راز اشک

عاشورائی

راز اشک - تاریخ در چنین روزی

اشک
راز اشک عاشورائی

تاريخ در چنين روزي 6 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 6 مرداد ماه

 

همه پرسی اصلاحیه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

 به موجب  فرمان مورخ 4 اردیبهشت ماه 1368   بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی (ره )، شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد . این شورا موظف شد در موضوعاتی چون ،  رهبری ، تمرکز در قوه مجریه ، تمرکز در قوه قضاییه ، تمرکز در مدیریت صدا وسیما ، تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مجمع تشخیص مصلحت نظام ، راه بازنگری به قانون اساسی و تغییر نام مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی بحث و تبادل نظر کند . این شورا تشکیل شد و 48اصل از قانون اساسی را اصلاح کرد . پس از انجام مراحل مختلف  و تایید مقام معظم رهبری ، اصلاحیه قانون اساسی جمهوری اسلامی در چنین روزی به همه پرسی گذاشته شد . 

 

مرگ محمد رضا پهلوی

محمد رضا پهلوی شاه منحوس ایران در چنین روزی  در سال 1359 در قاهره مرد . سلطنت محمد رضا را می توان به سه دوره تاریخی  تقسیم کرد : از آغاز سلطنت پس از تبعید پدر تا خروج نیروهای متفقین از ایران ، از خروج نیروها تا بیست و هشتم مرداد 1332 و از بیست وهشتم مرداد تا دی ماه 1357 . وی بویژه در دوره پایانی  سلطنت خویش با اتکا به در آمد نفت به  تمرکز و تحکیم قدرت سیاسی در دربار دست زد و خود مختاری و استقلال نسبی رژیم را از جامعه ای که بر آن حکومت می کرد اعلام کرد والبته در این مسیر  گسترش ارتش و بوروکراسی  نیز به او کمک کردند . وی برای حفظ قدرت خود ساختار مستقل مالکین را درروستاها حذف کرد و طبقه بورژوازی طرفدار خود را به وجود آورد . عوامل مختلفی از جمله ضدیت با اصول اسلامی ، حذف مظاهر تمدن اسلامی  و تکرار روش پدر خود در تحکیم حکومتی  دیکتاتوری، موجبات نفرت بیش از پیش مردم ایران را ازخود و دستگاه حاکمه اش فراهم کرد. او سر انجام در بیست  وششم دی ماه سال 1357 مجبور به فرار از ایران شد . در22 بهمن همین سال انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و ریشه خاندان سلطنتی را از ایران برکند. 

 

روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای

همه ساله چنین روزی به عنوان روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای در کشور گرامی داشته می شود .به گفته یک مقام مسوول در دفتر آموزش و پرورش فنی حرفه ای تنها 35 درصد از دانش آموزان در هنرستان های  فنی حرفه ای و کاردانش  مشغول تحصیل هستند .بازسازی فنی حرفه ای متناسب با بازار کار یکی از عمده ترین اهداف برنامه چهارم دولت است . همچنین در همین راستا  یکی از عمده ترین اهداف دفتر آموزش و پرورش فنی حرفه ای به روز کردن تجهیزات کارگاه ها و آموزشگاه ها متناسب با روند پیشرفت تکنولوژی در جامعه می باشد . نوسازی و بازسازی ساختارها، امکانات و ارتقای کیفیت آموزشهای فنی و حرفه ای و علمی - کاربردی و توسعه مراکز آموزشی فنی و حرفه ای فناوری اطلاعات و ارتباطات با حداکثر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی و بهره گیری از همکاریهای بین المللی، استفاده از توان و امکانات بخشهای دولتی و غیردولتی در توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای و علمی - کاربردی و نیازسنجی و برآورد نیروی انسانی کاردانی مورد نیاز و صدور مجوز لازم و حمایت به منظور تاسیس و توسعه مراکز آموزشی دوره های کاردانی در بخش خصوصی و تعاونی

می تواند در جهت گسترش مهارت های فنی و حرفه ای در کشور مفید فایده  واقع گردد . 

 

تولد جرج بیدل آیری

جرج بیدل آیری هفتمین ستاره شناس سلطنتی انگلستان در چنین  روزی در سال 1801 به دنیا آمد . 

 

تولد الکساندر دومای

 پسر این نمایشنامه  و رمان نویس فرانسوی در چنین روزی در سال 1824 دیده به جهان گشود ." کامیل" عنوان مهمترین رمان اوست . 

 

تولد جیوسوز کاردوکسی

 کاردوکسی شاعر توانای ایتالیایی در چنین روزی در سال 1835 به دنیا آمد . وی در سال 1906 نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 

تولد خوزه سلسو بار بوسا

این سیاستمدار پورتوریکویی در چنین  روزی در سال 1857 قدم به عرصه گیتی نهاد . وی بعدها حزب فدرالیست را در این کشوردر سال 1900  بنا نهاد . 

 

تولد انریک گرانادوس

گرانادوس ، آهنگساز اسپانیایی در چنین روزی در سال 1867 به دنیا آمد . "ماریا دل کارمن "عنوان مهمترین اثر موسیقایی وی است .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/05/06 | 8:14 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 5 مرداد ماه

تاریخ در چنین روزی 5 مرداد ماه

 

 

سالروزعملیات غرور آفرین مرصاددر سال 1367

در چنین روزی منافقین در این عملیات ، حدود 5 هزار نفر از اعضا و هواداران خود را سازمان داده بودند و به قدری گرفتار توهمات احمقانه ناشی از شبح قدرت و نیروهای نظامی عراق شده بودند که تصمیم داشتند، حداکثر ظرف 2 روز نیروهای خود را به تهران بیاورند.

همزمان با اوجگیری نهضت اسلامی ایران و پیروزی آن در سال1357 ، سازمان به اصطلاح مجاهدین خلق با این اعتقاد که نظام مقدس جمهوری اسلامی نظامی مرتجع است و با بزرگ جلوه دادن خطر ارتجاع ، مبارزه علیه انقلاب اسلامی و برنامه ریزی جهت به دست گرفتن حکومت را آغاز کرد.سازمان با جمع آوری سلاح از پادگان ها و جذب و اغفال نیروهای جوان و سازماندهی آنها در پی فراهم شدن یک زمینه اجتماعی مناسب بود. در ابتدا مزورانه خود را همگام و همراه نهضت اسلامی نشان می داد و حتی تمثال مبارک حضرت امام(ره) را نیز در کنار آرم سازمان قرار داده و از ایشان به عنوان رهبری قاطع و سازش ناپذیر یاد می کرد.

با پیروزی بنی صدر در اولین انتخابات ریاست جمهوری ، منافقین وی را عامل مهمی برای رسیدن به اهداف خود یافتند و حمایت از او را در صدر برنامه های خویش قرار دادند. با خیانت آشکار بنی صدر و وقایعی که پیرامون این خیانت بوجود آمد ، مجلس شورای اسلامی رای به عدم کفایت سیاسی بنی صدر و برکناری او داد و امام (ره) نیز قاطعانه وی را ابتدا از فرماندهی کل قوا و سپس بر اساس اصل 110 قانون اساسی از ریاست جمهوری عزل نمودند.

با برکناری بنی صدر ، منافقین زمینه اجتماعی را برای آغاز علنی مبارزه علیه نظام جمهوری اسلامی مناسب دیدند و به خیال خام خود زمان را برای سرنگونی حکومت مناسب یافتند.

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : شنبه 1387/05/05 | 7:41 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 4 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 4 مرداد ماه

 

قرار داد 1907

درچنین روزی درسال 1325 ه ق قرارداد ننگین 1907 میان کشورهای روسیه وانگلستان امضا شد . براساس این قرارداد ایران میان روس هاوانگلیسیها تقسیم شد . شمال ایران به اشغال روس ها درآمد وپس ازجنگ اول جهانی نیزانگلیسیها با اشغال بوشهر به سوی شیرازپیشروی کرده ومناطق جنوبی ایران را به تصرف خود درآوردند .

میرزا کوچک خان جنگلی درهمین زمان بود که با گرویدن به اندیشه اتحاد  دنیای اسلام تشکیلات نظامی را بوجود آورد تا به نجات کشوربپردازد. وی به همین منظورنهضت جنگل را پایه ریزی کرد.این قرارداد میان دولتین روس وانگلیس ودرمنطقه پترز بورگ به امضا رسید . درهمان روزبود که امین السلطان نخست وزیرخائن به کشوربه دست عباس آقا صراف آذربایجانی اعدام انقلابی شد . 

 

مرگ رضاخان در ژوهانسبورگ

 در روز بیست و پنجم شهریور 1320 نیروهای انگلیسی و شوروی به سوی تهران حرکت کردند و رضاخان را مجبور به استعفا کردند.  پس از این واقعه، رضا خان توسط دولت انگلیس به منطقه ای در جزیره موریس (آفریقای جنوبی)  تبعید شد. وی در این جزیره پس از ابتلا به  بیماری سخت، به دلیل حرارت و رطوبت  بالا، خواستار ترک آن محل  شد. پس از آن ابتدا وی را به بندر دوربان و سپس ژوهانسبورگ منتقل ساختند. وی در چنین روزی در سال 1323 هجری شمسی در این شهر در اثر سکته  مرد. در آن زمان به دلیل جو شدید ضد رضاخانی در ایران، جسد وی را به مصر منتقل کردند و شش سال بعد یعنی در سال 1329 جسد او به تهران منتقل شد. رضاخان که در قاموس سیاست ایران زمین به یک دیکتاتور مستبد مشهور است در طول سالهای حکومت خود ضمن  مبارزه با اصول اسلامی، نفی  مشارکت مدنی، ایجاد اختناق، عدم ایجاد  نظام حزبی، تکوین و انباشت سرمایه در میان طبقات بالای جامعه، اتکا به طبقات نظامی، ایجاد دیوان سالاری گسترده و بهره گیری از ناسیونالیسم تدافعی  نفرت بیش از پیش توده های مردم را باعث شد. 

 

شکست کمپ دیوید

 نشست کمپ دیوید سال2000 میلادی که از چند روز پیش درآمریکا آغاز شده بود، امروز به شکست انجامید. این اجلاس نیز همانند نشست های گذشته با میانجیگری آمریکا برای حل و فصل مناقشات خاور میانه میان نمایندگان دولت خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی برگزار شد اما به دلیل فزون خواهی های رژیم صهیونیستی، به نتیجه قابل قبولی دست نیافت و نهایتا  شکست آن اعلام شد. 

 

الحاق ایران به سازمان بین الماللی فضا نوردی

 در چنین روزی در سال 1339 دولت ایران با امضای معاهده سازمان بین المللی فضانوردی، عضو رسمی این سازمان جهانی شد. 

 

به قدرت رسیدن جمال عبدالناصر در مصر

 قیام افسران آزاد مصر که با ماهیت ناسونالیستی در سال 1952 در این کشور به وقوع پیوست، یک سلسله تغییرات را در این کشور باعث شد که از آن جمله می توان به اخراج ملک فاروق از صحنه سیاست و روی کار آمدن جمال عبدالناصر اشاره کرد. ناصر پس از آن که در چنین روزی در سال 1954 قدرت را در مصر به دست گرفت دو برنامه؛ اول، اجرای اصلاحات ارضی  و دوم پیگیری برنامه صنعتی شدن این کشور را در دستور کار خود قرار داد. البته آنچه به نام اصلاحات ارضی در نیمه دوم سال 1950 به اجرا در آمد، اصولا فاقد جنبه های انقلابی بود. ناصر از سال 1962 برنامه ای شش ماده ای را برای تعمیق اصلاحات اعلام کرد که جنبه های سوسیالیستی مهمی داشت و شامل یک برنامه اصلاحات ارضی اساسی و  ملی کردن سرمایه های خارجی بود. وی درصدد برآمد که برای سازماندهی سیاسی مردم و بسیج آنها به عنوان حامیان برنامه ها و سیاست های خود سازمان سیاسی سرتاسری ای ایجاد کند. به این جهت اتحادیه سوسیالیستی عرب بوجود آمد. 

 

تولد آنودو کاسل لا

آنودو کاسل لا آهنگساز ایتالیایی در چنین روزی در سال 1883 در شهر تورین به دنیا آمد . قطعه " لا جیارا" عنوان مهمترین اثر موسیقایی این آهنگساز معروف است . 

 

تولد اریک هوفر

هوفر نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1902 به دنیا آمد . " مومن واقعی " عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

تولد الیاس کانه تی

 این نویسنده  انگلیسی - بلغاری در چنین روزی  در سال 1905 دیده  به جهان گشود. وی در روزنامه های وقت نیز مقاله می نوشت. این نویسنده پر توان در سال 1981 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . 

 

در گذشت آندریاس

 لیباویوس آندریاس لیباویوس کیمیاگر و شیمیدان آلمانی در چنین  روزی  در سال 1616  دار فانی را وداع گفت.

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/05/04 | 12:48 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 3 مرداد ماه

تاریخ در چنین روزی 3 مرداد ماه

 

درگذشت دکتر سجادی

دکتر سید ضیاء الدین سجادی ادیب ، محقق واستاد دانشگاه در چنین روزی در سال 1357 دار فانی را وداع گفت . وی در سال 1299 گام به عرصه گیتی نهاد و پس از طی تحصیلات ابتدایی در مشهد از دانشسرای مقدماتی دیپلم گرفت . او همزمان به تحصیل علوم دینی نیز مشغول بود . در سال 1321 به تهران آمد و در دانشسرای عالی اسم نوشت. وی  پس از اخذ لیسانس از دانشگاه تهران ، چهار سال بعد موفق به دریافت در جه دکتری ادبیات فارسی شد . او در سال 1344 استاد ومدیر گروه زبان و ادبیات  فارسی دانشسرای عالی واستاد دانشکده ادبیات  دانشگاه تهران شد . دکترسجادی همچنین در چندین دانشگاه دیگر نیز تدریس کرد . وی دستی در تهیه و اجرای برنامه های رادیو - تلویزیونی نیز داشت . این استاد دانشگاه در 65 کنگره علمی ، مجمع ومجلس علمی وادبی درداخل وخارج کشور شرکت کرد .  وی در طول عمر پربرکت خویش کتاب های مختلفی در موضوعات دینی و ادبی به زیور طبع آراست که بیشتر آنها  تصحیح متون قدیمی است . "دیوان خاقانی شروانی" ، "مثنوی ختم الغرائب " ، "شرح احوال وآثار ابن عمید"، " دیباچه نگاری در ده قرن "، " مقدمه ای بر مبانی عرفان وتصوف"،  "انسان و قرآن کریم" ، "تصحیح و مقابله اشعار خاقانی شروانی "، "تحقیق و نگارش در باره قصه حی ابن یقظان" به روایت بوعلی سینا ، سهروردی ، "تحقیق ونگارش درباره قصه سلامان و ابسال" به روایت ابوعلی سینا و "کوی سرخاب تبریز ؛ مقبره الشعرا  " از جمله آثار این نویسنده معاصر است . 

 

حمله منافقین و ارتش عراق به منطقه غرب کشور در سال 1367

در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران مفاد وشرایط قطعنامه 598 را پذیرفته بود ، منافقین و ار تش عراق در حرکات مذبوحانه ای به  قصد کم اهمیت جلوه دادن این قطعنامه ، به کرات با اقدامات مذبوحانه وخائنانه خویش، اسبا ب  نقض تعهدات این قطعنامه را فراهم آوردند . از آن جمله  می توان به حمله های  پراکنده سازمان منافقین که خود مقدمه ای بر عملیات گسترده آنان در مرزهای  جمهوری اسلامی ایران در پنج مرداد ، بود ، اشاره کرد  . در این تک ، دشمن به منطقه سرپل ذهاب و کرند غرب تجاوز کرد که با هوشیاری  رزمندگان اسلام این حمله با قوت  خنثی شد . 

 

تولد سیمون بولیوار

سیمون بولیوار، بزرگترین مبارز و قهرمان آزادی آمریکای جنوبی در چنین روزی در سال 1783 در کاراکاس به دنیا آمد . وی در شکل گیری نخستین جمهوری در ونزوئلا نقش فراوانی ایفا کرد که البته این حکومت بعد ها سرنگون شد . وی بعدها، جمهوری بزرگ کلمبیارا متشکل از کشورهای کلمبیا ، ونزوئلا و اکوادور آزاد تشکیل داد . قسمتی از پرو به خاطر نام او بولیوی خوانده می شود . بولیوار در سال 1830 دار فانی را وداع گفت . اندیشه بولیوار هنوز زنده است وهوگو چاوز ، رئیس جمهور  کنونی ونزوئلا ، حکومت خود را ، جمهوری بولیواری معرفی می کند . بولیوار اندیشه ضد سرمایه داری وضد امپریالیستی داشت و طرفدار طبقات پایین دست جامعه بود. 

 

تولد الکساندر دوما

الکساندر دومای پدر در چنین روزی در سال 1802 میلادی دیده به جهان گشود . کتاب "سه تفنگدار"  یکی از مشهور ترین کتب ادبی جهان ، اثر این نویسنده فرانسوی است . 

 

تولد الکساندر جکسون

الکساندر جکسون دیویس معمار مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1803 میلادی دیده به جهان گشود . "ساختمانی  با معیار های  گوتیک و مذهبی"  مهمترین اثر معماری وی است .

 

تولد آمبروز بیرس

این نویسنده مشهور آمریکایی در چنین  روزی در سال 1842 میلادی به دنیا امد . "براده ها  و خاک "عنوان مهمترین اثر داستانی اوست . 

 

تولد هنریک پونتوپیدان

هنریک پونتوپیدان نویسنده دانمارکی در چنین  روزی در سال 1857 به دنیا آمد . آثار او بیانگر دید واقع گرایانه این نویسنده مشهور اند . او در سال 1971 نوبل ادبی را از آن خود کرد . 

 

لرد ادوارد دانسانی

 لرد ادوارد دانسانی شاعر و نمایشنامه نویس ایرلندی  در چنین روزی  در سال 1878 به دنیا آمد . "سراب "عنوان مهمترین اثر شعر ی اوست

 

تولد ارنست بلاچ

این آهنگساز سوییسی  در چنین روزی در سال 1880 در ژنو به دنیا آمد . "مکبث" عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست . 

 

تولد رابرت گراو

رابرت گراو ، شاعر و نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1895 به دنیا آمد . وی به خاطر خلق داستانهای تاریخی از شهرت فراوانی در مجامع ادبی غرب بر خوردار است . " یک "و "کلادیوس" از عناوین مهمترین آثار اویند . 

 

تولد جان مک دونالد

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی درسال 1916 دیده به جهان گشود ." خداحافظی آبی طولانی" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

 

در گذشت ایزاک باشویس سینگر

سینگر در چنین روزی  در سال 1991 در سن هشتاد و هفت سالگی دارفانی را وداع گفت . وی یکبار نیز جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرده بود .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : پنجشنبه 1387/05/03 | 10:29 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 2 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 2 مرداد ماه

 

در گذشت آیت الله سید کاظم طباطبایی یزدی

در چنین روزی در سال 1337 ه ق آیت الله سید  کاظم طباطبایی یزدی ازعلمای فاضل جهان تشیع دار فانی را وداع گفت .

آیت اللّه العظمى سید محمد کاظم طباطبایى , فرزند مرحوم سید عبدالعظیم یزدى  در سـال 1247 ه ق در یزد به دنیا آمد . آن عالم ربانی تحصیلات ابتدایى خود را در زادگاهش آغاز کرد وپس از مدتی برای تحصیلات عالیه به اصفهان رفت و نزد  آیت اللّه شیخ محمد باقرتلمذ نمود . وی پس از دریافت در جه اجتهاد به سمت نجف اشـرف رهـسـپارشد  وتمام اوقات خود را صرف تحصیل و

 تدریس نمود . بـستان راز و گلستان نیاز ،  تعادل و تر اجیح در اصول  ،  حجیة الظن فی عدد الرکعات  ،  السؤال و الجواب  ،  صحیفة الکاظمیه  ،  رساله اى در منجزات مریض و العروة الـوثـقى  از جمله آثار ارزشمند آن  عالم ربانی است . عروه الوثقی  او دایره المعارفی است از مسایل و فروع فقهی که تاکنون مستند فقها و بسیاری از حقوقدانان بوده است  و بارها از سـوى فـقهاى عـالى مقام محور بحث قرار گرفته  وبر آن تحشیه زده اند .  تا کنون نیز دهها جلد کتاب اسـتـدلالـى  با عنوان حاشیه و تفسیر و نقد عروه از سوى فقهاى بزرگ  نگاشته شده است . عروه الوثقی هم اکنون نیز در مباحث حقوقی مورد استفاده گسترده پژوهندگان در مباحث اندیشگی حقوق از جمله قرار داد ها و مباحث مربوط به اراده است . 

در حـمـله انگلیسیها به عراق ودر اثرفتاوا و رهبرى مـراجع عـالیقدر، مردم این کشور رشادت های زیادی  در مقابل نیروهاى مهاجم انجام دادند که   فرزند  اونیز به نام آیت الله حاج سید مـحمد طباطبائى یزدى در این نبرد   به در جه رفیع شهادت نائل آمد .  هـنگامی  که دولت ایتالیا قواى خود را براى اشغال لیبى در شمال آفریقا به حرکت درآورده بـود ، آن عالم ربانی  فتواى ذیل  را در محکومیت و مبارزه با استعمار غرب صادر کرد : بسم اللّه الرحمن الرحیم  در این ایام که دول اروپایى مانند ایتالیا به طرابلس غرب حمله نموده و از طرفى روسها شمال ایران را با قواى خود اشغال کرده اند و انگلیسیها نیز نیروهاى خود را در جنوب ایران پیاده کرده اند و اسلام را درمعرض خطر نابودى قرار داده اند ،  بر عموم مسلمین از عـرب و ایـرانـى واجب است که خود را براى عقب راندن کفار از ممالک اسلامى مهیا سازند و از بـذل جـان و مـال در راه بـیـرون رانـدن نـیروهاى ایتالیا از طرابلس غرب و اخراج قواى روسى و انـگـلـیـسـى ازایـران هـیچ فروگذار نکنند  زیرا این عمل از مهم ترین فرایض اسلامى است تا به یارى خداوند دو مملکت اسلامى از تهاجم صلیبیها محفوظ بماند. آیت اللّه سید کاظم طباطبایى پـس از عمرى مبارزه و تلاش در راه تثبیت معارف حقه اسلام ، سرانجام در  سال 1295 ه ش  در نجف اشرف دار فانی را وداع گفت .

 

برگزاری دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 پس از آن که برخی از اقدام های غیر قانونی و ضد منافع ملی ابوالحسن  بنی صدر،اولین رئیس جمهوری پس ازانقلاب اسلامی،  برهمگان آشکارشد ، حضرت امام خمینی ره ،  وی را در سال 1360 از فرماندهی کل قوا عزل کردند ، سپس نمایند گان مردم در مجلس نیزبه عدم کفایت سیاسی  وی رای دادند ، درنتیجه بنی صدر از سمت خود بر کنار شد و شورای موقت ریاست جمهوری براساس قانون اساسی، متشکل از روسای قوای مقننه، قضائیه ونخست وزیروقت ، موقتا وظایف ریاست جمهوری را برعهده گرفت تاانتخابات برگزار شود .  در چنین روزی دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری  پس از انقلاب اسلامی در سال 1360 در کشوربرگزار شد و طی آن محمد علی رجایی به ریاست جمهوری رسید . او نیز ، دکتر محمد جواد با هنر ، روحانی انقلابی و دانشمند را که پیشتر وزیر آموزش و پرورش بود به عنوان نخست وزیر به مجلس پیشنهاد کرد که وی از نمایندگان رای اعتماد گرفت . 

 

عملیات غدیر توسط رزمندگان اسلام

در چنین  روزی در سال 1367 هجری شمسی،  عملیات غدیر توسط رزمندگان پرتوان اسلام علیه نیروهای رژیم بعث آغاز شد . 

 

سالگرد درگذشت شاعر معاصر ایران ، احمد شاملو

 احمد شاملو ، در چنین روزی در سال 1379 هجری شمسی در گذشت . احمد شاملو به سال 1304 در تهران متولد شد . تحصیلات کلاسیک نامرتبی  داشت چرا که پدرش به دلیل اشتغال در ارتش مجبور بود هر از گاهی از شهر ی به شهر دیگر منتقل شود.  نخستین اثر احمد شاملو مجموعه کوچکی بود از شعرو  مقاله که در سال 1326 چاپ شد . پس از آن آثار بسیاری از این شاعر ، نویسنده ، مترجم ومحقق کشور به چا پ رسید.  قطعنامه ، آهن ها و احساس ، هوای تازه ، باغ آینه ، آیدا در آینه ، لحظه ها و همیشه ، آیدا : در خت وخنجر وخاطره ، ققنوس در باران ، مرثیه های خاک ، شکفتن در مه ، ابراهیم در آتش ، دشنه در دیس ، ترانه های کوچک غربت  ومدایح بی صله عناوین مجموعه های شعر این شاعرند . وی همچنین اشعار بسیاری از شاعران مطرح جهان را ترجمه کرده است که ترجمه شعر های لورکا ، ریتسوس ، مارگوت بیگل  ولنگستون هیوز از آن جمله اند . شاملوچندین  قصه نیز به رشته تحریر در آورد . اما در حوزه ادبیات داستانی ،  بیشتر ترجمه های او از ادبیات معاصر جهان نزد منتقدان ادبی مطرح اند . ترجمه مسافر کوچولو، دن آرام ، مرگ کسب و کار من است و قصه های من بابام، از جمله  ترجمه های اویند . او به ترجمه چندین نمایشنامه نیز همت گمارد و  چندین مجموعه شعر و قصه نیز برای کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر کرد . "کتاب کوچه" از مهمترین آثاروی است که در آن واژه های کوچه و بازار، تمثیل ها ، متل ها ، اشعارعامیانه و معماها وضرب المثل ها  گردآوری شده اند . وی شش جلد از این مجموعه را منتشر ساخت. 

 

قیام افسران ناراضی مصر

در چنین روزی در سال 1952  افسران ناراضی مصر علیه ملک فاروق قیام کردند. ژنرال نجیب رئیس گروه افسران آزادی خواه مصری در یک کودتای نظامی زمام امور را به دست گرفت و اعلام کرد که بر تمام امور مملکت مسلط است . پس از این کودتا ملک فاروق مجبور به  تر ک مصر شد . 

 

گلویاس ویلیامز

 در چنین روزی  در سال 1888 گلویاس ویلیامز کارکاتوریست آمریکایی به دنیا آمد . 

 

تولد هایل سلاسی

هایل سلاسی پادشاه مستبد اتیوپی در چنین  روزی در سال 1892 میلادی به دنیا آمد . وی در سال 1930 به پادشاهی رسید و در سال 1974 در گذشت . 

 

تولد بن وبر

بن وبر آهنگساز آمریکایی در چنین  روزی در سال 1916 دیده به جهان گشود . وی جایزه " ثورن موزیک" را در سال 1965 از آن خود کرد . 

 

در گذشت شاه حسن

شاه حسن پادشاه مراکش در چنین روزی  در سال 1999 میلادی در گذشت . وی مدت سی و هشت سال پادشاه کشور مراکش بود . 

 

در گذشت جو ترنر

در چنین  روزی جو ترنر پیانیست معرف آمریکایی دار فانی را وداع گفت  . وی در سن هشتاد و دو سالگی ،  در حالی که آثار بسیاری از خود به جا گذاشته بود به دیار باقی شتافت . 

 

روز ملی مصر

این کشور در شمال شرقی آفریقا واقع شده  و از شمال به دریای مدیترانه ، از شرق به فلسطین اشغالی و دریای سرخ ،  از جنوب به سودان و از مغرب لیبی منتهی می شود . اکثریت اهالی این سرزمین از دین اسلام پیروی می کنند و عده قلیلی نیز پیرو ادیان مسیحیت و یهودیت اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . مصر  در چنین  روزی در سال 1952 از مشروطه سلطنتی به جمهوری تبدیل شد و به همین دلیل همه ساله چنین روزی در این کشور به عنوان روز ملی گرامی داشته می شود .   مصر در تاریخ بیست و چهارم اکتبر سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل در آمد.

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/05/02 | 7:55 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 1 مرداد ماه

تاريخ در چنين روزي 1 مرداد ماه

 

بزرگداشت ابوریحان بیرونی

درچنین روزی درسال 440 هجری قمری ابوریحان بیرونی دانشمند پرآوازه ایرانی درگذشت. ابوریحان محمد بن احمد بیرونی منجم، ریاضیدان، جغرافیدان وفیلسوف برجسته ایرانی درسال 362 ه ق درخوارزم به دنیا آمد. وفات اورا درغزنه درحدود 78 سالگی شب دوم ماه رجب سال 440 ذکر کرده اند .ابوریحان تألیفات فراوان ومهمی دررشته های مختلف علمی چون نجوم ، ریاضیات ، تاریخ ، فلسفه ، گیاهشناسی ، ادبیات و...داشته است . ازجمله آثار اومی توان به التفهیم لأوایل الصناعه التنجیم اشاره کرد. کتاب التفهیم حاوی مطالبی درهندسه ، شرح احوال آسمان وزمین واحکام نجوم است ودرآن ازحرکت فلک ، قطرزمین و سیارات ، فواصل آنها ، کسوف و خسوف ، منازل قمرو سایرمسایل نجوم سخن گفته شده است . وی درکتاب الصیدنه مى‏گوید: « ازهمان دوره نوجوانى، به سبب علاقه‏مندى فراوان دردانش‏اندوزى، برحسب سن وحال، درنهادخود حظى یافته‏ام ویک شاهد در این مورد بسنده است که یک رومى درسرزمین ما اقامت گزید ومن دانه‏ها وتخمها ومیوه ‏ها وگیاهان وجزاینها را مى‏آوردم و نامهاى آنها را درزبان او، ازوى مى‏پرسیدم ومى‏نوشتم‏».  بیرونى ازسال 408 تا 421 ه ق همراه سلطان محمود غزنوى بوده و در مدت اقامت ‏سیزده ساله خود در هندوستان توانست زبان سانسکریت را بیاموزد و تحقیقات گسترده‏اى را در باب آداب و رسوم، عقاید و فرهنگ و دیگر جنبه‏هاى علمى و فرهنگى هندوها انجام دهد. وى در همین زمان چندین کتاب را از زبان سانسکریت ‏به عربى و بالعکس ترجمه کرد.  وی علوم ریاضى و نجوم را  نزد ابونصر منصور بن على بن عراق‏ وعلوم عقلى و حکمت را نزد عبدالصمد اول آموخت . الآثار الباقیه عن القرون الخالیه ،  فى تحقیق ماللهند، رساله فى فهرست کتب الرازى ، الجماهر فى معرفة الجواهر و الصیدنه  ، رسالة فى فهرست کتب الرازى ،  القانون المسعودى فى الهیئة و النجوم ،  الجماهر فى معرفة‏الجواهر  درباره کانى‏شناسى ، التفهیم فى اوائل صناعة التنجیم (به زبان فارسى و عربى )  در چهار علم اصلى یعنى هندسه و حساب و هیات و احکام نجوم و یک فن فرعى عملى، بنام  اسطرلاب  از جمله آثار اوست . 

 

تایید نخست وزیری محمد مصدق توسط مجلس سنا

درچنین روزی درسال 1331حکم نخست وزیری دکترمحمد مصدق پس ازوقایع سی ام تیرازتصویب نمایندگان مجلس سنا گذشت . مصدق از اکثریت قاطع نمایندگان مجلس سنا رای اعتماد گرفت و فقط هشت نماینده  اورا  شایسته احراز پست نخست وزیری ندانستند  . مصدق در مجلس سنا طی سخنانی ضمن تاکید بر رعایت اصول قانون اساسی ، اجرای بندهای مختلف آن را بر خود واجب دانست و در ادامه با تجلیل از شهیدان روز سی ام تیر خواستار تعطیلی رسمی و نیمه برافراشته شدن پرچم ها در روز دوم مرداد شد .

دکتر محمد مصدق ، فرزند میرزا هدایت الله  در  تهران دیده به جهان گشود .وی  پس از طی دوره های   مقدماتی در تبریز و تهران  ، به عنوان مستوفی محاسب خراسان مشغو ل  به کار شد . این شغل روح پر تلاطم او را آرام نمی داد و به همین منظور به سوی نمایندگی مجلس شورای ملی گام برداشت و از سوی مردم تهران در دوره اول مجلس شورای ملی انتخاب شد  اما به دلیل پایین بودن سن وی از میزان قانونی ،  اعتبار نامه اش مورد تصویب قرار نگرفت . مصدق پس از آن برای ادامه تحصیل  عازم  فرانسه شد و  در مدرسه علوم سیاسی پاریس مشغول به تحصیل گردید . وی سپس به  سوئیس رفت و در دانشکده حقوق دانشگاه نوشاتل تا در یافت در جه دکترای حقوق خصوصی به تحصیل ادامه داد  . او از  پایان نامه خود  با نام «وصیت در حقوق اسلام» دفاع کرد . مصدق پس از آن به ایران بازگشت و به عنوان  والی فارس مشغول به کار گردید  . وی چند بار به نمایندگی مجلس ، وزیر مالیه و وزیر امور خارجه منصوب شد و آخرین سمت او نخست وزیری در  اوائل دهه سی شمسی بود . مصدق روی هم رفته دو سال و چهار ماه نخست‌وزیر ایران بود، که این مدت شامل دو دوره است:  آغاز نخست‌وزیری تا 25 تیر سال 1331 .و از 30  تیر همان سال تا کودتای 28 مرداد سال 1332 .

در دوره اول به علت استقلال رای مقابل مقابل شاه ایستاد و نظرات خود را اعمال نمود .مهمترین اقدامات او در دوران نخست وزیری  اش را می توان  در چند جمله خلاصه نمود : الف  اخراج انگلیسی‌ها از پالایشگاه جنوب،  ب -   تصویب نهایی قانون ملی شدن صنعت نفت ایران ، ج -  پایان دادن به اختیارات شرکت نفت ایران و انگلیس و د -  پیروزی در دادگاه لاهه.

نهایتا پس از دو سال و چهار ماه نخست وزیری ، با وقوع کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 وی ازقدرت خلع و پس از یک دادگاه به دوازده سال تبعید محکوم گردید .

او همچنین آثار شایان توجهی در  حوزه حقوق از خود به جای نهاده است که از میان آنها می توان به  اصول و قوانین مالیه ، دستور در محاکم ، حقوق پارلمانی در ایران و اروپا ،مدارک حقوق اسلامی و وصیت در مذهب شیعه به ضمیمه حقوق مدنیه و  وصیت در حقوق اسلام اشاره کرد .

وی درروستای احمد آباد قزوین ، در سال 1345 چشم از جهان فروبست .

 

عملیات قدس 4 در منطقه جنوب شرقی العماره

 رزمندگان اسلام در چنین  روزی در سال 1364 هجری شمسی عملیات قدس چهار را در جنوب شرقی العماره در هور الهویزه آغاز کردند . 

 

اشغال شهر گیلان غرب توسط عراق

 در چنین  روزی در سال 1367  بخش هایی از شهر گیلان غرب به اشغال نیروهای نظامی رژیم بعث در آمد . 

 

شکست ارتش شمالی ها از ارتش جنوبی ها در آمریکا

در چنین  روزی در سال 1861  ارتش شمالی ها از ارتش جنوبی ها به فرماندهی ژنرال توماس جکسون  شکست خورد . در این جنگ داخلی که به دیوار سنگی شهرت یافت و سالها  میان ایالات شمالی و  جنوبی آمریکا در جریان بود ، بسیاری از مردم این کشور کشته شدند . 

 

تولد فیلیپ اول

 فیلیپ اول نخستین پادشاه هابز بورگ اسپانیا  در چنین روزی در سال 1478 به دنیا آمد . وی در سال 1506 در گذشت . 

 

تولد اما لازاروس

 اما لازاروس شاعر بزرگ آمرکایی در چنین روزی در سال 1849 در نیویورک دیده به جهان گشود . وی در سن بیست و پنج سالگی چندین اثر چاپ شده داشت . "کلزوس نو" و "پایه گذار دولت آزادی  " عنوان مهمترین مجموعه های شعر این شاعر بزرگ آمریکایی اند . وی بر اشعار شاعران پس از خود تاثیر فراوانی داشت . 

 

تولد ادوراد هوپر

هوپر، این  نقاش برجسته آمریکایی  در چنین روزی در سال 1849 دیده به جهان گشود . "خانه ای در کنار راه آهن" عنوان مهمترین اثر تصویری اوست . 

 

تولد گوستاو هرتز

هرتز دانشمند و فیزیکدان بر جسته آلمانی در چنین روزی در سال 1887 به دنیا آمد . وی در رشته فیزیک کوانتوم صاحب آراء و اندیشه های گرانسنگی است . هرتز در سال 1925 جایزه نوبل را دررشته فیزیک از آن خود کرد . 

 

تولد ریموند چاندلر

 این نویسنده آمریکایی در سال 1888 در چنین روزی به دنیا آمد . جامعه ادبی آمریکا چاندلررا بیشتر به عنوان یک نویسنده آثار پلیسی  - جنایی و ترسناک می شناسند .  وی در دو رشته فیلمنامه نویسی و رمان صاحب آثار برجسته ای است . "دهلی آبی  "، "هویت دوگانه" و " غریبه در ترن "عنوان بر جسته ترین فیلمنامه های اویند . شش رمان وی نیز تاکنون به فیلم تبدیل شده است . "خداحافظی طولانی " عنوان مهمترین رمان وی است که جایزه ادگار آلن پو را برای وی به ار مغان آورد . 

 

تولد الکساندر کالدر

 الکساندر کالدر  مجسمه ساز آمریکایی در چنین روزی در سال 1898 به دنیا آمد . 

 

تولد استفان ونسان بن تی

 این نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1898 دیده به جهان گشود . "شیطان و دانیل وبستر" عنوان مهترین اثر اوست . 

 

در گذشت چارلز هفتم

چارلز هفتم پادشاه فرانسه در چنین روزی در سال 1461 در سن پنجاه و هشت سالگی در گذشت . 

 

در گذشت کارل ساند برگ

کارل ساند برگ شاعر بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1967  دار فانی را وداع گفت ."آبراهام لینکلن : سالهای پراری "  عنوان مهمترین اثر شعری اوست .

 

در گذشت لوئیجی لوچیونی

لوچیونی ، نقاش بزرگ ایتالیایی در چنین  روزی  در سال 1988 به دیار ابدی شتافت . وی در رشته نقاشی منظره ، صاحب آثار بسیاری است . "ستارگان اپرا" عنوان مهمترین اثر تصویری اوست . لوچیونی در سن هشتاد و هفت سالگی در گذشت .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/05/01 | 8:59 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 31 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 31 تير ماه

 

درگذشت احمد قوام احمد قوام، فردی که بطور گسترده درعرصه سیاست ایران تاثیر به سزایی داشت،

 در چنین روزی درسال 1334 هجری شمسی درگذشت. احمد قوام (قوام السلطنه) ازخاندان اشرافی کهن ایرانی است. وی در فاصله سال های 1300 تا 1331 ه ش (1921 - 1952 میلادی ) پنج باردربحرانی ترین شرایط به نخست وزیری رسید و از آغاز تا پایان حیات سیاسی خود تلاش کرد تا با وارد کردن آمریکا درامور سیاسی، نظامی و اقتصادی ایران، حمایت آن کشوررا بدست آورده و نفوذ روس و انگلیس را خنثی کند. فلسفه سیاست خارجی قوام به عنوان سیاستمداری «عمل گرا» همواره بر محور «موازنه مثبت» استوار بود. این سیاست در سال های پس از جنگ جهانی دوم با حضور همه جانبه و رو به افزایش آمریکا شکل عملی به خود گرفت و ایران به یکی از مهمترین پایگاه های استراتژیک و حافظ منافع آمریکا در خاورمیانه تبدیل شد. قوام در عرصه تحولات داخلی نیز زمینه ساز شکل گیری و گسترش جریان سیاسی جدیدی به نام «یانکوفیل ها» شد. بی تردید او از برجسته ترین پیشگامان توسعه حضور آمریکا در ایران، تا قبل از کودتای 1332 ش / 1953 م بشمار می رود. اندیشه و عملکرد سیاسی قوام در زمینه روابط خارجی، هر چند تا حدودی اهداف سیاست خارجی ایران را، در زمینه رهائی از سلطة روس و انگلیس برآورده ساخت، اما گام های وی در این حوزه در واقع مصداق حقیقی به در آمدن از چاله و در افتادن در چاهی بزر گ بود چراکه برای سالها آمریکا چنبره استعمار نوین خود را بر سرمایه های ملی ایران گستراند.خوب است در این جا نظر دانشمند مرحوم استاد محیط طباطبایی را نقل به مضمون کنیم . آن مرحوم در گفتگوی سال 1363 خود با کیهان فرهنگی گفته است که قوام، متخصص خراب کردن کارها بود و کار دیگری از وی ساخته نبود. 

 

روز ملی بلژیک

بلژیک کشوری است در شمال غرب اروپا در ساحل دریای شمال، بین فرانسه، هلند و آلمان . مردم آن اکثرا سفید ژرمن اند و بیشتر از مذهب کاتولیک پیروی می کنند. زبان فرانسه و فلاماندر زبان رسمی این کشور است و نوع حکومت آن مشروطه سلطنتی است. این کشور در سال 1831 میلادی در چنین روزی از هلند مستقل شد و در بیست و هفتم دسامبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. پایتخت این کشور بروکسل نام دارد . 

 

تولد پل ژولیوس بارون ون رویترز

در چنین روزی در سال 1816 رویترز، موسس خبرگزاری معتبر رویترز به دنیا آمد. رویترز توانسته است امروز به عنوان یک منبع بزرگ خبرپراکنی در دنیا، اعتبار و شهرت زیادی برای موسس خود به همراه آورد. 

 

تولد فرانسیس پارکینوسون

 کیز این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1885 به دنیا آمد. "شام در آنتوان" عنوان مهمترین اثر اوست.

 

تولد جان ریویر

 جان ریویر آهنگساز و موسیقیدان فرانسوی در چنین روزی به دنیا آمد . "پنج" و" نوزدهمین" عنوانهای مهترین آثار وی هستند . 

 

تولد ارنست همینگوی

ارنست همینگوی نویسنده پر توان و بزرگ آمریکایی در چنین روزی در سال 1899به دنیا آمد. وی چندین رمان و داستان کوتاه از خود به یادگار گذاشت که از مهمترین آنها می توان به رمان" پیر مرد و دریا "و "وداع با اسلحه " اشاره کرد. همینگوی در نویسندگی سبک منحصر به فردی را اتخاذ کرده بود و همین امر آثار داستانی او را از دیگر نویسندگان متمایز می کند.  او در سال 1954 جایزه نوبل ادبی را به دست آورد. و سرانجام با شلیک گلوله ای به زندگی خود پایان داد. 

 

تولد هارت کرین

 هارت کرین شاعر آمریکایی در چنین روزی در سال 1899 به دنیا آمد . "پل "عنوان مهمترین اثر شعری اوست . 

 

تولد مارشال مک لوهان

 مارشال مک لوهان نویسنده برجسته، نظریه پرداز و استاد علوم ارتباطات در چنین روزی در کانادا دیده به جهان گشود. نظریه "دهکده جهانی "او که در حال حاضر در حوزه علوم ارتباطات مطرح است، شهرت وی را عالم گیر کرد. "شیوه پیام رسانی" عنوان مهمترین اثر این استاد دانشگاه است. 

 

تولد ایزاک استرن

 این آهنگساز و ویولونیست روسی در چنین روزی در سال 1920 به دنیا آمد. "آغاز سمفونی اس اف" عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

تولد جان گاردن

 این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1933 به دنیا آمد ." گفتگو های خورشیدی "عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

درگذشت رابرت بورنز

 رابرت بورنز شاعر معروف اسکاتلندی در چنین روزی در سال 1796 دار فانی را وداع گفت .

 

 

درگذشت آرشیل گورکی

 آرشیل گورکی نقاش برجسته روس در چنین روزی در سن چهل و سه سالگی در سال 1948 دار فانی را وداع گفت. آثار او بیانگر سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی است .

 

 

درگذشت حاج شیخ علی زاهدی

در چنین روزی در سال 1417 ه ق آیت الله حاج شیخ علی زاهدی از علمای برجسته  جهان تشیع دار فانی را وداع گفت .

حضرت  آیت الله مرعشی نجفی و حضرت امام خمینی(ره) از جمله استادان او بودند. از ایشان آثار متعددی باقیمانده است.

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/04/31 | 7:35 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 30 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 30 تير ماه

 

قیام ملت ایران به رهبری آیت الله کاشانی،

 استعفای قوام و به قدرت رسیدن مصدق پس از اثبات حقانیت ایران در دادگاه لاهه در خصوص ملی شدن نفت، دولت مصدق با مشکلات عدیده داخلی و خارجی روبرو شد اما به دلیل داشتن پشتوانه عظیم مردمی توانست بر تمامی این مشکلات فائق آید. مصدق که خواستار افزودن اختیارات خود بود، تقاضای عهده دار شدن وزارت جنگ را از شاه کرد. محمدرضا  با خواسته وی مخالفت کرد و دکتر مصدق در ادامه این مسیر، استعفای خود را تسلیم شاه کرد. شاه نیز که منتظر فرصت بود قوام السلطنه را به نخست وزیری بر گزید. قوام پس از به دست  گرفتن قدرت  با اعلامیه شدید اللحنی آزادی های سیاسی را محدود کرد و با ارعاب و تهدید مردم، مراکز حساس شهر را به تصرف نیروهای نظامی در آورد. در این زمان آیت الله کاشانی با صدور اعلامیه ای مردم را به اعتراض علیه حرکات مذبوحانه قوام فراخواند. پس از موضع گیری سخت  آیت الله کاشانی، در روز سی ام تیر ماه بازار تعطیل شد و مردم به خیابانها ریختند و خواستار سرنگونی قوام شدند. به دستور قوام در چنین روزی در سال 1331 مردم به گلوله بسته شدند و عده ای نیز به شهادت رسیدند. در این واقعه مردمی نیز که از طرف شهرهای کرمانشاه، همدان و قزوین به سمت تهران می آمدند در کاروانسرا سنگی توسط عمال سرلشکر وثوق فرمانده ژاندارمری وقت به گلوله بسته شدند. سرانجام با مقاومت مردمی و رهبری های آیت الله کاشانی و دکتر مصدق، مقاومت دربار درهم شکست و شاه عاقبت  به بر کناری قوام تن در داد و مصدق بار دیگر با فداکاری مردم به نخست وزیری رسید .

 

 

تاجگذاری احمد شاه قاجار و آغاز سلطنت او

پس از خلع محمد علی شاه از قدرت، در چنین روزی مقام پادشاهی به فرزند کوچک او احمد میرزا اعطا شد.

پس از آنکه تلاش های روسیه و انگلستان برای ممانعت از ورود مردم به تهران، بعد از گسترش نهضت مشروطه، بی نتیجه ماند گروههایی که عازم تهران بودند در سال 1288 شمسی وارد این شهر شدند و سرانجام  تهران را به تصرف خویش  در آوردند. نیروهای شاه مدت دو روز در مقابل آنان مقاومت کردند اما سرانجام شکست خوردند و روز جمعه تهران سقوط کرد و شاه برای اینکه به چنگ مردم نیافتد به سفارت روسیه پناه برد. فاتحان تهران در بهارستان به تشکیل شورایی مبادرت ورزیدند. این شورا محمد علی شاه را از سلطنت خلع کرد و فرزند دوازده ساله اش را، که معروف به" احمد شاه " شد، به سلطنت برگزید.  نمایندگان شورا به سفارت روسیه رفتند و احمد میرزا را به دربار آوردند و با تشریفات خاص رسما او را شاه خواندند اما چون وی در این زمان سن کمی داشت و عملا نمی توانست کشور را اداره کند، عضد الملک را که رییس ایل قاجار بود به نیابت سلطنت انتخاب کردند. پس از انتخاب عضد الملک،  شورا  منحل شد و سپهدار محمد ولی خان تنکابنی فئودال معروف وعامل روسها به نخست وزیری رسید. 

 

تشکیل دولت علم

در چنین  روزی در سال 1341 دولت اسدالله علم تشکیل شد. با سقوط علی امینی  و تضعیف جبهه ملی، شاه فرصت مساعدی یافت تا مهره ای کاملا وفادار به خود را در راس کابینه قرار دهد. به همین منظور دوست و مشاور قدیمی خود، اسدالله علم را مامور تشکیل کابینه نمود و شخصا نظارت مستقیم تری بر امور روزمره دولت اعمال کرد. علم استراتژی سیاسی خود را بر سه هدف استوار ساخت: اول، برگزاری انتخابات مجلس شورای ملی به شیوه دلخواه شاه پس از یک دوره  طولانی  فترت، دوم،  اجرای اصلاحات تحت رهبری مستقیم شاه و تعدیل شعارهای تند اصلاحات ارضی به منظور جلب اعتماد طبقات زمین دار و سوم برقراری محدودیت های سیاسی جدید علیه رهبران جبهه ملی . این نکته نیز گفتنی است که نقطه آغاز برنامه های شاه از جمله انجمن های ایالتی و ولایتی بطور مشخص در کابینه علم به اجرا گذاشته شد. این طرح که با اهداف و دلایل ویژه ای مطرح شد با واکنش شدید نیروهای مذهبی مواجه گردید. 

 

شکست حملات عراق در حاج عمران و پیرانشهر

 در چنین  روزی حملات عراق به شهر های حاج عمران وپیرانشهر در سال 1367 با مقاومت رزمندگان اسلام مواجه شد و عایدی رژیم بعث عراق از این حمله چیزی جز ضرر نبود. البته عراق پس از پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران با رد پیشنهاد ایران برای آتش بس اعلام کرد که این آتش بس مبهم و غیر واضح است . در بیست وهفتم تیر عراق به منظور تحکیم موقعیت خود یک سلسله عملیات هوایی علیه نیروگاه اتمی بوشهر و تاسیسات صنعتی در بندر امام خمینی و اهواز انجام داد. رزمندگان اسلام نیزدر این فرصت  متقابلا دست به حمله هوایی در چندین منطقه از جمله فاو و کرکوک زدند .

