنگ بدهد . سرانجام نیز نقض بی طرفی بلژیک از طرف قوای آلمان ؛ دولت انگلیس را مصمم به اعلان جنگ علیه آلمان کرد  . در جریان جنگ امپراطوری های مرکزی( آلمان ، اطریش و هنگری) مورد کمک ترکیه و بلغارستان واقع  شدند . متفقین ( بلژیک ، انگلیس ، فرانسه ، مونته نگرو ، روسیه  و صربستان) نیز مورد کمک ژاپن ، ایتالیا ، پر تغال ، رومانی ، ایالات  متحده آمریکا ، یونان و برزیل قرار گرفتند . به عبارت دیگر اعضای اتفاق مثلث ( انگلیس ، فرانسه و روسیه ) و اتحاد مثلث (آلمان ، اتریش و ایتالیا ) به یکدیگر اعلان جنگ کردند . درطول  این جنگ متفقین تمام مستعمرات آلمان را در آفریقا و خاور دور به تصرف در آوردند و مستملکات عثمانی در خاور میانه را متصرف شدند . شکست نهایی آلمانها در نتیجه حملات متفقین در سال 1918 و به رهبری مارشال فوش فرانوسی صورت گرفت و آلمان ناچار خواستار ترک مخاصمه شد . در واقع  هنگامی که این کشور در 11 نوامبر 1918 شرایط متفقین را پذیرفت جنگ جهانی اول پایان یافت . در طول چهار سال این جنگ،  جمع  کشته شدگان متفقین 5 میلیون و152هزار و 115نفر،همچنین جمع کشته شدگان متفقین 8 میلیون و538 هزار و315 نفر اعلام شد.

 

روز استقلال پرو

پرو کشوری است در منطقه استوایی آمریکای جنوبی در ساحل اقیانوس کبیر . مساحت آن تقریبا چهار پنجم ایران است . مردم این کشوراز نژاد سفید ، سرخ و دو رگه اند و به زبان اسپانیولی سخن می گویند . اکثر مردم پرو پیرو مذهب  کاتولیک اند . حکومت این کشور جمهوری است . پرو در سال 1824 در چنین روزی از اسپانیا مستقل شد و در سی و یکم اکتبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور لیما نام دارد . 

 

تولد فیلیپ فابر دو گلانتین

این شاعر فرانسوی در چنین روزی در سال 1750 میلادی به  دنیا آمد . اشعار وی بیشتر هجو نامه و یا سیاسی بوده اند .

 

تولد ژرار مانلی هاپکینز

 این شاعر انگلیسی در چنین روزی در سال 1844 دیده به جهان گشود . 

 

تولد بئاتریکس پاتر

بئاتریکس  پاتر نویسنده داستانهای کودکان در چنین روزی در سال 1866 قدم به عرصه گیتی نهاد . داستان های پیتر رابیت این نویسنده انگلیسی از شهر ت خاصی در جهان غرب بر خوردارند .

 

 

تولد ارنست کاسیرر کاسیرر فیلسوف آلمانی در چنین روزی در سال 1874 به دنیا آمد . "تحقیقی در باره بشریت " مهمترین کتاب وی است .

  

تولد مارسل دو شام

دو شام نقاش فرانسوی در چنین روزی در سال 1887 دیده به جهان گشود . "پایین آمدن از پله ها " عنوان مهمترین اثر تصویری اوست . 

 

تولد مالکوم لاوری

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1909 به دنیا آمد ." زیر آتشفشان " عنوان مهمترین اثر داستانی اوست . 

 

تولد الیزار دو کاروالو

 این آهنگساز و سپرست گروه برزیلی  در چنین روزی در سال 1912 به دنیا آمد .  "تیرانتز" عنوان مهمترین اثر موسیقایی  اوست . 

 

تولد ریکاردو موتی

این آهنگساز ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1941 به دنیا آمد  . "ار کستر فیلادلفیا " وی مهمترین اثر موسیقایی اوست . 

 

تولد جیم دیویس

 دیویس ، کاریکاتوریست آمریکایی در چنین روزی دیده به جهان گشود . "گارفیلد " عنوان مهمترین اثر تصویری اوست . 

 

در گذشت توماس کرامول

 توماس کرامول نخست وزیر شاه هنری هشتم ، پادشاه قرن شانزدهم انگلستان در چنین روزی در سال 1840 میلادی به قتل رسید . 

 

در گذشت سیرانو دو بر جراک

 برجراک نویسنده و  نمایشنامه نویس فرانسوی در چنین روزی در سال 1655 میلادی دار فانی را وداع گفت . 

 

در گذشت ماکسیمیلیان روبسپیر

روبسپیر فرانسوی ، انقلابی بزرگ و  وکیل عالی رتبه این کشور در چنین روزی در سال 1781  میلادی توسط مخالفین انقلاب  و به وسیله گیوتین اعدام شد . 

 

در گذشت جیمز بارنهام

این فیلسوف آمریکایی در چنین روزی در سال 1987 دار فانی را وداع گفت ." شکست کمونیزم در آینده" عنوان مهمترین اثر علمی اوست .

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۷/۰۵/۰۷ | 7:8 | نویسنده : اشک |

در زندان هاى هارونى

در زندان هاى هارونى

 

 

از بارزترین نكات دردناك در زندگانى امام كاظم علیه السلام، زندانى شدن هاى مكرر و طولانى آن حضرت در عصر هارون الرشید است. آنچه مى‏خوانید، مطلبى در این باره است‏ كه از كتاب « سیره رسول الله و اهل بیته‏» جلد دوم صفحه 382 به بعد براى خوانندگان كوثر ترجمه شده است. كتاب یاد شده، كارى است گروهى از«موسسه البلاغ‏»، كه از سوى معاونت فرهنگى «مجمع جهانى اهل بیت‏» منتشر شده ‏است.

 

هراس حكومت هارون

امام كاظم(ع) در شرایط دشوار حكومت عباسیان ‏مى‏زیست كه دستگیرى و آزار هواداران اهل بیت، سیاست رایج ‏خلفا بود و طبیعى بود كه آن حضرت نیز، از سوى هارون‏الرشید، دچار زندان و شكنجه گردد.

به گواهى تاریخ، امام موسى بن جعفر(ع) ، قربانى بیم و هراسى شد كه هارون نسبت ‏به از دست دادن حكومت ‏خویش داشت، نیز قربانى سخن‏ چینى‏ها و گزارش هاى دروغ‏ بدخواهان و متملقان گردید.

به نقل برخى مورخان، سبب آمدن موسى بن جعفر(ع) به بغداد، آن بود كه‏هارون‏الرشید مى‏خواست‏ خلافت را براى پسرش «محمد امین‏» استوار سازد.

در سال‏179 به حج رفت و به همه نواحى فرمان صادر كرد و به همه فقیهان،عالمان، قاریان و امیران دستور داد كه در موسم حج در مكه حضور یابند و خود، راه مدینه را در پیش گرفت.

از جمله كسانى كه نسبت ‏به امام كاظم، سخن چینى مى‏كرد، یحیى بن خالد ( وزیرهارون) بود و این سعایت را از طریق جعفر بن محمد اشعث انجام مى‏داد. به هارون‏ گفت: من پیشتر از اخبار جعفر و مذهب او به تو مى‏گفتم و نمى‏پذیرفتى، اینك این ‏خبر را بشنو كه:

هیچ مالى از هیچ جا به جعفر نمى‏رسد مگر آن كه خمس آن را براى موسى بن جعفر(ع) مى‏فرستد.