 

 

" نیل آرمسترانگ " و ادوین یوز آلرین " در کره ماه آپولو 11

، در ساعت هفده و دو دقیقه روز چهارشنبه بیست و پنج تیر ماه سال 1348 برابر ساعت نه و سی و دو دقیقه پیش از ظهر شانزدهم جولای سال 1969 میلادی از جزیره مریت فلوریدا به سوی کره ماه پرواز کرد. در داخل کابین فرماندهی آپولو 11 فرمنانده سفینه، آرمسترانگ و در مکان دیگر آن  ادوین یوز آلرین  حضور داشتند. در فاصله چهار روزی که قطار فضایی بین ماه و زمین حرکت می کرد، کار دستگاههای سفینه آنان دقیق بود و فقط مسیر آن تصحیح می شد. سرانجام لحظه موعود فرارسید، لحظه ای که کره ماه به تسخیر انسان در آمد. در ساعت یازده و سی هشت دقیقه روز یکشنبه بیستم جولای سفینه به آرامی به روی کره ماه نشست . 

 

تولد فرانچسکو پتراک

 این شاعر ایتالیایی در چنین  روزی در سال 1304 میلادی دیده به جهان گشود. "ایتالیا میا "عنوان مهمترین اثر این شاعر نامدار  است . 

 

تولد اریک کارفلت

این شاعر سوئدی در چنین روزی در سال 1864 به دنیا آمد . وی در سال 1918 جایزه نوبل را برد اما از در یافت آن امتناع کرد . "متولد شده پس از مرگ پدر" عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

تولد توماس برگر

این رمان نویس آمریکایی در چنین روز ی در سال 1924 به دنیا آمد . "بخش های حیاتی" و" بزرگمرد کوچک "عناوین مهمترین آثار این نویسنده مشهور اند . 

 

تولد کارلوس سانتانا

 این آهنگساز مشهور مکزیکی در چنین روزی در سال 1947 به دنیا آمد . "زن جادویی" و" سانتانا "عناوین مهمترین  آثار موسیقایی اویند . 

 

درگذشت فدریکو روکاری

 روکار، نقاش موضوع گرای ایتالیایی در چنین روزی در سال 1609 میلادی دار فانی را وداع گفت . زمان تولد وی نامعلوم است . 

 

روز استقلال کلمبیا از اسپانی

ا این کشور در منطقه استوایی شمال آمریکای جنوبی ، بین پاناما و برزیل در ساحل در یای کاراییب و اقیانوس کبیر قرار دارد . نژاد مردم آن سفید ، سیاه ، سرخ و دو رگه است . زبان مردم این کشور اسپانیولی و مذهب اکثریت آنان کاتولیک است . این کشور در چنین روزی در سال 1819 از اسپانیا مستقل شد و در پنجم  نوامبر سال 1945 میلادی به عضویت سازمان مل متحد در آمد . نوع حکومت کلمبیا  جمهوری است و پایتخت آن بوگوتا نام دارد 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/30 | 10:13 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 29 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 29 تير ماه

 

در گذشت آیت الله خاتون آبادی

در چنین روزی در سال 1272 ه ق  آیت الله میرمحمد صادق مدرس خاتون آبادی علمای بزرگ جهان تشیع در اصفهان دیده از جهان فروبست .  حدیث، تفسیر، کلام و  ریاضیات  از دیگر حوزه هایی بود که آن عالم ربانی در آن به تحقیق مشغول بود . 

 

عملیات والفجر 2 در منطقه حاج عمران

 پس ازموفقیت رزمندگان اسلام درعملیات والفجر1 درمنطقه عملیاتی فکه حمرین تا شمال غرب فکه که طی آن ضربات سختی به دشمن بعثی وارد آمد، منطقه  شمال غرب و مناطق سخت و صعب العبور کوهستانی حد فاصل بین ارتفاعات قمطیره وتمرچین که مامنی برای اشراروگروهکهای ضد انقلاب داخلی به شمارمی رفت، آماده انجام عملیات دیگری بود. ساعت یک بامداد روزبیست ونهم تیر1362عملیات والفجر2 با رمزیا الله آغاز شد . رزمندگان اسلام دراین عملیات ضمن محاصره چند روستا، جاده پیرانشهر و حاج عمران را از لوث وجود دشمن بعثی آزاد کردند . درنتیجه این عملیات  که به مدت شانزده روزبه طول انجامید،  تعدادی از شهر های مناطق کرد نشین ایران ازتیررس نیرو های عراقی خارج شد وبا تصرف ارتفاعات حساس منطقه وپادگان حاج عمران نیروهای ضد انقلاب نفوذ خود را دراین منطقه ازدست دادند. دراین عملیات چندین قبضه توپ ، بیش ازبیست تانک ، دهها دستگاه تفنگ وانواع ادوات نظامی به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد. مجموع کشته ها وزخمی های دشمن به بیش ازچهارهزارنفررسید ودویست نفر نیزبه اسارت رزمندگان اسلام در آمدند . پنج فروند هواپیما، ده فروند چرخبال وچهل دستگاه تانک ونفربرنیزدراین عملیات منهدم شد. 

 

تصویب قطعنامه 598 توسط ساز مان ملل

 در چنین   روزی در سال 1366 هجری شمسی ، قطعنامه 598 از تصویب اعضای ساز مان ملل متحد گذشت . 

 

روز استقلال لائوس از فرانسه

لائوس کشوری است کوهستانی در منطقه استوایی جنوب شرق آسیا که در شبه جزیره هند و چین مابین ویتنام وتایلند واقع شده است . نژاد مردم این کشور لائوسی ، آمایی و چینی است و اکثرا پیرو آیین بودا هستند . زبان رسمی آنان لائوسی است ولی اهالی این کشور به زبانهای فرانسوی و چینی نیز تکلم می کنند . این کشور در چنین روزی در سال 1949 از فرانسه مستقل شد .  حکومت این کشور تا سال 1975 مشروطه سلطنتی بود و سپس در سال 1975 به جمهوری دموکراتیک خلق تبدیل شد . لائوس در سال چهار دهم دسامبر سال 1955 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . 

 

روز آزادی نیکاراگوئه

نیکاراگوئه کشوری است نیمه کوهستانی درمنطقه استوایی آمریکای مرکزی. این کشوردرجنوب هندوراس وشمال کاستاریکا ، بین دریای کاراییب واقیانوس کبیرواقع شده است . درجنوب غربی این کشوردریاچه نیکاراگوئه که بزرگترین دریاچه آمریکای مرکزی است ، قراردارد . نژادمردم این کشورسفید ، سرخ ودورگه ، زبان رسمی آنان اسپانیولی است واکثرا ازمذهب کاتولیک پیروی می کنند . این کشوردرسال 1838 ازاسپانیا مستقل شد ودرتاریخ 24 اکتبر 1945به عضویت سازمان ملل درآمد . همه ساله چنین روزی در این کشور به عنوان روز آزادی گرامی داشته می شود . نوع حکومت این کشور جمهوری است .  جبهه ملی ساندیستها به عنوان یک جبهه چپگرا تا سال 1979 مبارزه بی امانی را  علیه  رژیم خودکامه خاندان سوموزا آغاز کرد که سرانجام این قیام به پیروزی ساندینیست ها انجامید . دانیل اورتگا در سال1980میلادی حکومت ساندیستی را در این کشور تشکیل داد . اما آمریکا که کل منطقه آمریکا را حیات خلوت سیاست های خود می شمارد به مقابله تجاوزگرانه با دولت تازه انقلابی بر خاست و با حمایت سیاسی ، اطلاعاتی ، آموزش نظامی مخالفان طرفدار خود و تجهیز آنان به ادوات نظامی ، سرانجام ساندینیست ها را مجبور به عقب نشینی کرد و در انتخابی که ضد انقلاب  از حمایت همه جانبه   آمریکا برخوردار بود ، شکست خورد. 

 

تولد ادگار دگا

ادگار دگا نقاش معروف فرانسوی در چنین روزی  در سال 1834 دیده به جهان گشود . وی یکی از نقاشان بر جسته مکتب امپرسیونیسم در سنت نقاشی فرانسه و غرب بود . 

 

تولد ای جی کرونین

 کرونین این نویسنده انگلیسی در چنین روزی در ساتل 1986 به دنیا آمد . "سیتا دل" و" پیروزی در خشان "عنوان مهمترین آثار اویند . 

 

تولد رابرت مان

 مان آهنگساز و ویولونیست آمریکایی در چنین روزی در سال 1920 به دنیا آمد . 

 

تولد ساموئل کلت

کلت در چنین روزی در سال 1814 در هارتفورد آمریکا به دنیا آمد . وی سلاح کلت را اختراع کرد که به نام او هم نامگذاری شده است . او در سال1862 دار فانی را وداع گفت . 

 

تولد هربرت مارکوزه

این فیلسوف چپگرا در چنین  روز ی در سال 1898 به دنیا آمد . " انسان تک بعدی" عنوان مهمترین اثر اوست . مارکوزه

یکی از تاثیر گذارترین متفکران  عصر خود و نیرویی موثر برای حرکت های دانشجویی در دهه شصت در اروپا به شمار می رفت  . این فیلسوف برلینی الاصل که درآمریکا زندگی می کرد،  در سال 1979  دار فانی را وداع گفت . مارکوزه  یکی از موسسین انجمن تحقیقات اجتماعی  فرانکفورت نیز بود . وی در سال 1930 از  دست  نازی های فاشیست به آمریکا گریخت .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : شنبه 1387/04/29 | 17:59 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 28 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 28 تير ماه

 

 

 

حمله عراق پس از بیست و چهار ساعت از زمان پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران

 

تنها پس از بیست و چهار ساعت از زمان پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران رژیم بعث عراق با حمله به مرز های جمهوری اسلامی ایران در چنین روز ی در سال 1367 هجری شمسی نیت پلید خود را مبنی بر جنگ طلبی و تجاوز به حریم سرزمینی کشور همسایه اعلام کرد .این در حالی است که عراق در بیست و دوم ژوییه،  سی و یکم تیر،  سال 1367 در اجلاس مشترک شورای فرماندهی انقلاب و رهبری حزب بعث ، قطعنامه را مورد پذیرش قرار داد .  البته  عراق در پاسخی رسمی به قطعنامه  598 در تاریخ چهاردهم اوت ، بیست  و سوم مرداد همان سال به دبیر کل سارمان ملل اعلام کرد :...عراق از قطعنامه  598 استقبال می نماید و آماده است برای اجرای آن با دبیر کل و شواری امنیت همکاری کند . 

 

عملیات نامنظم فتح هشت

 در چنین روزی در سال 1366 هجری شمسی عملیات نامنظم رزمندگان قهرمان اسلام با عنوان فتح هشت در شمال استان موصل آغاز شد . عملیات چریکی فتح 8  با رمز مقدس " یا رسول الله ( ص)"  صورت پذیرفت . این عملیات در عمق 150 کیلومتری خاک عراق و با هدف پاسخگویی به بمباران شیمیایی و تخریب روستاهای کرد نشین توسط عراق، برنامه ریزی شده و به اجرا درآمد.  پس از اعلام رمز عملیات توسط فرماندهان، رزمندگان تحت امر قرار گاه رمضان و تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات چریکی به شهر اتروش هجوم بردند و مراکز نظامی سازمان امنیت رژیم بعث عراق را در این شهر که از مهمترین پایگاههای منطقه برای سرکوب مردم به شمار می رفت نابود کردند.  پس از آن مرکز و مقر جیش الشعبی دشمن را منهدم کردند که طی آن 80 نفر از بعثیان عراقی کشته و زخمی شدند.  دژ مهم کانی کا واقع در عمق 9 کیلومتری شمال شرق شهر اتروش که در آن زمان کار هدایت پانزده پایگاه اطراف شهر را به عهده داشت به تصرف نیروهای سپاه در آمد و همچنین مقر توپخانه مستقر در شهر منهدم شد. 

 

آتش سوزی گسترده در روم

در چنین روزی در سال 64 میلادی بر اثر یک آتش سوزی گسترده  شهر رم پایتخت امپراطوری روم در آتش سوخت . این آتش سوزی چندین روز به طول انجامید .

 

 

آغاز جنگ داخلی اسپانیا

در چنین روزی در سال 1936 میلادی  جنگ  داخلی اسپانیا آغاز شد . . ژنرال فرانکو در پایان دهه سی  قرن گذشته میلادی دست به تشکیل یک حکومت خود کامه در اسپانیا زد .

ژنرال فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور و زمامدار اسپانیا بین سالهای 1939 تا 1975 میلادی است. وی در سال 1936 به شورشیانی پیوست که علیه دولت جمهوری دست به طغیان زده بودند. او  با کمک آلمان و ایتالیا در جنگ های داخلی اسپانیا پیروز شد . در خلال جنگ جهانی دوم وی حالت بی طرفی اسپانیا را حفظ کرد و به هیتلر اجازه استفاده از کشورش را جهت حمله به جبل الطارق نداد . فرانکو در طول حکومت خود تمامی گروههای چپگرا را قلع و قمع کرد و تشکیل قدرت خود کامه ای  داد . او در جنگهای سه ساله اسپانیا (39 - 1936 میلادی) توانست  با ارتش خود به سوی مادرید پایتخت اسپانیا پیش رود . وی توانست پایتخت اسپانیا را که کابوس قحطی  و گرسنگی بر آن سایه انداخته بود تصرف کند و سلطه و سیطره کمونیستها و جمهوری خواهان را از سراسر خاک اسپانیا براندازد

 

 

علیه ناپلئون

در چنین روزی در سال 1812 میلادی  کشور های  انگلستان ،  روسیه و سوئد با یکدیگر پیمانی را منعقد کردند که طی آن ناپلئون را تحت فشار قرار می دادند . 

 

تولد رابرت هوک

رابرت هوک فیزکدان انگلیسی در چنین روزی در سال 1635 میلادی به دنیا آمد . میکرو گرافی عنوان مهترین اثر اوست

 

تولد گیلبرت

 وایت گیلبرت وایت در چنین روزی در سال 1720 میلادی دیده به جهان گشود . وی بنام پدر طبیعت گراهای انگلستان مشهور است . 

 

تولد ویلیام مک پیس تاکری

تاکری در چنین روزی در سال 1811 در انگلستان به دنیا آمد . او رمان نویس دوره ویکتوریا در انگلستان است و مهمترین اثر وی" بازار خودبینی "نام دارد . 

 

تولد هندریک آنتئون لورنتز

 این فیزکدان هلندی در چنین روزی در سال 1853 به دنیا آمد . وی در سال 1902 بر نده جایزه نوبل در رشته فیزیک شد 

 

تولد لورنس هاولس من

هاولس من،  نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1865 دیده به جهان گشود . وی چندین نمایشنامه هم به رشته تحریر در آورده است .  مهمترین اثر او "ویکتوریا رجینا" نام دارد . 

 

تولد بر نارد واگنر

این آهنگساز هلندی در سال 1894 میلادی در چنین روز ی دیده به جهان گشود . اثر موسیقایی مشهور " سه آواز برای چینی ها" عنوان یکی از زیباتر ین آثار اوست . 

 

تولد کلیفئرد اودتز

این نمایشنامه نویس آمریکایی در چنین روزی در سال 1906 به دنیا آمد . وی در سال 1961 جایزه معتبر ادبی "مریت گلدن بوی" را ازآن  خود کرد . 

 

تولد یوگنی یوتوشنکو

 این شاعر روس در چنین روزی در سال 1933 به دنیا آمد . "ایستگاه براتسک "عنوان یکی از مشهورترین آثار اوست . 

 

در گذشت فرانچسکو پتراک

 پتراک ، این شاعر ایتالیایی در چنین روزی در سال 1374 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی به هنگام مرگ نود و شش سال داشت . 

 

در گذشت هوراتیو آلجر جی آر

 این نویسنده و کشیش آمریکایی در سال 1899 در چنین روزی  چشم از دنیا فرو بست .

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/04/28 | 11:52 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 27 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 27 تير ماه

 

درگذشت عباس ابن عبدالمطلب

 در چنین روزی در سال  32هجری قمری  «عباس ابن عبدالمطلب» عموی  گرامی پیامبر اکرم ( ص ) دار فانی را وداع گفت . ایشان همانند عبدالمطلب پدر گرامیشان از بزرگان  قوم قریش بودند . ابن اسحاق در کتاب سیره ابن هشام چنین می نویسد : رسم چنان بود که براى عبد المطلب در کنار خانه کعبه فرش مخصوصى‏مى‏گستراندند و پسران وى در اطراف آن مى‏نشستند تا عبد المطلب بیاید،وبخاطر گرامى داشت و احترام وى کسى روى آن فرش نمى‏نشست. گاه مى‏شد که رسول خدا(ص)-که در آنوقت پسرکى کوچک بودمى‏آمد و روى آن فرش مى‏نشست،عموهایش که چنان مى‏دیدند او رامى‏گرفتند تا از آن فرش دور سازند،ولى عبد المطلب که آن منظره رامشاهده مى‏کرد بدانها مى‏گفت: «دعوا ابنى فو الله ان له لشائا» -فرزندم را واگذارید که بخدا سوگند او را مقامى بزرگ است... و سپس او را در کنار خود روى آن فرش مخصوص مى‏نشانید و دست‏برپشت او مى‏کشید و از حرکات و رفتار او خرسند مى‏شد  و ابن سعد در طبقات روایت کرده که پس از فوت آمنه،عبد المطلب رسول خدا(ص)را نزد خود برد و بیش از فرزندان‏خود نسبت‏به او محبت و مهر مى‏ورزید  و در وقت تنهائى  به نزد او مى‏رفت و از اومراقبت مى‏کرد.

 

 

پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران

 

درچنین روزی درسال 1367 ه ش قطعنامه آتش بس میان جمهوری اسلامی ایران وعراق امضا شد،  پذیرش این قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران انعکاس ویژه ای درمحافل سیاسی و خبری جهان داشت . درواقع  این هشتمین قطعنامه ای بود که شورای امنیت  از ابتدای تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران صادر کرده بود . شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست ونهم تیر ماه 1366 در جلسه شماره 2750 خود طرح قطعنامه ای را که قبلامطرح شده بود ،  به اتفاق آراء به تصویب رساند . شورای  امنیت سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی عمیق از ادامه در گیری میان جمهوری اسلامی  ایران و عراق و با ابراز تاسف از بمباران شهر ها و مناطق مسکونی و بویژه بکار بردن سلاحهای شیمایی از سوی  رژیم بعث  عراق بر خلاف تعهدات پروتکل 1925 ژنو ، ضمن تایید مفاد قطعنامه 582 خود، تصمیم گرفت در قطعنامه 598 به مخاصمات ایران و عراق پایان دهد . دراین قطعنامه بر فرستادن یک گروه ناظر بر آتش بس ، عقب نشینی نیر وها تا مرز ها  ، آزادی اسرای جنگی و تلاش برای بازسازی خرابی های ناشی از جنگ تاکید شده  است  . این شورا همچنین از دبیر کل سازمان ملل می خواهد را ههای افزایش ثبات در منطقه را مورد مداقه قرار دهد . پس از انتشار متن قطعنامه رهبر کبیر انقلاب اسلامی ،امام خمینی  ره در پیام مهمی با پذیرش این قطعنامه در بخشی از آن اظهار داشتند :"و اما در مورد قبول قطعنامه که حقیقتا مساله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصا برای من بود ، این است که من تاچند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع از مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می دیدم ، ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلا خودداری می کنم و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم ،  با قبول قطعنامه و آتش بس موافقت نمودم و در مقطع کنونی آن را به مصلحت انقلاب ونظام می دانم و خدا می داند  که اگر نبود انگیزه ای که همه ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام ومسلمین قربانی شود ، هرگز راضی به این عمل نمی بودم و مرگ وشهادت برایم گواراتر بود اما چاره چیست  . همه با ید به رضایت حق تعالی گردن نهیم .... دیروز روز امتحان الهی بود که گذشت و فردا امتحان دیگری است که پیش می آید  ."(1) پس از پذیرش رسمی قطعنامه از طرف ایران ، آتش بس میان طرفین از تاریخ بیست ونه مرداد 1367 بر قرار شد . در همین حال ، دکوئیار ، دبیر کل وقت سازمان ملل متحد ، یک روز قبل از پذیرش  قطعنامه از سوی ایران به طور رسمی اعلام کرد:"پاسخ عراق به نامه 14 اوت 1991 من پاسخی محتوایی نیست، لذا من ناچارم به توضیحاتی که قبلا توسط عراق ارائه شده است ، تکیه کنم. این یک واقعیت است که توضیحات عراق کافی نیست، بنابراین ،رویداد برجسته ای که تحت عنوان موارد نقض بدان اشاره کردم همانا حمله 22 سپتامبر 1980 ( 31 شهریور 1359 ) علیه ایران است که بر اساس منشور ملل متحد ، اصول و قوانین شناخته شده بین المللی یا اصول بین المللی قال توجیه نیست و موجب مسئولیت مخاصمه است ."(2 )

 

(1) صحیفه نور ، جلد بیست ، صص 238 تا   241 . (2 ) روز نامه کیهان ،

 

انتقال ریاست سازمان کنفرانس اسلامی ازایران به قطر

پس از آن که جمهوری اسلامی ایران به مدت سه سال ریاست سازمان کنفرانس اسلامی را به عهده گرفت در سال 1379 در چنین روزی این مسوولیت را به دولت قطر منتقل کرد . اجلاس سران کنفرانس اسلامی در زمستان سال 1376 درتهران تشکیل شد. مدت ریاست هر کشور عضودر سازمان کنفرانس اسلامی ، سه  سال است .

 

تبعید ناپلئون بناپارت

درچنین روزی درسال 1815میلادی ناپلئون بناپارت بیست روزپس از شکست نیروهایش درنبرد واتر لودربرابربلژیک به جزیره سنت هلن دراقیانوس اطلس تبعید شد . 

 

تولد ارل استنلی گاردنر

این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1889 به دنیا آمد . او علاقه عجیبی  به نوشتن رمانهای اسرارآمیز داشت . مهمترین اثر وی "پری میسون" نام دارد . 

 

تولد کریستینا استید

کریستینا استید، نویسنده مشهور استرالیایی در چنین  روزی در سال 1902 به دنیا آمد . رمان " مردی که عاشق کودکان بود " عنوان مهمترین اثر وی است . 

 

نخستین نشریه فکاهی

در چنین روزی در سال 1841 میلادی نخستین نشریه فکاهی جهان پا به عرصه وجود نهاد . این نشریه پانچ نام داشت و در ایالت متحده آمریکا منتشر می شد.

 

 

تولد ایزاک واتز واتز نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1674 به دنیا آمد . مهمترین اثر او "هائورا لیرکان" نام د ارد

 

تولد برنیس آبوت

 این عکاس  آمریکایی در سال 1989 در چنین روزی به دنیا آمد . "جهان آتجت " عنوان مهترین اثر تصویری اوست . 

 

کودتا در افغانستان

 در چنین روزی در سال 1973 میلادی داوود خان علیه حکومت موجود در افغانستان کودتا کرد . وی پس از آن رژیم جمهوری را در این کشور بر پا کرد که بعد ها به جمهوری داوود خان معروف شد . پیش از محمد ظاهر شاه در این کشور حکومت می کرد . تاریخ جدید افغانستان را می توان از سال 1978 بر شمرد . در سال 1978میلادی  افسران وابسته به  حزب دموکراتیک خلق در ارتش ظاهر شاه  کودتا  کردند و نورمحمد تره کی  به عنوان رهبر جدید دولت کمونیستی  منصوب شد . پس از وی حفیظ الله امین در مقام نخست وزیری  قرار گرفت . در سال 1979 ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان حمله برد و این کشور را به اشغال خود در آورد اما نیروهای جهاد ی در این مدت دایما به مبارزه با نیروهای اشغالگر پرداختند . در سال 1983 یک آتش بس موقت میان نیروهای اتحاد شوروی با احمدشاه مسعود(شیر دره پنجشیر) برقرار شد اما چندان ادامه نیافت. . در سال 1986 ببرک کارمل استعفای خود را اعلام کرد  وپس از وی  دکتر نجیب الله در مقام رهبری حزب حاکم  قرار گرفت . در سال 1986 حاجی محمد سمکنی شخصیت غیر حزبی در مقام رئیس موقت دولت قرار گرفت.  وی  در سال 1987  مصالحه ملی اعلام کرد . در سال 1988 هم میخاییل گورباچف دستور خروج نیروهای شوروی را صادر کرد . پس از آن بود که نیروهای کشور شوروی سابق رخت از این کشور بربستند .

 افغانستان با بیش از 650 هزارکیلومترمربع وسعت (محصور در خشکی) در جنوب آسیا قرار دارد و جز کشورهای خاورمیانه محسوب می گردد. 

 

روز قانون اساسی در کره

قانون اساسی کره در چنین روزی در سال 1948 به تصویب رسید . به همین دلیل همه ساله چنین روز ی درکره جنوبی به عنوان روز قانون اساسی گرامی داشته می شود . 

 

زلزله شدید در فیلیپین

در چنینن روزی در  سال 1990 میلادی   زلزله ای به بزرگی هفت و هفت دهم در مقیاس امواج درونی زمین ( ریشتر ) فیلیپین را لرزاند . این زلزله با توجه به شدت آن میزان تلفات بسیار پایینی داشت

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : پنجشنبه 1387/04/27 | 8:9 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 26 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 26 تيرماه

 

 

درگذشت حضرت آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی

 حضرت آیت الله مرعشی نجفی در سال 1315 ه ق ، در نجف به دنیا آمد . پدرش  آیت الله سید شمس الدین محمود مرعشی  از اعاظم فقهای عصر خود بود . سید شهاب الدین  پس از فراگیری  مقدمات علوم اسلامی ، در نجف ، در درس خارج فقه و اصول آیت الله آقا ضیاء عراقی ، آیت الله شیخ احمد کاشف الغطا حاضر شد و از محضر آنان  بهره های فراوان برد . تلاش شبانه روزی  او سرانجام در 27 سالگی به ثمر نشست و او به درجه اجتهاد نایل آمد . آیت الله مرعشی نجفی در نجف ، کاظمین ، کربلا ، سامرا ، قم و تهران به تلمذ پرداخت و از محضر استادانی چون حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی کسب فیض کرد.ایشان از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که بر خی از آنها عبارتند از: آیت الله العظمی آقا ضیاء عراقی ، آیت العظمی سید ابوالحسن اصفهانی و آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حایری یزدی . در طول بیش از از هفتاد سال تدریس ایشان در حوزه علمیه قم ، دانشمندان بسیاری تربیت شدند که شماری از آنان نیز از ایشان اجازه اجتهاد در یافت کردند . سید محمود طالقانی ، شهید مطهری ، شهید مفتح ، آیت الله مهدوی کنی ، شهید محمد صدوقی و...از جمله شاگردان ایشان بودند . آیت الله مر عشی نجفی در طول سالیان دراز خدمات بسیاری به جهان اسلام عرضه کرد  . تاسیس مدارس علمیه یکی از فعالیت های در خشان ایشان بوده که  مدرسه مهدیه ، مدرسه شهابیه از جمله آنهاست . کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی  نجفی از بزرگترین کتابخانه های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی  و کتابخانه آستان قدس رضوی است . این کتابخانه هم اکنون بیش از 250000جلد کتاب چاپی و 25000جلد کتاب خطی دارد . ایشان در طول عمر پربرکتشان بیش از یکصد و چهل و هشت کتاب ، رساله و مقاله به رشته تحریر در آوردند که شمار بسیاری از آنها هنوز به چاپ نرسیده اند . مشجرات آل رسول الله الاکرام یا مشجرات الهاشمیین و ملحقات الاحقاق از مهمترین آثار چاپ شده ایشان است . آن عالم ربانی بر ای نوشتن بر خی کتب خود به کشور های مختلفی سفر کردند و با دانشمندان و علمای ا د یان مختلف به گفتگو نشستند.  آیت الله مرعشی  نجفی  در زندگی سیاسی خود نیز همواره از نهضت امام خمینی  ره حمایت کرد و به افشای رژیم شاه پرداخت . ایشان پس از انقلاب اسلامی نیز همواره یار و یاور انقلاب اسلامی بودند  . آن عالم ربانی سرانجام پس از عمری تلاش در راه اعتلای علوم اسلامی در هفتم شهریور سال 1369 ه ش دار فانی را وداع گفت  و به دیار حق شتافت . در زندگی سراسر برکت این مرد خدا آمده است که هرگز نتوانست به زیارت خانه خداوند سبحان مشر ف شود زیرا می فرمود ، استطاعت و تمکن مالی که لازمه وجوب تشرف به خانه خداند کریم است ، ندارم .

 

تولد آیت الله شهرستانی

در چنین روزی در سال 1344 ه ق آیت الله میرزا علی شهرستانی از علمای بزرگ جهان تشیع دیده به جهان گشود . از آثار برجسته ایشان می توان به البیان فی تفسیر غریب القرآن اشاره کرد .

 

 

تولد شاه اسماعیل اول

شاه اسماعیل اول از شاهان سلسله صفوی در چنین روزی در سال 1487 میلادی به دنیا آمد . وی پس از مبارزات طولانی با ترکان آق قویونلو و پایان دادن  به جنگ های داخلی ، مذهب شیعه را در ایران رسمی اعلام کرد  . او بعدها به مبازره با ازبکان  خراسان  پرداخت . شاه اسماعیل در سال  1502 میلادی درتبریز تاجگذاری کرد . وی  فرزند شیخ حیدر و نواده دختری اوزون حسن است . او از کودکی جنگجویی دلاور بود . وی به منظور نظم و تقویت سپاه قزلباش در ایران هفت ایل معروف استاجلو ، شاملو ، تک لو ، بهار لو ، ذوالقدر ، قجر و افشار را  ترتیب داد .  اسماعیل  پس از دفع شورش  های داخلی به بغداد لشکر کشید و مراد میرزا آق قویونلو را شکست داد . او توانست سلسله های آق قویونلو و قرار قویونلو را در بغداد از بین ببرد .  شاه اسماعیل در جنگ با عثمانی ها به دلیل نداشتن سلاح گرم شکست خورد .  وی در سال 960 ه ق در گذشت .

 

استعفای دکتر امینی از نخست وزیری

در چنین روزی در سال 1341 هجری شمسی، دکترعلی امینی نخست وزیر وقت استعفا کرد . به هنگام نخست وزیری امینی جبهه ملی به عنوان حزبی تاثیر گذار در مناسبات سیاسی کشور،  در استعفای وی  نقش مهمی به عهده  داشت . جبهه ملی در نخستین اقدام سیاسی خود به منظور تامین آزادی انتخابات با نخست وزیر وقت شریف امامی مذاکره کرد اما به نتیجه رضایت بخشی دست نیافت و نتوانست برای فعالیت های مطبوعاتی ، میتینگ و بر گزاری اجتماعات سیاسی مجوز دریافت کند لذا به تحریم انتخابات مجلس بیستم روی آورد . با روی کار آمدن امینی ، رهبران و گردانندگان جبهه ملی در بر خورد با کابینه او دچار اختلاف نظر شدند .اما غالب افراد جبهه ملی این  را نپذیرفتند که در شرایط بحرانی موجود ، امینی برای عمل به قول های خود به کابینه آتی پر توان و مقتدر نیازمند است تا نفوذ فزاینده طبقات زمین دار را کاهش دهد .این مخالفت ها تا سرحد تلاش برای سرنگونی دولت ادامه یافت و سرانجام در پی تهاجم به دانشگاه تهران در بهمن 1340 دو نیرو آشکارا در مقابل یکدیگر صف کشیدند. به دنبال آن پانزده تن از رهبران جبهه ملی دستگیر و امینی  به امید کسب امتیازات تازه به استعفا متوسل شد . شاه به خواسته وی تن نداد و با پذیرش استعفای او رهبری کار ها را به عهده گرفت .

 

روز کود تای حزب بعث عراق

تا پیش از این  که رژیم صدام حسین پابر جا بود ، در چنین روزی به  دلیل نامگذاری این روز به عنوان  رو زملی  عراق جشن های مختلفی در این کشور بر پا می شد .

پس از یازدهم نوامبر 1963 اختلاف در کادر حزب بعث عراق بالا گرفت . در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف صالح السعدی،  دبیر کل وقت حزب بعث راکه در برابر میشل عفلق دبیر کل حزب ایستادگی می کرد ،عهده دار بود . حسن البکر پس از کودتای عبدالسلام عارف در هجدهم نوامبر سال 1963 علیه شرکای بعثی خود از سمت نخست وزیری کناره گیری کرد و به عنوان جانشین رییس جمهور که یک سمت تشریفاتی بود بر گزیده شد  اما آن مقام را نپذیرفت . البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف و روی کار آمدن عبدالرحمن عارف ، فعالیت سیاسی خود را به منظور به دست گرفتن قدر ت گسترش دارد . سرانجام حزب بعث در چنین روزی در سال 1968 با انجام یک کودتا حکومت را دردست گرفت و حسن البکر را به عنوان رییس جمهور و رییس شورای انقلاب بر گزید .

 

تولد سر جو شوا رینولدز

رینولدز انگلیسی   در چنین روزی در سال 1723 دیده به جهان گشود . وی نقاش بر جسته ای است و نقاشی های معروف او از چهره افراد در تاریخ ماندگار شده است .

 

اشغال جبل الطارق

در چنین روزی در سال 1704 میلادی انگلیسی ها تنگه  جبل الطارق رابه اشغال خود در آوردند . این تنگه میان در یای  مدیترانه و اقیانوس اطلس قراردارد

 

آزمایش نخستین بمب اتمی

 در چنین روزی در سال 1945 میلادی    آمریکا نخستین بمب اتمی اش را  در یکی از صحرهای کشور خود مورد   آزمایش قرار داد .

 

تولد اوگ شن یسا

این موسیقیدان بلژیکی در چنین روزی در سال 1858  به دنیا آمد . وی ویولونیست ، آهنگساز و تنظیم کننده آهنگ بود   و آثار زیبایی در حوزه موسیقی در زمینه های آهنگسازی و نوازندگی از خود به جای گذارده است .

 

تولد ری بار

ری بار در چنین روزی در سال 1912 در آمریکا به دنیا آمد . این آهنگساز بر جسته آثار زیبایی با استفاده از پیانو خلق کرده است که از مهمترین آثار او می توان به "نمایش ونسان لوپز" اشاره کرد .

 

مرگ تزار روس نیکلاس دوم

 ، تزار روس در چنین  روزی در سال 1918 دار  فانی را وداع گفت .

 

نخستین عکس از گردش خون

در چنین روزی در سال 1963 میلادی برای نخستین بار در تاریخ دانشمندان موفق شدند از سیستم دستگاه گردش خون بدن انسان عکس تهیه کنند .

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/04/26 | 6:27 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 25 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 25 تيرماه

 

روز بزرگداشت علامه مجلسی

علامه محمد باقر مجلسی در  سال 1037 هجری قمری دیده به جهان گشود . پدرش مولا محمد تقی مجلسی از شاگردان بزرگ شیخ بهایی و در علوم اسلامی از بزرگان و اعاظم  روزگار خود به شمار می‌رفت. آن عالم ربانی درس و بحث را در چهار سالگی نزد پدر آغاز کرد . وی پس از کسب مقدمات علوم در سن اندک خود به فراگیری معارف عالیه اسلام پرداخت . به همین دلیل توانست   در  چهارده سالگی از فیلسوف بزرگ اسلام ملاصدرا اجازة روایت  دریافت کند . ایشان  پس از آن در حضور استادانی چون علامه حسن علی شوشتری، امیر محمد مؤمن استرآبادی، میرزای جزایری، شیخ حر عاملی، ملا محسن استرآبادی، ملا محسن فیض کاشانی، ملا صالح  تلمذ کرد . آن عالم ربانی پس از این مرحله  در اصفهان شروع به آموختن آموخته های خود به طلاب کرد .  علامه مجلسی  در طول عمر پر برکت خویش به تربیت شاگردان بسیاری همت گمارد که از میان آنها می توان به ابراهیم جیلانی ، محمد ابراهیم بوا ناتی ،   میرزا ابراهیم حسینی نیشابوری ،  ملا محمد باقر لاهیجی ،  ملا حسین تفرشی ،  محمد رضا اردبیلی ،  عبدالحسین مازندرانی و  ملا محمد کاظم شوشتری  اشاره کرد . آن عالم بزرگوار  در طول عمر پر برکت خویش دست به نگارش کتاب سترگی زد که تا ابد جهان تشیع چنین میراثی را پاس خواهد داشت . بحارالانواراو به تنهایی دایره ا لمعارفی است که مباحث مختلف اصولی ، فقهی ، رجالی و اخلاقی را در بر می گیرد  . او در این مجموعه عظیم توانسته است بیشتر  احادیث و روایات منسوب به چهارده معصوم (ع )(  موثق ، حسنه و صحیحه ) را جمع آوری کند. وی غیر از این مجموعه سترگ کتب دیگری را نیز به رشته تحریر در آورده که از میان آنها می توان به  مرآة العقول فی شرح اخبار الرسول ،  ملاذ الاخبار فی شرح التهذ یب ،  شرح اربعین ،  الوجیزه فی الرجال ،  الفوائد الطریقة فی شرح الصحیفة السجاد یة ،  رسالة الاوزان ، المسائل الهند یه  ،  رساله اعتقادات ، رسالة فی الشکوک ، حق الیقین ،  عین الحیاة ، حلیة المتقین ، حیوة القلوب ،  مشکوة الانوار ، جلاء العیون ،  زاد المعاد ،  تحقة الزائر ، مقایس المصابیح ،  ربیع الاسابیع ، رساله در شکوک ،  رساله د یات ،  رساله در اوقات ،  رساله درجفر، رساله در بهشت و دوزخ ،  رساله اختیارات ایام ،  ترجمه عهدنامه امیرالمؤمنین (ع )  به مالک اشتر ،  مشکوة الانوار در آداب قرائت قرآن و دعا،  شرح دعای جوشن کبیر ،  رساله در رجعت ، رساله در آداب نماز و  رساله در زکوة اشاره کرد . آن عالم ربانی سرانجام در  27 رمضان 1111ه  ق  به دیار ابدی شتافت . پیکر پاک علامه مجلسی در کنار مسجد جامع اصفهان و مدفن پدر فرزانه‌اش مولی محمد تقی مجلسی به خاک سپرده شد .

 پیکر پاکش را در کنار مسجد جامع اصفهان و جنب مد فن پدر فرزانه اش مولی محمد تقی مجلسی به خاک سپردند . 

 

در گذشت علامه بوزجانی

 در چنین روزی در سال 388 هجری قمری  ابوالوفا بوزجانی دانشمند بر جسته ایرانی دار فانی را وداع گفت . وی در حوزه ریاضیات و نجوم صاحب آراء متقنی است . 

 

آغازهفته بهزیستی وروزتامین اجتماعی

حمایت از افراد نیازمند  و نیز ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی وذهنی و همچنین جلوگیری از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد از جمله خواست های همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است . به همین منظور روز بیست و پنجم تیر ماه هرسال به عنوان روز  تامین اجتماعی و آغاز هفته بهزیستی گرامی داشته می شود . سازمان  بهزیستی کشور نیز به موجب لایحه قانونی سال 1359 در جهت تحقق مفاد اصول 3 ، 21 و 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است . خدمات بهزیستی در سه بخش به  نیازمندان و مدد جویان ارایه می شود که امور فرهنگی و پیشگیری ، امور اجتماعی و امور توانبخشی از جمله آنهاست . 

 

خلع محمد علی شاه از سلطنت

در چنین روزی در سال 1288 هجری شمسی ، محمد علی شاه قاجار از سلطنت خلع شد .

پس از آنکه تلاش های روسیه وانگلستان برای ممانعت از ورود مردم به تهران ، بعد  از گسترش نهضت مشروطه ، بی نتیجه ماند گروههایی که عازم تهران بودند در سال 1288 شمسی وارد این شهر شدند وسر انجام  تهران را به تصرف خویش  در آوردند  . نیروهای شاه مدت دو روز در مقابل آنان مقاومت کردند اما سرانجام شکست خوردند و روز جمعه تهران سقوط کرد و شاه برای اینکه به چنگ مردم نیافتد به سفارت روسیه پناه برد . فاتحان تهران در بهارستان به تشکیل شورایی مبادرت ورزیدند . این شورا محمد علی شاه را از سلطنت خلع کرد و فرزند دوازده ساله اش را، که معروف به" احمد شاه " شد ، به سلطنت برگزید . احمد شاه ،آخرین پادشاه سلسله قاجاریه بود. 

 

استعفای دکتر محمد مصدق از نخست وزیری

دکتر محمد مصدق در چنین روزی در سال 1331 هجری شمسی از سمت خود کناره گیری کرد . مصدق پس از پانزده ماه نخست وزیری که توانست حقانیت ایران را در مجامع بین المللی پیرامون ملی شدن صنعت نفت اثبات نماید با توطئه های بزرگی از داخل و خارج کشور روبرو شد . مصدق برای این که بتواند از دخالت دربار،  درمسائل کشور بکاهد و به اوضاع تسلط بیشتری داشته باشد از شاه در خواست کرد تا وزارت جنگ را به او بسپارد  . شاه نیز که به دنبال افزایش قدرت خود و محدود کردن قدرت دولت بود به مخالفت بر خاست و مصد ق در چنین روزی استعفا کرد. پس از استعفای مصدق، احمد قوام (قوام السلطنه ) روز 26 تیر، از طرف محمد رضا پهلوی به مجلس تحمیل شد درحالی که نمایندگان نهضت ملی درجلسه حضورنداشتند. قوام که  فردی خوشنام نبود و پشتیبانی انگلیس وآمریکا رانیز داشت ، با نشستن بر اریکه قدرت به عنوان نخست وزیر ، به تهدید مخالفان خود پرداخت اما نمایند گان واقعی مردم درمجلس که در راس آنان آیت الله کاشانی قرار داشت ، مخالفت جدی و همه جانبه خود را با قوام که مخالفت با دربار و عوامل بیگانه بود ، اعلام کردند.این مخالفت، منجر به قیام ملی مردمی 30 تیر ماه سال 1331 شد .گر چه حاکمیت مستبد با گلوله از وحدت عظیم وگسترده ملت استقبال کرد اما طومار حاکمیت چند روزه عنصری وابسته درهم پیچید و بار دیگر دکتر محمد مصدق با تد بیر و شجاعت نیروهای ملی ومذهبی به ویژه آیت الله کاشانی پست نخست وزیری  را در اختیار گرفت. متاسفانه ، این دوره بیش از یکسال ادامه نیافت و به دلایل مختلف وحدت ملی ازبین رفت و سرانجام باکودتای ننگین آمریکایی  28 مرداد سال 1332 ، دولت ملی ساقط و دوران سیاهی درتاریخ ملت ایران شروع شد . 

 

شکست حملات عراق در جبهه سومار

در چنین روزی در سال 1367،  سپاه دشمن بعثی در برابر خیل رزمندگان اسلام در جبهه سومار، شکست سختی خورد . 

 

اشغال بیت المقدس

 درچنین روزی در  سال 1099میلادی  صلیبیون  بیت المقدس را به اشغال خویش در آوردند . از مهمترین وقایع تاریخی ،  جنگ های صلیبی است که مسیحیان برای گرفتن  بیت المقدس از دست مسلمانان در قرن های یازده و دوازده میلادی به آن دست زدند . جنگ های صلیبی هشت جنگ است که نخستین آنها در چنین روزی در سال 1095 میلادی آغاز شد  .در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپا دخالت نداشتند و فقط اشراف و اصیل زادگان شرکت کردند . شش جنگ دیگر توسط پادشاهان کشور های گوناگون فرماندهی می شد . در جنگ نخست مسیحیان بیت المقدس را گرفتند و دولتی فرانسوی تشکیل دادند. در جنگ دوم لویی هفتم پادشاه فرانسه و کنراد سوم امپراطور آلمان شرکت کردند و لیکن شکست خوردند و بیت المقدس را از دست دادند . جنگ سوم را فردریک ، فیلیپ آگوست و رچارد شیر دل آغاز کردند و موفق به تصرف بیت المقدس نشدند . جنگ چهارم را نیز اصیل زادگان فرانسوی آغاز کردند و کاری از پیش نبردند . جنگ های دیگر صلیبی هیچیک به نفع عیسویان تمام نشد .

در سال 1967 میلادی به هنگام جنگ های شش روز میان اعراب و رژیم صیهونیستی ،  رژیم صهیونیستی بیت المقدس را  به طور کامل اشغال خود در آورد . پس از  سال 1918 در گیری میان  نیروهای عرب و انگلیس آغاز شده بود و در این میان نیروهای استعمارگر خواستار افزایش حضور خود در منطقه خاورمیانه بودند . در سال 1948 سرانجام  رژیم صهیونیستی اعلام موجودیت کردو بخش غربی بیت المقدس را به اشغال خویش در آورد . پس از آن بود که این شهر مقدس به دو قسمت تقسیم شد.    رژیم صهیونیستی درجنگ ژوئن1967 تمامی بخش شرقی بیت المقدس را نیز اشغال کرد و به این ترتیب اشغال بیت المقدس را کامل کرد . در سال 1969 صهیونیست ها در اقدامی اهانت آمیز مسجد الاقصی را به آتش کشیدند که خشم ملتهای مسلمان را به همراه داشت . 

 

تولد چخوف نویسنده بزرگ روس

گفته می شود در چنین روزی در سل 1860 میلادی آنتوان پائولوویچ چخوف،  نویسنده بزرگ  روس در چنین روزی در سال 1860 دیده به جهان گشود . او به دلیل فقر مالی پدر آن چنان که باید نتوانست در دوران نخستین زندگی خود تحصیل علم کند  اما احساسات او دایما در غلیان بود . وی از همان سالهای آخر دبیرستان به نوشتن قطعات ادبی روی آورد و در همین زمان  سردبیری مجله مدرسه اش را برعهده گرفت. چخوف  بعدها به  دانشکده پزشکی دانشگاه مسکورفت و گاهی نیز برای مجلات ادبی داستان های طنز می نوشت . چخوف   نخستین نمایشنامه خود را با نام یتیم، در سال 1877 میلادی نگاشت . این نمایشنامه زندگی او را تغییر داد و از آن پس وی به نمایشنامه نویسی روی آورد . وی  ایوانف را در سال 1877 ،  دیو چوبی را در 1889 و  مرغ دریایی، را در 1859 نوشت . او همچنین سه خواهر را در سال 1901 ، عمو وانیا را در سال 1899 نوشت . چخوف همچنین در دوران عمر ادبی خود به نگارش چندین داستان کوتاه نیز همت گمارد که  « زن و سگ کوچک » ، « عزیزم »  از مشهورترین آنهاست  . آنتون پاولوویچ چخوف در چهل و چهار سالگی در گذشت  . چخوف در اکثر داستان هایش با قدرتی فوق العاده، کندذهنی و تنگ نظری طبقه مرفه و همین طور چاپلوسی و تملق کارمندان و خصوصیات آدم های حقیر جامعه قرن نوزدهم روسیه را به تصویر کشیده است. نوشته های او در پایان عمر رنگ انقلاب و انتقاد به خود گرفتند و قهرمانان داستانهایش را افراد طبقات پایین جامعه تشکیل دادند

 

 

تولد انجیر جونز

جونز در چنین  روزی در سال 1753 در لندن دیده به جهان گشود . وی آثار معماری مهمی در طول عمر، از خود بجای گذاشته است . تعمیر و دوباره سازی کلیسای سنت پل در انگلستان  از جمله آثار معروف اوست . 

 

رامبراند وان ریجن رامبراند نقاش بزرگ هلندی

در چنین روزی در سال 1606میلادی  به دنیا آمد . "نگاه شب "عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

کلمنت کلارک مور

این نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1779 به دنیا آمد .مجموعه آثار کودکانه قبل از کریسمس از مهمترین آثاراو به شمار می رود . 

 

تولد توماس بولفیچ اسطوره شناس روس

 در چنین روزی در سال 1769 دیده به جهان گشود ." اسطوره شناسی  ولفیچ "عنوان مهترین اثر وی است . 

 

آیریس مورداک

 این نویسنده ایرلندی  در سال 1919 در چنین روزی  به دنیا   آمد . مهمترین اثر وی "چند سر" نام دارد . 

 

بمباران ژاپن

درچنین روزی در  سال 1944میلادی ایالات  متحده آمریکا بمباران به شدت کشور ژاپن را مورد بمباران قرار داد . در این حمله که در میانه جنگ جهانی دوم قرار داشت ارتش آمریکا بسیاری از مواضع غیر نظامی و تاسیسات زیر بنایی ژاپن را مورد تهاجم خویش قرار داد .

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/04/25 | 7:47 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 24 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 24 تير ماه

 

روز تولد محمد بن زکریای رازی

 محمد بن زکریای رازی در چنین روزی در سنه 251 ه ق دیده به جهان گشود .  ابوبکر محمد بن زکریای رازی از فلاسفه وپزشکان بزرگ ایران  بود . وی در جوانی به تحصیل فلسفه ، طب ، ریاضی ، و نجوم پرداخت و در همه این علوم صاحب نظر شد . ولی عمده شهرت این دانشمند در پزشکی و شیمی است . کتاب الحاوی وی  دایره المعارفی بود که بیش از قسمتی از آن  در   دست نیست ، با این حال تا این اواخر مرجع و کتاب در سی اروپاییان بود . وی در شیمی به کشفیاتی از جمله کشف الکل و جوهرگوگرد نایل آمد . گویند رازی 56 اثر عالی و با ارزش از خود باقی گذاشت و با این تالیفات و تحقیقات نظری و علمی  خود پیشرفت فراوانی نصیب دانش آن روز گار کرد . از آثار وی در کیمیا ، کتاب الاکسیر و کتاب التدبیر  و در طب کتاب الطب  المنصوری را می توان نام برد . وی در اواخر عمر به علت کار و مطالعه زیاد نابینا شد . به گفته بر خی در سال 320 ه ق و یا به گفته برخی دیگر در سال 322 ه ق دار فانی را وداع گفت . 

 

در گذشت آیت الله بهبهانی

درچنین روزی درسال 1328هجری قمری آیت الله  سید عبدالله بهبهانی ازعلمای برجسته جهان تشیع و ازرهبران نهضت مشروطه به شهادت رسید . آیت الله بهبهانی از جمله کسانی بود که به شدت با استبداد شاهی به مخالفت پرداخت . نخستین حرکت ایشان در حوزه مبارزه با نظام ستمشاهی مظفر الدین شاه  انجام هجرت صغری بود. پس ازهجرت صغرا ،  ایشان وآیت الله طبا طبایی و برخی ازروحانیان  با ایجاد  برخی حرکت های سیاسی ریشه ای اعتراض خود را نسبت به سیاست های مظفرالدین شاه وهمچنین حمایت ازحکومت قانون درکشور بیان کردند که ازآن جمله می توان به هجرت کبری اشاره کرد . ازایشان مجموعه ای در25 باب درباره مسائل فقهی به جای مانده است . 

 

هجرت علما و روحانیان به قم به عنوان اعتراض به مظفرالدین شاه (هجرت کبری )

 در چنین روزی در سال 1285 ه ش علمای برجسته تهران تصمیم به مهاجرت کبری گرفتند . پس از هجرت صغرای   روحانیان از جمله آیت الله طبا طبایی و آیت الله بهبهانی ومعترضین به سیاست های مظفرالدین شاه به شهر ری و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی ، شاه با خواست های آنان از جمله اجرای قوانین اسلام در سراسر کشور ، تاسیس عدالتخانه در همه شهر های کشور ، عزل مسیو نوز بلژیکی ، کم نکردن تومانی دهشاهی از مواجب ومستمری ، عزل علاء الدوله از حکومت تهران و...موافقت کرد اما عین الدوله که هرگز حاضر نبود تن به اجرای در خواست های مردم بدهد این کار را به تعویق افکند تا ضمن ایجاد اختلاف در میان صفوف رهبران و مردم ، بعضی از رو حانیان و دیگر شخصیت ها را زندانی یا تبعید کند و به این ترتیب غائله را بخواباند . از جمله کسانی که به دستور عین الدوله دستگیر و تبعید شدند میرزا حسن رشدیه و شیخ محمد واعظ بودند . باانتشار خبر دستگیری واعظ بسیاری از مردم وطلاب با حمله به محل دستگیری وی ، او را آزاد کردند . در این حال یکی از فرماندهان دستور شلیک تیر به مردم را داد که در  این واقعه چند نفر زخمی شدند . پس از این واقعه بود که اعتراض مردم حالتی گسترده تر یافت و با ر دیگر در مسجد اجتماع کردند . اما چون ماموران به دستور عین الدوله سعی کردند مردم را به زور از مساجد بیرون کنند بار دیگر در چنین روزی در سال 1285 ه ش علما طی مهاجرتی که بعدها به مهاجرت کبری معروف شد،  تصمیم به خروج از شهر و عزیمت به سوی قم را گرفتند . 

 

روز ملی و انقلاب کبیر فرانسه

مردم فرانسه همه ساله چهاردهم ژوییه  را جشن می گیرند . در این روز که از آن به عنوان روز شکست زندان باستیل هم یاد می شود گروههای مختلف مردم فرانسه که از ظلم شاه لویی شانزدهم و ملکه  ماری آنتوانت به تنگ آمده بودند با حمله به زندان باستیل ،  تمامی به بند کشیده شدگان  حاضر در این زندان را آزاد کردند . از این  روز به عنوان روز انقلاب مردم فرانسه و قانون خواهی آنان  نیز یاد می شود .  براثر نظرات بسیاری از فلاسفه سیاسی آن دوران که قدرت بسیار را موجبات فساد می دانستند بسیاری از مردم فرانسه زیاده خواهی های شاهان فرانسوی را تنها با اعمال قوانین متعدد قابل کنترل فرض می کردند . همه ساله چنین  روزی در فرانسه به عنوان روز ملی تعطیل است .

 

تولد آندریا دل سارتو

 دل سارتو نقاش بزرگ ایتالیایی    در چنین روزی در سال 1486 دیده به جهان گشود . مهترین اثر وی" رکولت ها" نام  دارد . 

 

تولد گوستاو کلیمت

 گوستاو کلیمت نقاش اطریشی در چنین روزی در سال 1862 میلادی به دنیا آمد . از وی به عنوان  نقاش هنر جدید یاد می کنند . 

 

تولد اون ویستر

ویستر  درچنین روز ی در سال 1869 به دنیا آمد  . این نویسنده آمریکایی ، رمان های بزرگی از خود به جا گذارده است که از میان آنها می توان  به "ویرجینیایی ها " اشاره کرد . 

 

اسیپ زادکین

 زادکین در چنین روزی سال 1890 دیده به جهان گشود . او مجسمه ساز شهیری است که مهمترین اثر وی "شهر ویران "نام دارد . 

 

تولد فرانک ریموند

لیویز لیویز منتقد ادبی انگلسان در چنین روزی در سال 1895 به  دنیا آمد . مهمترین اثر او " فرهنگ ومحیط زیست "نام دارد . 

 

سرنگونی حکومت سلطنتی در عراق

 درچنین روزی در  سال 1958 میلادی ، ژنرال عبدالکریم قاسم در عراق کودتا ی نظای کرد و در نتیجه این کودتا حکومت سلطنتی در این کشور از میان رخت بربست . دراکتبر سال 1952 موج اعتراض و مخالفتها برای برگزاری انتخابات مستقیم و کاهش اختیارات پادشاهی بالاگرفت. درسال 1958 عراق و اردن طی توافقنامه ای اتحاد فدرالی میان دو کشور برقرار ساختند اما کودتای نظامی به رهبری عبدالکریم قاسم به سقوط نظام پادشاهی منجر شد. درجریان این کودتا ملک فیصل دوم، عبدالاله دایی فیصل دوم( نائب سلطنت) و نوری سعید نخست وزیر کشته شدند. پس از کودتا، اعلام برقراری نظام جمهوری  و ریاست جمهوری عبدالکریم قاسم شد.پس از کودتای نظامی حزب بعث علیه عبدالکریم قاسم، در 8 فوریه 1963، عبدالسلام عارف ریاست جمهوری را برعهده گرفت .   سرهنگ عبدالسلام عارف با  یک کودتای خونین قدرت را درعراق بدست گرفت.

در این کودتا دقایقى پیش از ساعت هشت  بامداد روز جمعه هشتم  فوریه 1963، چهار  فروند هواپیماى متعلق به کودتاچیان وزارت دفاع ، مقر عبدالکریم قاسم ، نخست وزیر  را بمباران و بعد از چند ساعت موفق شدند حکومت قاسم را سرنگون کنند. بلافاصله عبدالسلام محمد عارف  به مقام ریاست جمهورى برگزیده شد و به درجه مارشالى ارتقا یافت و احمد حسن البکر به نخست وزیرى تعیین شد و شوراى رهبرى انقلاب تشکیل شد. در همین  روز در سال 1963 میلادی عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق در سن 48 سالگی ترور شد . وی بین سالهای 1956 تا 1963 نخست وزیر این کشور بود . در نوامبر همان سال  اختلافات میان رهبری  حزب بعث عراق در گرفت  .در این زمان حسن البکر ریاست جناح مخالف على صالح السعدى دبیر کل وقت حزب بعث را که در برابر میشل عفلق دبیر کل حزب ایستادگى مى کرد، به عهده داشت . حسن البکر بعد از کودتاى عبدالسلام عارف  در هجدهم  نوامبر 1963  از سمت نخست وزیرى برکنار و به عنوان جانشین رئیس جمهور که یک سمت تشریفاتى بود برگزیده شد، ولى قبول نکرد. وى مدتى در دوران حکومت عبدالسلام عارف به همراه تعداد کثیرى از بعثى ها به اتهام تلاش براى براندازى رژیم زندانى شد. در سال 1965 بعد از طرد على صالح السعدى دبیر کل حزب بعث از این تشکیلات ، از سوى شوراى رهبرى حسن البکر به جاى وى منصوب گردید. البکر پس از کشته شدن عبدالسلام عارف در یک سانحه هوایى و روى کار آمدن عبدالرحمن عارف ضعیف النفس و بى کفایت در آوریل 1966، فعالیت سیاسى خود را به منظور به دست گرفتن قدرت گسترش داد. سرانجام حزب بعث در 17 ژوئیه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رئیس جمهور و رئیس شوراى رهبرى انقلاب برگزید و وى را به درجه مارشالى مفتخر گردانید. 

 

تولد ایرونیک استون

 این نویسنده آمریکایی در چنین  روزی در سال 1903 میلادی دیده به جهان گشود ." عشق جاودانه است" عنوان بر جسته ترین اثر اوست .

 

ایزاک باشویس سینگر

این نویسنده  یدیش زبان   در چنین روزی در سال 1904 به دنیا آمد . "دشمنان" عنوان مهمترین اثر اوست . وی در سال 1978 جایزه نوبل ادبی را به خود اختصاص داد . 

 

تولد اینگمار برگمن

این فیلمساز بر جسته سوئدی در چنین  روزی در  سال 1918 به دنیا آمد . در غالب آثار وی رگه هایی از مفاهیم دینی و یا عرفانی دیده می شود . بر خی  از منتقدان  درونمایه آثار او را به دلیل نوع بکار گیری عناصر خاص به یاس فلسفی وی  ربط می دهند ."فریاد ها و نجواها" و "توت فرنگی های وحشی "عنوان مهمترین آثار این فیلمساز بر جسته است  . 

 

شهادت سید عبدالله بهبهانی

در چنین روزی در سال 1289هجری شمسی  سیّد عبدالله بهبهانی از روحانیون برجسته ایران و و از مبارزان عصر  مشروطیت به درجه شهادت نایل آمد. آیت الله بهبهانی از جمله کسانی بود که به شدت با استبداد شاهی به مخالفت پرداخت. نخستین حرکت ایشان در حوزه مبارزه با نظام ستمشاهی مظفر الدین شاه  انجام هجرت صغری بود. پس از هجرت صغرا،   ایشان و  آیت الله طباطبایی و برخی از روحانیان  با ایجاد برخی حرکت های سیاسی ریشه ای اعتراض خود را نسبت  به سیاست های مظفرالدین شاه و همچنین حمایت از حکومت قانون در کشور بیان کردند که از آن جمله می توان به هجرت کبری اشاره کرد.

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/04/24 | 7:47 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 23 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 23 تير ماه

 

آغاز عملیات رمضان در شرق بصره

 در چنین  روزی عملیات بزرگ رمضان در سال 1361 شمسی طی پنج مرحله با رمز یا صاحب الزمان ادرکنی در ساعت 21 و سی دقیقه آغاز شد و تا تاریخ ششم مرداد همان  سال به مدت پانزده روز به طول انجامید. عملیات رمضان بر این اساس طراحی شد که با حضور قوای ایران در پشت رودخانه های  دجله و اروند و تسلط بر راههای مواصلاتی  بصره،  در ادامه عملیات فتح المبین و فتح خرمشهر از نظر سیاسی ونظامی، موقعیت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آید. محدوده عملیات از منطقه کوشک آغاز می شد و تا رودخانه اروند در جنوب امتداد داشت. در این محدوده عملیات رمضان از چهار محور به منظور انهدام سپاه سوم دشمن بعثی و تامین خط رودخانه اروند رود طراحی شد.

در عملیات رمضان نیروهای کشورمان از سه محور هجوم خود را آغاز کردند. در حالی که در جبهه شمالی نیروها موفق شدند میادین وسیع مین را پشت سر بگذارند و خود را به نزدیکی خاکریزهای دشمن برسانند، اما متاسفانه با وجود تلاشهای فراوان و فداکاری نیروهای قدس 1 (تیپ بعثت) پیش روی برای آنان مقدور نشد. بنابراین فرمانده قرارگاه به ناچار تصمیم گرفت تا با احداث خاکریزی در جناح راست " قدس 2 (تیپ ثارالله) "  که به دلیل عدم پیشروی" تیپ بعثت " آسیب پذیر شده بود موقعیتی فراهم نماید تا " تیپ بعثت " موفق به تصرف دژعراق شود؛ ولی باز هم به دلیل عدم تامین هر دو جناح و فشار مضاعف نیروهای عراقی، رزمندگان اسلام موفق به دستیابی به اهداف ازپیش تعیین شده به شکل کامل نشدند. با روشن شدن هوا عراق  به تدریج سازمان یافته تر و منسجم تر مقاومت نمود و بدین ترتیب جناح شمالی مواضع تصرف شده با تهدید جدی روبرو شد. عراق در ادامه پاتک های سنگین خود با بهره گیری از شصت تانک و نفربر از سمت « کوشک» پاتک دیگری را با شدت بیشتر آغاز کرد که خوشبختانه با واکنش و عکس العمل به موقع نیروهای ایران مواجه شد و با تحمل شدن خسارات و تلفات بسیار عقب نشینی کرد. در حالی که عراق به پاتک های خود در این جناح  ادامه می داد، رزمندگان اسلام در محوردیگر خود را به عمق 27 کیلومتری خاک دشمن رساندند و بدین ترتیب تصرف کانال ماهیگیری و نهر کتبیان صورت پذیرفت.

در پایان این عملیات پیروزمند مجموعا پنج فروند هواپیما و هزار و نود و هفت تانک و نفربر دشمن به کلی نابود شد. همچنین  چهار لشکر و سه تیپ زرهی دشمن بین بیست تا شصت درصد منهدم شدند و نه تیپ نیز بین بیست تا صد درصد متحمل خسارات فراوان گردیدند. در این عملیات هفت هزار و چهار صد تن از نیر وهای دشمن کشته و هزار وسیصد و پانزده نفر اسیر شدند. 

 

حضور ریشه دار مردمی

 در چنین روزی در سال 1378 آحاد مختلف مردم در همایش بزرگ و میلیونی نسبت به تحرکات مذبوحانه عده ای فریب خورده در هجدهم تیر ماه همان سال، اعتراض کرده و باردیگر علیرغم تمامی توطئه های دشمنان انقلاب، درحرکتی جمعی و سترگ بر پایبندی به ارزشهای انقلاب اسلامی تاکید کردند .  

 

تشکیل نخستین مجلس خبر گان رهبری

نخستین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری با شرکت گسترده آحاد مردم ایران اسلامی (قریب هجده میلیون نفر ) در نوزده آذر 1361 بر گزار شد و پس از آن نخستین دوره مجلس خبر گان در چنین روزی در سال 1362 تشکیل شد .

در اصول 107 ، 108 و 111قانون اساسی ، به تصریح  و تفصیل در باره وظایف و مسوولیت های نمایندگان مجلس خبر گان رهبری  بحث شده است. خبرگان رهبری که از میان فقهای اعلم به احکام وموضوعات فقهی، مسایل سیاسی و اجتماعی توسط آراء مستقیم مردم انتخاب می شوند وظیفه انتخاب رهبر جامعه اسلامی و همچنین رسیدگی به  شرایط و صفات رهبر در تطبیق و انطباق آن با اصل 109 قانون اساسی را دارا هستند . 

 

تظاهرات در تهران

 در چنین روزی در سال 1330 ه ش در یک تظاهرات گسترده  مردم تهران خواستار خروج هریمن از کشور ایران شده بودند . هریمن  نماینده ترومن رییس جمهور وقت آمریکا بود .این تظاهرات به تلاش گروههای چپگرا به ویژه حزب توده در ایران برگزار شد .  

 

تولد ایزاک بابل

 ایزاک بابل نویسنده روس در چنین روزی در سال 1894 به دنیا آمد . از او چندین داستان کوتاه ارزشمند و همچنین چندین نمایشنامه به جای مانده است که مهمترین آنها "تمثال سرخ " نام دارد . 

 

تولد هانری سوسنیک

 هانری سوسنیک آهنگساز آمریکایی در سال 1906 در شیکاگو دیده به جهان گشود . او بیشتر به عنوان رهبر ارکستر های بزرگ شناخته شده است. مهمترین اثر او "نمایش جک کارت" نام دارد . 

 

تولد سونیکا

 سونیکا نمایشنامه نویس نیجریایی در چنین روزی در سال 1934 به دنیا آمد . مهمترین اثر او "جاده "نام دارد . 

 

درگذشت ژان پل مارات

 مارات انقلابی بزرگ فرانسوی در چنین  روزی در سال 1793 میلادی  به دست شارلوت کردی از مخالفین انقلاب فرانسه کشته شد . 

 

در گذشت آرنولد شوئنبرگ

 شوئنبرگ آهنگساز اطریشی - آمریکایی در چنین روزی در سن هشتاد و شش سالگی دار فانی را وداع گفت." کوارتت دوم "عنوان مهترین اثر موسیقایی اوست

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/23 | 19:42 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 22 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 22 تير ماه

 

آغاز حکومت محمد شاه

در چنین روزی در سال 1250 ه ق محمد میرزا به عنوان سومین پادشاه قاجار حکومت خود را در ایران آغاز کرد . وی افراد نالایقی را بر منصب قدرت نشاند که نتیجه آن را می توان در اعطای امتیاز های مختلف به بیگانگان و همچنین هرج و مرج در ایران مورد بررسی قرار داد . 

 

انعقاد معاهده نخست پاریس

در چنین روزی در سال 1273هجری قمری  معاهده نخست پاریس میان  ایران و انگلستان درپاریس منعقد شد. بر اساس این معاهده افغانستان از تحت الحمایگی ایران خارج گردید . 

 

آغاز جنگ میان مشروطه خواهان و نیروهای قزاق

 درچنین روزی در سال 1287 هجری شمسی، میان طرفداران مشروطه و نیروهای نظامی قزاق در خیابانهای تهران جنگ و زد و خورد در گرفت. این نبرد خیابانی  پس از به توپ بستن مجلس توسط عمال محمد علی شاه قاجار از جمله لیاخوف روس بود. در این زد و خوردها شماری از نیروهای طرفدار مشروطیت کشته و دستگیر شدند.

درسال 1287 ه ش به دستورمحمد علی شاه قاجارمجلس شورای ملی به توپ بسته شد. محمد علی شاه قاجاردرسال 1324 ه ق  تاجگذاری کرد. وی ولیعهد مظرالدین شاه بود. مظفرالدین شاه چند ماه پس ازپذیرش مشروطه درسال 1285 ه.ش درگذشت و ولیعهد بر جای وی نشست. محمد علی شاه علیرغم پذیرش مشروطه از سوی مظفر الدین شاه، به دلیل خوی استبدادی  خود از وضعیت پیش آمده به شدت ناراحت بود و به دنبال فرصتی می گشت که مشروطه را منحل نماید و بساط استبدادی را در کشور بگستراند. نفرت او از مشروطه  به حدی بود که  در روز تاجگذاری  نمایندگان مجلس شورای ملی را برای مراسم دعوت نکرد و تنها صنیع الدوله رییس مجلس وقت را در مراسم تاجگذاری خود دعوت نمود. رفتار محمد علی شاه تا بدانجا پیش رفت که سرانجام وی تصمیم گرفت در یک کودتای نظامی مجلس را به توپ ببندد و بساط مشروطه و قانون را در کشور برچیند لذا لیاخوف روسی فرمانده قزاق ها مجلس را به توپ بست و به دستگیری و حبس و اعدام آزادیخواهان مشروطه طلب دست زد. اما به هر حال استبداد او معروف به دوره استبداد صغیر دیری نپایید و سرانجام گروههای مختلف آزادی خواه در کشور با هجوم به پایتخت تهران را فتح کردند. در صبح روز بیست و هشتم تیر 1288  ه ش  شاه به همراه پانصد سرباز به اتفاق سران استبداد به سفارت روس پناهنده شد. شامگاه همان روز فاتحان تهران در بهارستان  تشکیل جلسه داده و محمد علی شاه قاجار را  از قدرت خلع کردند و فرزند دوازده ساله او را به نام احمد به پادشاهی  و علیرضا عضد المالک را به سمت نایب السلطنه برگزیدند. رهبران مشروطه سرانجام محمد علی شاه را با تعیین مقرری سالیانه به روسیه تبعید کردند وی باز هم تلاش کرد به صورت مخفی وارد ایران شود که این اقدام وی برملا شد و مقرری وی قطع گردید. 

 

ورود به اسپانیا

 درچنین روزی در سال 711میلادی برای نخستین بار سپاه طارق بن زیاد وارد اسپانیا شد و درواقع اسلام به مرزهای اروپا راه یافت .  اندلس در واقع در اواخر قرن اول هجرى به وسیله سپاهى از اعراب  و بربرهاى مسلمان شمال افریقا فتح  گردید .گفته می شود در جریان  فتح اندلس، قبایل ویزیگوت ساکن اسپانیا که از حکومت خود ناراضى بودند، با مسلمانان همکارى کردند.به همین جهت اگر چه ریاست و رهبرى اسپانیاى مسلمان با عربهاى مسلمان بود، اما رؤساى بربر و گوت هم داراى قدرت فراوان بودند.قدرت تقریبا مساوى عربها، بربرها و گوتها مانع از به قدرت رسیدن یک دولت کاملا قدرتمند مسلمان در اندلس مى‏شد.چنانکه گوتها همگى مسلمان نشدند و عده زیادى از آنها مسیحى باقى ماندند .فتح نواحى مسیحى نشین شمال اسپانیا و گسترش اسلام در تمامى آن سرزمین نیز ناتمام ماند .بنى امیه براى حفظ حاکمیت خود بر اندلس، یکى از رؤساى عرب ساکن آنجا را عامل خود قرار مى‏دادند، اما این شخص در برابر نافرمانى بربرها و گوتها قدرت چندانى نداشت و همراهى قبایل عرب با وى، معمولا براى حفظ موقعیت خودشان در برابر اقوام دیگر بود.در حالى که اندلس داراى چنین اوضاعى بود، بنى عباس موفق به سرنگونى حکومت بنى امیه شدند.در پى این واقعه، تعقیب امویان و قلع و قمع آنان آغاز شد و در نتیجه هر یک از بنى امیه در جستجوى یافتن پناهگاه به سویى گریختند.در این میان شخصى به نام عبد الرحمن از نوادگان هشام بن عبد الملک (دهمین خلیفه اموى) از چنگ عباسیان جان سالم بدر برد و به اندلس گریخت .او در سال 137 ه.ق  وارد اندلس شد (5 سال پس از تأسیس خلافت عباسى) و توانست تعدادى از قبایل عرب آنجا را با خود همراه سازد.در شرایطى که تعدادى از مسلمانان اندلس بى‏طرف بودند، نیروهاى متمایل به عباسیان متحمل شکست شدند و عبد الرحمن توانست قدرت را در دست گیرد.فاصله زیاد اندلس تا مرکز خلافت عباسیان، مانع از اقدام سریع و مؤثر بنى عباس براى تصرف اندلس شد و هنگامى که نیروهاى عباسیان به آنجا اعزام شدند، عبد الرحمن توانست همراهى گوتها و بربرها را با خود جلب کند.آنان در این مرحله حکومت عبد الرحمن را عامل حفظ استقلال سیاسى خود تلقى مى‏کردند.بدین ترتیب عبد الرحمن سلسله اموى اندلس را تأسیس کرد. عبد الرحمن و جانشینانش تا حدود صد سال بعد از تأسیس سلسله اموى اندلس، خود را امیر مى‏نامیدند.حکومت آنان جنبه دینى نداشت و عناصر کشورى و لشکرى آنان، ترکیبى از مسلمانان ومسیحیان بود.به همین دلیل نمى‏توانستند عنوان خلافت را که مفهومى صرفا اسلامى داشت، براى خود برگزینند.این امر اگر چه موجب آرامش داخلى قلمرو آنان مى‏شد، لیکن مقابله با دولتهاى مسیحى مستقل شمال اسپانیا را مشکل مى‏ساخت.بنابراین به دلیل هجوم مسیحیان به مرزهایشان، از اوایل قرن چهارم هجرى سیاست دینى مشخص‏ترى انتخاب کردند.در این زمان عبد الرحمن سوم حکمران اندلس، خود را خلیفه نامید.او با بهره‏گیرى از غیرت دینى مسلمانان، توانست مسیحیان شمال اسپانیا را شکست دهد.علاوه بر این، او در دریا نیز عرصه را بر مسیحیان تنگ کرد.در این زمان امویان اندلس، پا را از آن سرزمین فراتر نهاده قسمتى از شمال افریقا را هم تصرف کردند.این به معناى به مبارزه طلبیدن خلفاى عباسى بود.عباسیان نیز با دادن اختیارات به حکمرانان خود در شمال افریقا کوشیدند با امویان مقابله کنند.اما این اقدام سرانجام موجب کاهش هر چه بیشتر تسلط آنان بر شمال افریقا شد. بعد از سقوط امویان، اندلس از تسلط عباسیان بیرون شد. در آنجا نیز مثل بیشتر بلاد اختلاف مصرى و یمانى در میان بود. به سال 125 ابوالخطار یمانى بر اندلس تسلط یافت و صمبل بن حاتم که مصرى بود بر او بشورید و از ولایتدارى خلع کرد و یکى از مصریان را به ولایتدارى رسانید یمنیان میخواستند ابوالخطار را به مقام خویش باز برند اختلاف بالا گرفت و اندلس چهار ماه تمام ولایتدار نداشت عاقبت همگى بر ولایتدارى یوسف بن عبدالرحمن فهرى اتفاق کردند که مصرى بود و به سال 129 ولایت اندلس را بدو دادند و بنا شد یکسال ولایت بدست او باشد و سال بعد کار را بدست یمنیان دهد تا هر که را خواهند ولایتدار کنند و چون سال بگذشت یمنیان خواستند یکى از خویشتن را بولایت رسانند اما صمبل مقاومت کرد و گروه بسیار از ایشان را بکشت و باز بر ولایت یوسف اتفاق شد و کس بر او اعتراض نکرد تا عبدالرحمن اموى بر اندلس تسلط یافت. چون دولت اموى سقوط کرد و عباسیان به تعقیب و کشتار ایشان برخاستند یکى از بزرگان اموى عبدالرحمن پسر معاویة بن هشام از چنگ عباسیان به اندلس گریخت و دولت اموى اندلس را بنیان نهاد. جدایى اندلس از دولت عباسیان مایه ضعف ایشان بود اما منصور با همه کوششها که کرد نتوانست قدرت خویش را بر آن دیار استقرار دهد و به ناچار از در ملایمت درآمد. وقتى منصور از مسالمت کارى نساخت به پپین پادشاه فرنگ متوسل شد تا از او بر ضد عبدالرحمن کمک گیرد و فرستادگان به دربار او روان کرد که سالى چند در آنجا مقیم بودند و با فرستادگان وى به نزد منصور بازآمدند و باز به دربار پپین رفتند و براى وى هدیه‏هاى گرانبها بردند اما این گفتگوها ثمرى نداشت جز آنکه عبدالرحمن از هجوم فرنگیان بکشور خویش بیمناک شد و هرگز بصدد جنگ عباسیان نیفتاد بنابراین منصور در مانور سیاسى خویش به نسبت زیاد توفیق یافت و سیاست عباسیان را درباره اندلس پایه نهاد. بدوران مهدى همه دولتها از عباسیان حساب میبردند که این دولت بنهایت قدرت و وسعت رسیده بود اما آن اختلاف که میان خلیفه بغداد و اندلس بود مایه اضطراب بغداد بود که مهدى چون پدر قدرت امویان اندلس را به دیده حسد می نگریست و میخواست این دولت را از میان بردارد اما لشکر کشى به آن دیار میسر نبود که راه دراز بود و گذر دادن سپاه از صحراهاى آفریقا کارى دشوار مینمود و هم قوت عبدالرحمن اموى به حساب بود که وى در اندیشه بود دیار شام را از امویان بگیرد و اگر اوضاع اندلس اجازه میداد بدینکار اقدام کرده بود بدی نجهت دو خلیفه در بغداد و اندلس بدشمنى و کینه قانع شدند و کوشش عملى بر ضد همدیگر کمتر کردند . ابن اثیر گوید: «مهدى عبدالرحمن بن حبیب فهرى را باندلس فرستاد و او از آفریقا گذشت دریا را پیمود و بسلیمان بن یقطان که ولایت بارسلن داشت نامه نوشت و او را به اطاعت خلیفه بغداد خواند اما سلیمان دعوت وى را نپذیرفت و فهرى خشمگین با گروهى از بربران به قلمرو او هجوم برد اما سلیمان وی را بشکست و عبدالرحمن باقیمانده نیروى وى را تار و مار کرد و کشتیهاى او را بسوخت که فرار نتواند کرد فهرى در ناحیه والانس موضع گرفت و محصور شد اما مقاومتى سخت کرد و ترس وى بدلها افتاد و عبدالرحمن هزار دینار جایزه براى سرش معین کرد و یکى از بربران ویرا بکشت و سرش را به نزد خلیفه اندلس برد.

(منبع :  جعفریان ، رسول و خیراندیش  ، عبدالرسول ،  تاریخ اسلام و دولتهاى مسلمان، ص 119) 

 

درگذشت خلیل ملکی

 در چنین روزی در سال  1348 خلیل ملکی از چهره های سیاسی ایران در گذشت. وی از عمده فعالان گروههای چپ در ایران بود. نخستین فعالیت های گروههای چپ در ایران به اوایل دوره مشروطه و فعالیت چهره هایی چون حیدرخان عمواوغلی، احسان الله خان، خالوقربان، سلطان زاده، عبدالصمد کامبخش و سلیمان میرزا اسکندری   باز می گردد. دوره دوم فعالیت کمونیستی نیز مربوط به  گروه موسوم به 53 نفر است  که چهره هایی چون  تقی آرانی، پیشه وری، انورخامه ای ، خلیل ملکی، احسان طبری  و بزرگ علوی در آن حضور دارند. پس  از سرنگونی رضا خان در شهریور 1320،  حزب توده به وجود آمد.  وابستگی شدید  به شوروی و اختلافات و تضادهای تئوریک و ایدئولوژیک بین دو قطب کمونیستی آن دوران شوروی و چین  باعث شد که گروههای چپ دیگری در سالهای دهه سی و چهل از این جریان منشعب شوند که می توان به  سازمان چریکهای فدایی خلق و گروه رنجبران، سازمان جوانان حزب توده، سازمان انقلابی حزب توده، گروه طوفان  و ستاره سرخ  اشاره کرد. رهبران حزب توده ایران در قالبهای فکری مارکسیستی اسیر بودند و به همین خاطر توان شناخت صحیحی  از کشور و مردم خود و بدنبال آن مبارزه موفق را نداشتند. مارکسیستها در ایران   یک سازمان وابسته به ایدئولوژی اروپایی و بیگانه از واقعیت جامعه ایران با تمام عواقب و نتایج ناشی از این بیگانگی بودند.  پس از شکست  حزب توده در عرصه سیاسی، سرخوردگان حزبی وارد عرصه فرهنگی شدند و با ترویج افکار ماتریالیستی خود  به  مبارزه با باورهای مذهبی مردم پرداختند. 

 

عادی سازی آمد و شد کشتی ها در کانال پاناما

 در چنین روزی در سال 1920 کانال  پاناما آمد و شد کشتی ها حال عادی به خود گرفت . دولت آمریکا این کانال را پیشتر مورد تجاوز نظامی خویش قرار داده بود . 

 

روز تولد جولیوس سزار

 جولیوس سزار امپراطور قدرتمند روم در چنین روزی در یکصد سال قبل از میلاد مسیح چشم به جهان گشود. سزار از امپراطوران خونخوار تاریخ بوده است. 

 

تولد سر ویلیام اسلر

 اسلر کانادایی در چنین  روزی در سال 1730 در کانادا به دنیا آمد. وی در عصر خود فیزیکدان و نویسنده برجسته ای به  شمار می رفت . مهمترین اثر او سیستم دورانی نام دارد . 

 

تولد جرج ایستمن

 جرج ایستمن مخترع دوربین کداک در چنین روزی در سال 1854، در نیویورک آمریکا به دنیا آمد . 

 

تولد استفان

 جرج استفان جرج شاعر بزرگ آلمان در چنین روزی در سال 1868 دیده به جهان گشود. او عمدتا اشعار غنایی و عاشقانه می سرود . الگبال عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

تولد آمدئو مودیگلیانی

مودیگلیانی نقاش و مجسمه ساز بزرگ ایتالیا در چنین روزی در سال 1884 دیده به جهان گشود .

 

تولد پابلو نرودا

پابلو نرودا از شاعران برجسته جهان و صاحب آثاری چند در حوزه  شعر در چنین روزی در سال 1904 در شیلی چشم به جهان گشود. وی در سال 1971 جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد. مهمترین اثر او سکونت در زمین نام دارد. نرودا شاعری

اهل زندگی است. به همین دلیل اشعارش از وجوه مشخص رمانتیک برخوردار است و با هم عصران خود از جمله میگوئل فرناندز که از نظر ذهنی به او نزدیک است،  دوستی می کند. نرودا شاعری است که در پی مفاهیم متفاوت از تصویر سازی انسان  می گردد. می توان گفت اشعار او  آمیزه ای از عشق، اشتیاق، خشم، مبارزه و در نهایت زیستن در فضای مه گرفته است.

 

تولد آندر ویت

 اندرو ویت نقاش آمریکایی در چنین روزی در سال 1917 دیده به جهان گشود. جهان مسیح عنوان مهمترین اثر نقاشی اوست.

 

تولد جان نمک

 جان نمک کارگردان و فیلمساز چک در چنین روزی در سال 1934 به دنیا آمد. الماس های شب عنوان مهترین اثر این فیلمساز اهل پراگ است . 

 

روز استقلال کریباتی

این جمهوری از سی وسه جزیره در وسط اقیانوس آرام نزدیک خط استوا تشکیل شده است. عموم مردم این کشور از مسیحیت پیروی می کنند و زبان رایج آنان انگلیسی و ژیلبرتی است. نوع حکومت کریباتی جمهوری دموکراتیک است. کریباتی در چنین روزی در سال 1979 میلادی از انگلستان مستقل شد و در ردیف ممالک مشترک المنافع انگلیس در آمد.

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/23 | 19:39 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 21 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 21 تير ماه

 

قیام مسجد گوهرشاد

 در چنین  روزی در  سال 1314 هجری شمسی  قیام  مسجد گوهر شاد شکل گرفت . نظام دیکتاتوری رضا خان بر این باور بود که با ایجاد مجموعه تحولات مورد نظر خود به اجبار، ملت ایران را از فرهنگ اسلامی  جدا می کند . پس از یک دوره  اسلام زدایی  و تهاجم وسیع علیه روحانیت ، "روحانیت "این گروه آگاه اجتماعی ،  پس ازطرح موضوع کشف حجاب وفراهم کردن محیط وحشت برای زنان مسلمان وبرداشتن پوشش آنان در معابرعمومی توسط جیره خواران رضا خانی ،  اعتراضات خود را نسبت به مقوله کشف حجاب  به گوش رضا خان رساندند.  در این میان پس از موضع گیری های   گسترده روحانیان  علیه " ضد اصلاحات "  رضاخانی ، شیخ غلامرضا طبسی ، شیخ شمس نیشابوری وآیت الله  قمی در مشهد توسط قزاقان دستگیر وروانه زندان شدند . پس از این گونه دستگیری ها روند اعتراضات علیه رژیم رضاخان گسترش یافت وگروه های مختلف مردم  مشهد در مسجد گوهرشاد و صحن حرم مطهر امام رضا(ع) تحصن و تجمع کردند ،  در سحرگاه چنین روزی در سال 1314 ه ش ،  توپهای سنگین روبروی مسجد گوهرشاد شروع به غرش کردند و حرم پاک امام هشتم (ع)را هدف قرار دادند .عمال رضا خان  دراین تهاجم وحشیانه علاوه بر تخریب بخشی از حرم ، بیش از دو هزار تاپنج هزار تن از مردم پناهنده درحرم  را به خاک و خون کشیدند . در این حمله سبعانه  هزار و پانصد نفررا نیزدستگیر شدند . 

 

کشف کودتای نوژه

درچنین روزی در سال 1359هجری شمسی ،  کودتای آمریکایی نوژه خنثی شد . گروهی مرکب ازعده ای ازچهره های سیاسی و نظامی رژیم گذشته وهمچنین نمایندگان اطلاعاتی آمریکا، اسراییل وعراق با تشکیل ستادی درپاریس طرح کلی کودتاعلیه جمهوری اسلامی ایران را درسال 1359 پایه ریزی کردند . بمباران بیت امام خمینی  (ره) درجماران ، فرودگاه مهرآباد ، نخست وزیری ، ستاد مرکزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، ستاد مرکزی کمیته های انقلاب اسلامی ، پادگان ولی عصر(عج) ، پادگان امام حسین , و چند پادگان ومرکز مهم وهمچنین تصرف چندین نقطه کلیدی کشورازجمله صدا وسیما ازاهداف طراحان کودتا برای رسیدن به اهداف آتی بود  . اما به حول وقوه الهی یکی از خلبانانی  که شش ماه قبل ازکودتا توسط گروه پشتیبانی مورد شناسایی قرار گرفته بود ، و همچنین یکی  از در جه داران تیپ 23 نوهد با افشای طرح کودتا قبل از انجام آن  ، کمک شایانی در جهت کشف این عمل ننگین  می کنند . پس از آن ، عملیات مقابله با طراحان کودتا درچنین روزی آغاز و سرانجام طرح کودتا با شکست کامل روبرو می شود . در مورد این کودتا و عملیات بمباران کودتاچیان ، رهبرکبیرانقلاب اسلامی و بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران، کلامی با این مضمون فرمودند که نشانگر طمانینه قلبی واطمینان به کارعبث و شکست خورده فریب خورد گان ازسویی و اعتماد کامل به ملت مومن ایران در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی و خون پاک شهیدان از دیگر سو است. اما محتوای سخن چنین بود: آنانی که با طیاره بمباران کردند ، نمی توانند که آن بالا برای همیشه بمانند مجبورند که بیایند توی این مردم ، مگر مردم می گذارند که راحت باشند! 

 

اخراج آموزگاران محجبه در ترکیه

در چنین روزی در سال 1999میلادی  بیش از 195آموزگار ترک  ، تنها به دلیل رعایت حجاب اسلامی در مدارس، توسط دولت لاییک وقت  از کار خود بر کنار شدند . 

 

آغاز نشست کمپ دیوید دوم

نشست کمپ دیوید دوم در چنین روز ی در سال 2000میلادی به میزبانی بیل کلینتون رییس جمهور وقـت آمریکا ، در منطقه کمپ دیوید این کشور آغاز به کارکرد . این نشست نیز چونان گذشته با موضوع  اتخاذ روش و راه حلی به منظور سازش در منطقه خاورمیانه میان تشکیلات خود گردان فلسطینی ورژیم صهیونیستی بر گزار شد اما به دلیل عدم رعایت حقوق فلسطینیان به  شکست انجامید  . اجلاس های بعدی همچون شرم الشیخ نیز کماکان موفقیتی در پی نداشت .

 

روز انقلاب مردمی و روز ملی مغولستان

 مغولستان کشوری است در آسیای مرکزی و میان چین و سیبری  واقع شده است . نژاد مردم این کشور زرد و اکثرا پیرو آیین  بودا هستند . زبان رایج مردم این منطقه مغولی است و بر خی از آنان به روسی و چینی نیز تکلم می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری دموکراتیک توده ای است . همه ساله چنین روزی  به دلیل انقلاب مردمی مردم مغولستان در سال 1921 به عنوان روز ملی گرامی داشته می شود . مغولستان در این سال  از جمهوری چین جدا و به نام مغولستان آزاد خوانده شد . این کشور در تاریخ هفدهم اکتبر سال 1961 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. پایتخت این کشور اولان باتور نام دارد . 

 

در گذشت آقاخان محلاتی

 آقا خان سلطان محلاتی رهبر فرقه اسماعیلیه هند در چنین روزی در سال 1877دیده به جهان گشود .او اصلا از اهالی محلات ایران بود .وی در بدو کودکی به همراه پدرش به هند و  پس از استقلال پاکستان   به این کشور  رفت . محلاتی بعد ها در پاکستان طرفداران بسیاری یافت . از شگفتی ها اینکه در تاریخ آمده است پیروان آقاخان به اندازه وزن او به وی طلا و الماس بخشیدند و بر ثروتش افزودند . وی درچنین روزی در  سال 1957 میلادی در گذشت . 

 

تولد روبرت گرین

 روبرت گرین نمایشنامه نویس دوره الیزابت در چنین روزی در سال 1558 به دنیا آمد . 

 

دوئل میان قدرتمندان

در چنین روزی در سال 1804 میلادی  دوئل میان آرن بور معاون رئیس جمهوری آمریکا و الکساندر هامیلتون وزیر خزانه داری این کشور اتفاق افتاد . در نتیجه این مبارزه  هامیلتون کشته شد . این دوئل به عنوان نخستین دوئل در میان دولت مردان یک کشور در تاریخ ثبت شده است .

 

تولد ای جی وایت

ای جی وایت نویسنده و محقق آمریکایی در چنین روزی در سال 1899 دیده به جهان گشود  . وب شارلوت و عوامل سبک از جمله عناوین آثار این نویسنده توانا هستند .

 

در گذشت گیو سپ آرسیمبولدو

آرسیمبولدو در چنین روزی در سال 1593 دیده از جهان فرو بست . از او به عنوان نخستین نقاشی که در آثارش رگه هایی از سوررئالیسم دیده می شود یاد کرده اند . زمان تولد وی مشخص نیست . 

 

در گذشت جرج جرشوین

این آهنگساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1937 دیده از جهان فرو بست . "آمریکایی در پاریس "عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست . وی در سن سی و هشت سالگی دار فانی را وداع گفت . 

 

علیه بلغارستان

 در چنین روزی در سال 1913 میلادی  رومانی علیه  بلغارستان اعلان جنگ کرد  و این کشور را مورد حمله خویش قرار داد .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/23 | 19:31 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 20 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 20 تير ماه

 

شهادت ابن سکیت

در چنین روزی در سال 244 ه ق ابن سکیت از علمای بزرگ ادبیات عرب به شهادت رسید . وی آثار بسیاری در حوزه ادب عربی از خود به یادگار نهعاده است که از میان آنها می توان به الاضداد اشاره کرد .  توکل عباسی دستور کشتن ابن سکیت  را صادر کرد . 

 

ورود به جبل الطارق

در چنین روزی در سال 92 ه ق سپاه اسلام به فرماندهی طارق بن زیاد وارد جبل الطارق شد .  این منطقه که در واقع پس از ورود طارق به آن به این نام نامگذاری شده است ، مرکز وقوع جنگی بود میان سپاه اسلام و سپاه اسپانیا  که نهایتا به پیروزی سپاه اسلام منجر شد .  اندلس در واقع در اواخر قرن اول هجرى به وسیله سپاهى از اعراب  و بربرهاى مسلمان شمال افریقا فتح  گردید .گفته می شود در جریان  فتح اندلس، قبایل ویزیگوت ساکن اسپانیا که از حکومت خود ناراضى بودند، با مسلمانان همکارى کردند.به همین جهت اگر چه ریاست و رهبرى اسپانیاى مسلمان با عربهاى مسلمان بود، اما رؤساى بربر و گوت هم داراى قدرت فراوان بودند.قدرت تقریبا مساوى عربها، بربرها و گوتها مانع از به قدرت رسیدن یک دولت کاملا قدرتمند مسلمان در اندلس مى‏شد.چنانکه گوتها همگى مسلمان نشدند و عده زیادى از آنها مسیحى باقى ماندند .فتح نواحى مسیحى نشین شمال اسپانیا و گسترش اسلام در تمامى آن سرزمین نیز ناتمام ماند .بنى امیه براى حفظ حاکمیت خود بر اندلس، یکى از رؤساى عرب ساکن آنجا را عامل خود قرار مى‏دادند، اما این شخص در برابر نافرمانى بربرها و گوتها قدرت چندانى نداشت و همراهى قبایل عرب با وى، معمولا براى حفظ موقعیت خودشان در برابر اقوام دیگر بود.در حالى که اندلس داراى چنین اوضاعى بود، بنى عباس موفق به سرنگونى حکومت بنى امیه شدند.در پى این واقعه، تعقیب امویان و قلع و قمع آنان آغاز شد و در نتیجه هر یک از بنى امیه در جستجوى یافتن پناهگاه به سویى گریختند.در این میان شخصى به نام عبد الرحمن از نوادگان هشام بن عبد الملک (دهمین خلیفه اموى) از چنگ عباسیان جان سالم بدر برد و به اندلس گریخت .او در سال 137 ه.ق  وارد اندلس شد (5 سال پس از تأسیس خلافت عباسى) و توانست تعدادى از قبایل عرب آنجا را با خود همراه سازد.در شرایطى که تعدادى از مسلمانان اندلس بى‏طرف بودند، نیروهاى متمایل به عباسیان متحمل شکست شدند و عبد الرحمن توانست قدرت را در دست گیرد.فاصله زیاد اندلس تا مرکز خلافت عباسیان، مانع از اقدام سریع و مؤثر بنى عباس براى تصرف اندلس شد و هنگامى که نیروهاى عباسیان به آنجا اعزام شدند، عبد الرحمن توانست همراهى گوتها و بربرها را با خود جلب کند.آنان در این مرحله حکومت عبد الرحمن را عامل حفظ استقلال سیاسى خود تلقى مى‏کردند.بدین ترتیب عبد الرحمن سلسله اموى اندلس را تأسیس کرد. عبد الرحمن و جانشینانش تا حدود صد سال بعد از تأسیس سلسله اموى اندلس، خود را امیر مى‏نامیدند.حکومت آنان جنبه دینى نداشت و عناصر کشورى و لشکرى آنان، ترکیبى از مسلمانان ومسیحیان بود.به همین دلیل نمى‏توانستند عنوان خلافت را که مفهومى صرفا اسلامى داشت، براى خود برگزینند.این امر اگر چه موجب آرامش داخلى قلمرو آنان مى‏شد، لیکن مقابله با دولتهاى مسیحى مستقل شمال اسپانیا را مشکل مى‏ساخت.بنابراین به دلیل هجوم مسیحیان به مرزهایشان، از اوایل قرن چهارم هجرى سیاست دینى مشخص‏ترى انتخاب کردند.در این زمان عبد الرحمن سوم حکمران اندلس، خود را خلیفه نامید.او با بهره‏گیرى از غیرت دینى مسلمانان، توانست مسیحیان شمال اسپانیا را شکست دهد.علاوه بر این، او در دریا نیز عرصه را بر مسیحیان تنگ کرد.در این زمان امویان اندلس، پا را از آن سرزمین فراتر نهاده قسمتى از شمال افریقا را هم تصرف کردند.این به معناى به مبارزه طلبیدن خلفاى عباسى بود.عباسیان نیز با دادن اختیارات به حکمرانان خود در شمال افریقا کوشیدند با امویان مقابله کنند.اما این اقدام سرانجام موجب کاهش هر چه بیشتر تسلط آنان بر شمال افریقا شد. بعد از سقوط امویان، اندلس از تسلط عباسیان بیرون شد. در آنجا نیز مثل بیشتر بلاد اختلاف مصرى و یمانى در میان بود. به سال 125 ابوالخطار یمانى بر اندلس تسلط یافت و صمبل بن حاتم که مصرى بود بر او بشورید و از ولایتدارى خلع کرد و یکى از مصریان را به ولایتدارى رسانید یمنیان میخواستند ابوالخطار را به مقام خویش باز برند اختلاف بالا گرفت و اندلس چهار ماه تمام ولایتدار نداشت عاقبت همگى بر ولایتدارى یوسف بن عبدالرحمن فهرى اتفاق کردند که مصرى بود و به سال 129 ولایت اندلس را بدو دادند و بنا شد یکسال ولایت بدست او باشد و سال بعد کار را بدست یمنیان دهد تا هر که را خواهند ولایتدار کنند و چون سال بگذشت یمنیان خواستند یکى از خویشتن را بولایت رسانند اما صمبل مقاومت کرد و گروه بسیار از ایشان را بکشت و باز بر ولایت یوسف اتفاق شد و کس بر او اعتراض نکرد تا عبدالرحمن اموى بر اندلس تسلط یافت. چون دولت اموى سقوط کرد و عباسیان به تعقیب و کشتار ایشان برخاستند یکى از بزرگان اموى عبدالرحمن پسر معاویة بن هشام از چنگ عباسیان به اندلس گریخت و دولت اموى اندلس را بنیان نهاد. جدایى اندلس از دولت عباسیان مایه ضعف ایشان بود اما منصور با همه کوششها که کرد نتوانست قدرت خویش را بر آن دیار استقرار دهد و به ناچار از در ملایمت درآمد. وقتى منصور از مسالمت کارى نساخت به پپین پادشاه فرنگ متوسل شد تا از او بر ضد عبدالرحمن کمک گیرد و فرستادگان به دربار او روان کرد که سالى چند در آنجا مقیم بودند و با فرستادگان وى به نزد منصور بازآمدند و باز به دربار پپین رفتند و براى وى هدیه‏هاى گرانبها بردند اما این گفتگوها ثمرى نداشت جز آنکه عبدالرحمن از هجوم فرنگیان بکشور خویش بیمناک شد و هرگز بصدد جنگ عباسیان نیفتاد بنابراین منصور در مانور سیاسى خویش به نسبت زیاد توفیق یافت و سیاست عباسیان را درباره اندلس پایه نهاد. بدوران مهدى همه دولتها از عباسیان حساب میبردند که این دولت بنهایت قدرت و وسعت رسیده بود اما آن اختلاف که میان خلیفه بغداد و اندلس بود مایه اضطراب بغداد بود که مهدى چون پدر قدرت امویان اندلس را به دیده حسد می نگریست و میخواست این دولت را از میان بردارد اما لشکر کشى به آن دیار میسر نبود که راه دراز بود و گذر دادن سپاه از صحراهاى آفریقا کارى دشوار مینمود و هم قوت عبدالرحمن اموى به حساب بود که وى در اندیشه بود دیار شام را از امویان بگیرد و اگر اوضاع اندلس اجازه میداد بدینکار اقدام کرده بود بدی نجهت دو خلیفه در بغداد و اندلس بدشمنى و کینه قانع شدند و کوشش عملى بر ضد همدیگر کمتر کردند . ابن اثیر گوید: «مهدى عبدالرحمن بن حبیب فهرى را باندلس فرستاد و او از آفریقا گذشت دریا را پیمود و بسلیمان بن یقطان که ولایت بارسلن داشت نامه نوشت و او را به اطاعت خلیفه بغداد خواند اما سلیمان دعوت وى را نپذیرفت و فهرى خشمگین با گروهى از بربران به قلمرو او هجوم برد اما سلیمان وی را بشکست و عبدالرحمن باقیمانده نیروى وى را تار و مار کرد و کشتیهاى او را بسوخت که فرار نتواند کرد فهرى در ناحیه والانس موضع گرفت و محصور شد اما مقاومتى سخت کرد و ترس وى بدلها افتاد و عبدالرحمن هزار دینار جایزه براى سرش معین کرد و یکى از بربران ویرا بکشت و سرش را به نزد خلیفه اندلس برد.