هارون الرشید به سبب این گزارش، شبانه مامور فرستاد تا صحت گزارش را تحقیق ‏كند. وقتى دروغ بودن آن آشكار شد، اطمینان هارون به جعفر زیادتر شد، ولى یحیى ‏بن خالد پیوسته مى‏كوشید تا پاپوشى براى جعفر درست كند و او را ساقط كند و از این رهگذر، ضربه اصلى را به امام كاظم(ع) بزند. امام، حتى از سعایت و سخن‏ چینى ‏بستگان خویش نیز در امان نبود. یكى از برادرانش (محمد بن جعفر كه زیدى مذهب‏ بود) روزى نزد هارون الرشید رفت و پس از سلام، گفت: فكر نمى‏كردم كه روى زمین دو خلیفه باشد، تا آن كه برادرم موسى بن جعفر را دیدم، كه به حضورش مى‏آیند و به‏ عنوان خلیفه بر او سلام مى‏دهند.

به نقل یحیى بن خالد، هارون الرشید پیش از آن كه امام كاظم(ع) را زندانى كند، در مدینه نزد قبر حضرت رسول(ص) رفت و خطاب به حضرت گفت: یا رسول الله! از تصمیمى كه گرفته‏ام عذر مى‏خواهم! تصمیم گرفته‏ام موسى بن جعفر را زندانى كنم، چون مى‏ترسم میان امت تو جنگ افروزى كند و خون ها ریخته شود! فرداى آن روز، فضل ‏بن ربیع را براى دستگیرى امام فرستاد، و امام را در حالى كه به نماز ایستاده ‏بود، دستگیر كرد و به زندان افكند.

شخصیت والاى امام كاظم(ع) ، چندان جاذبه ‏دار و والا بود كه دشمنان را به وحشت‏ انداخته بود و با همه قدرت و امكاناتى كه داشتند، در برابر عظمت او، احساس‏ كوچكى و ضعف مى‏كردند و جز زندانى كردن و محدود ساختن وى، راهى براى حفظ تاج و تخت‏ خویش نداشتند. كیفیت دستگیرى امام نیز نشان این وحشت است. امام را دست‏ بسته از منزل خارج كردند و براى رد گم كردن، دو استر را كجاوه بستند كه پوشیده ‏بود و همراه هر یك، گروهى از نظامیان بودند، یكى را به سوى كوفه و دیگرى را به ‏سمت ‏بصره روانه كردند، تا مردم نفهمند امام را كجا بردند.

 

امام در بصره

امام را پس از دستگیرى به بصره بردند و تحویل عیسى بن جعفر بن منصور دادند كه آن زمان، والى بصره بود. امام كاظم(ع) مدت یك سال نزد او بود.

سپس عیسى به هارون‏الرشید نوشت: موسى بن جعفر را از من تحویل بگیر و به هر كه ‏مى‏خواهى بسپار، وگرنه رهایش خواهم ساخت، در این مدت هر چه كوشیدم، سند و بهانه‏اى براى زندانى ساختنش نیافتم. حتى وقتى دعا مى‏كرد، به گوش ایستادم كه ‏شاید بر ضد من یا خلیفه دعا و نفرین كند، اما آنچه شنیدم، فقط دعا براى خودش‏ بود كه از خداوند، مغفرت و آمرزش مى‏طلبید.

هارون كسى را فرستاد تا امام را از او تحویل گرفت و به بغداد آورد و نزد فضل ‏بن ربیع زندانى كرد. مدت درازى امام نزد او محبوس بود. فضل، نامه‏اى نوشت و درخواست كرد كه حضرت را تحویل گرفته به فضل بن یحیى بسپارد.

به هارون خبر رسید كه امام در « رقه‏» در وضعیت مناسب و خوبى قرار دارد.

هارون خادم خود « مسرور» را به صورت پیك سریع به بغداد فرستاد تا از وضعیت‏ موسى بن جعفر، گزارش بیاورد. سپس نامه‏اى به « سندى بن شاهك‏» نوشت.

وقتى نتیجه گزارش همانگونه بود كه به هارون گفته بودند، دستور داد که فضل بن یحیى را صد ضربه شلاق زدند.

مسرور، اوضاع را براى هارون نوشت، هارون الرشید هم دستور داد كه امام را تحویل سندى بن شاهك بدهند.