(منبع :  جعفریان ، رسول و خیراندیش  ، عبدالرسول ،  تاریخ اسلام و دولتهاى مسلمان، ص 119) 

 

در گذشت حبیب سماعی

درچنین روزی درسال 1325هجری شمسی ،  حبیب سماعی موسیقیدان برجسته  و مشهور ایرانی، دار فانی را وداع گفت، سماعی یکی  از استادان مطرح  سنتوربود و آثاراو، امروزه درحوزه سنتور فرا راه مشتاقان موسیقی ایرانی است. وی به سبب استعداد فوق العاده ای که  داشت ساز سنتور را از کودکی به زیبایی بسیار می نواخت. از شاگردان ایشان می توان به استاد نورعلی خان برومند اشاره کرد. 

 

ورود ایتالیا به جنگ

 در چنین روزی در سال 1940 میلادی دولت ایتالیا وارد جنگ جهانی دوم شد. درسال 1919 میلادی نهضت فاشیسم در ایتالیا با نام" نهضت پیراهن مشکی ها" درایتالیا روی کارآمد. رهبری این نهضت را که بعدها جنایات فروانی مرتکب شد" بنیتو موسولینی" به عهده داشت. موسولینی سه سال بعد نخست وزیرایتالیا شد و سیستم تک حزبی را پایدار ساخت، موسولینی درسال 1883 میلادی به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی به روزنامه نگاری پرداخت؛  اما این امر او را اقناع نکرد و خواست که به طور عملی وارد حوزه سیاست شود. به همین دلیل تصمیم گرفت که اندیشه های خود را در قالب یک حزب سیاسی عملی سازد .

او در این دوره دست به تاسیس یک حزب ناسیونالیست افراطی زد که اعضای آن تمامی لباس سیاه به تن داشتند و مشغول به انجام اعمال تروریستی بودند. موسولینی در سال 1922 به مقام نخست وزیری ایتالیا رسید و در دوران زمامداری خود کشورهای اتیوپی و آلبانی را متصرف شد. وی همچنین به یاری "ژنرال فرانکو" در اسپانیا شتافت و با هیتلر پیمان مودت منعقد ساخت و به این ترتیب پایه های فاشیسم را طرح ریخت. فاشیسم موسولینی بر چند اصل استوار بود که از میان آنها می توان به وجود دیکتاتوری  ایدئولوژی و سیطره آن برفرد فرد اعضای حزب، مقابله  با کمونیسم، سوسیالیسم و اندیشه های  چپ گرایانه، مقابله با اندیشه های مردم سالارانه، آزادی بیان و پلورالیسم، ایجاد وضعیت ترور و وحشت از طریق نظامی گری و سازماندهی توده ها در سازمانهای میلیتاریستی، مقابله با  یهودیان و یهودی زدایی از جامعه، ایجاد ناسیونالیسم افراطی، مخالفت با فرد گرایی و اعتقاد مفرط به روحیه جمع گرایی اشاره کرد. " فرانتس نویمان" می گوید: نهضت قاشیسیتی- نازى در طبقه متوسط اضطراب بر می انگیخت و آن اضطراب را در مجرای ویرانگری می انداخت. موسولینی پس از اتمام جنگ جهانی دوم به هنگام فرار به سویس به دست  مبارزان ایتالیایی  گرفتار آمد و در بیست و هشتم آوریل اعدام شد  

 

پرتاب نخستین ماهواره مخابراتی

 در چنین روزی درسال 1962 میلادی نخستین ماهواره مخابراتی با نام تله استاربه فضا پرتاب شد.  

 

انتخاب بشار الاسد بشار الاسد

 درچنین روزی در سال 2000میلادی به ریاست جمهوری سوریه رسید. در این انتخابات که پس ازمرگ پدرش در سراسر سوریه برگزار شد بشارالاسد با 29/97 درصد آرای مردم به ریاست جمهوری سوریه رسید.

حافظ اسد رییس جمهور فقید سوریه  از ماه مارس 1971 میلادی پس از انجام کودتایی رییس جمهور سوریه شد. اسد، سیاست آشتی جویانه ای را با اعراب دنبال می کرد و به دنبال گسترش اتحاد دنیای اسلام و عرب در برابر دشمنان خارجی بود. وی  در طول مدت ریاست جمهوری خود بارها از سیاست خصمانه رژیم صهیونیستی نسبت به فلسطینیان به شدت انتقاد کرد و جهان اسلام را به مبارزه با این پدیده شوم در منطقه فرا خواند. حافظ اسد، سیاستمداری زیرک و درحفظ کشورش وحتی اعراب قاطع بود. 

 

تولد نیکلا تسلا

نیکلا تسلا فیزیکدان بر جسته جهان در چنین  روزی در سال 1856 دیده به جهان گشود. او آثار مختلفی در زمینه فیزیک از خود به جای گذارده است. 

 

تولد مارسل پروست نویسنده سرشناس فرانسوي

 مارسل پروست در چنین روزی در سال 1871 دیده به جهان گشود. آثار او اگر چه  در ادبیات مغرب زمین به عنوان آثار پر طرفدار مطرح اند اما به دلیل سبک نگارشی او بویژه رعایت قالب سیال ذهن، برای خواننده غیرحرفه ای اندکی دیر فهم  است. "در جستجوی زمان از دست رفته" عنوان اثری چند جلدی است که از او در حوزه ادبیات داستانی به یادگار مانده است. طرف گرمانت [بخش اول از کتاب سوم در جستجوى زمان از دست رفته‏]، گذشته در حال" [بخشى از فصل سوم زمان بازیافته‏]، طرف خانه سوان [کتاب اول در جستجوى زمان از دست رفته‏]، در ایه دوشیزگان شکوفا [کتاب دوم در جستجوى زمان از دست رفته‏]، حسرت‏ها و خیال‏ها" (بخش  هفتم از مجموعه حسرت‏ها و خیال‏ها)، خوشى‏ها و روزها، طرف گرمانت [بخش دوم از کتاب سوم در جستجوى زمان از دست رفته‏]، سدوم و عموره [کتاب چهارم در جستجوى زمان از دست رفته‏]، اسیر [کتاب پنجم در جستجوى زمان از دست رفته‏]،گریخته [کتاب ششم در جستجوى زمان از دست رفته‏] و زمان بازیافته [کتاب هفتم در جستجوى زمان از دست رفته‏] عناوین مهمترین آثار اویند . غالب آثار او را آقای مهدی سحابی مترجم برجسته کشور مان به زبان فارسی زیبایی ترجمه کرده است .  

 

درگذشت جرج راگال

 جرج راگال نویسنده بر جسته جهان در چنین روزی در سال 1991 به دلیل  بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت . مهمترین اثراو " مو" نام دارد . 

 

تولد هنریک وینیا

 وسکی این موسیقیدان لهستانی در چنین روزی در سال 1835دیده به جهان گشود. ساز تخصصی او ویولون بود ولی  بیشتر اوقات آهنگسازی می کرد. "خاطرات مسکو "عنوان مهمترین اثر این آهنگساز لهستانی است . 

 

روزاستقلال باهاما

 مجمع الجزایری  است در جنوب شرق ایالات متحده آمریکا و در شمال کوبا. نژاد مردم این کشور سیاه و سفید است و زبان رسمی آنها انگلیسی است. اکثر مردم این کشور پیرو دین مسیحیت اند و برخی از بت پرستان نیز در میان آنان دیده می شود. نوع  حکومت این کشور جمهوری  پارلمانی است. این کشور در چنین روزی در سال 1937 از انگلستان مستقل شد و جزء کشورهای مشترک المنافع قرار گرفت. باهاما در تاریخ هجدهم سپتامبر سال 1973 میلادی به عضویت سازمان ملل در آمد. پایتخت این کشور بندر ناسائو نام دارد .

 

کشف آلاسکا

 درچنین روزی در سال 1471میلادی  ویتوس برینگ یک دریانورد دانمارکی موفق شد سرزمین آلاسکا را کشف کند. 

 

در گذشت ژاک لویی داگر

 درچنین روزی در سال 1851 میلادی ژاک لویی داگر پدر لیتوگرافی در گذشت. وی عکاس ماهری بود و توانست در همین حوزه  به کشف هایی در زمینه علم چاپ دست یابد.

 

تاسیس خبرگزاری تاس

 درچنین روزی در سال 1925 میلادی خبرگزاری رسمی تاس تاسیس شد. حزب کمونیست در شوروی سابق این خبرگزاری را به منظور پراکنده سازی  اخبار مربوط به حزب و همچنین مبارزه با خبرگزاری های غربی تاسیس کرد .

 

اشغال سودان

در چنین روزی در سال 1897 میلادی  نظامیان فرانسوی بخش هایی از کشور سودان را به اشغال خویش در آوردند. 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/23 | 19:25 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 19 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 19 تيرماه

 

 

آغاز عملیات قدس 3

درچنین روزی درسال 1364هجری شمسی عملیات قدس3 درمنطقه دهلران بافرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با رمز عملیاتی یا امام جعفر صادق (ع) آغاز شد ، اسارت ونابودی شماری ازافراد وادوات ارتش رژیم بعثی وهمچنین آزاد سازی بخش هایی ازمیهن اسلامی ازنتایج این عملیات بود، درحالی که رژیم بعث عراق با به راه انداختن موج تبلیغات منفی علیه مواضع جمهوری اسلامی سعی درتضعیف این مواضع داشت، فرماندهان سپاه طرح های خود را برای بررسی زیرساخت های عملیات قدس 3 ارائه دادند. قدس 3 با برنامه ریزی وروشنگری کامل توسط نیروی زمینی سپاه تنظیم وبا هدف ضربه زدن به دشمن وانهدام تجهیزات نظامی نیروهای بعث درمنطقه عملیاتی جنوب دهلران اجرا گردید. درکتاب کارنامه توصیفی عملیاتهای دفاع مقدس آمده است:  انهدام پانزده دستگاه خودروسنگین، چهاردستگاه تانک، پانزده قبضه خمپاره انداز شصت وهشتاد میلیمتری، شش قبضه تفنگ یکصد و شش میلیمتری و ده انبار مهمات دشمن، که شاخص نتایج این نبرد است  در پرونده قدس 3  به یادگار مانده است. همیچنین طی این عملیات  گردان یک ودوازتیپ 805 عراق منهدم وپمپ بنزین قرارگاه دشمن دراین منطقه به کلی نابود گردید. آمارتلفات دشمن 400 کشته، 1000 زخمی و 70 اسیر بود.

 

سالروز انتشار روز نامه اطلاعات

در چنین  روزی نخستین شماره  روز نامه اطلاعات در سال 1305 هجری شمسی ، به عنوان روزنامه عصر به جمع اهالی مطبوعات پیوست . روزنامه اطلاعات در دوره انقلاب اسلامی کمک های فراوانی در جهت اطلاع رسانی وقایع  انقلاب  به مردم کرد . این روز نامه تنها در سطح روز نامه باقی نماند و امروز علاوه  برروز نامه ، مجلات مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ادبی نیز به چاپ می رساند . 

 

اعدام باب

در چنین روزی در سال 1850 میلادی میراز محمد علی باب اعدام شد . میرزا محمد علی باب، موسس فرقه ضاله بابیه که از چندی پیش دریکی از زندان های آذرباییجان محبوس بود در چنین روزی به دستور ناصر الدین شاه به همراه همکار خود اعدام شد . فرقه بابیه ، فرقه ای ساخته و پرداخته استعمارگران بوده است که بازماندگان این فرقه هنوز هم منویات دولت های استعمارگر و استثمارگر را دنبال می کنند ودرزیر چترحمایتی آنان به سر می برند .

 

تولد آن وارد رادکلیف

 آن رادکلیف نویسنده دوره گوتیک انگلستان در چنین روزی در سال 1764دیده به جهان گشود ."ایتالیایی" عنوان مهترین اثر اوست .

 

 

تولد فرانز بواس

در چنین روزی در سال 1858 فرانز بواس مردم شناس و زبانشانس آمریکایی به دنیا آمد . مهمترین اثر این  دانشمند علوم انسانی "ذهن مردم ابتدایی" نام دارد . 

 

تولد لئونارد پناریو

لئوناردپناریو موسیقیدان ، در چنین روزی در سال 1924 دیده به جهان گشود .او پیانو را به زیبایی می نواخت  . مهمترین اثر وی ، "ال ای فیلارمونیک" نام دارد . 

 

روز استقلال آرژانتین

این کشور در آمریکای جنوبی در شرق رشته کوه آند و در منطقه معتد له جنوبی واقع شده است . نژاد مردم آن سفید ، زرد ، سیاه ، سرخ و دورگه است . اکثر مردم این کشور پیرو مذهب کاتولیک اند و به زبان اسپانیایی تکلم می کنند . حکومت این کشور جمهوری فدرال است . آرژانتین در سال 1816 در چنین روزی از اسپانیا مستقل شد و در چهاردهم اکتبر سال 1945 عضو سازمان ملل متحد گردید . پایتخت این کشور بوینس آیرس نام دارد . 

 

نخستین عمل جراحی

نخستین عمل جراحی برروی قلب در چنین روز ی در سال  1893 انجام گرفت . این عمل که در روز گار خود غیر ممکن می نمود ، توسط پزشک حاذقی به نام دکتر داین ویلیامز انجام گرفت .

 

ایجاد فدراسیون مالزی

 در چنین روزی در سال 1963 میلادی کشور های مالایا ، سنگاپور ، ساراواک ،و بورنئوی شمالی با امضای پیمانی ، فدراسیون مالزی را ایجاد کردند .

 

محاصره آفریقا

در چنین روزی در سال 1915 میلادی نیروهای آلمانی  آفریقای غربی را تا اتحادیه آفریقای جنوبی مورد محاصره خویش قرار دادند . 

 

نخستین مسافرت بالگرد

 در چنین روزی در سال 1953 میلادی برای نخستین بار در جهان  ، یک بالگرد  ، مسافر جابجا کرد . 

 

کشف نوبلیوم

در چنین روزی در سال 1957 میلادی یکصد و دومین عنصر طبیعت با نام نوبلیوم کشف شد .

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/04/19 | 8:16 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 18 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 18 تير ماه

 

 

. 

 

در گذشت لاله و لادن

در چنین روزی در سال 1382 ه ش لاله ولادن -  دو قلوهای به هم چسبیده ایرانی پس از یک عمل جراحی به منظورجداسازی آنان ،  دارفانی را وداع گفتند . لاله ولادن بیژنی دوقلوهای بهم چسبیده ایرانی در سومین روز عمل جراحی یکی پس از دیگری در سنگاپورجان خود را ازدست دادند . لاله درحین عمل جراحی پس ازمرگ خواهرش لادن که چند ساعت قبل اتفاق داد ، جان خود را ازدست داد . منابع آگاه ازبیمارستان رافلزسنگاپورپیشتراعلام کرده بودند  که لاله ( خواهر باقی مانده ) به علت افت فشار خون دروضع نامطلوبی به سرمی برد وعمل جراحی درشرایط مناسب پیش نمی رود . درسومین روزاین جراحی درحالی که لاله ولادن پس ازبررسی های متعدد علیرغم خطرات موجود سنگاپور را برای جداسازی خود انتخاب کرده بوذد دراین بیمارستان درگذشتند.

 

 انعقاد پیمان سعد آباد

 در چنین روزی در سال  1937میلادی  پیمان سعد آباد میان کشور های   ایران ، ترکیه ، عراق و افغانستان امضا شد . این پیمان به منظور ایجاد حسن همجواری میان کشورهای  امضا کننده پیمان ،  به امضا رسید . 

 

تولد نلسون ماندلا

در چنین  روزی نلسون ماندلا در سال 1918 به دنیا آمد . وی در تمام طول زند گی اش به  مبازره با نظام آپارتاید (تبعیض نژادی) پرداخت  که از سوی اقلیت سفید پوستان حاکم ، باز ماندگان استعمارگران غربی ، علیه اکثریت سیاه پوستان به  عنوان صاحبان اصلی آفریقای جنوبی اعمال می شد. ماندلا برای احقاق حقوق هموطنان خود و اجرای عدالت درکشورش 27 سال زندان مداوم را تحمل کرد. او در این راه نه تنها به  سرنگونی نظام  نژاد پرستان می اندیشید بلکه آرمان اصلی وی  برقراری نظامی دموکراتیک مبتنی بر برابری سیاه و سفید در جامعه بود . سرانجام مبارزات مستمر مردم آفریقای جنوبی به ثمر رسید ونظام نژاد پرست مورد حمایت غرب و مدعی حقوق بشر، تسلیم خواست اکثریت شد و ماندلا از زندان آزاد گردید. مردم کشورش وی را به عنوان اولین رئیس جمهور انتخاب کردند. نلسون ماندلا به دلیل مبارزات دراز مدت خویش برای برقراری صلح وعدالت ، جایزه نوبل را نیز دریافت کرد. 

 

تولد کیدی گولیتز

 کی دی گولیتز نقاش و مجسمه ساز آلمانی در چنین روزی در سال 1867 میلادی دیده به جهان گشود .

 

تولد الک ووگ

الک ووگ نویسنده انگلیسی در چنین روزی در سال 1898 به دنیا آمد . رمان جزیره  خورشید او در میان اهل قلم شناخته شده است . وی برادر الوین ووگ است . 

 

اختراع نخستین د ماسنج

در چنین روزی  نخستین دماسنج جهان به همت دانیل فارنهایت فیزیکدان آلمانی در سال 1714 میلادی ساخته و به جهان آن روز گار عرضه شد 

 

تاسیس نخستین داروخانه

نخستین داروخانه جهان در چنین روزی  در سال 707 میلادی در بغداد آغاز به کار کرد . نخستین داروخانه در کشور های غربی هم درقرن هجدهم شروع به کار کرد . 

 

مرگ ویلیام کاد بوری

 ویلیام کادبوری سازنده شکلات در چنین روزی در سن هشتادو نه سالگی و در سال 1957 دیده از جهان فرو بست . 

 

جنگ پاولتا

در چنین روزی در سال 1709 میلادی جنگ پاولتا میان کشور های  روسیه و  سوئد  در گرفت . در این جنگ خونین سوئد از روسیه شکست خورد . 

 

در گذشت پل بروکا

درچنین روزی در  سال 1880میلادی  پل بروکا پزشک و پدر علم جمجمه شناسی دیده از جهان فروبست . او در حوزه جامعه شناسی نیز صاحب اندیشه و نظریه بود .

 

 

انتشار روزنامه وال استریت جورنال

در چنین روزی در سال 1889 میلادی   روزنامه « وال استریت جورنال  » یکی از روزنامه های پر طرفدار در آمریکا برای نخستین بار منتشر شد


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/04/18 | 8:3 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 17 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 17 تيرماه

 

در گذشت ابوریحان بیرونی

در چنین روزی در سال  440 هجری قمری « ابوریحان بیرونی» دانشمند پرآوازه ایرانی در گذشت .  ابوریحان محمد بن احمد بیرونی منجم، ریاضیدان، جغرافیدان و فیلسوف برجسته ایرانی درسال 362 ه ق در  خوارزم به دنیا آمد. وفات او را در غزنه در حدود 78 سالگی شب دوم ماه رجب سال 440 ذکر کرده  اند  .ابوریحان تألیفات فراوان و مهمی در رشته های مختلف  علمی  چون  نجوم ، ریاضیات ، تاریخ ، فلسفه  ، گیاهشناسی ، ادبیات و...داشته است .  از جمله آثار او می توان به  التفهیم

لأ وایل الصناعه التنجیم اشاره کرد .کتاب التفهیم حاوی  مطالبی در هندسه ، شرح احوال آسمان و زمین و احکام نجوم است و در آن از حرکت فلک ، قطر زمین و سیارات ، فواصل آنها ، کسوف و خسوف ، منازل قمرو سایرمسایل نجوم سخن گفته شده است . وی در  کتاب الصیدنه مى‏گوید: «از همان دوره نوجوانى، به سبب علاقه‏مندى فراوان در دانش‏اندوزى، بر حسب سن و حال، در نهاد خود حظى یافته‏ام و یک شاهد در این مورد بسنده است که یک رومى در سرزمین ما اقامت گزید و من دانه‏ها و تخمها و میوه‏ها و گیاهان و جز اینها را مى‏آوردم و نامهاى آنها را در زبان او، از وى مى‏پرسیدم و مى‏نوشتم‏».  بیرونى از سال 408 تا 421 ه ق همراه سلطان محمود غزنوى بوده و در مدت اقامت‏سیزده ساله خود در هندوستان توانست زبان سانسکریت را بیاموزد و تحقیقات گسترده‏اى را در باب آداب و رسوم، عقاید و فرهنگ و دیگر جنبه‏هاى علمى و فرهنگى هندوها انجام دهد. وى در همین زمان چندین کتاب را از زبان سانسکریت ‏به عربى و بالعکس ترجمه کرد.  وی علوم ریاضى و نجوم را  نزد ابونصر منصور بن على بن عراق‏ وعلوم عقلى و حکمت را نزد عبدالصمد اول آموخت . الآثار الباقیه عن القرون الخالیه ،  فى تحقیق ماللهند، رساله فى فهرست کتب الرازى ، الجماهر فى معرفة الجواهر و الصیدنه  ، رسالة فى فهرست کتب الرازى ،  القانون المسعودى فى الهیئة و النجوم ،  الجماهر فى معرفة‏الجواهر  درباره کانى‏شناسى ،   التفهیم فى اوائل صناعة التنجیم (به زبان فارسى و عربى )  در چهار علم اصلى یعنى هندسه و حساب و هیات و احکام نجوم و یک فن فرعى عملى، بنام  اسطرلاب  از جمله آثار اوست . 

 

روز جهانی تعاون

 همه ساله  هفتم جولای به عنوان روز جهانی تعاون در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود .ایجاد و تامین شرایط و امکانات کار برای همه، جلوگیری از قدرت مطلق اقتصادی شدن دولت، توسعه و تحکیم مشارکت همگانی و تحقق عدالت اجتماعی از جمله اهداف تشکیل تعاونی ها در کشورهای مختلف جهان است.  به موجب اصل چهل و چهارم قانون اساسی، نظام اقتصادی کشور بر سه پایه دولتی، تعاونی و خصوصی بنا نهاده شده است. به منظور تحقق این هدف قانون بخش تعاونی در تاریخ 13/6/1370  به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در اجرای این قانون، وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از بخش تعاونی در تاریخ 10 / 10 /1370  تشکیل شد. 

 

روز مالیات

مالیات از جمله منابع مهم مالی هر کشوری به شمار می آید و  در اسلام نیز بر این  امر تاکید بسیار شده است. بیان ویژگی ها وکارکردهای مختلف مالیات در جامعه، رفع موانع موجود در جهت جذب مالیات ها از سوی مردم،  تبیین وجوب پرداخت مالیات در جامعه و...از جمله علل نامگذاری چنین روزی به عنوان روز مالیات بوده است  . 

 

نخستین اعزام دانشجو

درچنین روزی درسال 1811 میلادی ، نخستین اعزام دانشجو به خارج از ایران آغازشد و عباس میرزا دو تن ازایرانیان را برای فراگیری علوم و فنون روز، راهی انگلستان کرد. پس از آن، روند اعزام دانشجویان به خارج کشوراوج گرفت. گفته می شود عباس میرزا درجنگ های روسیه با ایران و شکست ایران ازاین کشور و همچنین  قبول معاهدات ننگین ترکمانچای و گلستان ، به فن آوری غربی چشم دوخته بود . 

 

اجرای قانون شوراهای داوری

در چنین روزی در سال 1945 میلادی قانون شوراهای داوری به مرحله اجرا گذاشته شد .

بر اساس ماده دو ،  قانون اخیر الذکرهر شوراى داورى مرکب از پنج نفر از معتمدان محل است که از طرف ساکنان حوزه شوراى داورى براى مدت سه سال انتخاب خواهند شد یکى از آنان سمت ریاست ودونفرسمت عضویت اصلى ودونفردیگر عضویت على البدل را خواهند داشت. رئیس و دو نفر عضو اصلى در این جلسه شوراى داورى از طرف معتمدان مذکور به راى مخفى انتخاب خواهند شد.شوراى داورى با حضور سه نفر تشکیل و تصمیمات به اکثریت اتخاذ مى‏شود .بر اساس ماده سه آن  ، وزارت دادگسترى هر شهر را بر اساس خصوصیات و شرایط و مقتضیات محل به حوزه‏هایى راى تشکیل شوراى داورى تقسیم و در صورت حوزه‏بندى و تقسیمات خود را براى اطلاع عموم منتشر خواهد کرد وزارت دادگسترى مى‏تواند قبل از تجدید انتخابات در تقسیم‏بندى مزبور تجدیدنظر نماید .

شوراى داورى یک مشاور خواهد داشت که از طرف وزارت دادگسترى از بین قضات شاغل یا باز نشسته یا وکلا دادگسترى یا سر دفتران اسناد رمى تعیین خواهد گردید وزارت دادگسترى باید مشاور را از قضات شاغل شهرى که حوزه شهرى در آن قرار دارد و یا از قضات بازنشسته و وکلا سر دفترانى که در آن سکونت دارند و یا حاضر به سکونت در آن شهر باشند انتخاب نماید. وکلا و سردفتران در صورتى به عنوان مشاور انتخاب خواهند گردید که از اشتغال به وکالت یا سر دفترى صرف نظر نمایند.

اعضاء شوراى داورى مى‏توانند در موقع اتخاذ تصمیم با مشاور مزبور مشورت نمایند ولى‏اتخاذ تصمیم به عهده خود آنان است .شوراى داورى براى انجام وظایفى که بر عهده دارد تحت نظر خود دفترى خواهد داشت که کارمندان آن از لحاظ امور ادارى و دفترى تعلیمات مشاور را رعایت خواهند کرد.   عضویت شوراى دورى افتخارى است ولى وزارت دادگسترى بر حسب فعالیت اعضا شوراى داورى و علاقمندى آنان به حل اختلافات ساکنان حوزه مى‏تواند پاداش متناسبى به آنان بپردازند وزارت دادگسترى نیز مى‏تواند به مشاور اعم از آن که از قضات باشد یا از وکلا و سردفتران و همچنین به کارمندان دفترى باز نشسته پاداش متناسبى پرداخت نماید .دولت همه ساله اعتبارى که براى پاداش و هزینه‏هاى دیگر اجراى این قانون لازم است در بودجه کل کشور منظور مى‏نماید و در اختیار وزارت دادگسترى قرار خواهد داد.پاداش‏هاى مزبور طبق آیین نامه‏اى که به تصویب وزارت دارایى و وزارت دادگسترى برسد پرداخته خواهد شد .کارمندان باز نشستهاى که به سمت مشاور یا کارمند دفترى انتخاب مى‏شوند در مقابل وزارت دادگسترى مسئول بوده و تعقیب ادارى یا انتظامى آنان طبق آیین نامه‏اى خواهد بود که به تصویب وزارت دادگسترى برسد . رئیس دادگاه شهرستان هر محل در حسن جریان کار شوراهاى داورى شخصاً یا به وسیله مشاوران شوراهاى داورى نظارت خواهد نمود و در صورت مشاهده بى نظمى یا تقصیر درانجام وظایف مراتب را به وزارت دادگسترى گزارش خواهد داد وزارت دادگسترى مى‏تواند عضو یا اعضاى مختلف را از سمت خود بر کنار سازد در صورت برکنارى یا فوت یا استعفا سه نفر از اعضا شوراى داورى انتخابات ظرف مدت یک ماه تجدید خواهد شد و در صورت برکنارى یا فوت یا استعفا یکى از اعضا اگر بیش از شش ماه به پایان دوره مانده باشد به جاى عضو مزبور کسى از بین نامزدها به ترتیب داراى آرا بیشتر بوده است به عنوان عضو جدید شورى تعیین و دعوت خواهد شد .در شهرهاى مقر دادگاه بخش وظایف ریس دادگاه شهرستان را از نظر این قانون ریس دادگاه بخش و وظایف دادستان را از دادرس على البدل و در صورت غیبت او مدیر دفتر دادگاه انجام خواهد داد. درنقاطى که شهربانى نباشد وظیفه رئیس کلانترى را فرمانده ژاندارمرى محل انجام مى‏دهد . شوراى داورى به کلیه اختلافات مذکور در این قانون در صورتى رسیدگى مى‏نماید که :1) اختلاف مربوط به ساکنین حوزه شورى با یکدیگر باشد .2) اختلاف مربوط به ساکنین حوزه شورى یا ساکنین حوزه شوراى دیگر همان شهر باشد .3)اختلاف مربوط به ساکنین حوزه‏هاى دیگر باشد ولى در حوزه آن شورى به وجود آمده باشد .شوراى داورى وقتى رسیدگى را شروع مى‏نماید که شاکى تقاضاى کتبى یا شفاهى کرده باشد یا پرونده مربوط از طرف مأمورین انتظامى رسیده باشد . شوراى داورى در کلیه اختلافات سعى مى‏کند موضوع را به سازش خاتمه دهد . 

 

در گذشت ادوارد براون

در چنین روزی در سال 1926 میلادی ، ادوارد براون خاور شناس انگلیسی در گذشت. در چنین روزی در چنین روزی در سال  1862میلادی  پروفسور اِدوارد براون  ادیب و مستشرق انگلیسی به دنیا آمد .تحصیلات عالیه در طب و السنه شرقیه ( زبانهای شرقی) را در دانشگاه کمبریج به پایان برد .  اما هیچ وقت به طبابت نپرداخت . سال 1888 میلادی سفری به ایران نمود و بعد از آن به سمت دانشیاری رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کمبریج منسوب شد . در سال 1902 به استادی زبان عربی برگزیده شد و تا پایان عمر خدمت گزاری صدیق و دوست داری امین برای ادب و عاشقی با صداقت برای ایران بود ، و باقلم و قدم در این راه سعی نمود . وی بیشتر عمر خود را به مطالعه کتب فارسی و معاشرت با دوستان ایرانی صرف کرد . براون به کارهای سیاسی و اجتماعی نیز توجه داشت و ایرانیان فراری در دوره مشروطه را گرد هم  جمع کرد و انجمنی به نام « انجمن ایران» تشکیل داد  و به پشتیبانی از مشروطه خواهان بر خواست و با سخنرانی ها و مقالات موثرش مدافع استقلال و حامی حقوق ملت ایران شد . « شرح مختصری از وقایع ایران»،« انقلاب ایران»،« بحران ایران در دسامبر 1911» ،« مطبوعات و شعر جدید ایران»،« حکومت وحشت در تبریز» آثاری است که در این باب تالیف کرده است . پر ارزش ترین کار های برون تحقیقات ادبی او در زبان فارسی، و مهمترین آنها " تاریخ ادبیات ایران" است که حاصل 30 سال کوشش تحقیقی و مطالعه وی  است .این اثر با ارزش در چهار جلد به زبان انگلیسی منتشر ،که جلد اول توسط " علی پاشا صالح"، جلد دوم توسط " فتح الله مجتبایی " و " غلامحسین صدری افشار" ، جلد سوم به همت " علی اصغر خان حکمت" و جلد چهارم به کوشش " رشید یاسمی"  به زبان فارسی ترجمه شد . از دیگر کارهای این مستشرق ایران دوست  می توان تصحیح« تذکره دولت شاه سمرقندی »، « لباب الالباب» عوفی و ترجمه آثاری چون « چهار مقاله عروضی»،« تاریخ گزیده» ،« تاریخ طبرستان »   را به زبان انگلیسی نام برد .  

 

روز استقلال جزایر سلیمان از انگلستان

 مجمع الجزایر سلیمان کشوری است مستقل ومشترک المنافع با انگلستان که در جنوب غربی اقیانوس کبیر و در خاور  گینه قرار دارد. این کشور در چنین روزی در سال 1978 میلادی استقلال خود را از انگلستان اعلام کرد. مساحت آن نزدیک به سی هزار کلیومتر مربع است. تراکم نسبی  جمعیت  این کشور در هر کیلومتر 14 نفر است. زبان مردم آن انگلیسی و دین آنها مسیحیت است. پایتخت این کشور هانیارا نام دارد. 

 

تولد سرگئی آیزنشتاین

 درچنین روزی در  سال 1898 میلادی  سرگئی آیزنشتاین  کارگردان سینما و نظریه پرداز به دنیا آمد. در سال 1925 میلادی فیلم رزمناور پوتمکین آیزنشتاین برای نخستین بار در مسکو به نمایش در آمد. این فیلم که یکی از فیلمهای پرآوازه تاریخ سینماست، به نوعی بیانگر تز سوسیالیسم است. پس از تقطیع بخش های مختلف این فیلم می توان دریافت که هر سکانس  تولید تز برای سکانس بعدی می کند و سکانس بعدی خود آنتی تزی  برای این معناست که نتیجتا منجر به تولید سنتز می شود. این سنتز خود تز برای آنتی تز ثانوی است.  اکتبر، پایان زندگی و کهنه و نو از دیگر آثار مشهور اویند. 

 

جنگ با چین

درچنین روزی در سال 1937 میلادی  پس از تجاوز ژاپن به پکن ، میان دو کشور چین و ژاپن جنگ سختی آغاز شد .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/04/17 | 8:3 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 16 تير ماه

تاريخ در چنين روزي 16 تير ماه

 

ایرن سنگدل، زنی كه به خاطر قدرت پسرش را كور كرد

در چنین روزی در سال 797 میلادی ، ایرن ، كه پس از مرگ شوهرش  لئون چهارم، نایب السلطنه روم شرقی ( بیزانتیوم ) شده بود تا پسرش به سن لازم برای پادشاهی برسد و سلطنت را به او بسپارد، تحت تاثیر حس خودخواهی، فرزند را كور كرد كه تا آخر عمر قدرت را در دست داشته باشد!

یك روز پیش از این واقعه، ژنرالهای ارتش و مقامات تراز اول كشوری در ملاقاتی به «ایرن» توصیه كرده بودند، حال كه سن پسرش به نصاب مقرر رسیده است بهتر است كه اختیارات را به او بدهد و وی همان شب با ترفندی فرزند را كور كرد كه تا پایان عمر نایب السلطنه «شاه نابینا» باقی بماند و بعدا چون متوجه محبوبیت «پادشاه نابینا» كه به نام كنستانتین ششم تاجگذاری كرده بود میان مردم و ارتش شد او را ترغیب به گرفتن زن دوم كرد و سپس محرمانه قضیه را به سران كلیسا اطلاع داد و آنان را وادار به تكفیر فرزند کرد كه با ارتکاب تعدد زوجات، آیین مسیح را نادیده گرفته است . اما، دسیسه های او بر ارتش فاش شد و ژنرالها وی را مجبور به كناره گیری كردند كه بعداً چون خانه نشینی او را كه شیفته بی قرار قدرت بود رنج می داد خودكشی كرد.

«ایرن» جمعاً 17 ماه به عنوان نایب السلطنه روم شرقی به پایتختی قسطنطنیه (استانبول) حكومت كرده بود و در تاریخ از او به عنوان «ایرن سنگدل» نام برده می شود. حكومت او همزمان با خلافت هارون الرشید بر جهان اسلام و شارلمانی بر اروپا بود .

 

اعزام نخستین دانشجویان ایرانی به انگلستان در عهد عباس میرزا

در چنین روزی در سال 1190 شمسی ، دولت وقت ایران (دوران فتحعلی شاه) دو ایرانی را به عنوان دانشجو روانه انگلستان كرد. این تصمیم كه از سوی عباس میرزا ولیعهد وقت گرفته شده بود به تایید وزیر اعظم هم رسیده بود و سبب اتخاذ این تصمیم افزایش رفت و آمد فرستادگان انگلستان به ایران و نیاز مبرم به مترجم ماهر و مورد اعتماد و نیز كسانی بود كه انگلستان را دیده و از اوضاع واقعی آن آگاه باشند.

سه سال بعد به همین ترتیب پنج دانشجوی دیگر از سوی عباس میرزا به انگلستان اعزام شدند. مروری بر تاریخ قاجاریه نشان می دهد كه عباس میرزا بیش از هر شاه و شاهزاده این دودمان نگران وطن ، منافع آن و آینده اش بود . خاطرات ژنرال گاردان فرستاده ناپلئون به ایران كه برای مدتی مدید همنشین عباس میرزا بود حكایت از وطن دوستی و علاقه عمیق ولیعهد فتحعلی شاه به پیشرفت وطن و حفظ تمامیت و حاكمیت آن می كند . گاردان نوشته است كه عباس میرزا به خوبی می دانست كه تا اكثریت مردم روشن و خواستار ترقی نشوند كشور پیشرفت نمی كند . مردم به همان اندازه كه در اندیشه خانواده خود هستند باید به وطن و جامعه ملی نیز بیندیشند. عباس میرزا پیش از پدر درگذشت و نتوانست به آرزوهایش جامه عمل بپوشاند.

 

هاوایی ضمیمه ایالات متحده آمریکا شد

در چنین روزی در سال 1898 میلادی ، دولت واشنگتن هاوایی را كه مجمع الجزایری در اقیانوس آرام است و پیش از آن حكومت سلطنتی داشت ، به قلمرو خود ضمیمه ساخت. بعدا مجمع الجزایر هاوایی به صورت یک ایالت آمریکا در آمد. آخرین پادشاه هاوایی ملکه لی لیواوکالانی بود که در دوم سپتامبر 1838 در هونولولو به دنیا آمده بود و پس از مرگ برادرش از سال 1891 پادشاه هاوایی شده بود. . وی تا سال 1916 زنده بود.

 

زادروز سرگئی آیزنشتاین

درچنین روزی در سال 1898 میلادی ، سرگئی میخایلوویچ آیزنشتاین نظریه پرداز و كارگردان سینما در روسیه متولد شد . وی پس از اتمام تحصیلاتش در رشته مهندسی به خدمت ارتش روی آورد و پس از آن به كارهای هنری پرداخت. آیزنشتاین در ابتدا با عناوین نقاش آگهی‏های تئاتر، دكوراتور و كارگردان تئاتر مشغول به كار شد و در 25 سالگی وارد جهان سینما گردید. وی به زودی با استعداد شگرف خویش به خلق آثار جاویدان سینما پرداخت و در جهان سینما، بلندآوازه شد. آیزنشتاین در سال 1930م راهی هالیوود در آمریكا گردید ولی در آنجا هیچ كدام از پروژه‏هایش را عملی نیافت از این رو به مكزیك رفت و با ساخت فیلم زنده باد مكزیك، علاوه بر رونق سینمای این كشور، تعدادی از هنرپیشگان و فیلم‏سازان جوان مكزیكی را پرورش داد. او در سال‏های بعد فیلم‏هایى از قبیل اعتصاب، خط عمومی، اكتبر و كشتی جنگی پوتِمْكین را ساخت و در كارگردانی این فیلم‏ها و سایر فیلم‏های ارزش‏مند، شیوه‏های نو و ابتكاری به كار برد. آیزنشتاین با ساخت دو فیلم الكساندر نوكْسی و ایوان مخوف، شور میهن‏پرستی و اعتقاد شدید خود را به مرام كمونیستی نشان داد. او در برخی از فیلم‏های خود، بازی‏های دسته جمعی را بر بازی‏های انحصاریِ هنرپیشه اصلی ترجیح داده و اهمیت هنر تدوین برای ایجاد رابطه دراماتیك و نمایشی میان تصویرهای پراكنده را به اثبات رسانده است. فیلم‏های آیزنشتاین، علاوه بر اینكه تحولی در تاریخ سینما ایجاد كرده‏اند و هر یك شاه‏كاری در هنر سینما به شمار می‏روند، از لحاظ وسعت محتوا و شكل و فرم، در حد كمالند. بدین دلیل، آیزنشتاین، استاد فورمالیسم یا شكل‏گیری در هنر فیلم محسوب می‏شود كه بر اساس آن، در هنر و ادبیات، بر زیبایی ظاهر یا شكل بیرونی آثار، بیشتر از معنی، محتوا و ماده، توجه و تاكید می‏شود. وی چند كتاب نیز درباره علم نظری سینما نوشته است. سرگئی آیْزِنشْتایْن سرانجام در یازدهم اكتبر 1948م در پنجاه سالگی در مسكو درگذشت .

 

رحلت عالم ربانی آیت‏اللَّه "زین‏العابدین مرندی"

در چنین روزی در سال 1301 شمسی ، آیت‏اللَّه شیخ زین‏العابدین بن اسماعیل مرندی، در 72 سالگی به لقاءاللَّه شتافت .

او در سال 1229ش  (1266ق) در مرند در آذربایجان شرقی به دنیا آمد و مقدمات علوم و معارف اسلامی را در زادگاهش سپری نمود. وی پس از آن راهی نجف گردید و از محضر عالمان نام‏آوری همچون میرزای بزرگ شیرازی و میرزاحبیب‏اللَّه رشتی بهره‏مند شد. آیت‏اللَّه مرندی پس از سالیانی حضور در درس مراجع بزرگوار تقلید، خود به تدریس پرداخت و شاگردانی پرورش داد. این عالم ربانی پس از مدتی در بخشی از آذربایجان به عنوان مرجع تقلید مطرح شد و رساله عملیه ایشان به نام مِنهاجُ العِباد منتشر گردید. آیت‏اللَّه مرندی سرانجام در شانزدهم تیرماه 1301ش برابر با دوازدهم ذی‏قعده 1340ق چشم از جهان فرو بست و در وادی‏السلام نجف اشرف مدفون شد.

 

درگذشت "ادوارد براون" ادیب و خاورشناس معروف انگلیسی

 81 سال پیش درچنین روزی در سال 1926میلادی ، ادوارد براون خاورشناس انگلیسی در گذشت. او در هفتم فوریه 1862 در نیوكاسل انگلستان به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته پزشكی در دانشگاه كمبریج به پایان رسانید اما علاقه فراوانش به ادبیات مشرق زمین باعث شد تا در هنگامه حضور در جنگ عثمانی و روسیه به عنوان پزشك، به فراگیری زبان عربی و فارسی و تركی بپردازد. براون در 25 سالگی به ایران عزیمت نمود و نتیجه این سفر او به ایران، در كتاب یك سال در میان ایرانیان تشریح گردید.

براون زبان فارسی را وسیله‏ای برای انتقال تفكر و تمدن ایرانیان می‏دانست. از این رو كتاب‏های متعددی اعم از تالیف و تصحیح در مورد تاریخ و ادبیات این مرز و بوم از خود به یادگار گذاشت. در زمان حضور براون در ایران، یكی از موضوعات مورد توجه روز، مسئله فرقه‏های نوظهور در میان جامعه اسلامی بود. او ضمن آشنایى با بزرگان فرقه‏های بابی و بهایى، كتبی نیز در این زمینه نگاشت. براون علاوه بر تدریس، به تالیف و تصنیف درباره موضوعات ادبی و تاریخی ایرانی و اسلامی و نشر كتب از روی نسخه‏های دست‏نویس می‏پرداخت و در این راه تلاش فراوانی از خود نشان داد.

در میان آثار او، چند مجموعه كتاب، نشان دهنده میزان علاقه و تسلط وی به زبان‏های فارسی و عربی است كه كتاب تاریخ ادبیات ایران در 4 جلد به عنوان اولین و كامل‏ترین تاریخ ادبیات فارسی، تاریخ پزشكی عرب شامل چهار خطابه درباره جایگاه علم طب در میان اعراب قبل از اسلام تا چند قرن پس از آن و نیز كتاب انقلاب ایران درباره واقعه نهضت مشروطه از آن جمله‏اند. او كتاب چهار مقاله عروضی سمر قندی را هم به زبان انگلیسی ترجمه كرده است.

ادوارد براون سالیان طولانی به تدریس زبان فارسی و عربی در دانشگاه كمبریج مشغول بود تا این‏كه در هفتم ژوئیه 1926 در 54 سالگی درگذشت.

 

رحلت فقیه اصولی و عالم دینی "آیت‏اللَّه میرزا ابوالهدی كرباسی"

در چنین روزی در سال 1316 شمسی ، آیت‏اللَّه میرزا ابوالهدی كرباسی  (كلباسی) دارفانی را وداع گفت .

این عالم جلیل القدردر اواخر قرن سیزدهم هجری قمری در خاندانی عالم پرور در اصفهان به دنیا آمد و تحصیلات خود را در محضر پدر و عده‏ای دیگر از علما گذارند. وی سپس برای تكمیل دروس خود در حدود سال 1281ش رهسپار نجف اشرف گردید و در درس خارج اصول و فقه حضرات آیات آخوندملامحمدكاظم خراسانی و سیدمحمدكاظم یزدی شركت جست. آیت‏اللَّه كرباسی پس از سالیانی توقف در نجف و رسیدن به مقامات عالی اجتهاد، به زادگاه خود بازگشت و حلقه درس خارج فقه، اصول و درایه و رجال خود را تشكیل داد.

 این فقیه عالی مقام از عالمانی همچون سید حسن صدر، میرزا هاشم خوانساری چهار سوقی و ملا علی محمد نجف آبادی اجازه روایت داشت و خود نیز از مشایخ اجازه حضرات آیات: سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید حسین خراسانی و شیخ عبدالحسین گروسی بود. آیت‏اللَّه كرباسی همچنین كتب متعددی را به رشته تحریر درآورد كه حاشیه بر كفایةُ الاصول، البَدرُالتّمام، زَلاّتُ الاَقدام و الفوائدُ الرّجالیه از آن جمله‏اند. این فقیه جلیل سرانجام در شانزدهم تیرماه 1316 ش برابر با بیست و هفتم ربیع‏الثانی 1356 ق درگذشت و در مقبره خانوادگی‏شان در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خاك سپرده شد.

 

درگذشت  گابریلا میسترال ، شاعر بزرگ امریكای لاتین

در چنین روزی در سال 1957 میلادی ، لوسیا گودوی آلكاواگا معروف به گابریلا میسترال، شاعر و ادیب معروف امریكای لاتین ، در 68 سالگی در نیویورك درگذشت و در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی به خاك سپرده شد.

گابْریلا میسْتْرالْ نام مستعاری است كه لوسیا گودوی آلكاواگا ، یكی از برجسته‏ترین شاعران زن شیلی در زیر پوشش آن، سخنان موزون و دلپسند خود را به جهان ادب عرضه كرده و شهرت فراوانی به دست آورده است. او در هفتم آوریل 1889 در دهكده دور افتاده‏ای در شیلی و در خانواده‏ای فرو دست، پای به صحنه وجود گذاشت. چون در ده آنها مدرسه‏ای نبود، وی بدون آموزشی رسمی و مرتب، آموزش‏های پایه را فرا گرفت و با كوشش فراوان توانست در پایان تحصیلات خود، به مقام آموزگاری كودكان ده برسد. میسترال در این كار چنان شایستگی از خود نشان داد كه از طرف آموزش و پرورش شیلی به عنوان رایزن آموزشی برگزیده شد و از این زمان بود كه در پاسخ به تلاش‏های جان‏كاهی كه برای بهبود فرهنگ مردم ده خود انجام داده بود، به نمایندگی مردم شیلی در جامعه ملل و پس ازآن در سازمان ملل متحد برگزیده شد. با این حال، آوازه شاعری گابریلا میسترال، از شركت در یك مسابقه ادبی در سال 1913 و دریافت جایزه نخست آن آغاز گردید و تا آنجا پیش رفت كه وی را در شمار دو سه شخصیت برجسته ادبی امریكای لاتین شناختند.

شعر میسترال، استوار و پرقدرت و زیباست. اما برخلاف بیشتر زنان سخن‏سرای امریكای جنوبی، در هیچ یك از سروده‏هایش، نشانه‏ای از شورهای سوزان جسمانی نیست، از این‏روست كه وی را یكی از سنگینْ‏سخن‏ترین شاعران زن قرن بیستم به شمار آورده‏اند. او در بسیاری از اشعارش به ستایش احساسات و عواطف مادری می‏پردازد و جایگاه مادر را با شیوایى خاصی تجلیل می‏كند. گابریلا میسترال به دلیل ویژگی‏های شعری خود، نه تنها در امریكای لاتین از شهرتی بی‏مانند برخوردار است، بلكه در سال 1945 به خاطر داستان معروف "دعا به خاطر آنها كه خودكشی كردند"، موفق به اخذ جایزه ادبی نوبل گردید. میسترال در آثار نخستین خود، از تورات و اشعار برخی از ادبا مایه گرفته بود، اما از آن پس، سبك خاص خود را بازیافت و هیجان‏های گوناگونی كه روحش را آشفته می‏ساخت، در شعر بیان می‏كرد؛ هیجان ناشی از عشق مادری و عشق به زادگاه، اندوه ناشی از مرگ و شفقت و احساسی كه از دیدن مردم فقیر به او دست می‏داد. این احساس‏های شخصی در آثار میسترال، غالبا جای خود را به صلح‏طلبی، عدالت‏خواهی، موضوع‏های عالی بشری، موضوعات تاریخی و موضوعات مربوط به آینده امریكای لاتین می‏داد. كمتر نویسنده‏ای در زمان حیات، شهرت و افتخاری نظیر گابریلا میسترال به دست آورده است. مرگ او نیز تاثیر عظیمی در سراسر كشورهای اسپانیایی زبان كه اشعار ساده و خوش‏آهنگ او را می‏ستودند، برجای گذاشت.

 

درگذشت شاعر اهل بیت "سید رضا حسینی"

در چنین روزی در سال 1365 شمسی ، استاد سیدرضا حسینی مُلَقَّب به سعدی زمان در 76 سالگی درگذشت .

سیدرضا حسینی در سال 1389 شمسی در آذربایجان به دنیا آمد و پس از تكمیل تحصیلات مقدماتی و كسب علم در محضر استادان زمان، در شمار فضلای سرشناس قرار گرفت. وی علاوه بر تبحر در ادبیات فارسی و تركی و عربی، به تحصیل علوم متداول، توجه عمیق نشان داد و توانست در كلام، منطق، تاریخ، حدیث، فقه، تفسیر قرآن و حقوق و عرفان، اطلاعات وسیعی به دست آورد.

سیدرضا از ابتدای تحصیل، قریحه شاعریش شكوفا شد و از چهارده سالگی زبان به شعر گشود. هنوز جوان بود كه نامش بر زبان‏ها افتاد و به جهت خلوص نیت و دلبستگی شدیدی كه به خاندان عصمت و طهارت داشت، قریحه و قلمش را در زمینه نشر فضایل و مناقب و مراثی آن بزرگواران به كارگرفت. وی در آن زمان با انتشار مجموعه شعری‏اش در این زمینه، تحسین و تمجید علما و استادان نامدار شعر و ادب را برانگیخت و شهرتش آذربایجان را فرا گرفت. استاد حسینی یكی از درخشان‏ترین چهره‏های ادبیاتِ مرثیه تركی آذری است و با ظهور وی در این عرصه، تحولی چشمگیر در روند عادی نوحه سرایی و مدیحه‏پردازی زبانِ اسلامی پدید آمد.

 استاد حسینی سرگذشت و مصائب خاندان بزرگوار رسالت و ولایت را از مآخذ معتبر اسلامی، اعم از شیعه و سنّی استخراج می‏كرد و آنها را با زبانی شاعرانه و آمیزه‏ای از حماسه و عاطفه بیان می‏نمود و اشعاری گیرا و دلنشین می‏سرود. وی سعی داشت با استفاده از منابع معتبر، مرثیه‏های رسا و دور از آمیختگی به تحریف و خرافات به وجود آوَرَد كه تلاش او باعث ایجاد جریانی اصلاح‏گرا در عرصه ادبیات و شعر مذهبی آذربایجان گردید. از این شاعر متعهد، آثار ادبی متعددی بر جای مانده كه لمعات حسینی، نجوم درخشان، بهار بی‏خزان و آثار الحسینی در 2 جلد از آن جمله‏اند. استاد سید رضا حسینی به وارستگی زیست تا آن كه در تیرماه 1365 شمسی در 76 سالگی درگذشت و در حرم حضرت عبدالعظیم دفن شد.

 

روز مالیات

همه ساله چنین روزی تحت عنوان روز مالیات گرامی داشته می شود . وجوهی كه دولت برای تأمین هزینه های خود از اشخاص اخذ می نماید مالیات نامیده می شود. مانند مالیات بر ارث - حق تمبر - مالیات بر درآمد املاك- مالیات بر درآمد حقوق - مالیات بر درآمد- مشاغل مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی - مالیات بر درآمد اتفاقی.

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی كشور دفاتر و سازمانهای مرتبطی داشتند. در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت كاملتری بخود گرفت و سه نوع مالیات بنامهای اراضی، سرشماری و سرانه دریافت می شد. پس از تسلط اعراب به ایران، در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانده شد و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملك كندری وزیر طغرل مجدداً به فارسی بر گردانده شد. در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی و درآمد گمركی به مالیات اضافه و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت. در دوره قاجاریه وضع مالیه كشور بواسطه جنگها، مسافرتها و ضعف پادشاهان رو به ركود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیركبیر گامهای سودمندی برداشته و برای وصول، نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع گردید.

قبل از مشروطیت شاهان تمام در آمدها و عواید كشور را در اختیار داشته و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب شخص او صورت می گرفت. با انقلاب مشروطه در سال 1285 اولین كابینه قانونی تشكیل و ناصرالملك بعنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت. از سال 1300 به بعد دگرگونیهای زیادی در وزارت مالیه رخ داد. بالأخره در سال 1353 قانون تشكیل وزارت امور اقتصادی و دارائی با 6 ماده به تصویب مجلس شورای ملی سابق رسید.

با توجه به اینكه حكومت اسلامی از اهم احكام اسلام و حاكم بر بقیه احكام فرعی است، لذا خداوند متعال برای حكومت، منبع مالی قرار داده است كه این منابع مالی همان مالیاتهای شرعی و اسلامی است.

خمس و زكات دو مورد از عمده ترین مالیاتهای اولیه اسلام است كه حكومت اسلامی با اخذ آن از مردم، به مصرف اداره جامعه و پیشرفت و توسعه كشور اسلامی می رساند. همچنین هزینه ها و مخارج تشكیلات حكومت اسلامی از محل همین مالیاتها تأمین می شود. امیرمؤمنان علی علیه السلام درباره اثرات مالیات در اداره جامعه اسلامی می فرمایند: « ولم یستقم امره الا قلیلا » حكومت، با نابودی مالیات جز اندكی دوام نمی آورد. با اینحال می فرمایند: « ولا تضربن احدا سوطا لمكان درهم » برای گرفتن درهمی (مالیات) كسی را باشلاق نزنید. 

در نظام اقتصادی اسلام هدف از دریافت مالیات؛ اداره جامعه اسلامی، تأمین نیازهای نیازمندان، حفظ سرمایه ها، اصلاح و تقویت نیروهای مسلح می باشد.

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/16 | 7:35 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 14 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 14 تيرماه

 

در گذشت استاد شاطبی

 در چنین روزی در سال 590 ه ق ابوالقاسم شاطبی از علمای بزرگ جهان اسلام و قرآن پژوهان و قاریان   مشهور مصر دیده از جهان فروبست . وی همچنین آثار مکتوب بسیاری در حوزه علوم اسلامی از خود به جای نهاده  است که از میان آنها می توان به قصیده وجه التهانی او اشاره کرد . 

 

توقیف دارایی های ایران در آمریکا

به دستور کارتر پس از ناامیدی دولت آمریکا از حل سریع بحران گروگان گیری جاسوسان آمریکایی در ایران و در یافت این نکته که رهبری انقلاب نیز اقدام دانشجویان را درتصرف جاسوسخانه این کشور،  در تهران مورد تایید قرار داده است ، دولت آمریکا برای ضربه زدن و تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران ، در چنین روزی در سال 1359به دستور کارتر کلیه دارایی های رسمی ایران در بانکهای آمریکایی را توقیف کرد . کارتر رییس جمهور وقت آمریکا همچنین در ابتدای کار تلاش زیادی به عمل آورد که نوعی تحریم بین المللی علیه ایران به اجرا بگذارد و لی به علت مخالفت اتحاد جماهیر شوروی سابق به این خواسته خود نرسید اگرچه در آینده نه تنها اقدام به قطع کلیه روابط سیاسی و دیپلماتیک با ایران کرد بلکه دست به اعمال فشارهای سیاسی و تضییقات اقتصادی جدید زد که در همین راستا تجاوز نظامی دولت امپریالیستی آمریکا در صحرای طبس منجر به شکست فضاحت باری شد. 

 

در گذشت مادام کوری

 ماری اسکودوسا معروف به ماری کوری دانشمند شهیر لهستانی در ورشو متولد شد. وی به سال 1895 با پیر کوری استاد فیزیک و شیمی شهر پاریس ازدواج کرد. این دو با همکاری هم کاوش های شیمی خود را در شیمی دنبال کردند و سرانجام موفق به کشف دو عنصر رادیوم و پولونیوم در سال  1902 شدند. این زوج دانشمند به اتفاق هانری بکرل در سال 1903  جایزه نوبل را دریافت کردند. در سال 1905 پیر کوری به سمت استاد فیزیک عمومی دانشگاه سوربن مشغول به کار شد و به عضویت آکادمی علوم در آمد. مادام کوری پس از مرگ شوهر به استادی دانشگاه سوربن برگزیده شد و برای  دومین بار در سال 1911 موفق به اخذ جایزه نوبل شیمی شد. این زن دانشمند با کشف رادیم، استفاده از اشعه آلفا را ممکن ساخت، بطوریکه با کشف این اشعه بسیاری از بیماری ها در آن دوران مورد معالجه قرار گرفت. وی سرانجام در اثر تماس طولانی با این ماده رادیو اکتیو در چهار ژوییه 1934 میلادی دار فانی  را وداع گفت . 

 

روز استقلال آمریکا از انگلستان و روز ملی این کشور

 آمریکا کشوری است در قاره آمریکای شمالی  به مساحت 9384721 کیلومتر مربع . این کشور  میان دو اقیانوس اطلس و کبیر واقع شده است . حکومت این کشور که جمهوری فدرال است در سال 1789 تشکیل شد . ایالات متحده  در چنین روزی در سال 1776 از انگلستان مستقل شد واین روز به  عنوان  روز ملی آمریکا  در تاریخ این کشور ثبت شد .  ایالات متحده ابتدا با سیزده ایالت تشکیل شد و هم اکنون تعداد ایالات آن با احتساب منطقه کلمبیا بیشتر از پنجاه ایالت است . ایالات متحده آمریکا در سال 1945 عضو سازمان ملل متحد شد و از اعضای ثابت و دارای حق وتو در شورای امنیت است . .نژاد مردم آن گوناگون و زبان و لهجه آن انگلیسی است. بیش ازهفتاد و پنج در صد مردم این کشور پروتستان، بیست در صد کاتولیک و بقیه پیرو دین دبنهای اسلام ویهود یت اند . 

 

روز استقلال فیلیپین فیلیپین

، مجمع الجزایری است  آتشفشانی در شرق آسیا به مساحت 299681کیلومتر مربع  .این کشور در چنین روزی در سال 1946از ایالات متحده آمریکا مستقل شد ولی قبل از اعلام استقلال در تاریخ بیست و چهارم اکتبر 1945 به عضویت سازمان ملل متحد  در آمد. نژاد بیشتر مردم مردم آن زرد ایگورت است و علاوه بر زبان رسمی تاگالوگ ، زبان اسپانیولی و انگلیسی  هم در آنجا رایج است . اهالی این سرزمین از ادیان مسیحیت و اسلام پیروی می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . 

 

تولد ناتانیل هاثورن

 در چنین روزی در سال 1804 میلادی ناتانیل هاثورن نویسنده برجسته آمریکایی دیده به جهان گشود . هاثورن در سال 1864 میلادی  دیده از  جهان فروبست . نامه اسکارلت عنوان مهمترین اثر اوست . وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشگاه بودین شد اما تحصیل را در این دانشگاه  رها کرد. هاثرون  از این پس به مدت دوازده سال در انزوا به سر برد و همین مایه های خلاقیت را در او پراکند . اولین داستان او  به نام «دره ای میان سه تپه »  منتشر شد.هاثورن در سال 1837 ، پس از  انتشار «داستان های بازگفته »  به شهرت کم نظیری دست یافت . او پس از عمری نگارش سرانجام در چنین روزی در سال 1864 میلادی  ، در شهر پلیموت نیوهمپشایر،دیده   از جهان فروبست. 

 

تولد ژرار دبرو در چنین روزی

 در سال 1921 میلادی اقتصاد دان برجسته فرانسوی به دنیا آمد . وی به سال 1983 میلادی جایزه نوبل اقتصاد را از آن خود کرد . 

 

در گذشت فرانسوا رنه دو شاتو بریان

در چنین روزی در سال 1848 میلادی شاتو بریان نویسنده و سیاست مدار فرانسوی دیده از جهان فروبست .

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آی کتاب دات کام :  شاتو بریان در سال 1768 میلادی در سن مالو از شهرهای شمال غربی فرانسه به دنیا آمد. نام اصلی وی فرانسوا رنه بود، در سال 1786 با رتبه استواری به خدمت سربازی مشغول شد و چون آتش انقلاب در فرانسه زبانه کشید به آمریکا سفر کرد. نزدیک یک سال در کانادا و برخی دیگر از ممالک دنیای نو به سیاحت گذرانید و در سال 1792 به فرانسه بازگشت و به یاری شاهزادگان و مهاجرانی که بر ضد حکومت انقلابی در شهر گب لنتز گرد آمده بودند برخاست، ولی در آنجا مجروح شد و به انگلستان رفت. چندی بعد همین که بناپارت در فرانسه به مقام کنسولی رسید شاتوبریان بار دیگر به پاریس آمد و بدو پیوست و به مقامات دولتی رسید، اما دیری نگذشت که علتی سیاسی او را از بناپارت رنجیده خاطر و با مخالفان وی همداستان ساخت. پس راه سفر بیت المقدس پیش گرفت و کشورهای یونان، شام، مصر، تونس و اسپانیا را سیاحت کرد. در دوران بازگشت خاندان بوربن به سلطنت فرانسه شاتوبریان باز به میدان سیاست داخل شد و به مقامات سفارت و وزارت خارجه رسید. در سال 1830 پس از انقراض خاندان بوربن حیات سیاسی را ترک گفت و باقی عمر را به نویسندگی گذرانید و سرانجام در سال 1848 در پاریس درگذشت. از مهمترین آثار ادبی شاتوبریان که در ادبیات فرانسه تأثیر خاص داشته یکی داستان آتالا و دیگری حکایت رنه است، که هر دو مظهر احساسات شخصی اوست. دیگر کتاب های او عبارتند از، شهیدان و جلال مسیحیت، که از عقاید دینی وی حکایت می کند.

 

آلیس در سرزمین عجایب

 در چنین روزی در سال 1862 میلادی لوئیس کارول نگارش شاهکار آلیس در سرزمین عجایب را آغاز کرد . وی این کتاب را در سال 1865 میلادی منتشر کرد

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/04/14 | 12:40 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 13 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 13 تيرماه

 

در گذشت آیت الله آذربایجانی

در چنین روزی در سال 1358 ه ق میرزا ابوالحسن آذربایجانی مشکینی »از علمای برجسته جهان تشیع دار فانی را وداع گفت .از ایشان آثار متعددی در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است که از میان آنها می توان به  حاشیه بر شرح منظومه سبزواری اشاره کرد . 

 

در گذشت دکتر محمد معین

دکترمحمد معین درچنین روزی به سال 1350وپس ازماه ها بیهوشی ، جهان خاکی را درنوردید وبه منزلگاه ابدی رخت برکشید. وی اولین دانشجوی رشته زبان وادبیات فارسی بود که پس ازدفاع ازپایاننامه خود نزد استادان مسلم روزگار، به دریافت درجه دکتری ازدانشگاه تهران نائل آمد. دکترمعین ازهمکاران نزدیک علامه فقیدعلی اکبردهخدا درکارگردآوری وتدوین لغت نامه دهخدا به شمارمی رود، درحقیقت این لغت نامه ارزش یک دانشنامه را دارد.مرحوم دهخدا قبل ازوفات به دلیل دقت خاص وامانتداری ویژه دکترمعین درکارتحقیق وتتبع، به وی اختیارادامه کاربرای آماده سازی لغت نامه را داد.تحشیه های دکترمعین برفرهنگ" برهان قاطع " نشانگرعمق آشنایی وی با فقه اللغه ورساننده گستره وسیع تحقیق وپژوهش علمی است.اما آن مرحوم واستاد ممتازدانشگاه تهران را درسطوح مختلف جامعه به لغت نامه معتبرش باعنوان " فرهنگ معین" می شناسند. فرهنگ معین درشش مجلد تدوین شده وازفرهنگ های مورد اتقان ونیازهمه سطوح دانش اندوزان است که تا کنون به کرات به چاپ رسیده است. 

 

تولد فرانتس کافکا

درچنین روزی درسال 1883 میلادی فرانتس کافکا ازنویسندگان برجسته و سرشناس چک چشم به جهان گشود وی درسال 1924 درگذشت . این نویسنده آثار بسیاری را خلق کرد که در نوع خود جالب توجه بوده است . کافکا ازنویسندگانی است که آثار او به سوی نگره ابزورد میل می کند و نوعی پوچ اندیشی در آثار وی  سیلان دارد . مسخ مهمترین اثر کافکاست .کافکا

در رشته حقوق در دانشگاه پراگ به تحصیل مشغول شد و پس از آن شغل کارمندی اداره بیمه را برگزید . نخستین  اثر او « داوری » نام داشت . وی دراین اثرخود تحت تاثیربرخی ازابراگزبیستانسیالیست ها نظیر سورن کیگارد

و استریندبری قرار داشت  . از دیگر آثار مشهور وی می توان به  رمانهای  « امریکا » ، « فرایند » و « کاخ » اشاره کرد .

 

 

اشغال هائیتی

درچنین روزی درسال 1915 میلادی نیروهای نظامی آمریکا کشورهائیتی را به اشغال خود درآوردند . این کشورتاسال 1934 میلادی تحت اشغال آمریکا بود . 

 

منازعه درکره

در چنین روزی درسال 1950 میلادی  برای نخستین بارنیروهای ایالات متحده آمریکا ونیروهای کره درجنگ کره با یکدیگروارد منازعه شدند . 

 

پایان انقلاب الجزایر

در چنین روزی درسال 1962 میلادی انقلاب علیه فرانسوی ها پایان گرفت . پس ازآن بود که الجزایربه استقلال دست یافت .

همه ساله چین روزی به عنوان روزاستقلال الجزایر نامیده می شود . احمد بن بلا را باید بنیانگذار استقلال الجزایربه شمار آورد . او به یاری جمال عبد الناصر شورای انقلابی وحدت عمل الجزایر را بنیان نهاد  سپس جبهه آزادی بخش  الجزایر را تاسیس کرد . پس از به ثمر رسیدن انقلاب الجزایر به نخست وزیری رسید و در سال 1963 میلادی به ریاست شورای انقلاب آن کشور دست یافت . بن بلا سپس براثر کودتای حواری بومدین از ریاست جمهوری برکنار شد.الجزایر کشوری است در شمال آفریقا در سواحل در یای مدیترانه. عموم مردم این کشور از نژاد  سفید اند و به زبان عربی و فرانسه صحبت می کنند  و غالب آنان نیز پیرو دین اسلام می باشند . الجزایر مدت یک قرن تحت سلطه فرانسه بود و پس از مبارزه مداوم  موفق به استقلال گردید . در 18 اکتبر  سال 1962نیز به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن الجزیره نام دارد .

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : پنجشنبه 1387/04/13 | 8:3 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 12تيرماه

تاريخ در چنين روزي 12تيرماه

 

 

سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوگان آمریکای جنایتکار

هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران در دوازدهم تیر 1367 به همراه 270 مسافر و 16 خدمه فرودگاه بندر عباس را به مقصد دوبی ترک کرد . اما دیری از پرواز این هواپیما نگذشته بود که ناوگان وینسنس دزدان دریایی مدرن آمریکایی ، دراقدامی تروریستی ، این هواپیمای مسافربری را در ساعت ده و بیست و چهار دقیقه، در سطح دوازده هزار پایی بر فراز آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مورد حمله موشکی خود قرار داد . دراین واقعه دردناک و پس از شلیک ناجوانمردانه دو فروند موشک ، تمامی مسافران ،که تعدادی از آنان کودک بودند،وخدمه هواپیمای ایرباس جان به جان آفرین تسلیم کردند .

 

در گذشت علامه امینی (ره )

دوازدهم تیر ماه سالگرد عروج غمگنانه مردی است از تبار آفتاب . اوکه در طول عمر بابرکت خویش در دفاع از ولایت امیر مومنان علی ع کوشید و کوششش های فراوانی در این مسیر مبذول داشت .

شیخ عبدالحسین امینی مشهور به علامه امینی در سال 1320 ه ق در تبریز در خانواده ای اهل علم ، تقوی و فضیلت دیده به جهان گشود . پدرش حاج میرزا احمد امینی از بزرگان و عالمان بر جسته تبریز بود و به پرهیز گاری ، علم کثیر، اخلاق حسنه و بسیاری از صفات پسندیده دیگر شهره . جد بزرگ او نیز مشهور به امین الشرع ، مردی بود عاشق و شیفته اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و همین امر او را به سرودن اشعار و مدایح فراوان در باره آل الله تشویق می کرد .

عبدالحسین در چنین خاندانی شروع به رشد کرد و از اوان کودکی عشق به خاندان طهارت در او ریشه گرفت . اما او تنها به عشق ورزیدن کفایت نکرد بلکه در صدد فراگیری علوم واحادیث آن بزرگواران بر آمد . لذاست که مقدمات علوم را درشهر تبریز فراگرفت و در محضر استادان و علمای بنامی چون سید محمد مولانا، صاحب کتاب مصباح المساکین ، سید مرتضی خسرو شاهی و شیخ حسین، صاحب کتاب هدیه الانام تلمذ کرد . در همین دوره بود که الفیه ابن مالک ( هزار بیت در باره صرف و نحو ادبیات عرب به زبان عربی ) را حفظ کرد اما آنچه بیشتر ذوق ادیبانه و شور عاشقانه او را اقناع می کرد حفظ اشعارگوناگون درباره امام علی ع بود . همین عشق دروجود او بطور گسترده ای نضج یافت تا وی را به سفر به نجف اشرف ترغیب کرد. در شهری که همواره می توانست در جوار مولایش به تحصیل و تحقیق بپردازد .

او در حوزه علمیه نجف ، نزد استادانی چند از جمله سید ابوتراب خوانساری و سید محمد فیروز آبادی به تحصیل علوم مختلف پرداخت و در حین تحصیل ، تحقیق را که عمده ترین دل مشغولی اش بود، دنبال می کرد . شیخ عبدالحسین در سال 1335 تالیف اثر گرانبهای "شهداء الفضیله " را آغاز کرد . عبدالحسین 33 ساله در این دوره با انجام کاری نوو ابتکاری با تحقیق از میان کتب قدیمی ای که در معرض نابودی و فراموشی بودند ، مطالبی در باره علمای متقدم ومتاخری که در راه حق به شهادت رسیده اند تدوین کرد .او برای تهیه این کتاب که تحسین بسیاری را برانگیخت، به کتابخانه های بسیاری در ایران و عراق سر کشید تا از هر جا حتی اندک مطلبی در باره علمای شهید بیابد . علامه امینی در این کتاب کوشید تا به زندگی و دیدگاه بیش از یکصد تن از پیروان امام علی ع و علمای شیعه از قرن چهارم تا چهاردهم بپردازد . این محدث ، مفسر ، متکلم و فقیه معاصر به تحقیقات گسترده خود ادامه داد و تعلیقه ای بر کتاب "کامل الزیارات" ابن قولویه قمی نوشت . او این تعلیقه را با هدف معرفی مفهوم زیارت در فرهنگ تشیع و بحث پیرامون آن به رشته تحریر در آورد و در ادامه آن با تالیف "ادب الزائر" اراد ت خود را به امام حسین ع اثبات کرد . وی همچنین در حوزه فلسفه "ثمرات الاسفار" را در دو جلد تدوین می کند و در حوزه فقه و اصول نیز حاشیه ای کلان بر دو کتاب سترگ "مکاسب" و" وسایل" شیخ انصاری می نگارد . در همین دوره است که به دلیل تلاش های علمی خود از جانب حضرات آیات سید ابوالحسن اصفهانی ، حاج میرزا احمد حسین نایینی ، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و شیخ محمد حسین کمپانی اجازه اجتهاد در یافت می دارد . و پس از آن به تبریز باز می گردد . در این زمان او به سوی تفسیر قرآن کریم جذب می شود و بر خی آیات قران کریم را در سوره های اعراف ، واقعه و مومن مورد بحث و تحلیل قرار می دهد اما همه این تحقیقات مقدمه ای است بر کار عظیم او .

علامه امینی از ابتدای تحصیلات علمی خود در فکر ایجاد جامعه ای مبتنی بر اندیشه های والای اسلامی بود . جامعه ای که در آن اخوت و برادری مفهومی عینی می یابد و طی آن مسلمانان به دور از تبعیضات و تفرقه ها در ساختن جامعه ای آرمانی همت می گمارند . امینی با همین اندیشه و با اندوخته کلان خود به سراغ نگارش کتابی رفت که واقعیتی را به منظور ایجاد وحدت در جامعه اسلامی مطرح سازد لذا حدیث غدیر را شکافت و واقعه غدیر را باهدف تبیین ولایت جاودان امیر مومنان حضرت علی ع به رشته تحریر در آورد . وی روش کار خود را رادر تدوین این کتاب بر بررسی موضوعی مساله غدیر وولایت امیرمومنان می گذارد و با مواد و مصالح مختلف تاریخی از جمله آیات قران ، احادیث و قول تابعین و اصحاب و علمای فرق مختلف بویژه مذاهب چهارگانه ، نسبت به اثبات و دفاع از ولایت امیر مومنان همت می گمارد . او برای این منظور با سفر به کتابخانه های کشور های مختلف دنیا از جمله عراق ، هندوستان ، پاکستان ، مغرب ، مصر و...ابتدا به سراغ تحقیق در باره آیات تبلیغ (سوره مبارکه مائده -67 )، اکمال (مائده -5 ) ، آیات یک تاسه سوره مبارکه معارج ، ولایت ( مائده -55) و سوره هل اتی می رود . آنگاه احادیث غدیر ، ولایت ، منزلت ، ثقلین ، انذار العشیره و...را ازمناظر تاریخی و سندی مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد . وی سپس در پی اسناد حدیث غدیر ، بیست و چهار کتاب تاریخی ، بیست و هفت محدث ، چهارده مفسر قرآن و هفت متکلم اسلامی را می یابد که به نقد و بررسی حدیث غدیر پرداخته اند . امینی پس از آن، رواه حدیث غدیر از صحابه و تابعین پیامبر را به ترتیب عنوان و در این فهرست به یکصد و ده تن از صحابی و هشتاد و چهار تابعی اشاره می کند . علامه آنگاه 360 تن از رواه حدیث غدیر را از قرن دوم تا قرن چهاردهم بر می شمارد و برای این منظور به کتابخانه های بسیاری ازکشورهای اسلامی سفر می کند . علامه در پایان تحقیق، اشعار شاعران مختلف را در باره این موضوع ذکر می کند و... در این مقوله، قصد او کمک گرفتن از انواع روایات است برای دفاعی تاریخی از ولایت امیر مومنان علی ع برای جهانیان .

چاپ نخست کتاب الغدیر در سال 1324 ه ش در نجف آغاز می شود و این مجموعه تا نه جلد افزیش می یابد . پس از انتشار این کتاب عظیم ، بسیاری از علمای کشورهای مختلف اسلامی ضمن ستایش ، برآن حاشیه می نویسند و آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهند . علامه امینی هفت سال پس از انتشار نخستسین جلد الغدیر در اثبات ارادت خود به امیر مومنان علی ع کتابخانه ای با بیش از چهل ودو هزار کتاب خطی و چاپی در باره مولی الموحدین امام علی ع با عنوان مکتبه الامام امیر المومنین تاسیس می کند .

علامه اما در تبیین مسایل تاریخی از مسایل روز جهان اسلام هیچگاه غافل نمی ماند چنانکه اندیشه ولایت فقیه در بینش او از مکانتی بالا و والا بر خوردار است .استاد با طرح مباحثی جدی ، حکومت و ولایت در عصر غیبت حجت خداوند و و لی عصر عج را از آن ولی فقیه جامع شرایط می داند و آن را امری ضروری و لازم می شمارد .

رحلت :

سر انجام پس از عمری تلاش در راه احیای معارف دینی ، استاد علامه امینی پس از دو سال بیماری وضعف جسمانی ناشی از فعالیت و تحقیق بسیار در کشور های مختلف ، در روزجمعه دوازدهم تیر 1349دیده از جهان فرو بست و بسیاری را از غم فقدان خود اندوهگین ساخت . پیکر مطهر او پس از تشییعی بسیار شکوهمند ، به نجف اشرف منتقل شد . او را در کتابخانه ای که خود تاسیس کرده بود به خاک سپردند .

منابع :

سید کباری ، علیرضا ، دیدار با ابرار ، ج 9 ، علامه امینی ، 1372 ، سازمان نتبلیغات اسلامی

جمعی از اندیشمندان حوزه علمیه قم ، گلشن ابرار ، سازمان تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

امینی ، عبیدالحسین ، الغدیر ( ترجمه واحدی )، محمد تقی ، 1363 ، کتابخانه بزرگ اسلامی

حکیمی ، محمد رضا ، حماسه غدیر 

 

درگذشت میرزاده عشقی ، شاعرمبارز عصر مشروطه

گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری " مهر" : جمعه دوازدهم تیرماه ، سالروزترورمیرزاده عشقی - شاعرآزادیخواه اواخرمشروطه و ابتدای دوران پهلوی است ، آنچه در پی می آید خلاصه ای از آثار ، افکار و زندگی این شاعر ایرانی است. ازشش شاعر آزادیخواه و فعال انتهای دوره قاجار و ابتدای پهلوی هر کدام به استثنای ملک الشعرای بهار ، به نحوی سربه نیست شدند . عارف قزوینی ، به پاس حمایت های اولیه اش از جمهوری " قلابی رضا خان " ، به همدان تبعید شد . نسیم شمال در تیمارستان به بند زنجیریان برده شد و از غصه دق کرد! فرخی یزدی که از ایران فرارکرده بود با فریب عوامل رضا خان به ایران بازگشت ، اما در ایران به زندان افکنده شد و دهانش را دوختند و به دست کسانی چون " پزشک احمدی "  کشته شد. ابوالقاسم لاهوتی از ترس به آسیای میانه گریخت و به سختی چند سالی در آن جا زیست . اما داستان دردناک تر و دلیرانه از همه این آزادیخواهان ماجرای شهادت میرزاده عشقی بود. 12 تیر ، سالروز شهادت این شاعر آزادیخواه است.

سید محمد رضا میرزاده عشقی ، در سال 1272  شمسی ، به دنیا آمد . در کودکی  و نوجوانای ، درمدارس  " الفت" و " آلیانس " همدان تحصیل کرد و فرانسه را به خوبی آموخت و پس از تحصیل ابتدا در تجارت خانه یک تاجر فرانسوی به مترجمی مشغول شد. عشقی ، 15 ساله بود که " احمدشاه قاجار "  به سلطنت رسید ، درهمان سال نامه ای در قالب مثنوی برای احمد شاه ، قاجار نوشت که توسط ملک الشعرای بهار ، به دست شاه رسید . درآن نامه عشقی بدون مدح شاه ازاوخواسته بود تا کمی به اصلاح وضع کشور بپردازد و مانند شاهان پیشین ، ایران را بیشتر به قهقرا نکشاند!

 

 

روزنامه قرن بیستم به صاحب امتیازی میرزاده عشقی

اودر21 سالگی ، نشریه ای به نام " نامه عشقی " درهمدان منتشرکرد که موجب اعجاب همگان شد وسالی بعد به همراهان دیگر آزادیخواهان ازجمله " سید حسن مدرس" به استانبول مهاجرت کرد وسه سال درآن جا ماند. هنگام بازگشت، مدتی درهمدان ماند و پس ازآن به تهران رفت و ازبزرگترین مخالفان قرار داد استعماری " وثوق الدوله - کاکس " که به 1919 مشهوراست پیوست ودرباره آن گفت:

دیگر از تاریخ دنیا نام ایران بست رخت

باغبان زحمت مکش کزریشه کندند این درخت

میهمانان وثوق الدوله خونخوارند ، سخت !

ای خدا با خون ما این مهیمانی می کند

وثوق نیز ، عشقی و چندی دیگر از مخالفان را به زندان انداخت و برخی دیگر را به کاشان تبعید کرد. عشقی از زندان قصیده ای به " وثوق" نوشت و از او طلب انصاف کرد ، اما وثوق کجا و انصاف کجا؟!

عشقی در راه سفر به عثمانی از کنار " ایوان مداین "  گذشته و گفت: " تماشای ویرانه های آن گهواره تمدن جهان ، مرا  از خود بیخود کرد" و نمایشنامه ای منظوم ساخت که آن را رستاخیز شهریاران ایران " نامید . بندی از آن نمایشنامه چنین بود:

زدلم دست بدارید که خون می ریزد                      

قطره قطره دلم از دیده برون می ریزد

برج انیل زصنادید " گل و گلوا" ، گل

بر سرمقبره ناپلئون می ریزد

تخت جمشید زبی حسی ما بر سرجم

خاک با سرزنش ازسقف و ستون می ریزد ....

گفتنی است این نمایشنامه نخستین نمایشنامه منظوم فارسی است .

عشقی هر چند در ابتدای قرن بیستم می زیست ، اما عقایدی داشت که بعضا سالها بعد از او مطرح شد، از جمله " حقوق زنان " که به طور مشخصی در" کفن سیاه" از آن حمایت کرد وهنگامی که حضور زنان درلاله زارکه پاتوق آزادیخواهان بود ممنوع شد ، به اداره نظمیه چنین گفت: " .... اگر در واقع لاله زار شاهراه عمومی است . شاهراه عمومی ، حمام عمومی نیست که مردانه و زنانه داشته باشد!"

عشقی به موضوعاتی می پراخت که برای مردم جدید باشند و باعث محبوبیت او در بین عامه مردم شوند ، شاید به همین دلیل بود که تشییع جنازه اول ، با چنان شکوهی برگزار شد که تا آن روز کسی چنان شکوهی در تشییع جنازه هیچ پادشاهی ندیده بود.

عشقی ، ازادبیات ، زیبایی صرف نمی خواست . او می خواست که ادبیات وسیله ای باشد تا با آن مردم بیدار شوند و به حرکت علیه نظام حاکم بپردازند . هر چند در برخی ازاشعاراواز کلمات نامناسبی استفاده شده اما سازنده است . شعری است که گفته می شود تا کسانی را بیدار کند. شعری است که چه از نظر سبکی و چه از نظر محتوایی ، انگیزاننده است. هر سخنی که بگوید، در میانه یا پایان آن ، اشاره ای نیز به مسائل سیاسی روز می کند!! از جمله در یکی از معروف ترین شعرهایش ، سه تابلوی مریم ، پس ازبیان داستان غم انگیز مریم ، می گوید که امروزه در تمام ادارات و مناصب ، " مرده شورها " به سرکارند!

" برو به مالیه ها تا آن که چیزها بینی

برو به عدلیه تا بی تمیز ها بینی

که مردم شوها در پشت میزها بینی

 چه بی تمیز کسانی شدند میزنشین !

عشقی درسن 27 سالگی نخستین  شماره نشریه خود " قرن بیستم " را منتشرکرد. نشریه ای که درآخرین شماره باعث قتل عشقی شد. درهمان سال به نخستین اپرای فارسی را که سال پیش ازآن دراصفهان اجرا کرده بود درتهران نیزبه نمایش گذاشت تا بار دیگردرزمینه های دیگر ، اولین باشد ، اولین نمایشنامه منظوم فارسی ، اولین اپرای فارسی و اولین منتشر کننده افسانه اثرنیما یوشیج ، اولین روشنفکری که توسط خاندان پهلوی به قتل رسید .

درهمین ایام به پیشنهاد " فرج الله بهرامی دبیراعظم " که فراخوان شعرایده آل داده بود، عشقی ، منظومه " ایده آل مرد دهگان " یا " سه تابلوی مریم " را به شیوه جدید مختص به خود سرود . شباهت این نو آوری عشقی ، با " افسانه" نیما، از نظر شکل قالب ، بسیاری را به شک انداخت که " نیما" از عشقی "  تقلید کرده  یا " عشقی " از " نیما" ؟! و درست این بود که هیچ یک !

از آثار عشقی در همین دوران می توان به " عید خون " که یکی از تئوری های عجیب عشقی بود ، " نوروزنامه  "، کلاه نمدی ها"  و مستزاد مشهور او " دیدی چه خبر بود " اشاره  کرد . " دیدی چه  خبر بود " منظومه ای بود درهجو اعضای مجلس چهارم شورای ملی که این گونه آغاز می شد:

 

این مجلس چارم به خدا ننگ بشر بود

دیدی چه خبر بود!

هر کارکه کردند ضرر روی ضرر بود

دیدی چه خبر بود!

 

عشقی در آخرین شماره " قرن بیستم " به شدت به جمهوری قلابی رضا خان تاخت و آن را به  باد استهزا گرفت. به نحوی که روزنامه اودرچند ساعت نایاب شد و تا چند ماه در بازارآزاد به چند ده برابر قیمت به فروش می رسید همین شماره ازنشریه باعث شد که طاقت سردارسپه به سرآید.

اواین بارنه " وثوق الدوله و" قوام الملک" و" قوام السلطنه " که به شخص سردارسپه ، لقب " جارچی " داده بود وطرفدارانش را سگ وماروجغد وموش نامیده بود. درشعری دیگرانگلستان را دزد وهواخواهان جمهوری ، ازجمله رضا خان را چارپای دزد خوانده بود. دربخشی دیگر، کاریکاتوری درباره تشییع جنازه جمهوری کشیده بود و ...همه این عوامل باعث شد تا به دستور  سردارسپه " میرزاده عشقی " شاعری که سراپا قریحه بود  درروز12 تیرماه سال 1303 و درحالی که تنها 31 سال داشت، در خانه خود ترور شود ومرگی باعزت را برگزیند . مرگی که ماهی پیش آن را پیش بینی کرده وبه ملک الشعرای بهارنیزگفته بود . ازملک الشعرا نقل است که پدرعشقی ،  پس ازمرگ او این شعررا زمزمه می کرد : 

 

به زیرخاک سیه فام ، عشقی ای عشقی

چه خوب خفته ای آرام ، عشقی ای عشقی

 بخواب شاعر ناکام ، عشقی ای عشقی

برستی ازغم ایام  ، عشقی ای  عشقی

 بخواب تا ابد ای عشقی اندرین بستر...

 

تولد هر مان هسه

در چنین روزی در سال 1877 میلادی  هر مان هسه شاعر و نویسنده مشهور سوئیسی به دنیا آمد . وی به سال 1946 میلادی موفق به در یافت جایزه نوبل ادبی شد . آثار او عمدتا رنگ وبوی عرفانی دارند . 

 

تولد هانس بت

در چنین روزی در سال 1906 میلادی هانس بت فیزیکدان مشهور و بر جسته آلمانی دیده به جهان گشود . وی به سال 1967 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن  خود کرد . 

 

در گذشت نوستراداموس

در چنین روزی در سال 1566 میلادی نوستراداموس ستاره شناس و پیشگوی مشهور فرانسوی یده از جهان فروبست . جهان غرب نوسترداموس را به خاطر اثر ادبی او که سرشاز از گفته های موجز است می ستایند . از بر خی گفته های وی به عنوان منبعی برای پیش گویی در فرهنگ غربی یاد شده است . 

 

در گذشت ارنست همینگوی

 در چنین روزی  در سال 1961 میلادی ارنست همینگوی نویسنده مشهور آمریکایی در گذشت . ارنست همینگوی نویسنده پر توان و بزرگ آمریکایی در  سال 1899به دنیا آمد . وی چندین رمان و داستان کوتاه از خود به یادگار گذاشت که از مهمترین آنها می توان به رمان" پیر مرد و دریا "و"وداع با اسلحه " اشاره کرد . همینگوی در نویسندگی سبک  منحصر به فردی را اتخاذ کرده بود  و همین امر آثار داستانی او را از دیگر نویسند گان متمایز می کند . او در سال 1954 جایزه نوبل ادبی را به دست آورد . وسرانجام با شلیک گلوله ای به زندگی خود پایان داد.

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/04/12 | 7:12 | نویسنده : اشک |

تاريخ در چنين روزي 11 تيرماه

تاريخ در چنين روزي 11 تيرماه

 

 

شهادت آیت الله صدوقی

 درچنین روزی درسال 1361 ه ش آیت اله صدوقی به در جه رفیع شهادت نایل آمد .

آیت الله صدوقی از یاران و همراهان حضرت امام خمینی ره در سال 1327 هجری قمری در یزد متولد شد . او در طول مدت زندگی خود علاوه بر مبارزات گسترده علیه رژیم پهلوی و همکاری با رهبرکبیر  انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ره در به ثمررساندن انقلاب اسلامی ، خدمات اجتماعی و علمی بسیاری به جامعه اسلامی ارایه کرد  که از میان آنها  می توان به تاسیس و تعمیرنوزده مدرسه علوم اسلامی اشاره کرد .  آیت الله صدوقی به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد ، پس از ادای  آخرین نمازجمعه خود ، در یازدهم تیر 1361 به دست منافقین کوردل و بر اثر انفجار نارنجک به درجه رفیع شهادت نایل آمد . نام  ایشان  به عنوان سومین شهید محراب در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسیده است . 

 

آغاز به کار اتحادیه جهانی پست

 درچنین روزی درسال 1874 میلادی  ، اتحادیه بین المللی پست آغازبه کار کرد . در روزهفدهم  مهر 1253 برابر با 9 اکتبر 1874 میلادی نخستین بار به پیشنهاد هنریخ ون استفان ، مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی قرار دادی با عنوان قرار داد برن در زمینه تاسیس اتحادیه  پست در برن سوییس توسط 22 کشور جهان به تصویب رسید . کشور های امضا کننده بر اساس توافق به عمل آمده قلمرو پستی را تشکیل دادند . این قرار داد آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مراسلات را در سراسر قلمرو اتحادیه تامین و تضمین می کرد . نام این اتحادیه پس از چند سال به اتحادیه جهانی پست تغییر نام یافت . در سال 1969 کنگره توکیو در قطعنامه 211 خود به کشور های عضو توصیه کرد روز نهم اکتبر هر سال را به عنوان روزجهانی پست تعیین کنند . 

 

در گذشت استاد زاویه

درچنین روزی  در  سال 1369 هجری شمسی استاد  محمد علی زاویه از استادان برجسته نگار گری ایرانی دار فانی را وداع گفت . از جمله مهمترین آثار ایشان می توان به خسرو وشیرین و شاه عباسی اشاره کرد . 

 

تولد لایب نیتز

در چنین روزی در سال 1646 میلادی جی دبلیو لایب نیتز ریاضیدان و فیلسوف بر جسته آلمانی دیده به جهان گشود . 

 

تولد ژرژسان

 در چنین روزی در سال 1804 میلادی ژرژ سان نویسنده  مشهور فرانسوی به دنیا آمد . والنتین و لو فیگاروعناوین مهمترین آثار اویند . 

 

از سر گیری بازیهای المپیک

در چنین روزی در سال  776 پیش از میلاد بازی های المپیک از سر گرفته شد . این بازی ها پیشتر  به فرمان یکی از فرمانروایان روم  به نام تئودوسیوس  ممنوع شده بود . 

 

نخستین مکالمه بین المللی

 در چنین روزی در سال 1881 میلادی برای نخستین بار درجهان یک مکالمه بین المللی از طریق سیم های تلفن صورت گرفت . 

 

جمهوری در غنا

در چنین روزی در سال 1960 میلادی نظام سیاسی غنا به جمهوری تبدیل شد . 

 

آغاز سرویس جهانی

 در چنین روزی در سال 1967 میلادی رادوی بی بی سی باشگاه رادیویی جهانی خود را آغاز کرد . 

 

منع تکثیر سلاح هسته ای

در چنین روزی در سال 1968 میلادی ،  برخی کشور ها چون  ایالات متحده آمریکا ، بریتانیا ، اتحاد جماهیر شوروی و 58 کشور دیگر جهان پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای جهان را امضا کردند . اما با گذشت چندین سال هنوز عمده ترین ناقض این پیمان ، ایالات متحده  آمریکاست .

                                                                             

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/04/11 | 9:0 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 10 تیر ماه

تاریخ در چنین روزی 10 تیر ماه

 

 

سالروز انعقاد پیمان منع تکثیر سلاح هسته ای

پیش در چنین روزی در سال 1968 میلادی ، پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای ، توسط برخی کشور ها چون  ایالات متحده آمریکا ، بریتانیا ، اتحاد جماهیر شوروی و 58 کشور دیگر جهان امضا شد .

این سازمان امروزه با عنوان اختصاری NPT یا NNPT شناخته می شود .  این پیمان در اصل توسط ایرلند و فنلاند پیشنهاد شد و این دو کشور اولین کشورهایی بودند که آن را امضا کردند. NPT از سه رکن و پایه اصلی تشکیل شده است :

رکن اول: منع تکثیر

پنج کشور اجازه دارند تا تحت این پیمان سلاح هسته ای داشته باشند : فرانسه، چین، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا. اینها کشورهایی بودند که در زمان عقد این پیمان به سلاح هسته ای دست یافته بودند. این پنج دولت همچنین جزو اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل متحد هم هستند. دولتهای مجاز داشتن سلاح هسته ای با توجه به این رکن، موافق ارائه سلاح هایشان به کشورهای دیگر نیستند و کشورهای غیر مجاز نیز نباید به این سلاح ها دسترسی پیدا کنند.

رکن دوم: خلع سلاح

در بند شش و سرآغاز این پیمان نوشته شده است که انبارهای نظامی - هسته ای و سلاحهای کشورهای مورد بازرسی قرار می گیرند تا مبادا آنها تکثیر غیر مجاز داشته باشند. همچنین کشورهای غیر مجاز نیز مورد بازرسی قرار می گیرند تا به طور مخفیانه به تولید سلاح هسته ای اقدام نکنند.

رکن سوم: حق دسترسی و استفاده از تکنولوژی صلح آمیز هسته ای

رکن سوم این پیمان این حق را به کشورهای غیر مجاز می دهد تا به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای که کسب انرژی و تولید سوخت است، تحت نظارت و شرایط ، دسترسی پیدا کنند، این رکن هیچ کشوری را مستثنا نمی کند.

رکن سوم پیمان منع سلاحهای هسته ای به تمامی کشورهایی که این پیمان را امضا کرده اند و موردی از خطا و زیر پا گذاردن اصول آن در پرونده آنها وجود نداشته باشد و به بیان دیگر فقط هدف آنها استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای باشد، حق غنی سازی برای تولید سوخت هسته را نیز می دهد.

نکته : حمایت همه جانبه امریکا از رژیم صهیونیستی در مورد مسلح شدن این رژیم به سلاحهای هسته ای و در کنار آن ، جلوگیری و سنگ اندازی در هدف ایران که همانا دستیابی به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای است ، نشان می دهد که با گذشت چندین سال هنوز عمده ترین ناقض این پیمان ، ایالات متحده  آمریکاست .

 

تولد لایب نیتز ، ریاضیدان و فیلسوف آلمانی

در چنین روزی در سال 1646 میلادی ، جی دبلیو لایب نیتز ریاضیدان و فیلسوف بر جسته آلمانی دیده به جهان گشود

لایب‌نیتز از طرفداران نظریه فضای نسبی بود و اعتقاد داشت، فضا صرفاً نوعی سیستم است که از روابط میان چیزهای بدون حجم و ذهنی تشکیل می‌شود. او فضا را به عنوان نظام اشیای همزیست یا نظام وجود برای تمام اشیایی که همزمان‌ هستند، می‌دید.

نوشته ها و افکار لایب نیتس تا حدود دویست سال پس از مرگش مورد توجه قرار نگرفت شاید دلیل بزرگ آن جلوتر بودن او از زمان حال بود. بسیاری وی را موسس منطق جدید و یا حداقل یکی از موسسین منطق جدید می دانند. لایب نیتز با وجود آنکه به مبانی منطق قدیم ارسطویی وفادار بود اما توانست راه را برای ورود دیدگاه های جدید منطق باز نماید. اما علت آنکه نوشته های وی در رابطه با منطق دو سده بعد مورد استفاده قرار گرفت را می توان به صورت زیر بیان کرد چون وی شخصیتی چند جانبه داشت و در بسیاری از علوم دست اندر کار بود و شاید به همین دلیل وجهه منطقی او به فراموشی سپرده شد. دلیل دیگر آن این بود که نوشته های او راجع به منطق بیشتر به صورت پیش نویس، حاشیه بود و احتمالا" او می خواست روزی آنها را تکمیل و منظم کند.

زندگی به وی هرگز فرصت کافی نداد که کتابی مشخص و مدون راجع به منطق بنویسد بلکه نوشته های او راجع به منطق علاوه بر حاشیه و چرک نویسی در نامه هایش به دیگران پراکنده شده بود.

او معتقد بود که منطق، مادر همه علوم می باشد و می تواند مانند ریاضیات جدید در تمام علوم مختلف از جمله منطق ارسطویی رسوخ کند. منطقی که او از آن حرف می زد بیشتر شبیه به نوعی فن محاسبه بود و خود گاهی آنرا ریاضیات عام می نامید چرا که منطقش شامل تصورات، قضایا و استدلال ها بود.

 

زادروز ژان ویكتور پونسله

در چنین روزی در سال 1788 میلادی ، ژان ویكتور پونسله ، ریاضی دان معروف فرانسوی كه به عنوان بنیادگذار هندسه تحلیلی شناخته شده است ، به دنیا آمد .

بنا و اساس هندسه تصویری (پروژكتیو) از پونسله است. او در ارتش ناپلئون یك افسر مهندس بود و در جریان عقب نشینی از روسیه به اسارت روس ها در آمده بود و در طول اسارت به تكمیل علم هندسه همت گمارد. تنظیم و فرموله كردن اصل تداوم و یافتن قطب و خط میان قطبین نیز از پونسله است.

وی در 22 دسامبر سال 1867 درگذشت.

 

زادروز ژرژ ساند ، داستان نویس فرانسوی

در چنین روزی در سال 1804 میلادی ، ژرژ ساند بانوی نویسنده فرانسوی متولد شد . سال تولد این نویسنده رمانتیک، مقارن با سال تاجگذاری ناپلئون و 12 سال پس از انقلاب فرانسه بود . ژرژ ساند در رمان‌هایش‌ به‌ بهترین‌ وجه‌ رویدادهای‌ پرتلاطم‌ اروپای‌ قرن‌ نوزده‌ و سرنوشت‌ محنت‌انگیز زنان‌ آن‌ دوران‌ را بازتاب‌ داده‌ است‌. ساند که داستان نویس، نمایشنامه نویس و سفرنامه نویسی پر کار بود، از جمله ادیبانی است که هدف شدید ترین حمله های انتقادی از طرف نیچه قرار گرفته و گستاخانه تحقیر شده است.

 

تاسیس اتحادیه بین المللی پست (UPU)

در چنین روزی در سال 1875 میلادی ، اتحادیه بین المللی پست (UPU) كار خود را آغاز كرد.  این سازمان كه در سال 1874 با تاسیس آن موافقت شده بود ، از 1948 نیز به صورت یك آژانس وابسته به سازمان ملل فعالیت می كند و 189 عضو دارد.

هدف عمده از تاسیس این سازمان ، عبور دادن و توزیع پاکت ها و بسته های كشورهای عضو در ممالك یكدیگر به بهترین صورت ممكن است. تلاش برای تاسیس این اتحادیه، از سال 1863 آغاز شده بود. با ایجاد این اتحادیه، جهان از نظر امور پستی به صورت یک کشور عمل می کند .

در سال 1969 کنگره توکیو در قطعنامه 211 خود به کشور های عضو توصیه کرد روز نهم اکتبر هر سال را به عنوان روزجهانی پست تعیین کنند . دلیل قراردادن نهم اکتبر برای بزرگداشت روز جهانی پست ، این بود که در چنین روزی در سال 1874 به پیشنهاد هنریخ ون استفان ، مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی قرار دادی با عنوان قرار داد برن در زمینه تاسیس اتحادیه  پست در برن سوییس توسط 22 کشور جهان به تصویب رسید . و این اتحادیه در روز یکم ژوئیه سال بعد ، آغاز به کار کرد .

 

استقرار جمهوری در غنا

در چنین روزی در سال 1960 میلادی نظام سیاسی غنا به جمهوری تبدیل شد . غنا در عهد استعمار به ساحل طلا مشهور بود. تا پیش از آغاز استعمار این سرزمین به‌وسیله اروپائیان، این منطقه در اختیار ممالک مستقل سیاه پوستان بود. با ورود پرتغالی ها در قرن پانزدهم و نفوذ استعماری آنان و سایر اروپائیان، این ممالک از هم پاشیده شد و به توسط آنها تجارت برده و طلا رونق یافت.

پس از پرتغالیها، انگلیسها شروع به دست اندازی و تأسیس پایگاه های تجارتی دیگری درغنا نمودندو بتدریج شهرهائی در اطراف آنها ایجاد شد. درسال 1874 میلادی، بریتانیا، مستعمره فرمانگزار ساحل طلا را تأسیس کرد و پس از منازعات طولانی، پادشاهی آشانتی و سرزمین های شمالی واقع در شمال آشانتی را نیز تحت الحمایه خود اعلام کرد. پس از جنگ جهانی اول، قسمتی از توگولند آلمان که به قیمومیت بریتانیا داده شده بود، از لحاظ اداری ضمیمه ساحل طلا گردید.

در اواخر دهه پنجم قرن حاضر، تمایلات استقلال طلبانه مردم ساحل طلا منجر به چند شورش ملی شد. در سال1951 بریتانیا قانون اساسی تازه‌ای به این مستعمره اعطا کرد که برطبق آن، نوعی خودمختاری در امور داخلی به این مستعمره داده شد و به دنبال آن اولین انتخابات عمومی برگزار گردید. در این انتخابات قوام نکرومه رهبر حزب ملی خلق به نخست وزیری رسید.

در مارس سال 1957 میلادی،ساحل طلا با نام تازه غنا استقلال یافت و ازدومینیون های بریتانیا و دارای حکومت فرمانداری کل گردید. قوام نکرومه در مقام نخست وزیری این کشور باقی ماند. و سرانجام در ژوئیه سال 1960  نوع حکومت این کشور به همت قوام نکرومه تبدیل به جمهوری شد و خود نکرومه قدرت را دست گرفت.

 

درگذشت سهراب شهید ثالث

9 سال پیش در چنین روزی در سال 1377 شمسی ، سهراب شهید ثالث ، کارگردان نوگرای سینمای ایران درگذشت .

این فیلمساز صاحب‌ سبک‌ و برجسته‌ سینمای‌ ایران‌ در روز هفتم‌ تیر 1322 در تهران‌ به‌ دنیا آمد و درست‌ سه‌ روز پس‌ از پنجاه‌ و چهارمین‌ سالگرد تولدش‌ یعنی‌ روز دهم‌ تیرماه‌ 1377 در شیکاگو دار فانی‌ را وداع‌ گفت‌.

شهید ثالث پس‌ از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌، در اتریش‌ و فرانسه‌ سینما خواند و از مدرسه‌ کنسرواتوار مستقل‌ سینمای‌ فرانسه‌ فارغ‌ التحصیل‌ شد و در 1348 پس‌ از گذراندن‌ یک‌ دوره‌ بیماری‌ سل‌ و خونریزی‌ معده‌ به‌ تهران‌ بازگشت‌ و به‌ استخدام‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و هنر در آمد. او بر خلاف‌ میل‌ مدیران‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و هنر که‌ خواهان‌ نشان‌ دادن‌ ترقیات‌ ایران‌ بودند، چندین‌ فیلم‌ مستند و کوتاه‌ ساخت‌. در وزارت‌ فرهنگ‌ و هنر 22 فیلم‌ کوتاه‌ در عرض‌ سه‌ سال‌ ساخت‌ و این‌ فیلم‌ها هیچ‌ کدام‌ اسم‌ نداشتند، چون‌ درباره‌ نقاشی‌، راجع‌ به‌ شهر مهاباد و چندین‌ موضوع‌ دیگر بود.

او در سال‌ 1351 فیلم‌ کوتاهی‌ به‌ نام‌ سیاه‌ و سفید برای‌ کانون‌ پرورش‌ فکری‌ کودکان‌ و نوجوانان‌ ساخت‌ که‌ این‌ فیلم‌ در 1973 برنده‌ جایزه‌ ویژه‌ جشنواره‌ لس‌آنجلس‌ و جایزه‌ ویژه‌ جشنواره‌ سانفرانسیسکو شد.

نخستین‌ فیلم‌ بلندش‌ «یک‌ اتفاق‌ ساده‌» را در سال‌ 1352 در قالب‌ یک‌ فیلم‌ بسیار ارزان‌ ساخت‌. این‌ فیلم‌ برخلاف‌ استقبال‌ سرد و مخالفت‌های‌ مسوولان‌، مورد توجه‌ گسترده‌ سینماگران‌ قرار گرفت‌ و برنده‌ جایزه‌ بهترین‌ کارگردانی‌ از دومین‌ جشنواره‌ فیلم‌ تهران‌ شد.

فیلم‌ بعدی‌ او «طبیعت‌ بی‌جان‌» (1354) برنده‌ دیپلم‌ هیات‌ ژوری‌ پروتستان‌ و یک‌ هزار مارک‌ جایزه‌ نقدی‌، دیپلم‌ هیات‌ ژوری‌ کاتولیک‌ و چهار هزار مارک‌ جایزه‌ نقدی‌ و جایزه‌ خرس‌ نقره‌یی‌ به‌ عنوان‌ بهترین‌ کارگردانی‌ از جشنواره‌ برلین‌ شد.

او در سال‌ 1355 به‌ آلمان‌ مهاجرت‌ کرد و در آنجا چندین‌ فیلم‌ سینمایی‌ و مستند ساخت‌. فیلم‌های‌ شهید ثالث‌ در آلمان‌ عبارتند از «زمان‌ بلوغ‌» ، «خاطرات‌ یک‌ عاشق‌» ، «تعطیلات‌ طولانی‌ لوته‌ ایزنر»، «نظم‌ همه‌ چیز روبه‌راه‌ است‌» ، برنده‌ جایزه‌ هوگو نقره‌یی‌ از جشنواره‌ شیکاگو، «آخرین‌ تابستان‌ گرابه‌» برنده‌ جایزه‌ بهترین‌ کارگردانی‌، بهترین‌ فیلمنامه‌ و بهترین‌ بازیگر مرد، به‌ علاوه‌ پنج‌ هزار مارک‌ و برنده‌ جایزه‌ بهترین‌ فیلم‌ تلویزیونی‌، «یک‌ زندگی‌» ، «مدینه‌ فاضله‌ اتوپیا» برنده‌ جایزه‌ آکادمی‌ هنرهای‌ تجسمی‌ به‌ عنوان‌ بهترین‌ فیلم‌ سال‌، «گیرنده‌ ناشناس‌»، «هانس‌، جوانی‌ از آلمان‌» ، «درخت‌ بید»، «ساعت‌ آبی‌»، «فرزند خوانده‌ ویرانگر»، «گل‌های‌ سرخ‌ برای‌ آفریقا»

فیلم‌های‌ سینمایی‌ شهید ثالث‌ راهگشای‌ حضور سینمای‌ ایران‌ در جشنواره‌ جهانی‌ شد. آثاری‌ که‌ او در ایران‌ ساخت‌ به‌ دلیل‌ نگاه‌ تلخ‌ و واقع‌گرایانه‌ او و ریتم‌ کند فیلم‌هایش‌ مورد توجه‌ عامه‌ مردم‌ قرار نگرفت‌.

 

روز صنعت و معدن

روز دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است. اختصاص این روز فرصت مناسبی است كه به مهم ترین موتور محركه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا كه این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

در سال 1357 با اوج گیری و سپس پیروزی انقلاب اسلامی معدن كاری و توسعه صنایع نیز مانند سایر فعالیت های تولیدی به لحاظ تغییر و تحولات بنیادی در كشور دچار ركود گردید. بعد از تدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، بر اساس اصول 44 و 45 قانون اساسی، برای جلوگیری از اتلاف ذخائر معدنی،  شورای انقلاب اسلامی طی مصوبه ای از صدور اجازه بهره برداری جدید و یا تمدید مدت پروانه های قبلی ممانعت نمود و وزارت صنایع و معادن موظف شد كه قانون جدید معادن را تدوین نماید.

در تاریخ 27/1/1359 شورای انقلاب اسلامی بهره برداری از معادن توسط شركت ها و موسسات دولتی را بلامانع اعلام نمود و متعاقب این امر طی ماده واحده ای كه به تصویب شورای انقلاب اسلامی رسید دادستان كل كشور موظف گردید كه ستادی بنام ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور را تشكیل دهد.

این ستاد در مراكز استان ها و شهرستان ها نیز تشكیل گردید و كلیه ستادهای مذكور بر اساس آئین نامه های مربوطه وضعیت معادن را مورد بررسی قرار داده و نسبت به تعیین بهره بردار با تایید ستاد مركزی اقدام می نمودند. یكی از اعضای اصلی در ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور در مركزاستان ها و شهرستان ها، جهاد سازندگی بود. جهادگران به لحاظ ضرورتی كه احساس نمودند فعالیت گسترده ای را در زمینه معادن آغاز كردند. در شرایط سیاسی - اجتماعی خاص كه در سال های اولیه بعد از پیروزی انقلاب در كشور وجود داشت و خصوصا فعالیت های وسیع گروهك های ضد انقلاب وابسته به چپ و راست در جهت ایجاد ركود در امور اقتصادی و همچنین تحریم های اقتصادی استكبار شرق و غرب، جهادگران بر اساس اعتقادات و بر حسب وظیفه ای كه بر خود واجب می دانستند علیرغم همه كمبودها و مشكلات موفق به راه اندازی و فعال نمودن حدودا بیش از 150 معدن مختلف در كشور شدند و در این راه دشوار و پر تلاطم با تلاشی فراموش نشدنی چندین شهید نیز تقدیم نمودند.

حضور جهاد سازندگی در معادن  و توسعه صنایع همراه با بهره گیری از نیروی انسانی باعث كمكهای اقتصادی و فرهنگی به روستائیان همجوار مناطق معدنی و صنعتی گردید و امكانات رفاه نسبی جهت كارگران فراهم شد و بسیاری از آنها از سال ها، استثمار شدن رهائی یافتند. و در این میان جهادگران انقلاب اسلامی  در فعالیت های معدنی و صنعتی نیز نظیر سایر امور با ایثار و از خود گذشتگی خدمت نمودند.

ایران با در اختیار داشتن منابع و ذخایر سوختی و همچنین سایر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف، در صورت برنامه ریزی صحیح و دراز مدت؛ قدرت و امكان كافی جهت حصول پیشرفت های عمده صنعتی و نیل به خود كفایی را دارد. استخراج معادن و معدنكاری و توسعه صنعت در زمینه های گوناگون صنعتی از دیر باز در كشور ما متداول بوده و بعضی از مورخین نوشته اند كه مردم ایران از اولین كسانی بوده اند كه مس را استخراج و ذوب نموده اند.  آثار بسیاری از حفاری های عظیم كه در بیشتر معادن ایران و به خصوص معادن سرب و مس دیده می شود و همچنین باقیمانده ظروف و وسایل فلزی نیز مؤید فعالیت های گسترده معدنی و صنعتی می باشند.

افزایش درآمدها و رشد بهره وری در بخش های مختلف و همچنین رشد تقاضا و فعال تر شدن بانكها، بیمه، بورس و آموزش و همچنین گسترش بازارها، ارتقا نظام مدیریتی و حتی احترام به قانون، همه و همه از پیآمدهای توسعه صنعتی و بهره برداری بهینه از معادن است.

امروزه تقریبا در كلیه زمینه های صنعتی، كشاورزی، ساختمانی، داروئی، دفاعی، الكترونیكی، بهداشتی و … مواد معدنی و كانی های اقتصادی  به عنوان مواد اولیه و یا مواد خام و همچنین توسعه صنایع نقش بسیار مهمی را ایفا می نمایند و در مجموع یكی از اركان اصلی در اقتصاد هر كشور محسوب می شوند. بدیهی است كه اینگونه ثروت های خدادادی و سرمایه های ارزشمند باید به نحوی مورد استفاده قرار گیرند كه ضمن حفظ حقوق نسل های آینده با روش های اصولی و صحیح حداكثر منافع حاصل گردد.

 

درگذشت احمد بن علی بیهقی

درچنین روزی در سال544 هجری قمری علی بیهقی سبزواری یکی از دانشمندان حوزه علوم قرآنی درگذشت . وی در بخش علوم قرآنی صاحب آثار مختلفی است . 

 

در گذشت ثعلبی

درچنین روزی در  سال616هجری قمری یحیی بن قاسم ثعلبی از مشهور ترین شاعران عرب در گذشت . او در حوزه علوم دینی نیز از سرآمدان روزگار خویش بود . 

 

قیام مردم عراق

در چنین روزی در سال 1920 میلادی قیام مردم عراق به رهبری آیت الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی علیه استعمار انگلستان آغاز شد .پیشتر نیروهای نظامی انگلستان کشور عراق را ورد تهاجم نظامی خویش قرار داده بودند که با درایت علمای این کشور سرانجام نظامیان انگلیسی مجبور به ترک عراق شدند . همچنین در همین روز در  سال 1968میلادی  ژنرال حمادی تکریتی ،  پس از آنکه حسن البکر طی کودتایی قدرت را در این کشور در دست گرفته  بود ، به بغداد حمله ور شد که البته با مقاومت حسن البکر ،  حکومت کودتایی او همچنان پایدار باقی ماند . 

 

تولد سسلاو میلوش

در چنین روزی در سال 1911 میلادی سسلاو میلوش نویسنده آمریکایی لهستانی دیده به جهان گشود . وی به سال 1980 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد . 

 

استقلال کره

 در چنین روزی در سال 1894 میلادی کشور کره استقلال خود را از چین اعلام کرد . 

 

آغاز جنگ دوم بالکان

 در چنین روزی در سال 1913 میلادی جنگ دوم بالکان در این منطقه آغاز شد . 

 

تولد ویساریون بلینسکی

در چنین روزی در سال 1811  میلادی ویساریون بلینسکی یکی از نویسندگان و منتقدان  ادبی روسیه به دنیا آمد.  « نامه ای به گوگول  » عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

انقلاب در گواتمالا

در چنین روزی در سال 1871 میلادی  در  گواتمالا انقلاب به وقوع پیوست . این انقلاب را طبقه کشاورز در این کشور رقم زدند .

 

استقلال برخی کشور ها

در چنین روزی در سال 1960 میلادی کنگو استقلال خود را از  بلژیک، اعلام  کرد . همچنین در همین روز در سال 1962 میلادی  رواندا وبروندی استقلال خود را اعلام کردند . در همین روز در سال  1980میلادی  هم  کشور وانوتو از سلطه فرانسه و انگلیس خارج  شد .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/04/10 | 8:9 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 9 تیر ماه

تاریخ در چنین روزی 9 تیر ماه

 

 

آغاز عملیات بزرگ کربلای یک

در چنین روزی در سال 1365 شمسی ، عملیات کربلای یک  با رمز مبارک " یا ابالفضل العباس ادرکنی"  با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی مهران آغاز شد. فرماندهی این عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت .

رژیم عراق پس از ناكامی در باز پس‏گیری فاو و برای جلوگیری از حملات گسترده ایران، طی یك استراتژی جدید، اقدام به انجام چند حمله كرد كه در این میان، شهر مهران را به تصرف درآوَرد و با هیاهو، آن را به رخ جهانیان كشید. رزمندگان اسلام، در برابر ادعاهای بیهوده رژیم بغداد، خود را آماده كردند تا جواب محكم و قاطعی به عراق بدهند. شش هفته پس از اشغال مهران توسط دشمن، زمینه مساعد می‏شود تا این شهر، باز پس گرفته شده و استراتژی جدید بعثیان دفع گردد. سرانجام عملیات بزرگ كربلای یك در ساعات اولیه نهم تیر 1365 با رمز مبارک "یا اباالفضل العباس ادركنی " در منطقه جبهه میانی در مهران و با هدف آزاد سازی این شهر و ارتفاعات مهم منطقه در مساحتی به وسعت 320 كیلومتر مربع آغاز و تا 19تیر ماه ادامه یافت.

نتایج عملیات بزرگ كربلای یک از این قرار بود :

تلفات نیروی انسانی دشمن: اسیر 1400نفر؛ كشته و زخمی بیش از 9000 نفر؛ آزاد شدن شهر مهران و ارتفاعات اطراف و خطوط مرزی آن؛ تجهیزات و امكانات: تانك و نفربر: 110 دستگاه انهدامی و 69 دستگاه اغتنامی؛ خودرو: صدها دستگاه انهدامی و 100 دستگاه اغتنامی، سلاح نیمه سنگین: مقدار زیادی انهدامی و 61 دستگاه اغتنامی، وسایل مهندسی: 10دستگاه اغتنامی. عملیات موفق كربلای یك، پایانی بود بر استراتژی دفاع متحرك عراق و نیز نقطه شروع امیدوار كننده‏ای برای نیروهای خودی جهت انجام عملیات‏های محدود ایذایی. سرعت عمل، اعتقاد یگان‏ها، حفاظت عملیات، فریب دشمن، تناسب سازمان رزم با طرح مانور و انجام كارهای مهندسی لازم، از جمله عوامل بارز و مؤثر در این عملیات بود.

 

 

زادروز ویساریونگ. بلینسكی ، پدر نقد نویسی ادبی روسیه

پیش در چنین روزی در سال 1811 میلادی ، ویساریونگ. بلینسكی،  ادیب و نقد نگار بزرگ روسیه به دنیا آمد.

بلینسكی كه با نقدهای خود ادبیات روس را وارد عصر نوینی ساخته در عین حال یك متفكر انقلابی بود كه عقیده داشت تا روسیه به گونه ای واقعی و همه جانبه در جرگه كشورهای اروپایی قرار نگیرد و به بقیه اروپا ملحق نشود ، رشد و توسعه فرهنگی نخواهد یافت. او اعتقاد و اطمینان فراوان به استعداد و نیروی مغزی و بنیه و تحمل پذیری روسها داشت كه از شرایط پیشرفت یك جامعه هستند.

به تاكید بلینسكی عقاید نباید زندانی شوند. اصحاب اندیشه و استعداد را باید كشف كرد، پرورش داد تا جامعه از آنان استفاده ببرد. هنر را به خاطر هنر باید دنبال كرد، نه ارضاء خاطر تزار و مرحمت (پاداش) او. این اندرز از بلینسكی به جا مانده است : «پیش از به دست گرفتن قلم فكر كن، احساس كن، درك كن و سپس با تمام وجود بنویس»

بلینسكی گفته است: كتاب ــ داستانی و غیرداستانی ــ عقیده و نظری را مطرح می كند كه نقدنگار باید آن را كشف و به مردم بگوید تا آن را بخوانند. بنابراین، اهمیت یك نقدنگار منصف و ماهر دركار خود برای یك جامعه بسیار زیاد و وجود او لازم وضروری است. بدون نقدنگار خوب، ادبیات و صنعت كتاب نویسی یك كشور رشد نخواهد كرد. بلینسكی بعدا قاعده نقدنگاری را شامل نشریات (در آن زمان مجله ها) هم كرد و نوشت كه مطالب نشریات هم باید نقد و بررسی شود. وی ناقد مطالب مطبوعات را «ناظرجامعه» نامید.

معروفترین كتاب بلینسكی «نامه به گوگول (داستان نویس شهیر) » عنوان دارد كه به انگلیسی، فرانسه و آلمانی ترجمه شده و مجموعه ای از عقاید اوست. 

امروزه نظرات او در باره نقد نویسی كتاب، راهنمای كار منتقدین ادبی  قرار گرفته است

 

زادروز جیمز هاروی رابینسون

در چنین روزی در سال 1863 میلادی ، « جیمز هاروی رابینسون» مورخ معروف به دنیا آمد . او تاكید فراوان بر تدریس تاریخ در دبیرستانها داشت و توصیه می كرد كه كتابهای درسی تاریخ برای دبیرستانها باید دقیق، درست و بی طرفانه نوشته شود . وی در یكی از رسالات خود استدلال كرده است كه چرا باید «مدرس تاریخ» باید فردی عادل و بی طرف باشد . عقاید رابینسون در اهمیت آموزش تاریخ و گرفتن اندرز از تجربه گذشتگان به قدری دارای اهمیت است كه نویسندگان اخبار روز هر روز به آنها استناد می كنند. ژاپنی ها در آستانه جنگ جهانی دوم بر پایه عقاید رابینسون كه تاریخ ملی درس میهندوستی می دهد، برنامه هفتگی دروس تاریخ در دبیرستان ها را چند برابر كردند تا نسل جوان آماده از جان گذشتگی برای وطن شود . 

 

اخراج آلمانیها از ایران در جریان جنگ جهانی اول 

در چنین روزی در سال 1916 میلادی ، نیروهای انگلیسی (عمدتا هندی) به فرماندهی ژنرال سر «پرسی سایكس» به نام راندن آلمانیها و نیروهای هوادارشان از منطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران (جنوب و جنوب شرقی كشور) ، وارد شهر كرمان شدند و آلمانیها كه مورد حمایت نیروی ژاندارم و گروهی از مردم محل بودند منطقه را تخلیه كردند.

نظامیان ژنرال پرسی سایکس قبلا با کشتی از هند به بندر عباس منتقل شده بودند. آلمانیها كه به منظور كوتاه كردن دست انگلستان از ایران و سپس هند، از آغاز جنگ جهانی اول دست به جمع آوری هوادار در ایران و غرب هند زده بودند. در ایران از عنوان دلنشین «همنژادی» و، این كه انگلیسی ها عامل و باعث همه بدبختی های ایرانیان بوده اند برای نفوذ در قلبها استفاده می كردند و در نقاط دیگر، مخصوصاً در میان مسلمانان شبه قاره هند (پاكستان فعلی) حتی رواج داده بودند كه ویلهلم دوم امپراتور آلمان مسلمان شده است .

ایران در آستانه جنگ جهانی اول اعلام بیطرفی كرده بود، ولی توان نظامی قابل ملاحظه ای نداشت كه از ورود نیروهای دو اتحادیه متخاصم به وطن جلوگیری كند. عثمانی كه در كنار آلمان بود 15 ژانویه 1915 تبریز را تصرف كرد كه روسیه نیرو فرستاد و عثمانی را اخراج كرد.

عثمانی خواهان رسانیدن خود به آسیای میانه و ایجاد اتحادیه « پان تركیسم» بود و آلمان نقشه تصرف میدانهای نفتی ایران و پالایشگاه آبادان از یك طرف و رخنه به هند و طرد انگلستان از این سرزمین پهناور را از سوی دیگر، در سر داشت. روسیه و انگلستان هم نیات مختلف داشتند؛ انگلستان «فرمانفرما» را كه دوست خود بود نخست وزیر می كرد و روسیه او را بر می داشت و سپهسالار را كه هواخواهش بود بر جای او می نشاند و ....

جمع نیروهای اشغالی روسیه شش هزار و انگلستان چهار هزار تن بود و ایران نیرویی به این شمار نداشت كه حاكمیت و امنیت داخلی خود را حفظ كند. در پایان سال 1916 روسیه و انگلستان به نفوذ آلمان و عثمانی در ایران پایان دادند . انگلستان به منظور دور ساختن عثمانی از میدانهای نفتی , در عراق نیرو تازه نفس پیاده كرد و به سوی بغداد پیش رفت  .

 

قیام مردم عراق، علیه استعمار انگلستان

در چنین روزی در سال 1920 میلادی ، قیام مردم عراق به رهبری آیت الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی علیه استعمار انگلستان آغاز شد .پیشتر نیروهای نظامی انگلستان کشور عراق را ورد تهاجم نظامی خویش قرار داده بودند که با درایت علمای این کشور سرانجام نظامیان انگلیسی مجبور به ترک عراق شدند .

 با شروع جنگ جهانی اول، انگلیس به بهانه جلوگیری از نفوذ آلمان، با نیروی نظامی خود از دهانه شط العرب به عراق كه جزو قلمرو عثمانی بود، حمله كرد. مردم مسلمان عراق كه در این اشغال تحت سلطه اجانب قرار گرفته بودند، با رهبری علمای دین دست به جهاد علیه اشغال‏گران انگلیس زدند. در این حركت علمای عراق نه تنها حكم جهاد صادر كردند، بلكه خود در جبهه‏های مختلف شركت كرده، به مقابله با نیروهای بیگانه پرداختند. از جمله این رهبران دینی میرزا محمدتقی شیرازی بود كه حكم جهادی وی نیروی مقاومت را در برابر مهاجمان تزریق كرد و همگان را وارد عرصه جهاد نمود. وی روح مبارزه با انگلستان را در كالبد مسلمانان دمید و خود شجاعانه برای به دست آوردن حقوق پایمال شده عراقیان قیام كرد. ایشان، فتوای تاریخی و حماسی خویش را كه غیرت وطنی و دینی مردم عراق را به جوش آورد، در نهم تیرماه 1299 صادر كرد و مردم عراق را برای جهاد مقدس در مقابل بریتانیای تجاوزگر مهیا ساخت. در پی صدور این فتوا، انقلابی ملی و اسلامی معروف به انقلاب 1920 عراق تبلور یافت كه سرانجام به رهایی عراق از تسلط انگلستان منجر شد.

 

درگذشت "سیداحمد پیشاوری" ادیب و شاعر

در چنین روزی در سال 1349 شمسی ، سیداحمد پیشاوری ، ادیب و شاعر فارسی زبان در تهران درگذشت .

سید احمد ادیب پیشاوری در سال 1223 شمسی ، در پیشاور پاكستان چشم به جهان گشود. او از سلسله سادات معروف به اجاق بود كه نَسَب آنان در سیر و سلوك به سهروردیه می‏رسید. ادیب مدتی در افغانستان و خراسان به تحصیل علوم معقول و منقول اشتغال داشت و در همه آنها سرآمد معاصران خود گشت. ادیب در سبزوار به مدت دو سال از محضر فیلسوف كبیر حاج ملاهادی سبزواری و نیز آخوند ملامحمد، فرزند وی، و آخوند ملا اسماعیل استفاده كرد و سپس در مشهد ساكن شده، به ادیب پیشاوری یا ادیب هندی مشهور گشت. وی علاوه بر فنون ادبی و عربی و حفظ اشعار و نحو و لغت و حكمت و ریاضیات، در حسن خط نیز استاد بود.

 ادیب در چهل سالگی به تهران هجرت كرد و تا پایان عمر، در آنجا ماند. او در سخن، روش استادان قدیم را با موفقیت تمام دنبال می‏كرد و كثرت اطلاع او از فرهنگ اسلامی و علوم مختلف قدیم و تبحرش در لغت پارسی و تازی، باعث شد كه شعرش بیش از حد معمول با اطلاعات وسیعش آمیخته شود و به همان نسبت از الطاف و حال و اشتغال بر عواطف رقیق شاعرانه دور افتد. ادیب پیشاوری، تمامی عمر خود را وقف تحصیل فضایل و تزكیه نفس كرد و از زخارف دنیوی و علایق مادی آزاد بود و از مال دنیا، جز چند جلد كتاب نداشت.

سید احمد پیشاوری در طول سالیان متمادی تدریس، شاگردان متعددی را پرورش داد كه بعدها هر كدام به مدارج علمی و ادبی دست یافتند. از ادیب آثاری به جای مانده كه دیوان اشعار، تصحیح دیوان ناصرخسرو و تعلیقات بر تاریخ بیهقی از آن جمله‏اند. ادیب پیشاوری سرانجام در نهم تیرماه 1309 شمسی در 86 سالگی در تهران درگذشت و در امامزاده عبداللَّه تهران مدفون شد.

 

درگذشت فقیه جلیل "آیت‏اللَّه میرزا ابوالقاسم قمی" عالم بزرگ مسلمان

پیش در چنین روزی در سال 1353 قمری ، فقیه جلیل القدر ، آیت‏اللَّه میرزا ابوالقاسم قمی در قم درگذشت .

شیخ ابوالقاسم كبیر قمی در سال 1280 قمری متولد گردید و در قم از محضر شیخ محمدحسن نادی و ملامحمدجواد قمی استفاده كرد. ایشان در نجف اشرف از آیات عظام میرزا خلیل تهرانی نجفی، حاج آقا رضا همدانی، آخوند ملامحمد كاظم خراسانی و سیدمحمد كاظم یزدی و در تهران از محضر میرزا محمد حسن آشتیانی بهره‏های وافر یافت.

 آیت اللَّه قمی از نظر علمی در مرتبه‏ای قرار داشت كه برخی وی را بر آیت‏اللَّه العظمی حائری یزدی، مؤسس حوزه‏ی علمیه‏ی قم ترجیح می‏دادند. با این حال نقل شده است كه ایشان فداكاری عجیبی نسبت به آیت‏اللَّه حائری از خود نشان می‏داد، به‏گونه‏ای كه می‏فرمود: نظر به منزل ایشان ثواب دارد. شخصیت‏های برجسته‏ای همچون آیات عظام: امام خمینی، سیدمحمدرضا گلپایگانی، آخوند ملا علی همدانی، سیدمصطفی صفایی خوانساری و ده‏ها عالم فاضل دیگر از محضر ایشان بهره گرفتند. آیت اللَّه كبیر قمی در 73 سالگی درگذشت و در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه(س) مدفون گردید.

 

انتشار "بر باد رفته " ، اثر موفق مارگارت میچل

در چنین روزی در سال 1936 میلادی ، نخستین چاپ داستان «بر باد رفته» كه برنده دو جایزه ادبی بزرگ شد ، انتشار یافت و به توزیع داده شد.

« برباد رفته» پرخواننده ترین داستانی است كه تاكنون در آمریكا نوشته شده است. این داستان كه در زمینه جنگ داخلی خونین و ویرانگر آمریكاست به چهل زبان دیگر ترجمه و در سراسر جهان انتشار یافته و بر پایه آن یك فیلم سینمایی موفق ساخته شده است. این رمان در سال 1939 به كارگردانی «ویكتور فلمینگ» و با هنرنمایى «كلارك گیبل» و «ویوین لى» به تصویر كشیده شد و اتفاقاً از نقاط درخشان عالم سینما به شمار مى رود.

نویسنده این اثر بانو «مارگارت میچل (پگی)» است كه كار نوشتن آن را از سال 1926 آغاز كرده بود. هدف نویسنده كه خود از مردم جنوب آمریكا و متولد شهر آتلانتا است كه در جریان جنگ داخلی ویران شد این بود كه چنان مصائب این برادركشی را در قالب داستان بیان دارد كه در هیچ نقطه ای تكرار نشود.

این داستان آن چنان دلچسب و نافذ بوده است كه از آن زمان تا كنون هر سال یك تا چند بار تجدید چاپ شده است. این تنها اثر مشهور مارگارت بود، زیرا نویسنده داستان 16 اوت 1949 ، پیش از آن كه 49ساله شود درگذشت. وی چند روز پیش از آن هنگام عبور از یک خیابان در شهر اتلانتا با یک تاکسی تصادف کرده و دچار خونریزی مغزی شده بود. هنگام تصادف، راننده تاکسی مست بود و به همین دلیل به 40 سال زندان محکوم شد.

در مورد نامگذاری این رمان زیبا روایت جالبی وجود دارد . مارگارت میچل ابتدا بر روی عناوینی چون ؛ «فردا روز دیگری است» ، «آنها باری غم انگیز بردوش داشتند»، «سنگ میل شمار»، «نه در طالع ما» و ... نظر داشت .

اما هیچ یك راضی كننده نبود تا اینكه در اكتبر 1935برحسب تصادف، گمشده اش را یافت. یك روز مجموعه آثار «ارنست داوسون» شاعر انگلیسی را ورق می زد، به سطری برخورد كرد كه می گفت:

«ای روح گمشده ی من، خیلی چیزها را از یاد برده ام، خاطراتم یكسره برباد رفته است…» .  با عجله تلگرافی برای ناشر فرستاد. صبح روز بعد… جوابی به این مضمون دریافت كرد: «صدبار آفرین به خاطر برباد رفته

 

سالروز حمله ژنرال حمادی تكریتی به بغداد

درچنین روزی در سال 1968میلادی ، پس از استقرار حكومت بعثی عراق توسط حسن البكر ژنرال حمادی تكریتی به منظور در هم شكستن این كودتا به بغداد حمله كرد . او بغداد را محاصره نمود اما حسن البكر با صدور اعلامیه‏ای از رادیو بغداد مردم را از محاصره شهر آگاه كرد و كودتا خنثی گردید . بدنبال این حادثه كابینه منحل شد و دولت جدید حسن البكرشامل حردان تكریتی نخست وزیر و وزیر دفاع و صدام حسین تكریتی معاون دبیركل حزب بعث عراق و دیگر وزرا تشكیل شد .

درپی به قدرت رسیدن صدام حسین حزب بعث بر ارتش و پلیس كشور نیز تسلط یافت . او بعد از سقوط محمد رضا، شاه مخلوع ایران به تحریك آمریكا در اندیشه ایجاد قدرت انحصاری عراق بر منطقه برآمد و در 22سپتامبر 1980میلادی با بمباران فرودگاههای ایران ، جنگ 8 ساله را بر كشورمان تحمیل كرد .

 

استقلال وانوتو

درچنین روزی در سال 1980میلادی ، كشور وانوتو از سلطه فرانسه و انگلیس خارج و مستقل اعلام شد . این كشور از سال 1768میلادی ابتدا تحت نفوذ فرانسه و سپس انگلستان قرار گرفت ، و با ورود مبلغان مسیحی به این سرزمین ، مهاجرت اقوام گوناگون نیز آغاز شد .

 از اوایل قرن 20میلادی بدنبال بروز رویدادهای متعدد انگلستان و فرانسه موافقت كردند كه بطور مشترك بر این سرزمین حكومت كنند . این حكومت مشترك تا سال 1980میلادی به طول انجامید و با وقوع شورش های فراوان در این سال انگلستان و فرانسه تسلیم شدند . این جزیره با وسعت 14700كیلومتر مربع مساحت دارای حکومت جمهوری است و در مركز قاره اقیانوسیه قرار دارد .

 

در گذشت طاهر ذوالیمینینن

 در  چنین روزی در سال 207 ه ق طاهر ذوالیمینین کشته شد . وی موسس سلسله طاهریان است . 

 

در گذشت آیت الله نوقانی

 در چنین روزی در سال 1370 ه ش عالم بزرگوار آیت الله حاج میرزا علی اکبر نوقانی دار فانی را وداع گفت . ایشان در طول عمر پر برکت خویش شاگردان بسیاری را در حوزه علوم اسلامی تربیت کردند . 

 

آغاز عملیات کربلای یک

در چنین روزی در سال 1365 ه ش عملیات کربلای یک  با رمز مبارک " یا ابالفضل العباس ادرکنی  "  با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی مهران   آغاز  شد . فرماندهی این عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت . رزمندگان اسلام پس از چندین  روز نبرد سخت و وارد کردن ضربه به چندین تیپ عراق ، انهدام مقدار قابل توجهی ادوات زرهی و خودرو و نیز به اسارت در آوردن تعدادی ازنیروهای دشمن ،منطقه وسیعی از میهن اسلامی را لوث وجود دشمن پا کردند .    

 

انتشار نظریه مالتوس

 در چنین روزی در سال 1798 میلادی نظریه تکان دهنده مالتوس در باره جمعیت  منتشر شد . توماس  مالتوس در سال 1766 میلادی به دنیا آمد . وی نظریات بدبینانه ای در باره  جمعیت جهان  روبه افزایش ارایه کرده است  . اصول عقاید مالتوس در باره  جمعیت در کتاب مشهور  وی با نام  «تحقیقی در بارة اصل جمعیت و تاثیر آن در پیشرفت آینده جامعه » مطرح  شده است . این کتاب نخستین بار در سال 1798 منتشر شد .او به همراه ریکاردو و جان استوارت میل بنیان مکتب کلاسیک را در اقتصاد ریخت .  مالتوس در  کتاب خود به این نتیجه رسید که اگر موانعی در راه ازدیاد نفوس وجود نداشته باشد، جمعیت برمبنای تصاعد هندسی  افزایش می یابد.لذا پس از یک دوره جمعیت جهان به حد انفجار خواهد رسید . او می گوید بر اساس تحقیقات انجام شده و در عرض بیست و پنج سال جمعیت زمین دو برابر شده در حالیکه مقدار زمین همچنان ثابت می ماند . او معتقد است جمعیت زمین به نسبت تصاعدی افزایش می یابد در حالیکه مواد غذایی با تصاعد عددی بالا می رود .  نظر مالتوس به طور خلاصه این است که نخست  از برقراری هر نوع آمیزش جنسی، خارج از روابط زناشوئی اجتناب شود. ثانیاً مرد اختیار همسر و تشکیل خانواده را به زمانی موکول کند که بتواند مسئولیتهای خانوادگی را به نحو مطلوب عهده دار گردد و اگر به چنین وضعی نرسد به کلی از تأهّّل صرف نظر کند. 

 

تولد آنتوان دو سنت اگزوپری

در چنین روزی در سال 1900 میلادی آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده مشهور فرانسوی  به دنیا آمد . وی خلبان نیز بود.

اگزو پری ابتدا به ترجمه کتب ادبی روی آورد و در آغاز کار در  سال  1912 کتاب « ژول سزار»  را از زبان لاتین به فرانسه ترجمه کرد . او به  دلیل علاقمندی بسیار به پرواز آرزو داشت که خلبان شود و بیشتر اوقات به همین دلیل از  مدرسه فرار می کرد تا پرواز هواپیما ها را تماشا کند . وی  پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده نظام شد و توانست در سال 1922  پرواز کند . وی در سال 1926 میلادی رمان خلبان را منتشر ساخت . همین رمان باعث افزایش محبوبیت او در میان عامه مردم شد . وی پس از آن در این حوزه به تحریر رمان های چندی همت گمارد که از میان آنها می توان به  « پیک جنوب»  و «پرواز شبانه» ، «خلبان جنگی » و« سرزمین آدم ها »     اشاره کرد . اگزو پری  در سی و یکم  ژوئیه 1944 بر اثر یک سانحه هوایی در گذشت . شازده کوچولوی او مهمترین رمان اگزوپری است . وی در این رمان زیبا و شاعرانه وصف انسانی را پیش می کشد که در میان جامعه دگرگون و پیشرفته سردر گم است . شازده کوچولوی  ساده و بی غل و غش او با خروج از انزوا و حضور در  میان جامعه با اشکال مختلف زندگی و انسان های گوناگون روبرو می گردد . شازده کوچولوی اگزوپری نمونه یک انسان ساده و بی ریاست که روح پر از صداقت خود را در میان عامه به نمایش می گذارد . 

 

در گذشت ایروینگ واالس

در چنین روزی در سال 1990 میلادی ایریوینگ والاس  نویسنده بر جسته آمریکایی دار فانی را وداع گفت . از او بیش از چهل کتاب داستانی و غیر داستانی به جای مانده است . 

 

اخراج آمریکایی ها

در چنین روزی در سال 1949 میلادی  نیروهای آمریکایی در میانه جنگ جهانی دوم از کره اخراج شدند . 

 

ازدواج سیاه با سفید ممنوع

در چنین روزی در سال 1949 میلادی   و به منظور اجرای همه جانبه آپارتاید رژیم نژاد پرست  آفریقای جنوبی، ازدواج زن سیاه یا سفید را با غیر هم نژاد خود ممنوع کرد .

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : یکشنبه 1387/04/09 | 8:23 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 8 تیرماه

تاریخ در چنین روزی 8 تیرماه

 

 

بمباران شیمیایی سردشت و روزمبارزه با سلاحهای شمیایی و میکروبی

چنین روزی در سال 1366 شمسی ، ارتش رژیم بعث عراق که خود را از رویارویی با رزمندگان اسلام ناتوان می دید و تصور می‏كرد با حملات شیمیایی می‏تواند خواسته‏های خود را بر ملت ایران تحمیل نماید، اقدام به بمباران شیمیایی منطقه سردشت کرد که طی آن شماری از هموطنانمان به در جه رفیع شهادت نایل آمدند .

در تاریخ 7 و 8 تیرماه 1366، هواپیماهای بمب‏افكن عراقی با بمب‏های شیمیایی به چهار نقطه پر ازدحام و متراكم جمعیتی شهر سردشت حمله كردند و زن و كودك و خُرد و كلانِ مردم بی‏گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای كشنده و دهشتناك شیمیایی قرار دادند. بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‏ترین و وحشتناك‏ترین تهاجم شیمیایی بود كه آثار و پی‏آمدهای منفی زیادی به بار آورد. جمهوری اسلامی ایران، این تهاجم را غیر انسانی اعلام كرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‏ای هیروشیما نامید. حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت در غرب ایران، به شهادت 110 نفر و مجروح شدن پنج هزار تن انجامید. با كمال تاسف، هنوز هم تعدادی از مردم مقاوم و شریف شهرستان سردشت با آثار و پی‏آمدهای این بمباران دست به گریبان هستند و در رنج و درد به سر می‏برند. به رغم ارتكاب این جنایت هولناك، مجامع جهانی هیچ اقدامی در جلوگیری از ادامه تجاوز به عمل نیاوردند، حتی آن رژیم خونخوار را هم ملامت نكردند و چون گذشته بی‏اعتنا از كنار این حادثه گذشتند.

رژیم بعث عراق در همین سال با انفجار چندین بمب شیمیایی در منطقه کردنشین کشور خود ، از جمله  حلبچه،  فاجعه ای انسانی را در این کشور رقم زد. در این فاجعه دست کم پنج هزار نفر از مردم کرد کشته و بیش از هفت هزار نفر مجروح شدند. این اقدامات وحشیانه در حالی صورت می گرفت که عراق پیشتر پروتکل 1925 ژنو راجع به منع استفاده از سلاحهای سمی، خفه کننده و ترکیبات میکروبی امضا کرده بود. امضا کنندگان این پروتکل تاکید کرده بودند: «استعمال گازهای خفه کننده و مسموم یا امثال آنها و همچنین هر قسم مایعات و مواد یا عملیات شبیه به آن حقا مورد تنفر افکار دنیای متمدن است. همچنین دول متعهد تقبل می کنند ممنوعیت استفاده از گازهای خفه کننده و مسوم شبیه آن را به موجب این اعلامیه به رسمیت شناخته و همچنین تعهد می نمایند که ممنوعیت مزبور را شامل وسایل جنگ میکروبی نیز دانسته و خود را ملزم به رعایت مدلول مراتب فوق بدانند . » . صدام در این حملات معمولا از سه نوع گاز خردل ، گازهای اعصاب ( تابون ، سارین یا سومان ) و سیانوژن علیه مردم بی دفاع استفاده می کرد .

به همین مناسبت همه ساله چنین روزی به عنوان روزمبارزه با سلاحهای شمیایی و میکروبی گرامی داشته می شود

 

انعقاد نخستین قرارداد مرزی در تاریخ بشر ، میان ایران و لیدی

در چنین روزی در سال 590 پیش از میلاد ، طبق آثار و اسناد به دست آمده ، میان دولت ایران (حكومت مادها به پایتختی همدان) و دولت لیدی (قسمتی از تركیه امروز) ، قرار داد تعیین مرز بسته شد كه نخستین قرارداد از این دست در تاریخ جهان به شمار می رود و نخستین فصل كتاب « تاریخ انعقاد پیمان های سیاسی » با آن آغاز شده است.

در این قرار داد كه چند روز پس از پایان جنگ طرفین و انجام مذاكرات منعقد شد ، مسیر رود Halys مرز دو كشور تعیین شد و مقرر گردید كه علامت گذاری شود و رفت و آمد میان دو كشور بر پایه ضابطه قرار گیرد. نوزده سال پیش از آن ، ارتش ایران امپراتوری «آشور» را كه به ارتكاب ظلم شهرت داشت و دو قرن بر خاورمیانه مسلط بود برای همیشه از میان برده بود و دیگر، نینوا مركز قدرت خاورمیانه نبود .

 

رحلت "امام محمد غزالی طوسی" فیلسوف و دانشمند شهیر مسلمان

در چنین روزی در سال 505هجری قمری ، «امام محمد غزالی» از دانشمندان مشهور ایرانی در گذشت .

ابوحامد محمد غزالی در سال 450 قمری در روستای "طابران" طوس دیده به جهان گشود. وی پس از تحصیل مقدّمات، برای تكمیل تحصیلات و بهره‏وری از محضر استادان دیگر رهسپار جرجان(گرگان) شد. در بیست و سه سالگی از طوس به نیشابور عزیمت و از محضر استادش امام الحرمین جوینی كسب فیض نمود. در سی و چهار سالگی چنان اوج گرفت كه بر كرسی تدریس نظامیه بغداد، بزرگ‏ترین دانشگاه دورانش تكیه زد.

 در مدرسه‏ی نظامیه‏ی بغداد، سیصد تن از افاضل وقت از درس او استفاده می‏كردند. و در اندك زمانی، علاوه بر آن مقام علمی بزرگ، در امور سیاسی نیز، نفوذ فوق العاده‏ای كسب نمود. غزالی پس از آگاهی از آرای فرقه‏های گوناگون دورانِ خود، طریقه‏ی صوفیه را برگزید. به تمام علایق دنیوی پشت پا زد و رهسپار دیار عشق و حقیقت و انزوا شد. امام محمد غزالی در سال 488 قمری به سبب بحران روحی و فكری شدید، تدریس را رها كرد و بغداد را به قصد حج ترك نمود. از آن پس عزلت را بر آن همه عزّت ظاهری ترجیح داد و قدم به دایره‏ی زهد و انقطاع از دنیا و تصوف گذاشت.

وی پس از بازگشت از حج در بیت‏المقدس مسكن گزید و در همین ایام كتاب "احیاءالعلوم‏الدین" را به رشته تحریر در آورد. از كتاب‏های دیگر ایشان می‏توان كیمیای سعادت، نصیحه الملوك، معیارالعلم و یاقوت التاویل فی تفسیر التنزیل در 40جلد را نام برد. هرچند تعداد تالیفات غزالی بیش از 60 عنوان می‏باشد. در مورد تالیفات او نقل شده که در میان متفکران اسلامی، هیچ یک به اندازه امام ابی حامد محمد الغزالی تألیف و تصنیف نکرده‌است. گویند تألیف‌هایش را شمار کردند و بر روزهای عمرش تقسیم نمودند، هر روز چهار جزوه شد و تردیدی در آن نیست که بسیاری از این آثار که اسامی بیشتر آنها در تاریخ نهضتهای فکری اسلامی از رودکی تا سهروردی آمده‌است، منسوب به اوست. این عارف و حكیم بزرگ سرانجام در 55 سالگی در زادگاهش وفات یافت و در همان‏جا مدفون گشت.

 

در گذشت ملا احمد نراقی

243 سال پیش درچنین روزی در  سال  1185هجری قمری ، حاج ملا احمد نراقی ازدانشمندان بر جسته جهان تشیع دیده از جهان فروبست .

آیت الله ملا احمد نراقى در سال 1186  ه.ق در روستای  نراق از توابع کاشان به دنیا آمد .  پدرش حاج ملا مهدى بن ابو‏ذر از استادان علوم اسلامی در روز گار خویش بوده است . ملا احمد پس از فراگیری مقدمات علوم نزد پدر ، به سمت گسترش یافته های علمی  خود پرداخت و در این مسیر  از محضر بزرگانی چون علامه بحر العلوم ، شیخ جعفر کاشف الغطاء ، میرزا مهدى شهرستانى و وحید بهبهانى در در نجف اشرف و کربلای معلا بهره جست .او پس از دریافت  درجه اجتهاد به زادگاه خویش بازگشت و به تدریس و تربیت شاگردان بسیار همت گمارد .

ملااحمد نراقى، دانشمندى آگاه بود كه درباره تاریخ اسلام و جهان پیرامون خود، اطلاعات با ارزشى داشت. وى با مطالعه و كند و كاو در كتاب‏هاى تاریخى، گفت‏وگو با ادیبان و مورخان، سفرهاى گوناگون به اطراف ایران و مسافرت‏هاى زیارتى به مكه و كربلا، نشست و برخاست ‏با اربابان مذاهب یهود و زرتشت و ترسا و... در گنجینه خاطراتش نكته‏هاى تاریخى فراوانى انباشته بود. این آگاهى‏هاى ژرف و پر دامنه جغرافیایى و تاریخى و آشنایى با ادبیات فارسى و عربى و تركى  محفل‏هاى درسى و ادبى و تبلیغى او را گرم و پرجاذبه ساخته بود.

از او آثار بسیاری به جای مانده است که از میان آنها می توان به  مستند الشیعه فى احکام الشریعه، عوائد الایام، طاقدیس، عین الاصول، شرحى بر تجرید الاصول، معراج السعاده، اسرار الحج، اجتماع امر و نهى، اساس الاحکام، سیف الامه، مناهج الاصول، مفتاح الاحکام، خزائن و یک دیوان شعر فارسى اشاره کرد . آن  عالم ربانى سرانجام در چنین روزی در  سال 1244 ه.ق در شهر کاشان بر اثرابتلا به بیمارى وبا دارفانى را وداع گفت . پیکر پاکش را در نجف اشرف به خاک سپردند .

 

انتشار نظریه مالتوس ، درمورد جمعیت جهان

چنین روزی در سال 1798 میلادی ، نظریه تکان دهنده مالتوس اقتصاددان و كشیش انگلیسی ، در باره جمعیت  منتشر شد .

او ضمن انتشار رساله ای تحت عنوان «مسأله جمعیت» اخطار كرد كه اگر افزایش نفوس جهان با تولید مواد غذایی و سایر مایحتاج زندگانی متناسب و هماهنگ نباشد، در آینده سعادت و رفاه بشر از او سلب خواهد شد و مردم مردگان متحركی بیش نخواهند بود و از زندگانی خود لذت نخواهند برد.

اصول عقاید مالتوس در باره  جمعیت در کتاب مشهور  وی با نام  «تحقیقی در باره اصل جمعیت و تاثیر آن در پیشرفت آینده جامعه » مطرح  شده است . این کتاب نخستین بار در سال 1798 منتشر شد . مالتوس در  کتاب خود به این نتیجه رسید که اگر موانعی در راه ازدیاد نفوس وجود نداشته باشد، جمعیت برمبنای تصاعد هندسی  افزایش می یابد.لذا پس از یک دوره جمعیت جهان به حد انفجار خواهد رسید . او می گوید بر اساس تحقیقات انجام شده و در عرض بیست و پنج سال جمعیت زمین دو برابر شده در حالیکه مقدار زمین همچنان ثابت می ماند .

وی جهان را به یك كفش فولادین و جمعیت آن را به یك كودك تشبیه كرد كه پای او به تدریج بزرگ  می شود ولی كفش نمی تواند متناسب با آن بزرگ شود و مسائل از همین جا آغاز می شود.

 او معتقد است جمعیت زمین به نسبت تصاعدی افزایش می یابد در حالیکه مواد غذایی با تصاعد عددی بالا می رود .  نظر مالتوس به طور خلاصه این است که نخست  از برقراری هر نوع آمیزش جنسی، خارج از روابط زناشوئی اجتناب شود. ثانیاً مرد اختیار همسر و تشکیل خانواده را به زمانی موکول کند که بتواند مسئولیتهای خانوادگی را به نحو مطلوب عهده دار گردد و اگر به چنین وضعی نرسد به کلی از تأهّّل صرف نظر کند.

 

قیام تاریخی پارسی ها برای سرنگون كردن شارل دهم

درچنین روزی در سال 1830میلادی ، قیام تاریخی پارسی ها برای سرنگون كردن شارل دهم آخرین شاه خاندان بوربون با پیروزی به پایان رسید . وی از سلسله دوم بوربون بود و قصد برقراری مجدد استبداد را در فرانسه داشت . اما با انقلاب ژوئیه 1830میلادی مردم آزادیخواه و انقلابی پاریس او را سرنگون كردند و اونباچار استعفاء كرد ، و بوربون‏ها برای همیشه مقام سلطنت را از دست دادند .

 

تشكیل بنیاد نوبل جهت نحوه تقسیم و اعطاء جوایز نوبل

در چنین روزی در سال 1900میلادی ،  پادشاه سوئد تأسیس بنیاد نوبل را اعلام نمود. جایزه نوبل كه مبلغ آن، یك میلیون دلار است، از سال 1905م به فیزیك‏دانان، شیمی‏دانان، پزشكان، نویسندگان برجسته و ادیبان و منادیان صلح در سراسر جهان اهداء شد و از كارهای علمی، ادبی و انسان‏دوستانه آنان، بدین وسیله تقدیر به عمل آمده است.

هرچند جوایز نوبل در طی یك‏صد سال گذشته، از بزرگان بسیاری تجلیل به عمل آورده و كارهای علمی و خدمات آنان به عالم بشریت را ستوده است ولی در برخی موارد، آلت دست سیاست‏مداران و گروه‏های فشار بین‏المللی قرارگرفته و اعتبار آن زیر سؤال رفته است. جایزه نوبل همچنان سالیانه توسط هیأت‏ها و كمیته‏های تخصصی اهدا می‏گردد.

آلفرد نوبل، شیمی‏دان و مخترع سوئدی – که نام این جایزه از اسم او برداشت شده است -  در 21 اكتبر 1833م به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایى را در استكهلم و تعلیمات عالی را در سن‏پطِرِزْبورگ گذرانید و علاوه بر فراگیری رشته‏های زبان و شیمی توانست گواهینامه‏هایى در زبان سوئدی، روسی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی دریافت نماید. وی پس از سفری به كشورهای اروپایى، در سال 1863م به سوئد بازگشت و سال بعد از آن در پی آزمایش‏های مكرر موفق شد تا دینامیت را به عنوان مهیب‏ترین مواد منفجره اختراع نماید. این ماده انفجاری گرچه انقلاب بزرگی در كارهای امر كشف معادن، راه‏سازی و حفر تونل به وجود آورد ولی علی‏رغم میل نوبل، در راه تهیه سلاح‏های جنگی و كشتار و تخریب نیز به كار گرفته شد.

آلفرد نوبل علاوه بر آن در زمینه‏های گوناگون موفق به ثبت 355 امتیاز نامه از اختراعات و ابتكارات خود شد و با بهره‏برداری سریع از این اختراعات به ایجاد 90 كارخانه و شركت در 20 كشور جهان دست زد. كسب درآمدهای فراوان و گسترش سرمایه نوبل از یك طرف و بهره برداری از اختراع اصلی وی، دینامیت، در جنگ و خون‏ریزی باعث شد تا وی در وصیت نامه‏ای كه به تاریخ 27 نوامبر 1895م تدوین نمود سود ناشی از سرمایه‏گذاری دارایى‏هایش، به افراد و دانشمندان رشته‏های فیزیك، شیمی، پزشكی، ادبیات و صلح اختصاص دهد. این وصیت‏نامه پس از مرگ وی باز شد و پس از حل اختلافات ورّاث و نیز كشورهای محل سرمایه‏گذاریِ نوبل، سرانجام در 29ژوئن 1900م، پادشاه سوئد تأسیس بنیاد نوبل را اعلام نمود.

 

تولد آنتوان دو سنت اگزوپری

در چنین روزی در سال 1900 میلادی ، آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده مشهور فرانسوی  به دنیا آمد .

اگزو پری ابتدا به ترجمه کتب ادبی روی آورد و در آغاز کار در  سال  1912 کتاب « ژول سزار»  را از زبان لاتین به فرانسه ترجمه کرد . او به  دلیل علاقمندی بسیار به پرواز آرزو داشت که خلبان شود و بیشتر اوقات به همین دلیل از  مدرسه فرار می کرد تا پرواز هواپیما ها را تماشا کند . وی  پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده نظام شد و توانست در سال 1922  پرواز کند .

وی در سال 1926 میلادی رمان خلبان را منتشر ساخت . همین رمان باعث افزایش محبوبیت او در میان عامه مردم شد . وی پس از آن در این حوزه به تحریر رمان های چندی همت گمارد که از میان آنها می توان به  « پیک جنوب»  و «پرواز شبانه» ، «خلبان جنگی » و« سرزمین آدم ها »  اشاره کرد .

 اگزو پری  در سی و یکم  ژوئیه 1944 بر اثر یک سانحه هوایی در گذشت . شازده کوچولوی او مهمترین رمان اگزوپری است . وی در این رمان زیبا و شاعرانه وصف انسانی را پیش می کشد که در میان جامعه دگرگون و پیشرفته سردر گم است . شازده کوچولوی  ساده و بی غل و غش او با خروج از انزوا و حضور در  میان جامعه با اشکال مختلف زندگی و انسان های گوناگون روبرو می گردد . شازده کوچولوی اگزوپری نمونه یک انسان ساده و بی ریاست که روح پر از صداقت خود را در میان عامه به نمایش می گذارد .

 

قتل مبارز مشروطه‏خواه "حاج میرزا ابراهیم آقا تبریزی" در تهران

در چنین روزی در سال 1287شمسی ،  مبارز مشروطه‏خواه "حاج میرزا ابراهیم آقا تبریزی" ، به قتل رسید .

حاج میرزا ابراهیم آقا تبریزی در حدود سال 1254 شمسی ، در تبریز به دنیا آمد و تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز كرد. وی ظرف مدت كوتاهی، ادبیات عرب، فقه، اصول، كلام و درایه را به خوبی فرا گرفت و پس از آن كه از شانزده سالگی تدریس معانی و بیان و منطق را آغاز كرد، در شمار مدرسان تبریز واقع شد. میرزا ابراهیم، ناطقی زبردست و آشنا به مقتضیات جدید بود و بر اثر ایراد سخنرانی‏هایی با مطالب تازه، در بین مردم تبریز محبوبیت پیدا كرد. پس از صدور فرمان مشروطیت، اصناف تبریز او را به اتفاق آرا به نمایندگی خود برگزیدند. شیخ ابراهیم تبریزی در نخستین روزهای ورود به مجلس شورای ملی، چهره‏ای وطن‏خواه، مبارز، بی‏باك و طرفدار مشروطه از خود نشان داد و چندین نطق تند علیه محمدعلی شاه در مجلس ایراد كرد. وی در خارج از مجلس انجمن تندرویی با نام انجمن غیرت تشكیل داد و همه شب با سخنرانی‏های تند علیه مظالم حكومت قیام می‏نمود. او همچنین در مجلس برای تصویب متمم قانون اساسی، نطق‏های تندی ایراد كرد تا سرانجام آن را به تصویب رسانید. میرزا ابراهیم در روز بمباران مجلس توسط قزاقان، در مجلس بود تا این كه به همراه علما و وكلا به پارك امین الدوله پناه برد. نیروی قزاق وقتی از محل اختفا مشروطه‏خواهان و وكلای مجلس مطلع شد، پارك امین الدوله را محاصره نمود و سپس برای دستگیری آنان وارد باغ گردیدند. شیخ ابراهیم در این درگیری‏ها هدف چند گلوله قرار گرفت و چند روز بعد كشته شد. وی به هنگام مرگ، سی و سه سال داشت.

 

آغاز جنگ دوم بالكان بین كشورهای اروپایی در بالكان

در چنین روزی در سال 1913 میلادی ، جنگ دوم بالكان بین كشورهای اروپایی در بالكان ، آغاز شد .

در سال 1912م در جنگ اول بالكان، بلغارستان، صربستان، یونان و مونته نگرو كه جزو قلمرو عثمانی بودند، علیه این امپراتوری شورش كردند و به علت ضعف عثمانی‏ها، موفق به كسب استقلال شدند. به این ترتیب، حدود هشتاد درصد از متصرفات عثمانی در اروپا از كنترل این امپراتوری خارج گردید. اما فاتحین جنگ اول بالكان نتوانستند در مورد تقسیم سرزمین‏های به دست آمده، به توافق برسند و به همین دلیل، در 29 ژوئن 1913م جنگ دوم بالكان نیز آغاز شد.

 در این جنگ، بلغارستان با مجموعه كشورهای صربستان، یونان، مونته نگرو، رومانی و عثمانی وارد جنگ شد و چون خود را تنها دید، پیشنهاد صلح داد. سرانجام پیمان صلح منعقد شد و بر اساس قرارداد صلحِ بخارست، بلغارستان، قسمت‏هایی از سرزمین‏های عثمانی را كه تصرف كرده بود به صربستان، رومانی، یونان و مونته‏نگرو واگذار كرد. جنگ‏های بالكان در واقع زمینه‏ساز جنگ جهانی اول بود كه از سال 1914 آغاز شد.

 

شهادت "محمد كچویی" رئیس زندان اوین به دست منافقین

در چنین روزی در سال 1360 شمسی ، محمد كچویی رئیس زندان اوین ، به دست منافقین کوردل به شهادذت رسید

شهید محمد كچویی در سال 1329 شمسی ، در یك خانواده روستایی دیده به جهان گشود. او پس از طی سنین كودكی و جوانی با نزدیك شدن وقایع 15 خرداد وارد مبارزات سیاسی - مذهبی شد. شهید كچویی با عضویت در هیأت‏های مؤتلفه اسلامی به فعالیت‏ها و مبارزات خویش ادامه داد تا اینكه در سال 50 و51تحت تعقیب ساواك قرار گرفت. او پس از بازداشت، محكوم به زندان شد و پس از آزادی دوباره به علت مبارزات علیه رژیم مجدداً در سال 53 دستگیر و به حبس ابد محكوم شد.

شهید كچویی در جریان اوج‏گیری انقلاب اسلامی، از زندان آزاد شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اداره زندان اوین را به عهده گرفت. سرانجام این مبارز انقلابی در 8 تیر 1360 توسط یكی از منافقین به شهادت رسید و به لقاءاللَّه دست یافت.

 

درگذشت  اروینگ والس ، نویسنده امریکایی

در چنین روزی در سال 1990 میلادی ، « اروینگ والس » نویسنده آمریكایی كه داستانهایش بیش از 270 میلیون خواننده داشته است ، در گذشت.

از این نویسنده 16 داستان ، 17 تالیف غیر داستانی و چندین نمایشنامه برجای مانده است. داستانهای « والس » در پی نوعی تحقیق و بررسی نوشته شده اند و به همین سبب بر دل می نشینند . داستانهای معروف او عبارتند از : گزارش چپمن ، جایزه ، 3 آژیر ، انسان ، توطئه ، واژه ، پاشگاه خنده و .... وی كه ساكن شهر شیكاگو بود پیش از این كه وارد كار داستان نویسی و تالیف شود خبرنگار ورزشی روزنامه های ایالت ویسكانسین بود.

اروینگ در خاطراتش نوشته است كه كار نویسندگی را با كتابی رساله مانند آغاز كرد ، ولی ناشران آن زمان به بهانه این كه هزینه چاپ و توزیعش را در نخواهد آورد حاضر به چاپ آن نشدند ، مگر این كه در قسمتی از هزینه چاپ با آنان شریك می شدم كه من این پول را نداشتم .

ضمن مذاكره با ناشران متوجه شدم كه «داستان» را بدون درنگ چاپ می كنند زیرا كه نیاز به كاغذ اعلا ء ، جلد مقوایی و تزیین ندارد و در قطع كوچك چاپ می شود . بنابراین ؛ به نوشتن داستان روی آوردم تا پس از كسب شهرت و پول به نوشتن كتابهای غیر داستانی بپردازم .

چند داستان پر فروش آن زمان را خواندم و روش دیگری برای نگارش بكار بردم و پیروز شدم و داستانهای من تا به امروز ( تاریخ نگارش خاطرات ) 270 میلیون نسخه چاپ شده اند و دیگر ، ناشران برای چاپ كتابهای غیر داستانی من غر و لند نمی كنند. بسیاری از داستانهای اروینگ به صورت فیلم سینمایی در آمده است. 

 

انحلال شورای همیاری اقتصادی بلوك شرق در پی فروپاشی شوروی

 در چنین روزی در سال 1991 میلادی ، در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، شورای همیاری اقتصادی بلوك شرق ، منحل شد .

شورای همیاری اقتصادی كشورهای بلوك شرق موسوم به كومْكون در سال 1949م با هدف یكپارچه كردن اقتصاد كشورهای بلوك شرق، تحت رهبری شوروی تأسیس شده بود. كومكون در دوران فعالیت خود، در رقابت با بازار مشترك اروپا موفقیت چشم‏گیری نداشت و بیشتر به صورت یك دفتر برنامه‏ریزی برای اقتصاد كشورهای كمونیستی عمل می‏كرد. كشورهای عضو كومكون، لهستان، رومانی، مجارستان، چكسلواكی، بلغارستان، ویتنام، كوبا، مغولستان و شوروی بودند. این شورا سرانجام با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بیست و نهم ژوئن 1991م در جریان گردهمایی نمایندگان كشورهای عضو این شورا در بوداپست، انحلال خود را اعلام كرد. اعضای كومكون به هنگام اعلام انحلال آن با امضای پروتكلی به اعتبار كلیه اسناد آن خاتمه دادند.

 

ترور "محمد بوضیاف" رئیس شورای حكومتی الجزایر

در چنین روزی در سال 1992 میلادی ، محمد بوضیاف  رئیس شورای حكومتی الجزایر، توسط محافظش ترور شد و به قتل رسید .

محمد بوضیاف، سیاست‏مدار الجزایری و چهارمین رئیس جمهور بعد از استقلال این كشور، در 23 ژوئن 1919م در شهر مسیله الجزایر به دنیا آمد. او از سنین جوانی به شبكه‏های مخفی مبارزه علیه استعمار فرانسه پیوست و در دهه 1940، مراحل رشد و ترقی را در حزب الشعب الجزایر كه یك تشكیلات زیرزمینی ضد فرانسه بود، طی كرد. بوضیاف كه در جنگ‏های استقلال از سازمان دهندگان نهضت ضد فرانسوی مردم الجزایر بود، پس از پیروزی انقلاب در سال 1962م با همكاری احمدبن بلا، حكومت سوسیالیستی دموكراتیك الجزایر را پایه‏ریزی كرد. با وقوع كودتای هواری بومِدیَن علیه ریاست جمهوری احمد بن بلا، بوضیاف در سال 1965 از كشور گریخت و در دولت بومدین، به طور غیابی محكوم به اعدام شد.

بوضیاف در نهایت پس از 27 سال دوری از وطن به الجزایر بازگشت و پس از استعفای شاذْلی بن جدید در سال 1992م به ریاست شورای حكومتی رسید. بوضیاف نیز مانند اكثر رهبران بعد از استقلال الجزایر، سرسختانه با افكار اسلامی مردم مخالفت می‏كرد. انتصاب وی به ریاست شورای حكومت الجزایر در ژانویه 1992م زمانی صورت گرفت كه این كشور در پی استعفای شاذلی بن جدید و قدرت گرفتن نظامیان، دچار موجی از تشنج و ناامنی شده بود. بوضیاف پس از تصدی ریاست شورای حكومت، تشكیلات بنیادگرایان اسلامی را كه در انتخابات پارلمانی پیروز شده بودند، منحل كرد و آراء حدود 400 شهر و آبادی را كه اسلام‏گرایان در آنها به پیروزی رسیده بودند باطل نمود. این امر دامنه اختلافات بین دولت و اسلام‏گرایان را هر چه بیشتر گسترش داد و زد و خوردهای خیابانی را شدت بخشید. بوضیاف در نهایت پس از كمتر از شش ماه حكومت، در 29 ژوئن 1992م توسط یكی از محافظین خود در 73 سالگی ترور شد و به قتل رسید

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : شنبه 1387/04/08 | 8:53 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 6 تیرماه

تاریخ در چنین روزی 6 تیرماه

 

 

 

سوء قصد به جان حضرت آیت الله خامنه ای

درچنین روزی درسال 1360 شمسی ،منافقین کوردل ، حضرت آیت الله خامنه ای را در مسجد ابوذر تهران مورد سوء قصد قرار دادند . در این سوء قصد ایشان از ناحیه دست دچار جراحت شدند .

در ششم تیر ماه 1360 حضرت آیت الله خامنه ای که به منظور ایراد سخنرانی در مسجد ابوذر در غرب تهران حضور داشتند، در حین پاسخ گویی به پرسشهای حاضرین، بر اثر انفجار بمبی که توسط منافقین در یک دستگاه ضبط صوت کار گذاشته بود از ناحیه کتف، گردن و دست به شدت زخمی شدند و به بیمارستان منتقل گردیدند. اما ایشان به طور معجزه آسایی زنده ماندند . البته کینه توزی های منافقین همچنان ادامه یافت و فردای آن روز با منفجر کردن دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی جنایتی دیگر را ورق زدند.

بعد از تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران، توطئه های استکبار جهانی علیه حکومت نوپای اسلامی فزونی گرفت و با تجهیز و تقویت گروهک ها و جریانات ضد انقلاب، در صدد نابودی نظام اسلامی برآمد. در همین راستا، عوامل ضد انقلاب که تا چندی قبل، با حیله و تزویر، خود را انقلابی معرفی می کردند، نقاب از چهره برداشتند و با سوء استفاده از موقعیت بوجود آمده، به سلب آسایش و امنیت مردم مشغول شدند.  یکی از این گروهک ها، سازمان منافقین خلق (مجاهدین خلق) بود که با ترور شخصیت های اسلامی و انقلابی، سعی داشت به اهداف پلید و شوم خود دست یابد.

امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (ره) پس از وقوع این حادثه در پیامی ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند متعال برای سلامت جان حضرت آیت الله خامنه ای به بیان شخصیت ایشان پرداخته و تحلیلی از رسوایی منافقین و ضعف تحلیل های سیاسی دشمنان انقلاب ارائه نمودند که به شرح زیر است:

"جناب حجت الاسلام خامنه ای، دامت افاضاته، خداوند متعال را شکر که دشمنان اسلام را از گروه ها و اشخاص احمق قرار داده است و خداوند را شکر که از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی هرچه نقشه کشیدند و توطئه چیدند وهرسخنرانی که کردند ، ملت فداکار را منسجم تر و پیوند ها را مستحکم تر نمود و مصداق "لازال یوید هذا الدین بالرجل الفاجر" تحقق پیدا کرد.

... اکنون دشمنان انقلاب با سوء قصد به شما که از سلاله رسول اکرم (ص) و خاندان حسین ابن علی (ع) هستید و جرمی جزخدمت به اسلام و کشور اسلامی ندارید و سربازی فداکار درجبهه جنگ و معلمی آموزنده درمحراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز درصحنه انقلاب می باشید ... با سوء قصد به شما عواطف میلیونها متعهد را در سراسر کشور بلکه جهان جریحه دار نمودند اینان آنقدر از بینش سیاسی بی نصیبند که بی درنگ پس از سخنان شما درمجلس و جمعه و پیشگاه ملت به این جنایت دست زدند و به کسی سوء قصد کردند که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است ...

من به  شما خامنه ای عزیز تبریک می گویم که در جبهه ها ی نبرد با لباس سربازی و در پشت جبهه با لباس روحانی به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی سلامت شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم ".

 

 

کناره گیری وثوق الدوله از قدرت

 در چنین روزی در سال 1920 میلادی میرزا حسن خان وثوق الدوله نخست وزیر خیانت کار ایران از قدرت کناره گیری کرد .  میرزا حسن خان وثوق الدوله  فرزند میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه و برادر بزرگ احمد قوام ‏السلطنه  بود. وى پس از اتمام  تحصیلات مقدماتی خود و فراگیری  زبان های فرانسه و انگلیسى وارد فعالیت  های سیاسی در دوران مشروطیت شد . وثوق الدوله  پس از فتح تهران به عضویت هیات رییسه فاتحان تهران  درآمد . وثوق الدوله ،  سپهدار اعظم ، سردار اسعد  و تقى زاده از جمله اعضای این هیات بودند . وثوق الدوله، در سال ‏1334 ه.ق نخست وزیر و وزیر امورخارجه شد و در کابینه «عین الدوله‏»  به وزارت‏فرهنگ تعیین گردید . وی  در سال ‏1336 براى بار دوم نخست‏وزیر شد و وزارت کشور را یز عهده دار گردید .  اوپس از مشروطیت‏ یک بار وزیر فرهنگ، دوبار وزیر دادگسترى، دو باروزیر کشور، چهار بار وزیر دارایى، هفت ‏بار وزیر امور خارجه و دوبارنخست وزیر ایران شد . وثوق الدوله   در تاریخ ایران به عنوان یک مهره انگلیسی شناخته شده است . او با انجام فعالیت  هایی عملا راه را برای حضور بیگانه و بویژه انگلستان  در ایران باز کرد و ایران را تبدیل به مستعمره برای انگلستان نمود .  پرسى کاکس (وزیر مختار انگلیس) دردوازدهم ذى‏قعده ‏1337 ه. ق مطابق با مرداد 1298 ه. ش قرار داد ننگین  نهم اوت‏1919 م را با وثوق الدوله نخست وزیر وقت منعقد نمود. این قرارداد شش ماده‏اى، تمامی  منافع انگلیسى‏ها را در ایران برآورده می کرد  و به موجب آن دو رکن  کشور یعنى ارتش و دارایى تحت نظرمستشاران انگلیسى قرار مى‏گرفت.  وثوق الدوله، علاوه بر سیاست‏مدارى شعر هم می سرود و گاهی هم مقالاتی می نوشت . 

 

تولد پیرل اس باک

در چنین روزی در سال   1892 میلادی پیرل اس باک نویسنده چینی الاصل متولد شد . زمین خوب عنوان مهمترین اثر اوست . وی به سال 1938 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . 

 

فنلاند علیه روسیه

در چنین روزی در سال 1941 میلادی و در میانه جنگ جهانی دوم   فنلاند علیه روسیه وارد جنگ شد . 

 

استقلال سومالی

در چنین روزی در  سال 1960 میلادی سوامالی که پیش از این مستعمره بریتانیا بود استقلال خود را از این کشور اعلام کرد . 

 

استقلال ماداگاسکار

در چنین روزی در سال 1960 میلادی مادگاسکار استقلال خود را از فرانسه اعلام کرد . این روز به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود . 

 

ملی شدن کانال سوئز

 در چنین روزی در سال 1956 میلادی کانال سوئز از مصر ملی اعلام شد . جمال عبد الناصر پس از روی کار آمدن ، دست به انجام یک سلسله اقدامات اصلاحی در مصر زد که از میان آنها می توان به ملی کردن کانال سوئز در جهت نهادینه کردن فلسفه ملی گرایی اش درچنین روزی یاد کرد . با ملی کردن کانال سوئز وهمچنین ایجاد اتحاد عربی علیه رزیم صهیونیستی بزودی تحت فشار های شدید خارجی  از مرتجعین عرب و  رژیم صهیونیستی،  انگلستان و فرانسه قرار گرفت وسبب شد تا دراقدامی تجاوزکارانه ، فرانسه و انگلیس و رژیم اشغالگر قدس به مصر حمله نظامی کنند. 

 

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

همه ساله چنین روزی به عنوان روزجهانی مبارزه با مواد مخدر در کشور های مختلف جهان گرامی  داشته می شود . بلای خانمان سوز مواد مخدر کشور های مختلف را دچار این معضل ساخته است . سالانه مبالغ هنگفتی در جهت حذف این مواد از جامعه بشری  هزینه می گردد که این مبالغ  می تواند در جهت عمران و آبادانی کشورها هزینه گردد و لی به دلیل تولید بالای این گونه مواد دولت ها مجبور به مبارزه با سوداگران مرگ و تولید کنندگان مواد مخدرند .   قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می گوید :  بر اساس آمارهای موجود  2 میلیون معتاد در سطح کشور وجود دارد که یک میلیون و200 هزار نفر انها معتاد قطعی و800 هزار نفر آنان نیز بصورت تفننی مواد مصرف می کنند. 

 

کشف رادیوم

در چنین روزی در سال 1898 میلادی  مادام کوری به همراه همسر خود پیر کوری  عنصر رادیوم  را کشف کرد . ماری اسکودوسا معروف به ماری کوری دانشمند شهیر لهستانی در ورشو متولد شد . وی به سال 1895با پیر کوری استاد فیزیک و شیمی شهر پاریس ازدواج کرد . این دو با همکاری هم کاوش های شیمی خود را در شیمی دنبال کردند و سرانجام موفق به کشف دو عنصر رادیوم و پولونیوم در سال  1902 شدند . این زوج دانشمند به اتفاق هانری بکرل در سال 1903  جایزه نوبل را دریافت کردند  . در سال 1905 پیر کوری به سمت استاد فیزیک  عمومی دانشگاه سوربن مشغول به کار شد و به عضویت آکادمی علوم در آمد . مادام کوری پس از مرگ شوهر به استادی دانشگاه سوربن برگزیده شد و برای  دومین بار  در سال 1911 موفق به اخذ جایزه نوبل شیمی شد . این زن دانشمند با کشف رادیم ، استفاده از اشعه آلفا را ممکن ساخت ، بطوریکه با کشف این اشعه بسیاری از بیماری ها  در آن دوران مورد معالجه قرار گرفت . وی سرانجام در اثر تماس طولانی با این ماده رادیو  اکتیو درچهار ژوییه 1934 میلادی دار فانی  را وداع گفت

 

شکست چینی ها از مسلمانان

در چنین روزی در سال 751 میلادی و یك سال پس از روی كار آمدن عباسیان، چینی های مناطق غربی آن سرزمین پهناور كه پس از سقوط سلسله ساسانی و از هم پاشیدن امپراتوری ایران بر بخارا، سمرقند و تاشكند مستولی شده بودند در كنار رود تالاس ، از واحدهای نظامی مسلمان مركب از ایرانیان و اعراب شكست خوردند و از منطقه ورارود (ماوراء النهر) عقب نشینی كردند.

در دوران سلسله های از هخامنشی تا ساسانی، چینی ها به ندرت جرأت فراتر نهادن پای از دره رود تاریم را به خود می دادند و مرزهای شرقی تاجیكستان امروز كه مردم آن همچنان فرهنگ و تمدن ایرانی را حفظ کرده اند توسط پادگانهای مرزبانی ساسانی حراست می شد. پس از عقب نشینی چینی ها، دیری نپایید كه قرقیزها سرزمین ایغورها را كه اینك در قلمرو چین است تصرف كردند و سالهای سال بر آن مسلط بودند. 

 

درگذشت ابوالحسن علی بن عبد‌ الصمد شافعی

درچنین روزی در سال643هجری قمری ، « ابوالحسن علی بن عبد‌ الصمد شافعی » عالم فقیه، لغت شناس و مفسّر شهیر قرن7هجری قمری درگذشت. او در سخا قریه ای از قرای مصر متولد شد از این رو به سَخاوی مشهورشد.

وی از مشاهیر ادبا و نحویین و قرّاء، فقها، لغویین، اصولیین و مفسرین و درشمار پیشوایان نحو، تفسیر، لغت وقرائت قرار دارد و به شیخ القرّاء نیز معروف است.

سخاوی پس ازتحصیل علوم مقدماتی به منظور تكمیل محفوظات و یافته هایش به سوریه رفت و در دمشق سكونت كرد. حاصل عمر پربار سخاوی كتابهای متعددی در تجوید، اصول دین و حدیث است كه «جَواهِر، سَفَرُ السَّعاده و شَرحُ المُفَصَل» از جلمه آنها بشمار می روند.

 

نخستین تقسیم لهستان بین دولتهای قدرتمند

در چنین روزی در سال 1772 میلادی ، قرار داد تقسیم لهستان میان سه قدرت بزرگ اروپای قرن هجدهم میلادی به امضاء رسید .

لهستان كه امروز از كشورهای مستقل اروپای شرقی است با امضای قرار داد مزبور از سوی نمایندگان روسیه ، اتریش و نمایندگان شاه پروس تقسیم شد . سردمداران این امپراتوری ها بنام حفظ مملكت لهستان از فساد و اضمحلال ، هر یك بخش هایی از خاك این كشور را تصرف كردند و بدین ترتیب نقشه لهستان از قاره اروپا محو شد . گفتنی است این نخستین قرارداد تقسیم لهستان بود . این کشور در بیست و سوم ژانویه  سال 1793 میلادی ،  آلمان و روسیه  کشور «لهستان» را  برای دومین بار تقسیم کردند.

لهستان همواره در طول تاریخ از نظر ژئوپولتیك دچار بدشانسی بوده است. در سمت شرق این كشور روس ها كه خود را پدرخوانده همه اسلاوهای اروپا می دانستند، همواره می خواستند بر لهستان اسلاونژاد مسلط شوند ، و درواقع می خواستند به نام طرفداری از نژاد اسلاو اتحاد همه اسلاوهای اروپا تحت نظر روسیه را تحقق بخشند.

 این وضعیت از 1772 یعنی از زمان كاترین دوم ملكه روسیه آغاز شد. اما آلمان ها و پروسی ها كه از قدیم خود را نژاد برتر می دانستند، نمی گذاشتند ملكه روسیه لهستان را به تنهایی تصرف كند بلكه بخش غربی آن را برای خود می خواستند، لذا ملكه روسیه راضی شد كه خاك لهستان را با فردریك دوم پادشاه پروس و ژوزف دوم پادشاه اتریش تقسیم نماید. زیرا امرا و شاهزادگان توتونیك ژرمن نژاد می خواستند كه از خاك لهستان به عنوان یك منطقه حائل برای جلوگیری از حملات احتمالی روس ها به خاك اصلی آلمان استفاده كنند. توافق فردریك دوم، ژوزف دوم و كاترین دوم را اولین تقسیم بندی لهستان بین همسایگانش می دانند.

کشور لهستان در سالیان بعد چندین بار بین دولتهای قدرتمند آن زمان تقسیم شد . به این ترتیب که در سال 1793 بین روسیه و پروس ، در سال 1795 بین روس ها، ژرمن ها و اتریشی ها ، در سال 1807 به طور کامل تحت سیطره ناپلئون ، در سال 1815 بین روسیه، پروس و اتریش ، تقسیم شد . سرانجام در سال 1918 ، کشور لهستان ، توسط  ژوزف پیلسودسكی ؛ ژنرال لهستانی،  احیا شد .

 

اعدام ماكسیمیلیان روبسپیر، انقلابی معروف فرانسه

درچنین روزی در سال 1794 میلادی ، ماكسیمیلیان روبسپیر انقلابی معروف فرانسه در دوران انقلاب كبیر پس از 36 سال زندگی در جریان مبارزات انقلابیون بوسیله گیوتین اعدام شد .

روبسپیر ، یكی از رهبران انقلاب كبیر فرانسه، در سال 1757م در شهر آراس فرانسه به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات خود، به وكالت پرداخت. وی در جوانی وارد فعالیت‏های سیاسی شد و با ورود به مجلس طبقات عمومی فرانسه، مخالفت رسمی خود را با مفاسد لویى شانزدهم، پادشاه این كشور ابراز داشت. روبسپیر در همین اوان، حزب ژاكوِبْن را بنیاد نهاد و با ایراد نطق‏های مهیج و بیانات آتشین، مردم محروم و طبقه زحمتكش فرانسه را علیه دستگاه ظالمانه دربار تحریك كرد. هنگامی كه لویى شانزدهم از طرف انقلابیون توقیف شده بود، روبسپیر با نفوذ خود توانست نمایندگان مجلس را مجبور كند تا لویى را محكوم به مرگ كنند.

 پس از اعدام لویى شانزدهم، روبسپیر اختیاردار فرانسه شد و راه‏اندازی كمیته نجات ملی و با تشكیل دادگاهای انقلابی برای اعدام‏های دسته جمعی، دوره ترور یا وحشت را در فرانسه به راه انداخت. این دوره یك ساله هنگامی آغاز شد كه به دستور مجلسِ كنوانسیون كه اداره امور فرانسه را پس از پیروزی انقلاب بر عهده داشت، دادگاهی برای مبارزه با مخالفین حكومت داخلیِ انقلاب فرانسه تشكیل شد. اما روبسپیر كه قصد داشت قدرت را به طور كامل در این كشور در دست گیرد، با سوء استفاده از این موقعیت، بسیاری از مخالفانِ خود را به تیغ گیوتین سپرد. در دوره وحشت بیش از 17 هزار نفر، بدون محاكمه كشته شدند كه در بین آن‏ها اشخاصی هم‏چون آنتوان لاوازیه شیمی‏دان، آندره شنْیِه شاعر معروف فرانسه و حتی دانتون، هم‏رزم و دوست نزدیك روبسپیر نیز وجود داشتند. به همین دلیل، این دوره باعث نارضایتی مردم فرانسه و مخدوش شدنِ چهره انقلاب این كشور گردید.

سرانجام، در نتیجه خشونت و بی‏رحمی روبسپیر نسبت به مخالفان و بسیاری از همكاران و همفكران سابق خود، نقشه‏ای برای از میان برداشتن این رهبر تندرو چیده شد و پس از آنكه او را در 27 ژوئیه 1794 میلادی دستگیر كردند، بی‏درنگ به تیغ گیوتین سپردند.

 

درگذشت فریدریش روكرت شاعر و ادیب آلمانی

درچنین روزی در سال 1862 میلادی ، فریدریش روكرت شاعر ، ادیب و فیلسوف آلمانی در قرن نوزدهم میلادی پس از 74سال زندگی درگذشت .

این شاعر بزرگ آلمانی كه متون ادبی عربی و فارسی بسیاری را به نظم ترجمه كرد، در سال 1788 در اشواینفورت به دنیا آمد و در مدارس آن به تحصیل اشتغال داشت. در سال 1805 وارد دانشگاه ورتسبورگ شد و در سال 1808 به دانشگاه هیدلبرگ رفت و در رشته حقوق تحصیل كرد. سپس در زبان شناسی تخصص یافت و دكتری خود را در 1811 اخذ كرد. در 1826 به استادی زبانهای شرقی در دانشگاه ایرلنگن برگزیده شد. در سال 1841 در برلین كارشناس ویژه دولت شد و استادی كرد.

از سال 1849 پس از استعفا از كار خود، وقتش را به ترجمه اشعار عربی و فارسی به نظم اختصاص داد. روكرت از برجسته ترین شاعران آلمان شمرده می شود و به خاطر غنای فكری و چیرگی شگفتش بر آلمانی برجستگی یافت. وی از عهده بیشتر اسلوبهای شعری برآمد: بحور شعری یونانی كه یازده سیلابی است، شعر شمالی قدیم مبتنی بر جناسات، مثنوی كهن آلمانی، سروده های ملی آلمان، غزلیات فارسی و انواع شعر شاعران معروف شرق و غرب را تجربه كرد.

وی از ادبیات عربی و فارسی آثار زیر را ترجمه كرده است:

" مقامات حریری ،  امروِالقیس: شاعر و پادشاه ، حماسه یا قدیمی ترین سروده های محلّی عربی ، ترجمه سوره ها و آیات برگزیده قرآن ،  داستان رستم و سهراب ، داستان هندی: نال و دما جنتی ، داستانهای براهمایی ،  حكمت براهمایی ، هفت كتاب درباره اساطیر و حكایات شرقی ،  پندها و نكاتی از كشورهای شرقی ، زندگی عیسی، براساس روایاتی موثق از انجیل و ..."

 

زادروز هلن كلر ، نابغه نابینا و ناشنوای آمریكایی

در چنین روزی در سال 1880 میلادی ، خانم هلن كلر نابغه نابینا و ناشنوای آمریكایى در آمریکا متولد شد .

او در 19 ماهگی بر اثر بیماری، شنوایى و بینایى خود را از دست داد. در 6 سالگی، پدر و مادرش او را به نزد الكساندر گراهام بل، مخترع تلفن، بردند و از او یاری خواستند. گراهام بل، او را به یك معلم معرفی كرد و این معلم با جدیت به آموزش هلن به صورت‏های مختلف پرداخت. سرانجام از راه لمس انگشتان توانست با هلن ارتباط برقرار كند و چون هلن هوش و استعداد سرشار داشت، به زودی خواندن و نوشتن و حتی سخن گفتن خیلی ناقص را فراگرفت. او چنان در این زمینه‏ها ترقی كرد كه مایه شگفتی همگان شد و حتی زبان فرانسه و آلمانی را نیز فراگرفت. هلن كلر توانست در 20 سالگی مقاله بنگارد و در 24 سالگی، برنده درجات علمی گردد. هلن كلر كشف كرد كه بسیاری از مردم او را دوست دارند. از این رو تصمیم به نوشتن زندگی‏نامه خود گرفت و علاوه بر آن بیش از چهل كتاب، مقالات متعدد و رساله‏های بی‏شمار درباره نحوه تفكر و تحصیل نوشت. او از دنیای خاموش خود برای تفكر و تصنیف آثار علمی، استفاده فراوان بُرد و از درآمد كارهای خویش، آموزشگاه‏های متعددی در آمریكا و دیگر كشورها برای نابینایان تأسیس كرد.

وی معتقد بود "هر چیز شگفتی‏های خود را دارد حتی تاریكی و سكوت. من با لطف خدای خود آموختم در هر حالتی كه هستم از آن خشنود باشم". هلن كلر سرانجام در سال 1968 میلادی ، در هشتاد و هشت سالگی درگذشت در حالی كه او را دانشمندترین كور و كر دنیا لقب داده بودند.

 

ورود نخستین واحد نظامی آمریکا به اروپا ، برای شركت در جنگ جهانی اول

در چنین روزی در سال 1917 میلادی ، نخستین واحد نظامی آمریكا برای شركت در جنگ جهانی اول بر ضد آلمان، وارد خاک فرانسه شد.

 با ورود این واحد به فرانسه، در عین حال انزوای طولانی آمریكا نیز پایان یافت و طولی نکشید که وارد میدان بازی جهان شد كه پس از ورود به جنگ جهانی دوم به صورت ابر قدرت درآمد . ورود ایالات متحده در هر دو جنگ بزرگ جهانی قرن بیستم، از اواسط هر دو جنگ آغاز شده بود.

 

ورود سید ضیاء ، عامل انگلیس به تهران و پیوستن او به رضا خان میرپنج

درچنین روزی در سال 1339 هجری قمری ، اردوی سید ضیاءُ الدّین طباطبایی عامل انگلیس وارد تهران شد و بعد از مدتی به سربازان رضاخان میرپنج پیوست. قوای رضاخان هم ازقزوین به طرف تهران حركت كرده بود. سید ضیا پس ازكودتا درتهران و شهرستانها حكومت نظامی اعلام كرد. درپی این حوادث بیشتر علما و افراد صاحب نفوذ توقیف یا تبعید شدند و مجلس شورای ملی تعطیل شد. درنخستین روزها، دولت كودتا معاهده مودت ایران و روس را امضا كرد و قرارداد 1919 ایران و انگلیس را لغو كرد و نوید اصلاحات اجتماعی فراوانی را به مردم داد. اما چندی بعد كابینه كودتا كه به كابینه سیاه مشهور بود سقوط كرد و سید ضیاء به بغداد گریخت.

 

امضای قرارداد صلح ورسای بین متفقین و متحدین در پایان جنگ جهانی اول

در چنین روزی در سال 1919 میلادی ، قرارداد صلح ورسای بین متفقین و متحدین در پایان جنگ جهانی اول امضا شد .

با شكست آلمان و متحدان آن در جریان جنگ جهانی اول، مقدمات امضای قرارداد پایان جنگ و ترک مخاصمه بین طرف‏های درگیر مهیا گردید. كارشناسان مالی و اقتصادی كه پس از پایان جنگ اول جهانی، به حساب هزینه‏ها و خسارات وارده بر كشورهای متخاصم رسیدگی كرده بودند، خسارات جنگ را بیش از 330 میلیارد دلار برآورد كردند و برای جبران این خسارت، شرایط سنگینی را بر شكست خوردگان تحمیل نمودند.

 در نهایت، شرایط صلح و غرامت جنگی كشورهای مغلوب، در كنفرانس صلح پاریس كه از روز 18 ژانویه سال 1919م تا بیستم ژانویه سال 1920م تشكیل شد، تعیین گردید. اولین و مهم‏ترین قراردادی كه در جریان كنفرانس صلح پاریس، تنظیم و امضا شد پیمان صلح وِرسای بود كه شرایط صلح با آلمان را تعیین می‏كرد.

هنگام تصویب قرارداد ورسای در كنفرانس صلح پاریس، آلمان به یك كشور جمهوری تبدیل شده بود و یك رئیس جمهور سوسیالیست در رأس آن قرار داشت. هم‏چنین صدراعظم آلمان نیز یك سوسیالیست بود و وقتی كه او از مضمون آن قرارداد اطلاع یافت از مقام خود استعفا داد و هیچ یك از وزیران ارشد آلمان نیز حاضر به امضای این قرارداد نشدند. در نتیجه دو عضو درجه دوم دولت آلمان در روز 28 ژوئن 1919م، قرارداد صلح را در كاخ ورسای امضا كردند. با امضای این قرارداد در كاخ ورسای در حومه پاریس، جنگ جهانی اول به طور رسمی به پایان رسید و نمایندگان آلمان، تمامی مفاد قرارداد 440 ماده‏ای ورسای را پذیرفتند.

به موجب این قرارداد، آلمان متعهد شد كه تعداد افراد ارتش خود را در سقف یك‏صد هزار نفر حفظ كند، تسلیحاتِ خود را كاهش دهد و بخشی از اراضی متصرفاتش را به كشورهای پیروز مانند فرانسه و انگلیس واگذار نماید. هم‏چنین متفقین، آلمان را به پرداخت مبلغ هنگفتی به عنوان غرامت مجبور كردند. از دیگر مفاد پیمان تاریخی ورسای، تأسیس جامعه ملل بود كه پس از پایان جنگ جهانی دوم به صورت سازمان ملل متحد درآمد. با این حال، هیچ یك از این بندهای قرارداد، در سال‏های بعد، مانع از قدرت‏گیری مجدد آلمان و آغاز جنگ جهانی دوم نگردید و دو دهه بعد، دنیا بار دیگر، جنگ جهانی دوم را به خود دید.

 

تعطیلی دبیرستانهای نظام ایران ، به دستور متفقین

در چنین روزی در سال 1321  شمسی ، به خواست متفقین كه ایران را اشغال نظامی كرده بودند و نمی خواستند كه وطن ما بعدا هم یك نیرویی دفاعی چشمگیر داشته باشد ، دستور داده شد كه دبیرستانهای نظام كه برای دانشكده افسری ارتش ایران دانشجو آماده می ساختند منحل شوند.

 دانش آموزان این دبیرستانها از آغاز سال تحصیلی بعد به دبیرستان های معمولی انتقال یافتند. از طریق دبیرستانهای نظام جوانان مستعد حرفه های سپاهیگری جذب ارتش می شدند. به علاوه، از طریق این دبیرستانها یک فرد از سالهای نوجوانی با رفتار و زندگی نظامی آشنا می شد و به آن خو می گرفت.

 

منشور سازمان ملل متحد به امضا رسید

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، منشور ملل متحد در نشست سانفرانسیسكو به امضای نمایندگان 50 كشور از جمله ایران رسید .

 اما به سبب وجود نقص هایی در این منشور از جمله ندادن اختیارات به مجمع عمومی و قرار دادن اختیارات اجرایی در دست شورای امنیت 15 نفره و به ویژه دولتهای پنجگانه فاتح جنگ جهانی دوم که حق رد قطعنامه های پیشنهادی را دارند؛ این سازمان همانند جامعه ملل پیش از آن در پیشگیری از جنگ و خونریزی، حفظ صلح جهانی و حراست از حاكمیت و تمامیت اعضای خود و رعایت حقوق بشر در کشورهای عضو موثر واقع نشده است .

منشور ملل متحد درواقع سندی است که هدف‌ها و سازمان و نحوه کار سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن را تعیین می‌کند. این سند در حکم اساسنامه سازمان ملل است.

امروز 191 کشور آن را امضا کرده‌اند و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است. در متن منشور صریحا تاکید شده که مفاد منشور بر هر قرارداد بین‌المللی دیگری مقدم است.این منشور از یک یادداشت مقدماتی، یک دیباچه و 19 فصل تشکیل شده است.در یادداشت مقدماتی افزوده‌ها به منشور و تاریخ آن‌ها ذکر شده است.

در دیباچه (که به‌طور کلی از دیباچه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا گرفته شده است) اهداف کلی سازمان ملل متحد آمده است. فصل یک اهداف سازمان ملل و اقدامات آن برای تامین صلح و امنیت در جهان را بر می‌شمرد. فصل دو شرایط عضویت در سازمان ملل متحد است. فصل‌های سه تا پانزده مجموعه‌ای از اسناد مربوط به ارکان و سازمان‌های وابسته به سازمان ملل و شرح وظایف آن‌ها است. فصل‌های شانزده و هفده ترتیبات ترکیب و ادغام مقرارات سازمان ملل با دیگر عهدنامه‌های موجود بین‌المللی را شرح می‌دهد. فصل‌های هجده و نوزده شامل ترتیب افزوده‌های منشور و نحوه تصویب آن‌ها است.

 

اعتراض ایرلندی ها به دیدار رئیس جمهوری آمریکا از آن کشور و مسئله عراق

در چنین روزی در سال 2004 میلادی ، پیش از ورود جورج بوش به ایرلند یك سوم نیروی انتظامی این كشور كوچك اروپایی، مركب از شش هزار تن، برای محافظت از جان او  و كنترل تظاهرات ضد آمریكایی فرا خوانده شده بودند.

 با وجود این، بیش از ده هزار ایرلندی در خیابانهای دوبلین بر ضد سیاست بوش در عراق تظاهرات كردند و متجاوز از ششصد ایرلندی پس از این كه شنیدند كه بوش به جای فرودگاه دوبلین از طریق فرودگاه «شنون» وارد آن كشور می شود با شتاب زیاد خود را به آنجا رسانیدند و برضد او شعار دادند. ایرلندی های معترض، بر ضد دولت خود شان هم شعار می دادند كه چرا اجازه داده است هواپیماهای آمریكایی در سر راه خود به عراق، از فرودگاه شنون برای بنزین گیری استفاده كنند.

همزمان با ورود جورج بوش به ایرلند، «پت كاكس» رئیس پارلمان اروپا از دادگاه عالی اروپایی خواست كه موافقت اتحادیه مبنی بر انتقال اطلاعات مسافران هوایی را به امریكا غیر قانونی اعلام دارد و تحقیق از مسافران در فرودگاههای اروپا را موقوف سازد. با این عمل، كاكس به نوبه خود از ورود رئیس جمهوری آمریكا به اروپا استقبال منفی كرد.

ایرلند كه در زمان دیدار جورج بوش ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را برعهده داشت در عین حال میزبان سران این اتحادیه بود و بوش با هدف جلب كمك اروپاییان به مسئله عراق كه دارد چهره یك جنگ داخلی به خود می گیرد به ایرلند رفته بود. این دیدار پیش از تكیل نشست سران ناتو در استانبول انجام گرفت.

مفسران اروپایی ضمن بررسی وضعیت حكومت بوش در آمریكا نوشته بودند كه عراق به جای منبع سرشار درآمد و قدرت برای آمریكا به رهبری بوش، برای او منبع دردسر بزرگ شده است و اكثریت آمریكاییان، دیگر سیاست خاورمیانه ای وی را تایید نمی كنند و بنابراین، اشغال نظامی عراق یك قمار بد برای بوش بوده است.

دانستنی است كه میلیونها آمریكایی كاتولیك « ایرلندی زاده » هستند و حزب جمهوریخواه آمریكا را مخالف خود می پندارند. كندی، نیكسون و ریگان سران پیشین آمریكا ایرلندی تبار بودند.

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : پنجشنبه 1387/04/06 | 7:5 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 5 تیر ماه

تاریخ در چنین روزی 5 تیر ماه

 

 

ملی شدن كانال سوئز

درچنین روزی در سال 1956 میلادی ، كمپانی كانال سوئز بدستور جمال عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر ،ملّی اعلام شد ، و سازمانی مصری برای اداره آن بنیان گذاشته شد .

درازی کانال سوئز 163 کیلومتر می‌باشد از بورسعید در ساحل دریای مدیترانه ، تا برسد به شهر السویس در کرانهٔ دریا دریای سرخ می باشد .

كانال سوئز در سال 1896 میلادی پس از اشغال مصر توسط انگلستان تأسیس گردید ، و بدین وسیله راه دریایی میان اروپا و هندوستان كوتاه تر گشت .

 تسلط انگلستان بر كانال سوئز، همچنان باقی بود تا اینكه در زمان حكومت ناصر، وی برای قطع بهره برداری دولتهای انگلیس و فرانسه كمپانی كانال سوئز را ملی اعلام كرد. در پی این اقدام ناصر ، نیروهای انگلیسی ، فرانسوی و رژیم اشغالگر قدس به طور همزمان به مصر حمله كردند ، و با وجود برتری نظامی این سه كشور در جنگ سوئز ؛ نتیجه به نفع مصریها تمام شد.

کانال سوئز از نقطه نظر ما و خلیج فارس و کلیه بنادر جنوب ایران فقط از راه کانال سوئز می‌توانند به جنوب اروپا و شمال آفریقا متصل شوند مواد نفتی ایران فقط از کانال سوئز به کشورهای صنعتی اروپا عرضه می‌گردد. کانال سوئز در حیات بازرگانی ایران بسیار اهمیت دارد ولی وقایع نظامی احتمالی در سوئز احیاناً در زندگی اقتصادی و سیاسی مادی مدخل خواهد بود

 

درگذشت فلاویوس كلاودیوس ژولیانوس ، امپراتور روم

پیش در چنین روزی درسال 363 میلادی ، در جریان جنگ دو امپراتوری روم و ایران، ژولیان (فلاویوس كلاودیوس ژولیانوس) امپراتور روم از دودمان كنستانتینیان كه در حال فرار از برابر ارتش توانمند ایران بود در منطقه سامرا (عراق امروز) هدف زوبین یك سرباز ایرانی قرار گرفت و شدیداً زخمی شد و چند ساعت بعد درگذشت.

 

وی آخرین امپراتور غیر مسیحی روم بود و مسیحیان او را به لحاظ سختگیری نسبت به پیروان این دین «خدانشناس» می خواندند.

 

 ژولیان كه در تاریخ به ژولیان دوم معروف می باشد، خود از فلاسفه «نیوپلیتونیسم» بود و در «نوشتن» به وپژه داستان نگاری دارای مهارت و استعداد بود.

 

    ژولیانوس بود كه در مارس 363 میلادی جنگ با ایران را با عبور از رود فرات و تعرض به قلمرو امپراتوری ایران آغاز كرده بود كه به شكست رومیان و مرگ خود او منجر شد.

 

ژولیانوس می خواست كه از فرصت دور بودن شاپور دوم، شاه وقت ایران، از پایتخت استفاده كند و اراضی را كه كنستانتینوس دوم به ایران باخته بود پس بگیرد و برای خود تاریخ بسازد كه جان خویش را هم بر سر این كار گذارد .

 

ژولیان از اقامت شاپور دوم (ذوالاكتاف) شاه وقت در آسیای میانه كه سرگرم فراری دادن «هون» ها به سمت اروپا بود سوء استفاده كرده و وارد قلمرو ایران شده بود.

 

او در رسانیدن خود به پایتخت ایران (شهر تیسفون ) به قدری شتاب داشت كه منتظر 30 هزار سرباز كمكی خود نشد كه در مسیر حركت و به فاصله ای كم از تیسفون، با شصت هزار تن لژیونر با نیروهای یك ژنرال ایرانی (سپهبد) به همین شمار وارد جنگ شد و متوقف گردید.

 

 امپراتور هنگامی كه شنید شاپور دوم (ذوالاكتاف) به سوی تیسفون باز می گردد با عجله عقب گرد كرد تا در منطقه كوهستان (كوههای كردستان عراق امروز) منتظر نیروی كمكی شود . اما واحدهای ایران او را دنبال كردند و پیش از رسیدن به كوهستان از دو سوی مورد حمله قرار دادند كه زوبین خورد و تلاش اوریباسیوس Oribasius جراح ارتش برای نجاتش به جایی نرسید و سپیده دم در گذشت.

 

در پی كشته شدن ژولیان، ژنرالهای رومی فی المجلس «ژوویان» را به سمت امپراتور موقت انتخاب كردند كه وی چون توان و استعداد جنگیدن در نیروهای رومی ندید به شاپور دوم پیشنهاد ترك مخاصمه و صلح داد كه به شرط پذیرفتن همه شرایط ایران قبول شد.

 

ژوویان در قرارداد صلح، تعهدات بسیار سنگین بر عهده گرفت، یعنی هرچه را كه فاتح (ایران) دیكته كرد نوشت و امضاء كرد و مابقی ارتش روم را نجات داد.

 

درگذشت آیت الله مدنی کاشانی

درچنین روزی در سال 1371 ه.ش ، آیت الله رضا مدنی کاشانی از روحانیان بر جسته کاشان دیده از جهان فروبست.

وی پس از تحصیل مقدمات به حوزه علمیه قم رفت و از محضر درس آیت الله العظمی حائری بهره برد . این عالم وارسته علاوه بر تدریس و تربیت طلاب علوم دینی به ایفای مسئولیتهای اجتماعی نیز همت می گماشت . آیت الله مدنی كاشانی در كمك به محرومان و مستمندان پیشگام بود و در رسیدگی به امور مردم همواره تلاشی بی دریغ می كرد .

 از مهمترین آثار ایشان می توان به آثار متعددی از جمله :  فرائضُ المُقلدین؛ بَراهینُ الحَجْ لِلفقها و الحُجَجْ؛ كشفُ الحقایق و حاشیه بر عُروةُ الوثقی اشاره  کرد .

 

تصرف باکو توسط روسها ، برای نخستین بار

در چنین روزی در سال 1723 میلادی ، عناصر دو هنگ ارتش روسیه  شهر باكو را تصرف كردند.

 تصرف باكو با استفاده از فرصتی كه جنگ داخلی ایرانیان و محاصره اصفهان توسط امیر محمود قندهاری به دست داده بود صورت گرفت.

روس ها هفت سال بعد، از ترس نادر شاه بدون جنگ باكو را ترك و سپس طبق قرارداد گنجه از همه قفقاز خارج شدند.

روسها تا دوران جنگ اول ایران و روسیه ( سالهای 1808 ـ 1813) به مدت هفتاد و چند سال قدم به قفقاز ایران نگذاشتند.

باكو در عهد باستان بغ كوه (كوه خدا) نام داشت كه به تدریج به باكو تبدیل شد. برخی هم در قدیم آن را «بادكوب» می خواندند. نخستین آتشكده باكو قدمتی برابر با آغاز ترویج آیین زرتشت در شمال غربی ایران دارد .

 

ثبت اختراع دوچرخه

در چنین روزی در سال 1819 میلادی ، اختراع دوچرخه به ثبت رسید. البته به درستی معلوم نیست كه در چه تاریخ و به دست چه فردی، نخستین دوچرخه ساخته شده است.

طبق تحقیق برخی از مورخان، نخستین دوچرخه در سال 1790 در فرانسه ساخته شده بود. اسناد دقیق، از ساخت دوچرخه كاملتر و بازرگانی شدن این صنعت (تولید انبوه) در سال 1817 در آلمان و توسط «كارل دریس Karl Drais» حكایت می كند.

دوچرخه های اولیه دارای زنجیر و خودرو نبودند. زنجیر دوچرخه (انتقال نیروی ركاب زن به چرخ) در سال 1885 ساخته شد و حركت با دوچرخه را آسان و بدون زحمت ساخت.

پیش از عمومی شدن استفاده از اتومبیل، دوچرخه به صورت سه و یا چهار چرخه، دو نفره و سه نفره هم ساخته می شد .

طبق برآورد رسمی، درسال 2005، جهان دارای بیش از یك میلیارد دوچرخه بوده است. پیش بینی شده است كه با گران شدن بهای بنزین و نیز به خاطر حفظ تندرستی (لزوم ورزش روزانه)، استفاده از دوچرخه بار دیگر افزایش یابد.

طبق یك میثاق بین المللی، از سال 1968 دوچرخه در عداد وسائط نقلیه كه در ردیف «خودرو» هستند در آمده و راكب دوچرخه عنوان «راننده» یافته و لذا باید همه مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت كند.

 

زادروز پرل باک

در چنین روزی در سال 1892 میلادی ، خانم « پرل سید نستریكر باك » نویسنده و بیوگرافی نویس بزرگ آمریكایی در یكی از شهرهای غربی ایالت ویرجینیا متولد شد.

والدین او كاتولیك های مؤمنی بودند كه برای تبلیغ مسیحیت به چین رفتند و پرل زبان چینی را در كودكی آموخت.

پرل‌ باك‌ از همان‌ ابتدا به‌ مادرش‌ علاقه‌ ای‌ ویژه‌ داشت‌ همچنان‌ كه‌ بعدها گفت‌ : مادرم‌ در تعلیم‌ و تربیت‌ من‌ كوشش‌ كرد و مرا برای‌ ورود به‌ دانشكده‌ آماده‌ كرد .

پس از عزیمت به  پاریس ، پرل دو سال در مدرسه ی آمریكایی در پاریس تحصیل كرد و در هفده سالگی به آمریكا مراجعت نمود و در عرض سه سال دوره ی كالج « راندلف میكن » را به پایان رسانید.

پرل‌ در سال‌ 1917 با یك‌ مبلغ‌ مذهبی آمریكایی مقیم‌ چین‌ به‌ نام‌ جان‌ باك‌ ازدواج‌ كرد و صاحب‌ دو فرزند شد. نخستین داستان او كه شرح زندگانی یك دهقان چینی است ، «زمین خوب(منظور کره زمین است)» عنوان دارد. داستان معروف دیگر او «باد شرق» است. وی داستان «فرشته جنگی» را درباره فعالیت های مذهبی والدینش نوشت.

پرل كه بیش از یكصد كتاب نوشته در تالیف كتب غیر داستانی هم مهارت كامل از خود نشان داده است. او در شناختن چینیان و تاریخ و فرهنگ چین به آمریکاییان تلاش بسیار کرد. سرانجام‌ پرل‌ باك‌ در روز ششم‌ مارس‌ 1973 در شهر دانپی آمریكا دار فانی را وداع‌ گفت .

 

کشف رادیوم

در چنین روزی در سال 1902 میلادی، مادام کوری با همراهی همسرش ، پیرکوری ، موفق به کشف دو عنصر رادیوم و پولونیوم شدند.

ایندو که در سال 1898 با یکدیگر ازدواج کرده بودند ، با همکاری هم کاوش های خود را در شیمی دنبال کردند و سرانجام موفق به کشف دو عنصر رادیوم و پولونیوم در سال 1902 شدند.

 این زوج دانشمند به اتفاق هانری بکرل در سال 1903 جایزه نوبل را دریافت کردند. رادیوم یكی از كمیاب ترین و گرانبهاترین فلزّات می باشد . به این ترتیب راه معالجه پاره ای از امراض كه احتیاج به مواد رادیواكتیویته داشتند ، هموار گشت . رادیوم از فلزات قلیای خاكی است و علاوه بر تشعشعات سه گانه آلفا ،بتا و گاما از انرژی حرارتی قابل ملاحظه ای برخوردار است .

این فلز بحالت تركیب در طبیعت وجود دارد و استخراج آن بسیار مشكل است ؛ و همین امر در بهای آن تأثیر فراوان داشته ، و بهای آن را افزایش می دهد . از رادیوم در درمان سرطان و رادیوتراپی استفاده بسیار می شود .

 

کناره گیری وثوق الدوله از رئیس الوزرایی

در چنین روزی در سال 1920 میلادی ، وثوق الدوله (میرزا حسن خان) كه با امضای قرار داد نهم اوت 1919 با سرپرستی كامل انگلستان بر ایران موافقت كرده بود استعفای خود را از رئیس الوزرایی اعلام کرد.

میرزا حسن خان وثوق الدوله  فرزند میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه و برادر بزرگ احمد قوام ‏السلطنه  بود. وى پس از اتمام  تحصیلات مقدماتی خود و فراگیری  زبان های فرانسه و انگلیسى وارد فعالیت  های سیاسی در دوران مشروطیت شد . وثوق الدوله  پس از فتح تهران به عضویت هیات رییسه فاتحان تهران  درآمد . وثوق الدوله ،  سپهدار اعظم ، سردار اسعد  و تقى زاده از جمله اعضای این هیات بودند . وثوق الدوله، در سال ‏1334 ه.ق نخست وزیر و وزیر امورخارجه شد و در کابینه «عین الدوله‏»  به وزارت‏فرهنگ تعیین گردید .

وی  در سال ‏1336 براى بار دوم نخست‏وزیر شد و وزارت کشور را نیز عهده دار گردید. اوپس از مشروطیت‏ یک بار وزیر فرهنگ، دوبار وزیر دادگسترى، دو باروزیر کشور، چهار بار وزیر دارایى، هفت ‏بار وزیر امور خارجه و دوبارنخست وزیر ایران شد . وثوق الدوله   در تاریخ ایران به عنوان یک مهره انگلیسی شناخته شده است . او با انجام فعالیت  هایی عملا راه را برای حضور بیگانه و بویژه انگلستان  در ایران باز کرد و ایران را تبدیل به مستعمره برای انگلستان نمود . 

قرار داد ننگین  نهم اوت‏1919 م را ، انگلستان ، با وثوق الدوله نخست وزیر وقت منعقد نمود. این قرارداد شش ماده‏اى، تمامی  منافع انگلیسى‏ها را در ایران برآورده می کرد و به موجب آن دو رکن کشور یعنى ارتش و دارایى تحت نظرمستشاران انگلیسى قرار مى‏گرفت. 

این كناره گیری به معنای پایان كار او نبود بلكه بعدا هم به مقام و منزلت رسید و حتی از تهران نماینده مجلس شد!!.  مورخان، مقامات بعدی وثوق الدوله را دلیلی بر ادامه نفوذ انگلستان در ایران دانسته اند .

 

پرواز نخستین هواپیمای عمود پروازی جهان

در چنین روزی در سال 1934 میلادی ،  پروفسور آلمانی «هنریك فوكه» هواپیمای عمود پروازی را كه ساخته بود به نام اف. دبلیو ـ 61 در برلن به پرواز درآورد.

 این وسیله پرواز تركیبی از هواپیما و هلی كوپتر بود كه به وسیله بال گرد، عمودی بلند می شد و فرود می آمد و با ملخ هواپیما افقی پرواز می كرد.

 

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

همه ساله چنین روزی  در جهان ، تحت عنوان روز مبارزه با مواد مخدر ، گرامی داشته می شود . از اینرو این روز را روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامیده اند .

بر اساس آمار اخیر 200 میلیون نفر در دنیا یعنی پنج درصد از كل جمعیت بین 15 تا 64 سال در 12 ماه گذشته حداقل یكبار مواد مخدر مصرف كرده اند.

در این بین نقش والدین در فراهم كردن محیط سالم و عاری از مواد مخدر و نقش معلمان و مربیان در آموزش و آگاه سازی كودكان حائز اهمیت می باشد.

كنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ 17 تا 26 ژوئن 1987 در شهر "وین" به منظور ابراز عزم سیاسی ملت ها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز و شوم مواد مخدر تشكیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب كشورهای شركت كننده رسید.

این سند خط مشی همه جانبه اقدامات در امر كنترل مواد مخدر را از سوی كشورهای شركت كننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال كنند.

در این كنفرانس سندی در چهارفصل تنظیم شد كه بیش از 35 مورد اقدام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیری از طریق آموزش، نقش رسانه ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه كنی مزارع غیر مجاز خشخاش، نابودی شبكه های عمده قاچاق مواد مخدر، همكاری های حقوقی كشورها و غیره را در خود جای داده است.

 این سند در 26 ژوئن مصادف با 5 تیرماه به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب كشورهای شركت كننده قرار گرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

 

درگذشت آیت الله مدنی کاشانی

درچنین روزی در سال 1371 هجری شمسی  آیت الله رضا مدنی کاشانی از روحانیان بر جسته کاشان دیده از جهان فروبست . از مهمترین آثار ایشان می توان به فرائض المقلدین و حاشیه بر عروه الوثقی اشاره کرد . 

 

تولد والتر هرمان نرنست

در چنین روزی در سال 1864 میلادی  هرمان  نرنست شیمیدان و فیزیکدان آلمانی به دنیا آمد .  وی به سال 1920 جایزه نوبل را از  آن خود کرد . 

 

تولد جرج ارول

در چنین روزی در سال 1903 میلادی جرج ارول نویسنده برجسته انگیسی دیده به جهان  گشود . مزرعه حیوانات و 1984 میلادی عناوین مهمترین آثا راویند   . اورول  در سال 1950 میلادی در گذشت   . وی در سالهای نخستین زندگی اش به کار های مختلف روی آورد و به دلیل فقر خانوادگی در محیط های کارگری بزرگ شد . وی بعدها به سوی سیاست کشیده شد و در این میان به جنبش کارگری رادیکال ملحق گشت . اورول در این دوره به سان برخی از نویسندگان چپ عازم   اسپانیا شد تا با دیکتاتور مستبد اسپانیا بجنگد . اورول در جنگ مجروح شد . او در اثر ابتلا به سل در سال 1950 در پنجاه سالگی درگذ شت  . جرج  در مهمترین کتاب خود با نام " مزرعه حیوانات" بازبانی نمادین  به نقد ساختاری طبقه حاکم در حکومت های کمونیستی و به ویژه شیوه حکمرانی حزب حاکم استالین می پردازد . در سال های اخیر اسنادی منتشر شد که نشان می دهد ارول برای سازمان جاسوسی آمریکا - سیا - خبرچینی می کرد . 

 

تولد جی هانس دی جنسن

در چنین روزی در سال 1907 میلادی دی جنسن فیزیکدان برجسته  آلمانی متولد شد . وی در حوزه انرژی هسته ای تحقیقات فراوانی کرد و در این مسیر نیز در سال 1963 میلادی  موفق به در یافت جایزه نوبل دررشته فیزیک شد . 

 

تولد سیدنی لومه

در چنین روزی در سال 1924 میلادی سیدنی لومه کارگردان مشهور آمریکایی دیده به جهان گشود . گروه عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

ادعای عراق

در چنین روزی در سال   1961 میلادی  عراق ادعا کرد که    کویت بخشی از عراق بوده که از این کشور جدا گردیده است . کویت با این امر البته مخالفت کرد . پس از این ادعا  عبدالکریم قاسم رئیس دولت عراق به قصد اشغال این کشور نیروی نظامی خود را آماده ورود به خاک کویت کرد . کویت  بعدها باردیگر مورد تهاجم کشور همسایه خود عراق قرار گرفت . امیر نشین کویت در دوم اوت سال 1990 میلادی توسط رژیم عراق اشغال شد . عراق پس از سالها جنگ با جمهوری اسلامی ایران در بهانه ای جدید کویت را متهم کرد که طی جنگ هشت ساله با ایران مقدار معتنابهی نفت خام به ارزش دوو نیم میلیارد دلار را از حوزه نفتی رومیله به یغما بر ده است . پس از طرح ریزی چنین بهانه ای ، عراق تعداد سی هزار نفرنیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد . اما پس از این واقعه آمریکا و همپیمانانش در اقدامی جمعی تصمیم به اخراج ارتش عراق از این کشور گرفتند . نبرد آزاد سازی کویت ساعت سه و بیست دقیقه روز پنجشنبه هفدهم ژانویه 1991 میلادی آغاز شد و پس از 42 روز حمله متوالی هوایی و زمینی به ارتش عراق ، این کشور مجبور َشد در بیست و ششم فوریه همان سال  کویت را ترک کند . این جنگ به "جنگ نفت" هم معروف شد. 

 

استقلال موزامبیک

در چنین روزی درسال 1975 میلادی موزامبیک استقلال خود رااز پرتغال به دست آورد . این روز به عنوان   روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود . 

 

استقلال اسلوونی

 و کرواسی در چنین روزی در سال 1991 میلادی اسلوونی و کرواسی استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد ند . 

 

برکناری پاپ

در چنین روزی در سال  1080  پاپ گریگوری برای نخستین بار در تاریخ کلیسا از سمت خود به دست شماری از کاردینال ها ، برکنار شد . 

 

ورود نخستین گروه

در چنین روزی در  سال 1822 میلادی اولین  گروه از آفریقایی های مقیم  آمریکایی وارد سرزمین مادری خویش یعنی ، آفریقا شدند . 

 

نخستین برنامه رنگی

در چنین روزی در سال 1951 میلادی   برای نخستین بار در جها ن ،  شبکه تلویزیونی سی . بی . اس آمریکا برنامه های خود را به صورت رنگی پخش کرد . 

 

آغاز جنگ کره

 در چنین روزی در سال 1950 میلادی ،  جنگ کره میان دو کشور کره شمالی و کره جنوبی آغاز شد

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/04/05 | 5:40 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 4 تیرماه

تاریخ در چنین روزی 4 تیرماه

 

 

آغاز به کار کمپانی مایکروسافت

در چنین روزی در سال 1981 میلادی ، كمپانی كامپیوتری مایكرو سافت آمریكا كه نرم افزارهای متعدد و معروف برای پیشبرد تكنولوژی كامپیوتر ساخته است،  در شهر «ردموند» ایالت واشنگتن فعالیت خود را آغاز كرد.

موسسین مایکروسافت  بیل گیتس و پل آلن بودند. این كمپانی كه در سال 2005 فروش آن به 43 میلیارد دلار رسیده بود  در آغاز كار بسیار كوچك و فعالیت آن محدود بود. در سال 2005 ،  شمار كاركنان كمپانی مایكرو سافت 63 هزار و پانصد تن بود و در 102 كشور شعبه داشت. 

 

 

استرابو و اتمام تألیف بزرگش تحت عنوان "جغرافیا"

در چنین روزی در سال 5 پیش از میلاد ، استرابو دانشمند یونانی ، كار نوشتن تالیف بزرگ و معروف خود را در 17 کتاب تحت عنوان "جغرافیا" به پایان رسانید.

استرابو جغرافیا را یك علم خواند و آن را به جغرافیای انسانی، طبیعی و اقتصادی تقسیم كرد. با این كه پیش از او هم تلاشهایی برای تدوین جغرافیا به عمل آمده بود، روال بر این است كه «استرابو» را پدر دانش «جغرافیا» بخوانند و اصلاحاتی را كه به كار برده به همان گونه به كاربرند.

استرابو که در سال 64 پیش از میلاد متولد و در سال 24 میلادی فوت شد پس از تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود و نیز آتن به رم رفت و بعد از انجام مطالعاتی در آنجا به مدت پنج سال هم در اسکندریه مصر به بررسی اوضاع جهان پرداخت.

استرابو برای نوشتن کتاب جغرافی خود از ارمنستان تا اتیوپی و همه مناطق اطراف دریای سیاه و مدیترانه را زیر پا گذارد، اسناد را خواند و با مسافران، نظامیان و بازرگانان مصاحبه کرد.

تالیف او اطلاعات جامعی را درباره مردم و سرزمین هایی که در آن زمان برای رومیان و یونانیان شناخته شده بود به دست می دهد.

استرابو با توجه به اطلاعات تازه ای که به دست آورده بود در سال 18 میلادی در تالیف خود یک تجدید نظر کامل به عمل آورد. او همچنین مطالب مفیدی درباره نیروهای تولیدی فلات ایران و سازمان اجتماعی و فرهنگ و تمدن مردمانی که در نواحی مختلف ایران ساکن بوده‌اند نوشته است . ازجمله مطالبی که در مورد فرهنگ مردم ایران زمین نوشته این بوده است که کثیف کردن آب و زمین (آلودگی محیط زیست) در ایران مجازات دارد.

 

انتشار خبر قتل ابومسلم خراسانی در خراسان

در چنین روزی در سال 755 میلادی ، خبر قتل ابومسلم خراسانی از بغداد به توس (خراسان) رسید و خشم  مردم آن شهر را برانگیخت .

ابومسلم در كودكی نزد عیسی بن معقل در اصفهان زندگی می كرد، دراین زمان چند تن از مبلغین ابراهیم بن محمد، امام بنی عباس ، نزد عیسی رفتند و چون استعداد و هوش ابو مسلم را مشاهده كردند او را پیش ابراهیم امام در مكه بردند و ابو مسلم در نزد امام به خدمت پرداخت تا سر انجام در سال 128 هجری هنگامی كه جوانی نوزده ساله بود از جانب ابراهیم امام مامور خراسان گشت تا در آنجا كه در آن زمان از مراكز مهم تشیع بود به تبلیغ شیعه عباس بپردازد.

عباسیان که خود را منتسب به نوادگان عباس عموی پیامبر (ص) می دانستند، برای از هم پاشیدن حکومت بنی امیه و دستیابی به حکومت مسلمین، به بهانه طرفداری از اهل بیت (ع)، با پشتیبانی مردم و استفاده از جو شدید ضد حکومتی قیام کردند.

مسوولیت دعوت از مردم خراسان به «ابن یسار» ملقب به «ابومسلم» سپرده شد. ابومسلم که سپاه خویش را سیاه پوش کرده و نام سیاه جامگان را برآن نهاده بود، با رشادت های بسیار ابتدا در خراسان و سپس در عراق به پیروزی رسید.

در واقع تلاش و همت او بود که خلافت عباسی روی کار آمد. با این حال، پس از مدتی «منصور» دومین خلیفه عباسی که از موقعیت «ابومسلم» در هراس افتاده بود، با ترفندی او را به سوی مدائن کشانده و او را به قتل رساند.

ابومسلم به هنگام مرگ،33 یا 37 و به روایتی 38 سال داشت . آورده‌اند كه منصور پس از قتل ابومسلم ، خطبه‌ای خواند و در آن، ابومسلم را به خیانت متهم كرد و گفت او به همان گناهی كشته شد كه گروهی را بدان گناه كشت .

با آنكه از ابومسلم همواره به عنوان مردی نظامی یاد شده، اما مطابق روایاتی،از علم و ادب هم بی‌بهره‌ نبوده است.

گفته شده که وی در فارسی و عربی فصیح و زبان‌آور بود و بسیار شعر روایت می‌كرد. همچنین برخی از آثار عمرانی نیز به ابومسلم نسبت داده شده است.

ابومسلم را از آن روی كه خلق را به بیعت با خاندان پیامبر می‌خواند و خلافت به عباسیان داد،امین آل محمد ،امیر آل محمد ،صاحب الدعوة ،و صاحب الدولة العباسیة خوانده‌اند. او را مردی خوش‌سیما وگندم‌گون و كوتاه قامت وصف كرده‌اند كه آهسته سخن می‌گفت و اندك می‌خندید و در فتوحات بزرگ یا حوادث ناخوشایند، اظهار سرور  یا دلتنگی نمی‌كرد .

از قتل ابومسلم چندان نگذشته بود كه قیا‌مهایی به خونخواهی او پدید آمد كه منصور مدتها به مقابله با آنها مشغول بود . قیامهای سنباد ، گروه  راوندیه ،  اسحاق ترك و مقنع ،  فرقه رزامیه و ... از این جمله بودند.

 

برکناری پاپ گریگوری

در چنین روزی در سال 1080 میلادی ، كاردینالها با برگزار كردن نشستی در رم، پاپ گریگوری را از این سمت بركنار كردند و روحانی مسیحی دیگری را برجایش نشاندند كه پاپ كلمنت سوم خوانده شد.

عمل كاردینالها دمكراتیك و با توجه به آراء اكثریت صورت گرفته بود و جای اعتراض باقی نمی گذارد. این نخستین بار بود كه یك پاپ از این مقام بركنار می شد. 

 

ورود نخستین بردگان آزاد شده آمریکایی به موطن اصلی خود

درچنین روزی در سال 1822 میلادی ، پس از سالها استثمار آمریكا بر مردم آفریقا، نخستین گروه از بردگان آزاد شده آمریكایی وارد موطن اصلی خود، آفریقا شدند . این عده در سرزمینی كه امروزه لیبریا خوانده می شود مسكن گزیدند.

سیاهپوستان آمریكا از اوایل قرن نوزدهم میلادی نهضتی را آغاز كردند كه هدفشان از برپایی آن تأسیس یك كشور برای سیاهپوستان بود . به همین جهت گروهی از سیاهان آمریكا به غرب آفریقا كوچ كردند، و كشور لیبریا را بوجود آوردند. این كشور ابتدا مانند یكی از ایالات كشور آمریكا اداره می شد. اما درسال 1847 میلادی در این سرزمین نظام جمهوری برقرارشد و نخستین رئیس جمهور آن نیز برده ای از اهالی ویرجینیا به نام رابِرتس بود.

 

زادروز والتر هرمان نرنست

در چنین روزی در سال 1864 میلادی والتر هرمان نرنست شیمیدان و فیزیکدان آلمانی به دنیا آمد . نرنست  از شیمیدانان آلمانی بود که به تثبیت رشته نوین شیمی فیزیکی یاری رساند. یکی از مهم‌ترین کارهای او در شیمی ارائهٔ فرمول مهم الکتروشیمی اش می‌باشد. او سهم بسزایی در توسعه الکتروشیمی دارد. وی مخترع افروزه نرنست است که به عنوان منبع تابش در زیر قرمز به کار می رود . نرنست ، به خاطر شرکت متعدد خود در پیشرفت ترمودینامیک شیمیایی، جایزه نوبل در شیمی را در سال 1920 دریافت کرد. او در 18 نوامبر سال 1941 درگذشت.

 

محاصره و قتل ژنرال کاستر

در چنین روزی در سال 1876 میلادی ، واحد هفتم سوار آمریكا به فرماندهی ژنرال جورج كاستر، كه در جنگ های داخلی این كشور از خود دلاوری نشان داده بود ، در كنار رودخانه «لیتل بیگهورن» در داكوتای جنوبی توسط بومیان این کشور ، محاصره و نابود شد.

طبق برخی نوشته ها از این واحد، تنها یك سرباز زنده ماند. فرمانده این ستون و افراد آن همگی كشته شدند. در این جنگ «سیتینگ بول» فرماندهی بومیان را برعهده داشت. این بزرگترین پیروزی سرخپوستان بر مهاجران اروپایی در آمریكای شمالی در قرن 19 ذکر شده است.

ژنرال كاستر برای راندن سرخپوستان قبیله «سو» به رزرویش ها (اراضی محصور) ماموریت رفتن به داكوتا را یافته بود. «داكوتا» به زبان سرخپوستان به مفهوم «اتحاد» است. بومیان آمریکا (اصطلاحا سرخپوستان) هزاران سال پیش از مهاجران اروپایی ساکن قاره آمریکا شده اند. نخستین دسته اروپاییان در سال 1492 پای به قاره غربی گذاشتند و انگلیسی ها در سال 1607. 

 

زادروز جرج اورول ،خالق مزرعه حیوانات

در چنین روزی در سال 1903 میلادی ، جرج اورول نویسنده برجسته انگیسی در موتیهاری، روستایی در هند در نزدیکی مرز نپال، دیده به جهان  گشود .

دوران نوجوانی او مصادف با جنگ جهانی اول(1914-1918) شد که اولین تاثیرات را بر شکل گیری روان اورول نهاد. در جوانی مدتی در شمال غربی انگلستان، لندن و فرانسه(پاریس) به کارگری گذراند و سپس به عنوان گارد سلطنتی انگلستان در برمه گماشته شد.

فقر و شکست حاصل از این موارد چنان که خود می گوید: «نفرت طبیعی ام را نسبت به دولتمردان افزون ساخت و برای اولین بار از وجود طبقات زحمتکش آگاهم کرد و شغلم در برمه شناختی از ماهیّت امپریالیسم به من داده بود.»

براساس این تجربیات «روزهای برمه» را نگاشت تا اینکه در 1930 چون دیگر نویسندگان آزادی خواه به اسپانیا رفت و علیه استیلای ژنرال فرانکو مبارزه کرد. حاصل این سفر اثر ارزشمند دیگری به نام «بیعت با کاتالونیا» بود؛ کتابی که آمارهای منتشره حکایت از قرارگرفتن این اثر در فهرست پرفروش ترین کلاسیک های 2002 دارد. تا این که بین سال های 37-1935 مصادف با رویدادهایی چون به حکومت رسیدن هیتلر در آلمان ، جنگ های داخلی  اسپانیا و ... به اذعان خویش از بی تصمیمی در آمد و راه خویش را در زندگی شناخت؛ مسیری که وی را به عنوان نویسنده ای یگانه، جاودان نگاه داشته است.

مزرعه حیوانات و 1984 میلادی عناوین مهمترین آثار اویند. جرج  در مهمترین کتاب خود با نام " مزرعه حیوانات" با زبانی نمادین به نقد ساختاری طبقه حاکم در حکومت های کمونیستی و به ویژه شیوه حکمرانی حزب حاکم استالین می پردازد .

همچنین کتاب 1984 او ، که نام اولیّه اش «آخرین مرد در اروپا» بود و سپس به 1984 تغییر یافت، طومار افشاگرانه ی جاودان از خیانت سوسیالیسم توده ای و حکومت های توتالیتر انقلابی می باشد.

در سال های اخیر اسنادی منتشر شد که نشان می دهد ارول برای سازمان جاسوسی آمریکا - سیا - خبرچینی می کرد. وی در سال 1950 پس از پایان نگارش آخرین کتابش، در اثر ابتلا به سل، در لندن گذشت.

عناوین برخی از کتابهای او از این قرارند : بی چیز و ندار در پاریس و لندن ، روزهای برمه ، دختر کشیش ، جاده ای به ویگن پیر،  بیعت با کاتالونیا ، عروج به آسمان ، مزرعه ی حیوانات ، 1984 و ...

 

زادروز پروفسور هانس جنسن

در چنین روزی در سال 1907 میلادی ، پروفسور هانس جنسن ، فیزیكدان معروف آلمانی در هامبورگ به دنیا آمد . او در سال 1963 برنده جایزه نوبل شد.

كارها و پژوهشهای او عمدتا در فیزیك اتمی است و در این رشته فرضیه های متعدد دارد كه به خاطر یكی از آنها برنده جایزه نوبل شد. او در جریان جنگ جهانی دوم در دانشگاههای آلمان فیزیك اتمی تدریس می كرد. 

 

آغاز جنگ دو کره

در چنین روزی در سال 1950 میلادی، جنگ کره میان دو کشور کره شمالی و کره جنوبی آغاز شد. كره شمالی از مدار 28 درجه، مرزمیان 2 كره جنوبی حمله كرد و بدین ترتیب جنگ میان 2 كره آغاز گردید. باشروع جنگ، آمریكا و 15 كشور دیگر نیروهای نظامی خود را به منظور مقابله با كره شمالی و دفاع از كره جنوبی به منطقه اعزام داشتند . اندكی بعد با دخالت نیروهای سازمان ملل متحد و دفاع از كره جنوبی درگیری شدیدی میان 2 كره و متحدانشان صورت گرفت كه پس از مدتی منجر به امضاء پیمان آتش بس گردید. عاقبت حنگ سرد میان 2 كره در دسامبر سال 1991 میلادی با امضاء عهدنامه عدم تجاوز میان 2 كشور خاتمه یافت.

 

ادعای عراق مبنی بر مالکیت کویت

در چنین روزی در سال 1961 میلادی ، کشورعراق ادعا کرد که کویت بخشی از عراق بوده که از این کشور جدا گردیده است . این ادعا مخالفت شدید کویت را در پی داشت .

پس از این ادعا عبدالکریم قاسم رئیس دولت عراق به قصد اشغال این کشور نیروی نظامی خود را آماده ورود به خاک کویت کرد. کویت  ، البته 29 سال بعد هم  باردیگر مورد تهاجم کشور همسایه خود عراق قرار گرفت . امیر نشین کویت در دوم اوت سال 1990 میلادی توسط رژیم عراق اشغال شد . عراق پس از سالها جنگ با جمهوری اسلامی ایران ، تعداد سی هزار نفر نیروی نظامی به کشور کویت گسیل داشت و این کشور را طی چند ساعت به اشغال خود در آورد .

 اما پس از این واقعه آمریکا و همپیمانانش در اقدامی جمعی تصمیم به اخراج ارتش عراق از این کشور گرفتند. نبرد آزاد سازی کویت ساعت سه و بیست دقیقه روز پنجشنبه هفدهم ژانویه 1991 میلادی آغاز شد و پس از 42 روز حمله متوالی هوایی و زمینی به ارتش عراق، این کشور مجبور َشد در بیست و ششم فوریه همان سال کویت را ترک کند. این جنگ به "جنگ نفت" هم معروف شد.

 

استقلال موزامبیك

در چنین روزی در سال 1975 میلادی ، موزامبیك كه قرنها مستعمره پرتغال بود درپی یك مبارزه خونین به رهبرى فره لیمو ، كه سالها طول كشید استقلال خود را به دست آورد. به همین مناسبت همه ساله این روز به عنوان روز ملی در این کشور گرامی داشته می شود.

جمهورى موزامبیك با هشتصد هزار كیلومتر مربع در جنوب شرقى آفریقا و در همسایگى تانزانیا، آفریقاى جنوبى، مالاوى، زامبیا و زیمباوه قرار دارد.

این کشور توسط «واسكودوگاما» كشف شد و در سال 1909،  رسما جزو مستعمرات پرتقال قلمداد گردید . نام موزامبیك از نام یكى از حكام مسلمان آن بنام سید موسى سامبیق گرفته شده كه پرتقالى‏ها آن را تغییر داده و آن را «آفریقاى شرقى پرتقال‏» نامیدند و خوشبختانه پس از استقلال، نام اسلامى خود را بازیافت.

موزامبیك در حال حاضر 5/15 میلیون نفر سكنه دارد كه اكثریت آنان مسلمان هستند و نیمى از مسلمانان 14  واحد سیاسى جنوب آفریقا تنها در این كشور ساكنند اما متاسفانه در شرایط بسیار سخت و خشنى زندگى مى‏كنند.

 

درگذشت دكتر طاهر حدیثی

 درچنین روزی در سال 1377 شمسی ، دكتر طاهر حدیثی از استادان برجسته كشور؛ و یكی از خادمان با اخلاص قرآن كریم دارفانی را وداع گفت.

 ایشان در سال 1334 شمسی در شهر مقدس قم بدنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه و همزمان با اوجگیری نهضت امام خمینی(ره) در این نهضت و قیام ظلم ستیزی، شركت داشت . ادامه تحصیلات مرحوم  حدیثی در مشهد و در رشته جغرافیا بود كه به عبارتی آغازی بر فصل نوین تحصیلی ایشان محسوب می شد، زیرا رشته جغرافیا را تا اخذ درجه دكتری دنبال كرد .

پس از فراغت از تحصیل دكتر حدیثی در مركز مختلف و متعددی همچون تربیت معلم تهران، كارشناسی برنامه ریزی و تألیف كتابهای درسی ، كمیته جغرافیایی دفتر مركزی جهاد دانشگاهی، به كار مشغول شد . این استاد در كنار این مسئولیتها چندین نمایشگاه پربار قرآنی را برپاداشت و به واسطه همین خدمت ارزنده لوح تكریم خادمان قرآن را از مقام ریاست جمهوری وقت دریافت نمود.

گفتنی است مرحوم ، دكتر حدیثی از سال 1368 شمسی در سمتهای مختلف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام وظیفه می كرد .

 

درگذشت شیخ الفقها والمجتهدین شیخ مرتضی انصاری

در چنین روزی در سال 1281 ه ق شیخ الفقها و المجتهدین و استاد اعظم آیت الله العظمی شیخ مرتضی انصاری  دیده از  جهان فروبست  . شیخ مرتضی انصاری عالم علی الاطلاق و نابغه فقه شیعه ،   در روز عید غدیر سال 1214 ه ق در شهر دزفول در خانواده ای دوستدار علم و ادب متولد شد . وی از دوران کودکی عاشق تحصیل و فراگیری  معارف جاودانه و حیاتبخش اسلام بود . او ادبیات عرب و مقدمات علوم را نزد پدرش و دانشوران دزفول فراگرفت و فقه و اصول و دوره سطح را در محضر شیخ حسن انصاری ( عمو زاده اش ) آموخت .  شیخ در سال 1232 ه ق به همراه پدرش رهسپارعتبات عالیات درعراق  شد . او در دوران تحصیل خود  از محضر علمایی جون سید مجاهد ، شریف العلما ، مرحوم کاشف الغطا و حاج ملا احمد نراقی بهره های فراوان برد . شیخ اعظم  در مکتب علمی خود شاگردان بسیاری را تربیت کرد که از میان آنها می توان به آیت الله آخوند خراسانی ، آیت الله  سید ابوتراب قزوینی ( سکاکی ) ، آیت  اللّه میرزا محمد حسن شیرازى ،  آیت  اللّه شیخ جعفر شوشترى  ،  آیت  اللّه حاج میرزا حبیب اللّه رشتى ،  آیت  اللّه سید حسین کوه کمرى تبریزى ،  آیت  اللّه حاج میرزا محمد حسن آشتیانى ،  آیت  اللّه حاج شیخ هادى تهرانى و سید جمال الدین اسدآبادى اشاره کرد . آثارشیخ مرتضی انصاری ، هریک به  مصداق "گزیده هایی چون در" اند . مکاسب و رسائل او به عنوان کتب درسی هنوز در حوزه های علمیه و در دوره های خارج تدریس می شود . الصلاه و الطهاره، ازدیگر آثارآن نابغه علوم آل محمد(ص) است .  فـرائد الاصـول (اصـول ) ورسالاتی در  تقیه ، رضاع و نقش حرمت آن  ، قضا، میت  ،   مواسعه و مضایقه ،  عدالت  ،   مصاهره  ،   ملک اقرار، قاعده لاضرر و لاضرار ،  خمس ، زکات  ،  خلل صلوة .،  ارث .و..عناوین دیگر آثار آن عالم ربانی اند   . شیخ دارای همتی  بلند ، اخلاقی نیکو و زهد و تقوایی بی نظیر بود . شیخ انصاری سرانجام در چنین روزی در تاریخ  هیجدهم جمادی الثانی سال 1281 ه ق پس از 67 سال خدمت به اسلام و حوزه های علمیه به دیار حق شتافت . مقبره او در صحن مجلل امیر المومنین علی ع قرار دارد .

 

 

ابتدای امیرمومنان علی (ع ) براساس تقویم میلادی

بنابر سالنگار های میلادی درچنین روزی درسال 656 میلادی خلافت حضرت امیر مومنان علی (ع )  آغازگردید .

به نقل از کتاب: فروغ ولایت ص 366 تا 372 نویسنده: استاد جعفر سبحانى :

یاران رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم به صورت دستجمعى رو به خانه على علیه السلام آوردند وبه آن حضرت گفتند که براى خلافت‏شخصى شایتسه تر از او نیست. ابو مخنف در کتاب «الجمل‏» مى‏نویسد: پس از قتل خلیفه سوم  اجتماع عظیمى از مسلمانان در مسجد تشکیل شد، به نحوى که مسجد لبریز از جمعیت گردید. هدف از اجتماع تعیین خلیفه بود.شخصیتهاى بزرگى از مهاجرین وانصار، مانند عمار یاسر وابوالهیثم بن التیهان ورفاعة بن رافع ومالک بن عجلان وابو ایوب انصارى و... نظر دادند که با على ( ع ) بیعت کنند. بیش از همه عمار در باره على ( ع )  سخن گفت واز آن جمله بود که: على  شایسته ترین فرد براى این کار است وهمگى از فضایل وسوابق او آگاهید. در این هنگام همه مردم یک صدا گفتند: ما به ولایت وخلافت او راضى هستیم.آن وقت همه از جا برخاستند وبه خانه‏على ریختند. امام علیه السلام خود نحوه ورود جمعیت را به خانه اش چنین توصیف کرده است: «فتداکوا علی تداک الابل الهیم یوم وردها وقد ارسلها راعیها و خلعت مثانیها حتى ظننت انهم قاتلی او بعضهم قاتل بعض لدی‏». آنان به سان ازدحام شتر تشنه‏اى که ساربان عقال وریسمانش را باز کند ورهایش سازد بر من هجوم آوردند، که گمان کردم که مى‏خواهند مرا بکشند، یا بعضى از آنان مى‏خواهد بعضى دیگر را در حضور من بکشند. بارى، امام علیه السلام در پاسخ درخواست آنان فرمود:من مشاور شماباشم بهتر از آن است که فرمانرواى شما گردم.آنان نپذیرفتند وگفتند: تا با تو بیعت نکنیم رهایت نمى‏کنیم.امام علیه السلام فرمود: اکنون که اصرار دارید باید مراسم بیعت در مسجد انجام گیرد، چه بیعت‏با من نمى‏تواند پنهانى باشد وبدون رضایت توده مسلمانان صورت پذیرد. امام علیه السلام در پیشاپیش جمعیت‏به سوى مسجد حرکت کرد ومهاجرین وانصار با او بیعت کردند.سپس گروههاى دیگر به آنان پیوستند. نخستین کسانى که با او بیعت کردند طلحه وزبیر بودند. پس از آنان دیگران نیز یک به یک دست او را به عنوان بیعت فشردند وجز چند نفر، که تعداد آنان از شماره انگشتان بالاتر نیست  ، همه به خلافت وپیشوایى او راى دادند. بیعت مردم با امام علیه السلام در روز بیست وپنجم ماه ذى الحجه انجام گرفت. در تاریخ خلافت اسلامى هیچ خلیفه‏اى مانند على علیه السلام با اکثریت قریب به اتفاق آراء برگزید نشده وگزینش او بر آراء صحابه ونیکان از مهاجرین وانصار وفقها وقراء متکى نبوده است.این تنها امام على علیه السلام است که خلافت را از این راه به دست آورد وبه عبارت بهتر زمامدارى از این راه به على علیه السلام رسید. امام علیه السلام دریکى از سخنان خود کیفیت ازدحام واستقبال بى سابقه مردم را براى بیعت‏با او چنین توصیف مى‏کند: «حتى انقطعت النعل وسقط الرداء و وطئ الضعیف و بلغ من سرور الناس ببیعتهم ایای ان ابتهج‏بها الصغیر و هدج الیها الکبیر وتحامل نحوها العلیل و حسرت الیها الکعاب‏»  بند کفش بگسست وعبا از دوش بیفتاد وناتوان زیر پا ماند وشادى مردم از بیعت‏با من به حدى رسید که کودک خشنود شد وپیر وناتوان به سوى بیعت آمد ودختران برا ى مشاهده منظره بیعت نقاب از چهره به عقب زدند.

تاریخ صحیح وسخنان امام علیه السلام حاکى است که دربیعت مردم با آن حضرت کوچکترین اکراه واجبارى درکارنبوده است وبیعت کنندگان با کمال رضایت، هرچند با انگیزه هاى گوناگون، دست على علیه السلام را به عنوان زمامداراسلام مى‏فشردند. حتى طلحه وزبیر، که خود را همتاى آن حضرت مى‏دانستند، به امید بهره‏گیرى از بیعت‏یا از ترس مخالفت‏با افکار عمومى، به همراه مهاجر وانصار با امام علیه السلام بیعت کردند.طبرى در مورد بیعت این دو نفر دو دسته روایت نقل مى‏کند، ولى آن گروه از روایات را که حاکى از بیعت اختیارى آنان با امام است‏بیش از دسته دوم در تاریخ خود مى‏آورد وشاید همین کار حاکى از آن است که این مورخ بزرگ به دسته نخست روایات بیش از دسته دوم اعتماد داشته است. سخنان امام علیه السلام در این مورد گروه نخست از روایات را به روشنى تایید مى‏کند.وقتى این دو نفر پیمان خود را شکستند وبزرگترین جرم را مرتکب شدند، در میان مردم شایع کردند که آنان با میل ورغبت‏با على بیعت نکرده بودند. امام علیه السلام در پاسخ آن دو فرمود: زبیر فکر مى‏کند که با دست‏خود بیعت کرد نه با قلب خویش، نه چنین نبوده است.او به بیعت اعتراف کرد وادعاى پیوند خویشاوندى نمود. او باید بر گفته خود دلیل وگواه بیاورد یا اینکه بار دیگر به بیعتى که از آن بیرون رفته است‏بازگردد. 

 

انتقال حضرت امام خمینی ( ره) از زندان به بازداشتگاه

در چنین روزی در سال 1342 ه ش و پس از وقایع خونبار 15 خرداد سال 1342 ه ش ، عمال رژیم پهلوی  حضرت امام خمینی ( ره )  را از زندان  به بازداشتگاه  پادگان عشرت آباد تهران منتقل کردند .  پس از آنکه رژیم پهلوی نتوانست حضرت امام خمینی ره  را از تبلیغ اصول دین اسلام و احیای اندیشه حکومت اسلامی بازدارد تصمیم گرفت که ایشان را تبعید کند . به همین دلیل پس از قیام 15 خرداد 1342 رژیم به دنبال بهانه ای برای حذف شخصیت حضرت امام خمینی ره می گشت ،  غافل  از اینکه اندیشه های آن حضرت در دل و جان مردم نفوذ یافته بود . به نظر تصمیم گیران  رژیم پهلوی در این حوزه تنها گزینه ای  که معقول به نظر می رسید ،  تبعید حضرت امام خمینی ره بود ، چراکه شخصیت آن حضرت به حدی بزرگ و شناخته شده در میان آحاد مردم بود که آنان حتی  نمی توانستند اجازه تصور حذف فیزیکی آن  حضرت را به خود بدهند. براین اساس بود که در شب سیزدهم 1343 ه ش صدها کماندو چتر باز مسلح به همراه ماموران ساواک به سرپرستی سرهنگ مولوی رییس  ساواک  تهران ، بیت آن حضرت را محاصره کردند و از بام و دیوار وارد منزل امام ره شدند  وپس از ضرب و شتم حاضران در منزل ، امام خمینی ره را دستگیر کردند و ایشان را به تهران انتقال دادند . رژیم فردای آن روز نیز امام خمینی ره را از فرودگاه تهران به ترکیه تبعید کرد  . ساواک به همین  مناسبت در اطلاعیه ای اعلام داشت  :" طبق اطلاع موثق و شواهد کافی چون رویه روح الله  موسوی خمینی وتحریکات مشارالیه علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تشخیص داده شد لذا در تاریخ 13 آبان 1343 از ایران تبعید گردید." جرم امام خمینی ره در آن روزگار تنها  پایداری و حمایت از استقلال و آزادی ملت مسلمان ایران ، مخالفت با اصلاحات ارضی شاه - که بیشتر یک مانور سیاسی در جهت تحمیق توده ها بود - ، مبارزه با احیای کاپیتولاسیون و مبارزه با انحرافات  سیاسی  رژیم  بود .  پس از انتشارخبر تبعید امام تظاهرات وسیعی درنقاط گوناگون ایران به نشانه اعتراض به این عمل شاه برپا شد

 

بمباران جنوب لبنان

 در چنین روزی در سال 1361 ه ش صهیونیست ها بطور وحشیانه ای منطقه جنوب لبنان را آماج  بمب های خویش قرار دادند . در این حمله شماری از مسلمانان به در جه رفیع شهادت نایل آمدند . 

 

تولد ای آی دو پن

 در چنین روزی در سال 1771 میلادی ای آی دو پون شیمیدان و دانشمند مشهور فرانسوی به دنیا آمد . 

 

تولد کلود شابرول

در چنین روزی در سال 1930 میلادی کلود شابرول  کارگردان برجسته فرانسوی به دنیا آمد.« پسر عموها » و «افیلیا»  عنوان مهمترین اثر اوست . 

 

اولین جمهوری

 در فرانسه در چنین روزی در سال 1793 میلادی نخستین جمهوری در فرانسه و اولین قانون اساسی مبتنی بر جمهوریت در این کشور به تصویب رسید .

 

المپیک جدید